vierkavierka
17.02.09,12:53
AHOJ! Kúpila som si Ford Focus rok 2001 a neviem či auto má nejaký zabezpečovací systém.Všade číta, že všetky modely sú vybavené sériove elektronickým imobilizérom PATS, ale mne sa to nezdá, musela by som mať nejaký špeciálny kľúč, ale to nemám.Som úplný laik, tak poradte. Chcem si ho dať havarijne poistiť.
jun2006
17.02.09,12:48
Vsetky moderne auta - aj Focus - standardne obsahuju imobilizer. Zvycajne je bezdotykovy a je obsiahnuty priamo v kluciku. Nevyzaduje ziadne baterky, ani udrzbu.

Fungovanie preveri len servis - resp. niekde by ti mala svietit zlta kontrola, ked pootocis klucik.. Tato kontrola po nastartovani zhasne.

Moze sa vsak stat, ze auto ma imobilizer odpojeny - z dovodu kradeze, havarie, nejakeho elektrickeho problemu a pod. to vsak zistis az v servise.

Ucelom imobilizera je zabranit nastartovaniu s obycajnou kopiou kluca.

Pre profika to vsak nie je problem ukradnut

Co sa tyka HP: over si, ake zabezpecenie vyzaduje poistovna. Okrem toho, kedze sa jedna s staru karu - pozistuj si aj podmienky plnenia v pripade havarie. Pri beznej HP napr. pri takom starom crepe v pripade totalky nedostanes prakticky nic..
Myslim, ze Allianz ma vsak nejaky speci produkt pre stare auta..
najag
17.02.09,12:50
Seriovo sa montuje do aut a teda aj do Forda Focus zabezpecovaci system v podobe imobilizeru, ten funguje automaticky klucom zapalovania, ak sa s nim priblizis ku skrinke zapalovania, odblokuje v riadiacej jednotke zapalovanie, cerpadlo.....a mozes nastartovat. Odporucam Ti zamontovat si este alarm do vozidla, najlepsie s pagerom a mechanicke zabezpecovacie zariadenie, asi najlepsi by bol Zender.
najag
17.02.09,12:52
Havarijne poistenie bude asi dost vysoke a nevyhodne pre teba.
vierkavierka
17.02.09,12:57
Ďakujem za odpovede i za tú ,,starú káru". Ja viem, nie je to nejaká ,,mladica" ale nie každý je milionár a ja som naň poctivo šetrila, takže som hrdá i na to. Keď sa vydám za Kollára, tak budem mať niečo lepšie a ani poisťovať nebudem. Ale aj tak díky a ešte prosím , do tej poistky treba napísať aj značku alebo niečo také toho zabezpečenia, tak ešte poraď aj to, pls.
najag
17.02.09,13:24
Neviem, ci budes poistovat havarijne , ked Ti spocita poistovna rocnu havarijnu poistku od 500,-€ -650,-€, potom zmenis na havarijne poistenie nazor. A najma, ked si spocitas, co Ti vyplatia , kde Ti auto ukradnu:D
vierkavierka
17.02.09,14:00
Mne ide o to, že keď ho niekde zdemolujem aby mi poisťovňa hradila náklady na opravu. Ja viem, že pri krádeži by to nebolo nič moc, ale pri havarke aspoň niečo.
Jozef Mihál
17.02.09,14:07
Focus r. 2001 je nezmysel dať si havarijne poistiť. A ukradnúť by ho ukradol len najväčší zúfalec (pozor, to nebolo myslené ako kritika auta, inak povedané, blahoželám k skvelému rozhodnutiu).
jun2006
17.02.09,14:32
Ďakujem za odpovede i za tú ,,starú káru". Ja viem, nie je to nejaká ,,mladica" ale nie každý je milionár a ja som naň poctivo šetrila, takže som hrdá i na to. Keď sa vydám za Kollára, tak budem mať niečo lepšie a ani poisťovať nebudem. Ale aj tak díky a ešte prosím , do tej poistky treba napísať aj značku alebo niečo také toho zabezpečenia, tak ešte poraď aj to, pls.

