janka
08.07.04,10:27
chcem sa opýtať, ja podnikateľ neplatca DPH vystavujem faktúru pre odberateľa, mám na vystavenú faktúru uviesť svoje DIČ, t.j. rodné číslo, ak zákon o ochrane osobných údajov mi zakazuje zverejňovať rodné číslo,ide o to, či mi to daňováci pri kontrole nevyhodia.
viktoria
08.07.04,08:38
Novelizovaný zákon o správe daní a poplatkov tiež zakazuje zverejniť DIČ ak obsahuje RČ. Takže podľa mňa netreba uviesť.
Mickya
08.07.04,09:27
Ak je DIČ rodné číslo, neuvádza sa.

:) Krásny deň.:p
Luckasari
08.07.04,09:35
minule mi napadla jedna vec:
registracne pokladne maju DKP fyzicka osoba, platitel DPH mal pridelene nove IC DPH, takze tam uz rodne cislo nie je, ale co sa tyka registracnych pokladni, tak DKP sa nemenilo, ostava teda rodne cislo

rodne cislo zverejnene nesmie byt, ale ak DKP nebude na doklade ERP, nebude splnat vsetky nalezitosti, a uzna mi ho potom danovy urad? informovala som sa aj na DU, a dostala som odpoved, ze ho tam musim uvadzat (aj napriek tomu, ze obsahuje rodne cislo)

podla mojho nazoru je to UPLNE SKVELE RIESENIE, na jednom mieste nam cosi prikazuju, na inom zakazuju, a my mame z toho vyjst, aj vsetko spravne dodrzat, a sucasne nic neporusit

ako len toto dokazat??? :confused:
vladan
08.07.04,09:38
poradíte mi, čo v prípade, že som s.r.o. vystavujem faktúru na občana, aké identifikačné údaje mám uviesť pri odberateľovi?
janaGT
08.07.04,10:05
poradíte mi, čo v prípade, že som s.r.o. vystavujem faktúru na občana, aké identifikačné údaje mám uviesť pri odberateľovi?
Ja uvádzam meno, priezvisko, bydlisko, dátum narodenia a rodné číslo.
Dúfam, že je to správne.
Luckasari
08.07.04,10:50
ja uvadzam meno, priezvisko, bydlisko (rodne cislo neuvadzam - ochrana osobnych udajov)
inak, pre takuto osobu (sukromna osoba - obcan) nemusime vystavovat fakturu, vid zakon o DPH
bea
08.07.04,11:07
Ja som SZČO, neplatiteľ DPH, ale fakturujem svojim odberateľom. Uvádzam svoje IČO. A keď by som fakturovala občanovi, nepodnikateľovi, tak by musela stačiť podľa mňa adresa.
vladan
08.07.04,11:08
číslo občianskeho preukazu tam nemôže byť??
Mickya
08.07.04,11:15
Ja by som osobne číslo obč. preukazu nedávala (i keď priznám sa, neviem, či to patrí pod ochranu osobných údajov).

Ja uvádzam na faktúrach len meno, priezvisko, bydlisko.
Luna
08.07.04,11:33
Keď robíme práce súkromným osobám,tak na fa.dávam iba meno,priezvisko,adresu odberateľa-FO občana.IČO takejto osoby do adresára si dávam dátum realizácie zákazky.
Tiež som mala s tým vlani problém.
bea
08.07.04,11:37
Problém by mohol byť pri prípadnom vymáhaní platby. Preto ak sa neplatí ihneď, treba uzatvoriť aj s občanom zmluvu, kde by už mali byť uvedené aj iné údaje (č. obč. preukazu, dátum narodenia).
Luckasari
08.07.04,11:41
cislo obcianskeho preukazu nie je osobny udaj
podla mna naozaj uplne postacuje, meno, priezvisko a bydlisko
Oldi
08.07.04,13:05
ja uvadzam meno, priezvisko, bydlisko (rodne cislo neuvadzam - ochrana osobnych udajov)
inak, pre takuto osobu (sukromna osoba - obcan) nemusime vystavovat fakturu, vid zakon o DPH
Súhlasím, meno, priezvisko, bydlisko.
Zaujala ma poznámka o absencii povinnosti vystavovať fa pre súkromnú osobu. §71 ods.1 spomína naozaj iba zdaniteľnú osobu a PO, ktorá nie je zdaniteľnou osobou. Ale ako s daňou ? Daňová povinnosť vzniká. Ešte som nemal prípad, že by sa faktúra nevystavila. Vy áno ? Zaujímalo by ma ako to riešite a či ste niekto už mali takýto prípad. Ja vystavujem faktúru vždy, rodné číslo už neuvádzam.
Beata
08.07.04,13:10
Prikláňam sa k vám, ktorí tvrdíte, že na faktúre pre súkromnú osobu stačí meno, priezvisko, adresa.
Luckasari
08.07.04,13:25
Oldi - vystavujem fakturu vzdy, je to jednoduchsie, potrebujem predsa zauctovat vynos a DPH, ale napr. som to uz aj riesila pri predaji sme mali podpisanu kupno-predajnu zmluvu, a do pokladne mi zakaznik vkladale peniaze, tak som prilozila kupno-predajnu zmluvu k pokladnicnemu dokladu, priamo pri pokladni som uctovala

