bendulka
17.02.09,09:43
Chcela by som poradiť. Nakupujeme tovar od neplatcu DPH a následne ho predávame s pripočítaným rabatom. My sme plátci DPH. Môžeme si uplatniť DPH pri predaji?
Tweety
17.02.09,08:46
Chcela by som poradiť. Nakupujeme tovar od neplatcu DPH a následne ho predávame s pripočítaným rabatom. My sme plátci DPH. Môžeme si uplatniť DPH pri predaji? Nie môžete, ale musíte odviesť štátu dph.
Zita5
17.02.09,08:46
Chcela by som poradiť. Nakupujeme tovar od neplatcu DPH a následne ho predávame s pripočítaným rabatom. My sme plátci DPH. Môžeme si uplatniť DPH pri predaji?

Neuplatňujete DPH , nakoľko tovar kupujete od neplatcu DPH .
Ak tovar predáte, tak Vám vznika povinnosť odvodu DPH .
atka4
17.02.09,09:02
Chcela by som poradiť. Nakupujeme tovar od neplatcu DPH a následne ho predávame s pripočítaným rabatom. My sme plátci DPH. Môžeme si uplatniť DPH pri predaji?
Ak ste platiteľom DPH, tak pre Vás nie je výhodné nakupovať tovar, kt. následne predávate od neplatiteľa DPH, nakoľko si nemáte možnosť uplatniť DPH na vstupe. Váš dodávateľ - neplatiteľ DPH Vám vystavuje doklady bez tejto DPH. Keďže aj on má ale vstupy a ako neplatiteľ zaúčtované celé aj s dph od svojich dodávateľov v cene tovaru, vy pre svojho konečného odberateľa zvyšujete cenu tovaru 1. x o dph, ktorú si nemôžete odpočítať, a 2. x o vlastnú dph, ktorú ako platiteľ dph musíte účtovať....a odviesť DÚ
(Samozrejme, sú prípady, keď je to aj tak predajné - u určitých komodít a ponuky na trhu.
Váš dodávateľ neplatiteľ DPh môže vystaviť doklad s DPH, aby ste si ju následne vy odpočítali - uplatnili, ale musí o tom informovať DÚ a túto daň DÚ odviesť-pozri Zákon o dph §69, odst. 5)
atka4
17.02.09,09:14
Ak ste platiteľom DPH, tak pre Vás nie je výhodné nakupovať tovar, kt. následne predávate od neplatiteľa DPH, nakoľko si nemáte možnosť uplatniť DPH na vstupe. Váš dodávateľ - neplatiteľ DPH Vám vystavuje doklady bez tejto DPH. Keďže aj on má ale vstupy a ako neplatiteľ zaúčtované celé aj s dph od svojich dodávateľov v cene tovaru, vy pre svojho konečného odberateľa zvyšujete cenu tovaru 1. x o dph, ktorú si nemôžete odpočítať, a 2. x o vlastnú dph, ktorú ako platiteľ dph musíte účtovať....a odviesť DÚ
(Samozrejme, sú prípady, keď je to aj tak predajné - u určitých komodít a ponuky na trhu.
Váš dodávateľ neplatiteľ DPh môže vystaviť doklad s DPH, aby ste si ju následne vy odpočítali - uplatnili, ale musí o tom informovať DÚ a túto daň DÚ odviesť-pozri Zákon o dph §69, odst. 5)

ale to už nemusí byť výhodné pre vášho dodávateľa....:eek:
bendulka
17.02.09,09:35
Ďakujem, ale na urpesnenie na tovar od neplatcu si pripočítam DPH ktorú musím odviesť? a tým vlastne zvýšim cenu tovaru?
alikam
17.02.09,09:51
Nie, pre Vás je cena, ktorú zaplatíte za nakúpený tovar "nákupnou cenou", teda celá ide do výdavkov ovplyvňujúcich základ dane. Na základe nákupnej ceny si Vy tvoríte svoju predajnú cenu, pri ktorej ste povinný pri predaji odviesť štátu 19 % DPH. To pre Vás znamená že vlastne DPH pri nákupe si nemôžete odpočítať, ale pri predaji musíte odviesť DPH z Vašej ceny.
Tweety
17.02.09,09:52
Ďakujem, ale na urpesnenie na tovar od neplatcu si pripočítam DPH ktorú musím odviesť? a tým vlastne zvýšim cenu tovaru?
Áno, pripočítaš si svoju maržu a toto všetko zdaníš. Tvoja predajná cena bude s dph.
Lekon
21.03.12,16:16
mozno je to mimo temy, ale hladala som obdobny pripad na byt...s.r.o. platca DPH kupila nehnutelnost od sukromnej osoby minuly rok na firmu a teraz ho predava dalsej fyzickej osobe....je tento predaj oslobodeny od dph, kedze nakup bol od fyzickej osoby neplatcu? dakujem za rady