filka
17.02.09,10:25
Prosila by som o pomoc s nasledovným problémom:
U zamestnávateľa pracujem na PP na dobu neurčitú od 07/2005;
V 05/2007 som začala čerpať materskú dovolenku, popri materskej som v 01/2008 nastúpila späť k zamestnávateľovi pracovať na Dohodu o prac. činnosti;
- Moja otázka znie, z čoho sa mi bude počítať druhá materská dovolenka ak na ňu nastúpim tento rok 2009?
- Bude sa brať zárobok, ktorý som mala pred nástupom na prvú materskú u zamestnávateľa, alebo sa bude brať príjem z dohody?
Chobot
17.02.09,09:51
Prosila by som o pomoc s nasledovným problémom:
U zamestnávateľa pracujem na PP na dobu neurčitú od 07/2005;
V 05/2007 som začala čerpať materskú dovolenku, popri materskej som v 01/2008 nastúpila späť k zamestnávateľovi pracovať na Dohodu o prac. činnosti;
- Moja otázka znie, z čoho sa mi bude počítať druhá materská dovolenka ak na ňu nastúpim tento rok 2009?
- Bude sa brať zárobok, ktorý som mala pred nástupom na prvú materskú u zamestnávateľa, alebo sa bude brať príjem z dohody?

Bude sa brať pravdepodobný zárobok, teda ten, čo máš uvedený v pracovnej zmluve.

Ale pokiaľ si v posledných 2 rokoch nebola poistená aspoň 270 dní, tak nebudeš mať nárok na materské. Do odpracovaných dní sa nepočíta Dohoda, lebo na dohodu nie si povinne nemocensky poistená.
filka
19.02.09,08:16
dakujem krasne za odpoved Chobot.
no to si musim overit.
ale pocas materskej a rodicovskej plati poistne stat mam pravdu? alebo ked nastupim do prace, hoci aj na dohodu a dalej poberam rodicovsky prispevok, tak si musim platit uz nemocenske sama??

a da sa to pripadne este nejako doplatit spatne?
brčko
19.02.09,08:52
dakujem krasne za odpoved Chobot.
no to si musim overit.
ale pocas materskej a rodicovskej plati poistne stat mam pravdu? alebo ked nastupim do prace, hoci aj na dohodu a dalej poberam rodicovsky prispevok, tak si musim platit uz nemocenske sama??

a da sa to pripadne este nejako doplatit spatne?

na nem.poistenie sa spätne prihlasovať a zaplatiť nedá. No ty to ani nepotrebuješ.

Ako zamestnanec (stále ti trvá PP) si počas MD/poberania materského riadne poistená v soc.poistovni. Od nástupu na RD ťa zamestnávatel odhlasuje zo SP, t.j. máš prerušené poistenia v SP, teda poistenie dôch.,nemoc.,v nezamestn. Preto je dôležité si podať sama prihlášku v SP, ak chce byť mamička dôch.poistená štátom (ale to odbieham od otázky).

Pre nárok na materské (nie na nemocenské*, ošetrovné) sa však aj obdobie prerušenia nemoc.poistenia "zamestnanca" z dôvodu čerpania rodič.dovolenky, "ak stále PP trvá", ráta do obdobia trvania nem.poistenia a teda do potrebných 270dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom. Vid zákon o sociálnom poistení § 49a.

Takže túto podmienku máš splnenú. Ako píše Chobot, materské sa ti bude rátať z pravdepodobného VZ, z ktorého by sa platilo nem.poistenie v mesiaci nástupu na MD a ktoré uvedie mzdárka do potvrdenia pre SP. Tvoje materské na 1kalend.den bude 55% z jednej tridsatiny tejto sumy.

OPRAVA + UPRESNENIE
pre nárok na ošetrovné nie je podmienka byť NP aspon 270dní ...,
* pre nárok na nemocenské zo zamestnania tiež nie je podmienkou byť NP aspon 270dní..., ale ak by PP skončil a mamička sa prihlásila na DNP, tak tieto dni čerpania RD v zamestnaní sa do 270dní v posledných dvoch rokoch pred PN nerátajú ;)
brčko
19.02.09,08:58
filka, no a pozri, či sa ťa nebude netýkať aj toto:
http://www.porada.sk/t103125-zamestnane-povin-np-mamicky-poberajuce-materske-starajuce-sa-o-druhe-dieta-do-3roko.html

ak áno, treba vyskúšať a dať vedieť ;)
filka
19.02.09,09:51
dakujem velmi pekne za odpoved. postudujem a dam vediet:-)