Stara kara je fakt a nie urazka. Bud rada, ze si si vybrala relativne psolahlivy stroj.
Ta havarijna moze byt naozaj problematicka - ale treba prestudovat podmienky, len upozornujemm, ze vacsina poistovni ich bude mat urcite dost nevyhodne. Proti ukradntiu ten Zeder je dost dobry.

Ak sa chces o auticko dobre starat - odporucam nejake stranky ford klubu - tam ti poradia aj kvoli servisu a udrzbe lepsie ako tu :)
jun2006
17.02.09,14:33
Mne ide o to, že keď ho niekde zdemolujem aby mi poisťovňa hradila náklady na opravu. Ja viem, že pri krádeži by to nebolo nič moc, ale pri havarke aspoň niečo.

praveze problem bude, ked ho zdempolujes moc - vtedy po odpocitani amortizacie - nedostanes prakticky nic..:mee:
ivka70
17.02.09,14:36
Mne ide o to, že keď ho niekde zdemolujem aby mi poisťovňa hradila náklady na opravu. Ja viem, že pri krádeži by to nebolo nič moc, ale pri havarke aspoň niečo.
Pred podpisom zmluvy si zisti, co ti vyplati poistovna, ak budena tvojom aute oprava po nehode stat napr. 2000 €.
Az potom sa rozhodni ci zmluvu potrebujes alebo nie.
Julian
17.02.09,18:10
Ďakujem za odpovede i za tú ,,starú káru". Ja viem, nie je to nejaká ,,mladica" ale nie každý je milionár a ja som naň poctivo šetrila, takže som hrdá i na to. Keď sa vydám za Kollára, tak budem mať niečo lepšie a ani poisťovať nebudem. Ale aj tak díky a ešte prosím , do tej poistky treba napísať aj značku alebo niečo také toho zabezpečenia, tak ešte poraď aj to, pls.

Choď na stránku www.netfinancie.sk a tam sa dozvieš po vyplnení údajov výšku poistného vo všetkých poisťovniach v SR. Poisťoval som cez nich síce nové auto, ale bol som max. spokojný. Reaguju promptne a nimi stanovená výška poistného bola najnižšia (fyzicky som prešiel viacero poisťovni a všade to bolo drahšie- neponukli mi rôzné zľavy). Odporúčam.

Rozhodujúce pre výšku poistného bude cena auta.
Ale čítal som pred časom v HN, že staršie auto sa veľmi neoplatí poisťovať, lebo pri určitej výške (aj relatívne malej) škody poisťovňa môže škodu vyhodnotiť ako "totálnu" a poistník bude sklamaný z výšky odškodnenia. Takže existuje imaginárna hranica kedy sa už neoplatí havarijné poistenie uzatvárať, ale či to Tvoje auto je pred ňou, alebo za to si netrúfam povedať.
ROBIN111
17.02.09,20:12
Ďakujem za odpovede i za tú ,,starú káru". Ja viem, nie je to nejaká ,,mladica" ale nie každý je milionár a ja som naň poctivo šetrila, takže som hrdá i na to.Mal by som drobnú radu, ale nie ohľadom poistenia. Skontroluj si, v akom stave sú lemy predných, zadných a piatych dverí. Focusy sú známe tým, že skoro všetky tam hrdzavejú. Čím skôr začneš s bojom s koróziou, tým menej to bude stáť.
vierkavierka
18.02.09,04:49
No, vidím, že sa tu nejak zvrhla diskusia na kritiku toho, že je to stará kara. Viete, ja som hrdá na ňu, lebo som si doslova korunky šetrila z minimálnej mzdy a našetrila. Auto je síce 2001, ale je v perfektnom stave, na to som si dala pozor pri kúpe, mala som so sebou mechanika, ktorý sa venuje autám 30 rokov a dovoľujem si tvrdiť, že ani 3 ročné nie je v takom stave. Chcela som len radu ohľadne imobilizéra a jeho ,,značky"a nie kritiku mojej finančnej situácie. Čo sa týka havarijnej poistky, jasné, že si preverím likvidácie a nepôjdem do nevýhodného poistenia.Takže všetkým ďakujem a tým, čo majú miliónové vozy a smejú sa nad mojou šunkou odkazujem, že im to prajem a nezávidím. Možno aj ja raz....
Composite
18.02.09,14:21
je to priamo v klúči, ale zlodejom to nerobí problém on si donesie vlasnú riadiacu jednotku :D

fordy sa moc nekradnú, na čele krádeží je octávia, fábia, passat, felda, favorit,....

