účtovník - junior
16.02.09,20:15
Dobrý deň, mám problém s ktorým si neviem poradiť, živnostník ukončil živnosť k 31.1.2008, ale následne mu beží leasing na stroj. Od. 1.2.2008 založil s.r.o., kde vykonáva tú istú činnosť ako keď bol živnostník a využíva, stroj ktorý mal na leasing ako živnostník.... a teraz neviem čo s tým. Môžem to spraviť nasledovne.....

Odpisy by som učtovala len do 31.12.2007, za rok 2008 by som v daňovom priznaní priznala zostatkovú cenu leasingu do príjmu a následne by som ho splácala ako fyzická osoba. Môžem tiež tento stroj ešte predať v januári 2008
s.r.o., aby som ho dostala do majetku s.r.o. za zostatkovú cenu, ktorú priznám v príjme ako živnostník.... Veľmi by som potrebovala poradiť, čo s tým, alebo existuje nejaký lepší a čistejší spôsob. Majiteľ odmieta postúpenie leasingu na s.r.o. z dôvodu poplatkov....

ĎAkujem moc za poradenie.
účtovník - junior
16.02.09,20:17
Prosím poradte, už som prečítala toľko materiálu k danej téme, že mám
z toho ešte väčší chaos...
Marína
16.02.09,20:51
ekopo
16.02.09,21:04
za rok 2008 by som v daňovom priznaní priznala zostatkovú cenu leasingu do príjmu


len otázka: prečo?
azla
17.02.09,07:16
Majiteľ odmieta postúpenie leasingu na s.r.o. z dôvodu poplatkov....

ĎAkujem moc za poradenie.

Najčistejší, najjednoduchší spôsob, ktorý by som zvolila, je postúpenie leasingu na PO.:)

Ak sa postupí leasing neposudzuje sa to ako porušenie podmienok leasingu z hľadiska dane z príjmov.
Ak nedohodnete odstupné, tak nový nájomca iba spláca zvyšné leasingové splátky.

A poplatky ? Máte na mysli tie, čo sa platia za prevod leasingu ? Možno je to
5 000 - 10 000,- Sk. Na leasing sa väčšinou obstaráva majetok radovo oveľa drahší (oproti poplatku), takže určite to nie je likvidačný poplatok .:rolleyes: