lenkage
17.02.09,09:55
Prvýkrát robím daňové priznania, tak Vás prosím o radu. Mám jedného zamestnanca, ktorý ma požiadal urobiť daň.priznanie. Doniesol mi doklady: potvrdenie o príjmoch zo závislej činnosti-z príkaznej zmluvy, kde zarobil 2 200 a 11 400, úhrnná suma dane 418 a 2 166. A ešte príjem manželky, ktorá poberala do 09 príjem a potom materskú.
Má si podať sám daň.priznanie?Typ B? A ak si chce uplatniť na manželku, tak 98 496-jej príjmy(bez materskej)?
Ďakujem...
mzdarka renca
17.02.09,10:29
Prvýkrát robím daňové priznania, tak Vás prosím o radu. Mám jedného zamestnanca, ktorý ma požiadal urobiť daň.priznanie. Doniesol mi doklady: potvrdenie o príjmoch zo závislej činnosti-z príkaznej zmluvy, kde zarobil 2 200 a 11 400, úhrnná suma dane 418 a 2 166. A ešte príjem manželky, ktorá poberala do 09 príjem a potom materskú.
Má si podať sám daň.priznanie?Typ B? A ak si chce uplatniť na manželku, tak 98 496-jej príjmy(bez materskej)?
Ďakujem...

OP na manželku: 98496 - (jej príjmy + materská) = OP
Poštamarta
18.02.09,20:03
Dobrý, mňa by taktiež zaujímal príjem z príkaznej zmluvy, je to príkazná zmluva pre urbariát na DP so sumou cca 11.000 práca bola vykonávaná mimo urbariátu čiže nie ako ZČ, je možné považovať tento príjem ako príjem z prílež. činnosti par. 8, odst.1 a/ a nezdaňovať ho do výšky 25.650 ?Ešte mám jednu príkaznu zmluvu pre známeho na rozvoz tovaru na vlastnom motor. vozidle na sumu 40.000 a chcela by som vedieť či sa dá postupovať ako v predchádzajúcom prípade? Ďakujem pekne
petra:-)
26.02.09,07:45
Prosím o názory, ako by ste posúdili takúto príkaznú zmluvu. Prízazník má v období 11. - 12./ 2008 vykonávať nasledovné práce: vyplnenie dotazníkov pri osobnom anketovaní respondenta, získavanie respondentov, výskum trhu. Práce vykonáva mimo priestorov príkazcu, za pomoci vlastných prostriedkov. Avšak v príkaznej zmluve je aj takáto vetička - "Príkazník týmto udeľuje príkazcovi súhlas k tomu, aby v tejto zmluve v súvislosti s pracovno-právnym vzťahom založeným na tejto zmluve...." a na dôvažok poslali akýsi hybrid potvrdenia o príjmoch zo závislej činnosti, kde uviedli, že za zúčtovacie obdobie 11.- 12. 2008 vyplatili sumu 7400,00 Sk (zdanené to nebolo, uvedenú sumu obdržal príkazník v hrubom)

Podľa môjho názoru by mohlo ísť pri tomto druhu práce o §8 ods.1 a), avšak ma mätie to pomenovanie v zmluve, vraj pracovno-právny vzťah. K potvrdeniu sa vyjadrili, že to je chyba ich učtovničky, a nemáme ho brať do úvahy, ale stavať sa k tomu ako k príjmu podľa § 8 ods.1 a).

No teraz babo raď (môžu aj muži prosím )
petra:-)
26.02.09,10:50
Prosím o názory, ako by ste posúdili takúto príkaznú zmluvu. Prízazník má v období 11. - 12./ 2008 vykonávať nasledovné práce: vyplnenie dotazníkov pri osobnom anketovaní respondenta, získavanie respondentov, výskum trhu. Práce vykonáva mimo priestorov príkazcu, za pomoci vlastných prostriedkov. Avšak v príkaznej zmluve je aj takáto vetička - "Príkazník týmto udeľuje príkazcovi súhlas k tomu, aby v tejto zmluve v súvislosti s pracovno-právnym vzťahom založeným na tejto zmluve...." a na dôvažok poslali akýsi hybrid potvrdenia o príjmoch zo závislej činnosti, kde uviedli, že za zúčtovacie obdobie 11.- 12. 2008 vyplatili sumu 7400,00 Sk (zdanené to nebolo, uvedenú sumu obdržal príkazník v hrubom)

Podľa môjho názoru by mohlo ísť pri tomto druhu práce o §8 ods.1 a), avšak ma mätie to pomenovanie v zmluve, vraj pracovno-právny vzťah. K potvrdeniu sa vyjadrili, že to je chyba ich učtovničky, a nemáme ho brať do úvahy, ale stavať sa k tomu ako k príjmu podľa § 8 ods.1 a).

No teraz babo raď (môžu aj muži prosím )


Posúvam a zároveň dopĺňam.

Ak to posúdim ako § 8 ods.1 a) tak sa nič nedeje, lebo je to v sume, ktorá je oslobodená, takže to do DP neuvediem. Ak by to následne DÚ posúdil ako závislú činnosť, preddavkovú daň bol povinný odviesť príkazca. Kto bude mať problém? Príkazca určite, ale môžu nejako postihovať príkazníka, že si to neuviedol do DP ako § 5 a nedodanil?