Daj si tam ZEDER, zatiaľ to nikto neprekonal, pomôže jedine odtiahnutie.

všetko ostatné je prekonateľné ;)

Na kamere som videl, ako típek otvoril O I za 3 sec. a za 12 sec,. odišiel :-D, bola to 5 ukradnutá octávka pred našim barákom ;). Zobár krat ostal ford otvorení a nikto nič :D
misomiso
18.02.09,15:53
No, vidím, že sa tu nejak zvrhla diskusia na kritiku toho, že je to stará kara. Viete, ja som hrdá na ňu, lebo som si doslova korunky šetrila z minimálnej mzdy a našetrila. Auto je síce 2001, ale je v perfektnom stave, na to som si dala pozor pri kúpe, mala som so sebou mechanika, ktorý sa venuje autám 30 rokov a dovoľujem si tvrdiť, že ani 3 ročné nie je v takom stave. Chcela som len radu ohľadne imobilizéra a jeho ,,značky"a nie kritiku mojej finančnej situácie. Čo sa týka havarijnej poistky, jasné, že si preverím likvidácie a nepôjdem do nevýhodného poistenia.Takže všetkým ďakujem a tým, čo majú miliónové vozy a smejú sa nad mojou šunkou odkazujem, že im to prajem a nezávidím. Možno aj ja raz....

Oni do nemysleli zle. jednoducho je fakt, ze na tekajto poistke pravdepodobne poriadne prerobis. Budes platit:

1. skody vsetkych nemehlov, ti sa najskor poistuju a potom sa to zpriemeruje.

2. apatat poistovne, budovy, mzdy a aj ich reklamu.

3. vsetkych poistnych podvodnikov, ktorym poistovne vyplacaju plnenie, pretoze im nevedia dokazat podvod.

4. tunelovanie poistovne sposobovane priamo jej zamestnancami - likvidatormi. Zazil som na vlastnej kozi, tak mi prosim nepiste, ze to nie je pravda.

Ked toto vsetko zratas, tak poistovni za nejakych referencnych 1000 rokov zaplatis na poistkach asi 15 krat viac, ako dostanes pri plneni skod. O to, ze ta niekto nabura nemusus mat strach, to je osetrene cez PZP.
dubak138
18.02.09,19:12
ja mám tiež Ford Focus a rok starší ale havarijné poistenie nemám ale dal som si namontovať Zeder Lock stojí síce 265 eur. Ale zatial je spolahlivé.
Bastian
18.02.09,19:54
Oni do nemysleli zle. jednoducho je fakt, ze na tekajto poistke pravdepodobne poriadne prerobis. Budes platit:

1. skody vsetkych nemehlov, ti sa najskor poistuju a potom sa to zpriemeruje.

2. apatat poistovne, budovy, mzdy a aj ich reklamu.

3. vsetkych poistnych podvodnikov, ktorym poistovne vyplacaju plnenie, pretoze im nevedia dokazat podvod.

4. tunelovanie poistovne sposobovane priamo jej zamestnancami - likvidatormi. Zazil som na vlastnej kozi, tak mi prosim nepiste, ze to nie je pravda.

Ked toto vsetko zratas, tak poistovni za nejakych referencnych 1000 rokov zaplatis na poistkach asi 15 krat viac, ako dostanes pri plneni skod. O to, ze ta niekto nabura nemusus mat strach, to je osetrene cez PZP.
Presne tak. Poistka je draho zaplatený pocit istoty... že však ja to mám poistené, ja môžem kľudne spať...
Composite
18.02.09,21:08
havaríjnu na nové, úverované, alebo leasingované auto, inak ak to nie je auto nad 1 milion je to zbytočné.