211/641
211/343

Ale jednoduchsie je urcite vystavenie faktury, len som chcela podotknut, ze to nie je povinnost.
Oldi
08.07.04,13:27
Jasné, presne toto som mal na mysli aj ja. Vše je o.k. Dik za info.
kucyo
09.07.04,07:11
ja uvadzam meno, priezvisko, bydlisko (rodne cislo neuvadzam - ochrana osobnych udajov)
inak, pre takuto osobu (sukromna osoba - obcan) nemusime vystavovat fakturu, vid zakon o DPH
--faktura sa za kazdych okolnosti pre občana vystavovat nemusi,ale my zasielame tovar na dobierku občanom,spotrebiteľom-ako tu "zdokumentovat"predaj tovaru bez faktury?
kto ma skusenosti s predajom na dobierku?
Zuzka
09.07.04,07:28
Podľa mňa tam musí byť vystavená faktúra a v podmienkach "Forma úhrady:" napísať dobierka.
Aňa
09.07.04,12:49
Zuzka má pravdu. V bývalom zamestnaní sme tiež zasielali tovar na dobierku, vo faktúre bolo uvedené len meno a priezvisko, kompletná adresa, druh tovaru, poštovné a balné.
Ekonomko
09.07.04,12:54
RC je podla zakona o ochrane udajov jedinecny identifikacny znak a nesmie sa uvadzat na dokladoch v sulade s tym je aj DPH cka aj 511 podla mna mal DU vydfat nove sdic pre fo odnikatelov lebo inac nemozu uvadzat RC a co sa tyka Obcianskeho toto zakon o ochrane udajov nepovazuje za udaj chraneny a preto sa moze pouzit ako identifikacny udaj na fakture pre fo nepodnikatela
Co sa tyka toho ze netreba vystavovat fak na fo nepodnikatela by som nesuhlasil lebo 1 neviem si predstavit ako by som priznal tento prijem 2 zakon o DPH vyslovene hovorui ak je platba cez ERP vias ako 50000 musi sa vystavit faktura a platby cez ERP as robia v prevaznej miere pri predaji fo nepodnikatelovi
ale mozno sa mylim
slavkaD
14.07.04,11:59
K uvadzaniu DIC, ktorym je rodne cislo: zakon c. 511/1992 Zb. v § 31 ods. 11 ustanovuje povinnost danovych subjektov uvadzat na vsetkych danovych dokladoch a pri styku so spravcom dane pridelene DIC, ktorym je pri FO jej rodne cislo alebo iny identifikator urceny spravcom dane. Nesuhlasim teda s tvrdenim, ze DIC, ktorym je RC sa nesmie uvadzat na danovych dokladoch. Zakon hovori, ze sa nesmie zverejnovat a to su dva odlisne pojmy. Zverejnovanim osobnych udajov (a teda aj RC) rozumie zakon o ochrane osobnych udajov ich publikovanie, uverejnenie alebo vystavenie na verejnosti prostrednictvom masovokomunikačných prostriedkov, verejne prístupných počítačových sietí, verejným vykonaním alebo vystavením diela, verejným vyhlásením, uvedením vo verejnom zozname, v registri alebo v operáte, ich umiestnením na úradnej tabuli alebo na inom verejne prístupnom mieste. Do doby, kym danove urady nepridelia vsetkym danovym subjektom (zatial len platitelom DPH) nahodne vygenerovane cislo ako DIC, musia danove subjekty pouzivat DIC, ktore im bolo pridelene (a teda aj to, ktore obsahuje rodne cislo). Co si o tom myslite?
bea
14.07.04,12:31
Súhlasím so slavkaD, že pre daňové účely je zo zákona potrebné uvádzať DIČ, ktoré u podnikateľa FO obsahuje RČ.
Ervin
14.07.04,12:43
stretol som sa s nazorom pravnicky Uradu na ochranu osobnych udajov, ktory prezentovala na skoleni zodpovednych osob v BA, ze udaje ktore sa tykaju fyzickej osoby zivnostnika nie su predmetom ochrany v zmysle zakona o ochrane osobnych udajov, nakolko ide o "podnikatelsky" a nie osobny udaj. Teda v tomto kontexte rodne cislo nie je osobnym udajom. Ak by ta ista osoba sucasne poskytovala rodne cislo ako zamestnanec, napr. na ucel poistenie, jedna sa o osobny udaj. Takze tak. Predmetom ochrany su osobne udaje fyzickych osob, nie pravnickych osob alebo fyzickych osob- podnikatelov- tak aspon vyklada § 1 ods. 1 a zakona č. 428/2002 Urad.
slavkaD
15.07.04,04:46
Suhlasim s tym, co napisal Ervin (prepac, v inej diskusii som ti odpovedala ako zene). Navyse, zakon c. 511/1992 Zb. podla mna tuto oblast upravuje jasne - danovy subjekt je povinny pouzivat pridelene DIC (bez ohladu na jeho obsah). Zakazom zverejnenia chcel zakonodarca podla mna povedat, ze spravca dane (resp. danove riaditelstvo) nesmie pri zverejnovani zoznamov danovych dlznikov a pod. zoznamov (odklady, splatky, ulavy ...) uvadzat pri danovych dlznikoch DIC ak obsahuje rodne cislo.