Prosím poraďte
maturantka
03.03.09,18:01
Pripájam sa k predošlému príspevku, vykonávala som v minulom roku podľa príkaznej zmluvy tiež anketársku činnosť. Prácu nám pridelia podľa toho, či nás konkrétne potrebujú v danom mesiaci, respondenti i otázky sú iné. Môj príjem bol cca 8000,--. Z agentúry mi poslali na niekoľkonásobné urgencie tiež taký hybrid potvrdenia, určite nie je dobré. Keď som nesúhlasila, tak mi nakoniec povedali, že si mám sama navrhnúť text toho potvrdenia a ich účtovníčka mi ho potvrdí. Tiež som upozornila šéfa agentúry, či si je istý, že medzi nami by mal byť vzťah formou príkaznej zmluvy a nie závislá činnosť. Trochu podráždený povedal, že to je v poriadku. Preto prosím o vyjadrenie sa, čo mám teda urobiť, aby som mohla pokojne spávať (a tiež nechcem nejakým zbytočným "mudrovaním" voči šéfovi prísť o túto príležitostnú prácu, hoci nie sú to ľahko zarobené peniaze, každý cent mi je v súčasnosti dobrý). Prosím, pomôžte nejakou múdrou radou... aby to bolo daňovo pre nás anketárov čisté. Ešte raz ďakujem.
maturantka
04.03.09,16:27
Ešte posúvam, ak si nájde niekto čas...
maturantka
05.03.09,08:50
Asi zbytočne, ale posúvam...
Katija
05.03.09,09:41
Pripájam sa k predošlému príspevku, vykonávala som v minulom roku podľa príkaznej zmluvy tiež anketársku činnosť. Prácu nám pridelia podľa toho, či nás konkrétne potrebujú v danom mesiaci, respondenti i otázky sú iné. Môj príjem bol cca 8000,--. Z agentúry mi poslali na niekoľkonásobné urgencie tiež taký hybrid potvrdenia, určite nie je dobré. Keď som nesúhlasila, tak mi nakoniec povedali, že si mám sama navrhnúť text toho potvrdenia a ich účtovníčka mi ho potvrdí. Tiež som upozornila šéfa agentúry, či si je istý, že medzi nami by mal byť vzťah formou príkaznej zmluvy a nie závislá činnosť. Trochu podráždený povedal, že to je v poriadku. Preto prosím o vyjadrenie sa, čo mám teda urobiť, aby som mohla pokojne spávať (a tiež nechcem nejakým zbytočným "mudrovaním" voči šéfovi prísť o túto príležitostnú prácu, hoci nie sú to ľahko zarobené peniaze, každý cent mi je v súčasnosti dobrý). Prosím, pomôžte nejakou múdrou radou... aby to bolo daňovo pre nás anketárov čisté. Ešte raz ďakujem.
Pri príkazných zmluvách sa ťažko radí. Čo zmluva - to originál.
Podľa mňa činnosť anketára má určité (nie všetky) znaky závislej činnosti. Určili ti kedy to máš robiť, čo sa máš pýtať a asi aj akých respondentov máš oslovovať. Ak príjem nezdanila agentúra, musíš ho zdaniť ty.
Veľa možností nemáš. Môžeš príjem dať pod § 5, priložiť potvrdenie a "možno" naštvať šéfa. Ale asi by to bolo najčistejšie riešenie.
Druhá možnosť je dať to pod § 8. No a tu si musíš dobre rozmyslieť, či to bol "príležitostný" príjem, alebo nie. Hrozí, že prípadne naštveš DÚ, ak budeš pokladať príjem za oslobodený a DÚ nie. To by bolo tvoje riziko.
DÚ nechcú veľmi považovať za príležitostné činnosti tie, čo sa opakujú. Aj keď neviem prečo. Veď príležitosti sa predsa môžu opakovať. :D
Ak chceš úplne spokojne spávať daj príjem do riadku 11- Iné príjmy tabuľky 3. Ani šéfa, ani DÚ nenaštveš (:o možno seba, ak je to vysoká suma). Rozhodnúť sa musíš sama.
_________________
Katija:):cool:
maturantka
05.03.09,12:58
Nie, práveže to nie je veľká suma, cca 8000,-- Skk, pre rok 2008 to boli 4 akcie, vždy sa robí niečo iné a vždy mi predtým šéf zavolá, či chcem danú vec robiť. Až potom mi zadá podklady. Ale aj tak mi to vychádza, že by mali oni ako agentúra buď si stáť za tým, že je to príležitostný príjem podľa príkaznej zmluvy - vtedy je zodpovednosť na mne zdaniť si to ako ostatné príjmy, alebo mali s nami uzatvoriť D o pracovnej činnosti a príjem nám mali zrážkou zdaňovať. Koho postihne DÚ? A Ďakujem za odpoveď.
maturantka
06.03.09,07:32
Dovolím si posunúť.