Ale to vie čo a ako, aj "legálne" :D sa dá na havaríjnej zarobiť (nemyslím fingované), ale treba na to známych,...
Ľubomír
19.02.09,15:48
No, vidím, že sa tu nejak zvrhla diskusia na kritiku toho, že je to stará kara. Viete, ja som hrdá na ňu, lebo som si doslova korunky šetrila z minimálnej mzdy a našetrila. Auto je síce 2001, ale je v perfektnom stave, na to som si dala pozor pri kúpe, mala som so sebou mechanika, ktorý sa venuje autám 30 rokov a dovoľujem si tvrdiť, že ani 3 ročné nie je v takom stave. Chcela som len radu ohľadne imobilizéra a jeho ,,značky"a nie kritiku mojej finančnej situácie. Čo sa týka havarijnej poistky, jasné, že si preverím likvidácie a nepôjdem do nevýhodného poistenia.Takže všetkým ďakujem a tým, čo majú miliónové vozy a smejú sa nad mojou šunkou odkazujem, že im to prajem a nezávidím. Možno aj ja raz....
Ahoj,
nedaj sa odradiť od havarijnej poistky. Jednoznačne je dobrá, aj keď sa každá poistka preplatí. To platí dovtedy, kým ťa niekto nenačne. V prípade, že ti niekto spôsobí škodu pred nákupným centrom, a ty nevieš kto to bol, tak hrabneš hlboko do peňaženky. Moja hav. poistka na Fiestu činí aso 8000 Sk ročne, ale pri pistnej udalosti mi vyčíslili škodu na 9 200Sk, a to bola maličkosť. Neviem si predstaviť škodu za 50 000 Sk, ktorú treba úhradiť z vlastnej peňaženky. Ja som za hav. poistku, ale je na tebe ako sa rozhodneš.
buchač
19.02.09,16:14
Choď na stránku www.netfinancie.sk a tam sa dozvieš po vyplnení údajov výšku poistného vo všetkých poisťovniach v SR. Poisťoval som cez nich síce nové auto, ale bol som max. spokojný. Reaguju promptne a nimi stanovená výška poistného bola najnižšia (fyzicky som prešiel viacero poisťovni a všade to bolo drahšie- neponukli mi rôzné zľavy). Odporúčam.

Rozhodujúce pre výšku poistného bude cena auta.
Ale čítal som pred časom v HN, že staršie auto sa veľmi neoplatí poisťovať, lebo pri určitej výške (aj relatívne malej) škody poisťovňa môže škodu vyhodnotiť ako "totálnu" a poistník bude sklamaný z výšky odškodnenia. Takže existuje imaginárna hranica kedy sa už neoplatí havarijné poistenie uzatvárať, ale či to Tvoje auto je pred ňou, alebo za to si netrúfam povedať.

Ak dovolíte , tak červená veta je rozhodujúca - A L E nie je cena , ako cena .

Totižto cena havarijnej poistky sa vypočítava z obstarávacej ceny vozidla a nie z kúpnej :mee:

Mal som toto zažiť , keď ma agentos poisťovne doslova zabil , že cena môjho vozidla bola v roku 1987 cca 800.000 / Fiat Regata / a preto poistka bude po všetkých bonusoch - 50 % - 38.000 ,- Sk .
Toto sa udialo v roku 2001 , kúpna cena vozidla bola 42.000,- .

