gabooz
16.02.09,14:34
Ahojte, pekny den Vam prajem,

ak viete, skuste mi poradit s nasledujucim pripadom. Srocka sa zaobera realitnou cinnostou. Kupa, rekonstrukcia a nasledny predaj bytov, domov.

Otazka znie:

1) ako je to s oslobodenim od platenia DPH
2) registracia pre DPH
3) co s inesticnymi aktivita (prerobenie bytu, malovanie a pod.)

Pri rieseni som sa dopracoval k nasledovnemu. Ak sa mylim, prosim opravte ma

Ad 1) §38 Oslobodené od dane je dodanie stavby alebo jej časti vrátane dodania stavebného pozemku, na ktorom stavba stojí, ak je dodanie uskutočnené po piatich rokoch od prvej kolaudácie stavby, na základe ktorej bolo povolené užívanie stavby alebo po piatich rokoch odo dňa začatia prvého užívania stavby

Rozmuemiem tomu tak, ze ak srocka kupy byt kolaudovany v roku 1998 a nasledne ho preda neplati DPH.

Ad 2) srcku musim registrovat na DPH, kedze uz len predajom jedneho bytu dosiahne obrat vyse 35.000 eur. Ale z toho obratu DPOH platit nebude, kedze predaj bytu po piatich rokoch od kolaudacie je oslobodeny od dane

Ad 3) tu neviem co a ako. Problem mam s tym, ze neviem do robit z prijmami (hodnotou) za prerobenie bytu (napr. vymena plastovych okien, podlady a pod.) Rozumiem, ze toto zhodnotenie mi ide do nakladov, ale co s DPH ? Zapocita sa to cele do predaja bytu oslobodeneho platenia, alebo toto musim oddelit a brat to ako napr. zmluvu o dielo ? A z prijmu platiti DPH ? Pripada mi to nelogicke, kedze to "prerobenie" bytu bude robit srocka sama pre seba, cize to nebude dodanie sluzby za protihodnotu niekomu dalsiemu.

Co si o tom myslite ?
dr.kuko
10.03.10,01:28
Taký pekný príspevok a žiadne odpovede, nenájde sa niekto fundovaný hlavne na tretiu otázku ak sa jedná o úpravy bez stavebného povolenia.