Čo myslíte , ako som sa zachoval ?:eek::eek:

Keď som si vymenil pred 3 rokmi vozový park , ani som sa neunúval ísť do poisťovne . Obstarávacia cena vozidla v roku výroby / 1995 / bola vyše milióna :cool:


Juraj
Composite
19.02.09,21:41
ano berie sa cena nového, ale kto vie, ten vie a kto nevie ten čumí ;)
Kupná cena 650 tis, nové 1,2 mil, poistka full na 25 tis aj s PZP ;).
Típek ma začal ohurovať cenou cca. 65 tis, že aj zo zľavou, tak som mu zakýval a šiel o dom ďalej, tam to tiež na mňa skúšali s nejakými 60 tis, tak som odchádzal a zrazu som dostal, samé bonusy, výhody, proste ako keby som u nich bol 20 rokov :D
misomiso
20.02.09,20:11
Ahoj,
nedaj sa odradiť od havarijnej poistky. Jednoznačne je dobrá, aj keď sa každá poistka preplatí. To platí dovtedy, kým ťa niekto nenačne. V prípade, že ti niekto spôsobí škodu pred nákupným centrom, a ty nevieš kto to bol, tak hrabneš hlboko do peňaženky. Moja hav. poistka na Fiestu činí aso 8000 Sk ročne, ale pri pistnej udalosti mi vyčíslili škodu na 9 200Sk, a to bola maličkosť. Neviem si predstaviť škodu za 50 000 Sk, ktorú treba úhradiť z vlastnej peňaženky. Ja som za hav. poistku, ale je na tebe ako sa rozhodneš.

Kolko zivotov by si musel prezit, aby si zazil, ze ta niekto na parkovisku nabura a urobi ti skodu za 50.000? Kolko by si za tie roky zaplatil poistovni?

Ved sa spamatajte - matematika nepusti. Alebo si myslite, ze poistovne zarabaju pestovanim zemiakov a poistky a vyplacanie skod dotuju? Ved to je ako s loteriou. Tiz mozes uvazovat atk, ze za 0,6 EUR mozes vyhrat 100 mil EUR. Lenze pravdepodobnost je taka, ze aj keby si sa narodil ako jaskynny clovek, a dodnes tipoval kazdy den, tak to pravdepodobne nezazijes. Ked zoberies suchu statistiku, ze nejeky Tipos vyplaca vyhry iba z toho, co zozbiera, ale este musi platit z toho vlastnu reziu a navyse z toho odvadza cast statu, tak je kazdemu jasne, ze najpravdepodobnejsi scenar pri nejakom dlhodobom masivnom tipovani je, ze sa ti vrati mozno 40 alebo 50% nakladov.

Rovnek je to s poistkami. maju ich nastavene tak, aby utiehli skody, reziu a poistnych podvodnikov + nejaka rezerva. Na tom v zivote nemozes ziskat.

Ja mam poisteny iba dom, v ktorom byvam. To iba preto, aby som neostal na ulici, ak by mi nan spadol nejaky spionazny satelit, aby som neostal na ulici. :) Lenze medzi poistkami aut a domov je velky rozdiel, nehnutelnosti sa nekradnu (resp. kradnu, ale to poistky neriesia) a je tam tiez ovela menej podvodov, takze tie poistky su v pomere k chranenemu majetku lacne. Tie na auta su extremne predrazene.
borbi
20.02.09,20:41
na tvojom mieste by som to poistil ja som mal 10 rocnu ibizu a ked som havaroval tak som poist nemal a poviem ti ze ma to vyslo dost draho.potom som poistil a mal som dalsiu hav. tentoraz manzelka.skoda za 50 lit.ak vies ze nehavrujes tak nepoistuj ale to nevies.hocake auto ak naburas je to nakoniec dost velka palka co zaplatis za opravu.teraz mm focus ale dvojkovy tiez poisteny platim 10 tisic rocne ale bez toho by som ani nespal ba ani nejazdil.dnesna premavka je cista loteria.uz nikdy bez hav.poist.
misomiso
20.02.09,20:57
.dnesna premavka je cista loteria.uz nikdy bez hav.poist.

No neviem, az sa bojim vyjst na ulicu po takomto priznani :). Nevyslo by lacnejsie davat pozor? A kto ti poisti zivot, alebo aj tvojim blizkym, ktorych vozis v aute, ked ratas s havariou? No - ja viem, aj na to su poistky. Lenze to ma pomyleny nazov, v pripade zivota a zdravia termin "poistka" naozaj nesedi.
Stanislav 1975
20.02.09,21:24
na tvojom mieste by som to poistil ja som mal 10 rocnu ibizu a ked som havaroval tak som poist nemal a poviem ti ze ma to vyslo dost draho.potom som poistil a mal som dalsiu hav. tentoraz manzelka.skoda za 50 lit.ak vies ze nehavrujes tak nepoistuj ale to nevies.hocake auto ak naburas je to nakoniec dost velka palka co zaplatis za opravu.teraz mm focus ale dvojkovy tiez poisteny platim 10 tisic rocne ale bez toho by som ani nespal ba ani nejazdil.dnesna premavka je cista loteria.uz nikdy bez hav.poist.
JJ, presne tak...
Composite
20.02.09,21:34
misomiso:
No do fotra po skončení HP na parkovisku buchlo auto pri cúvaní a spravilo škodu za 60 tis ;), ale bol to známy, takže to šlo cez PZP.

A neuveríš po mesačnom naťahovaní s poisťovňou do neho na parkovisku buchol ožran, čiže už to nešlo z PZP ;), škoda len 12 tis, ožran to našťastie cvakol, ale ked vypadol z auta a povedal, že takto prešiel 35 km v plnej premávke nechceli sme veriť ;)

Proste si treba uvážiť, či sa to oplatí, či jazdím v rizikových oblastiach, ... stačí sa spoľahnúť na PZP + dobrý servis (čítaj známy ;) )
Stanislav 1975
20.02.09,21:42
No, vidím, že sa tu nejak zvrhla diskusia na kritiku toho, že je to stará kara. Viete, ja som hrdá na ňu, lebo som si doslova korunky šetrila z minimálnej mzdy a našetrila. Auto je síce 2001, ale je v perfektnom stave, na to som si dala pozor pri kúpe, mala som so sebou mechanika, ktorý sa venuje autám 30 rokov a dovoľujem si tvrdiť, že ani 3 ročné nie je v takom stave. Chcela som len radu ohľadne imobilizéra a jeho ,,značky"a nie kritiku mojej finančnej situácie. Čo sa týka havarijnej poistky, jasné, že si preverím likvidácie a nepôjdem do nevýhodného poistenia.Takže všetkým ďakujem a tým, čo majú miliónové vozy a smejú sa nad mojou šunkou odkazujem, že im to prajem a nezávidím. Možno aj ja raz....
Tiež si myslím, že sa to zvrhlo kam nemalo-tak dievča si našetrilo na ojazdené autíčko, a my namiesto toho aby sme ju pochvalili, že si našetrila, tak ju hned zhodíme- ako sa má dievča cítiť??? Mimochodom, ak je to auto udržiavané, tak to až taká "kára" nieje- je to ešte normalne ojazdené auto...
Ľubomír
21.02.09,14:19
Kolko zivotov by si musel prezit, aby si zazil, ze ta niekto na parkovisku nabura a urobi ti skodu za 50.000? Kolko by si za tie roky zaplatil poistovni?

Ved sa spamatajte - matematika nepusti. Alebo si myslite, ze poistovne zarabaju pestovanim zemiakov a poistky a vyplacanie skod dotuju? Ved to je ako s loteriou. Tiz mozes uvazovat atk, ze za 0,6 EUR mozes vyhrat 100 mil EUR. Lenze pravdepodobnost je taka, ze aj keby si sa narodil ako jaskynny clovek, a dodnes tipoval kazdy den, tak to pravdepodobne nezazijes. Ked zoberies suchu statistiku, ze nejeky Tipos vyplaca vyhry iba z toho, co zozbiera, ale este musi platit z toho vlastnu reziu a navyse z toho odvadza cast statu, tak je kazdemu jasne, ze najpravdepodobnejsi scenar pri nejakom dlhodobom masivnom tipovani je, ze sa ti vrati mozno 40 alebo 50% nakladov.

Rovnek je to s poistkami. maju ich nastavene tak, aby utiehli skody, reziu a poistnych podvodnikov + nejaka rezerva. Na tom v zivote nemozes ziskat.

Ja mam poisteny iba dom, v ktorom byvam. To iba preto, aby som neostal na ulici, ak by mi nan spadol nejaky spionazny satelit, aby som neostal na ulici. :) Lenze medzi poistkami aut a domov je velky rozdiel, nehnutelnosti sa nekradnu (resp. kradnu, ale to poistky neriesia) a je tam tiez ovela menej podvodov, takze tie poistky su v pomere k chranenemu majetku lacne. Tie na auta su extremne predrazene.
Nuž pozri,
ja tebe nič nenútim. Pochopil si? Každý vie, že pravedpodobnosť nehody je pomerne vysoká, To nie je padajúci meteorit. Tiež nie je žiadnou novinkou, že poisťovne musia byť ziskové, ináč by to nikto nerobil. Každý vie, že môže platiť poistku roky a nič sa nestane, ale čo ak? Tvoj názor ti neberiem, máš ne neho nárok. Ja mám auto poistené a ty nie. Bodka.
Ľubomír
21.02.09,14:25
No, vidím, že sa tu nejak zvrhla diskusia na kritiku toho, že je to stará kara. Viete, ja som hrdá na ňu, lebo som si doslova korunky šetrila z minimálnej mzdy a našetrila. Auto je síce 2001, ale je v perfektnom stave, na to som si dala pozor pri kúpe, mala som so sebou mechanika, ktorý sa venuje autám 30 rokov a dovoľujem si tvrdiť, že ani 3 ročné nie je v takom stave. Chcela som len radu ohľadne imobilizéra a jeho ,,značky"a nie kritiku mojej finančnej situácie. Čo sa týka havarijnej poistky, jasné, že si preverím likvidácie a nepôjdem do nevýhodného poistenia.Takže všetkým ďakujem a tým, čo majú miliónové vozy a smejú sa nad mojou šunkou odkazujem, že im to prajem a nezávidím. Možno aj ja raz....
Vierkavierka,
nerob si z toho nič. Ja si viacej vážim ľudí, ktorí sú schopní takto si našetriť na auto, ako tých, ktorí sa vyťahujú milionovým autom darovaným od otecka, ktorý podniká v pochybnom obchode. Takí ľudia ako ty si vidia vážiť všetko na čo si dokázali našetriť. Prajem ti veľa km bez nehody.
Stanislav 1975
21.02.09,14:35
Vierkavierka,
nerob si z toho nič. Ja si viacej vážim ľudí, ktorí sú schopní takto si našetriť na auto, ako tých, ktorí sa vyťahujú milionovým autom darovaným od otecka, ktorý podniká v pochybnom obchode. Takí ľudia ako ty si vidia vážiť všetko na čo si dokázali našetriť. Prajem ti veľa km bez nehody.
Lubo, máš celkom ok názory a vačšinou s tebou súhlasím...:)
Stanislav 1975
21.02.09,14:38
Nuž pozri,
ja tebe nič nenútim. Pochopil si? Každý vie, že pravedpodobnosť nehody je pomerne vysoká, To nie je padajúci meteorit. Tiež nie je žiadnou novinkou, že poisťovne musia byť ziskové, ináč by to nikto nerobil. Každý vie, že môže platiť poistku roky a nič sa nestane, ale čo ak? Tvoj názor ti neberiem, máš ne neho nárok. Ja mám auto poistené a ty nie. Bodka.
Ja mám tiež moj črep( fabiu) poistený, u nás pri baráku sa škodovečky kradnú ako na bežiacom páse...
Composite
21.02.09,14:46
škodovečky sa kradnú v v ČR a SR, vedú prvé priečky ;) potom VW ;)

chce to kľud
Jozef Mihál
21.02.09,14:47
No, vidím, že sa tu nejak zvrhla diskusia na kritiku toho, že je to stará kara.

Pre istotu som si dvakrát prešiel príspevky v tejto téme a nevidím tu žiaden, ktorý by kritizoval Váš výber, či dokonca Vašu osobu... Skôr je to naopak.
wagner
21.02.09,15:15
Čítam tu, že rok výroby 2001 je už na havarijnú poistku staré. Mám VW Golf 4 - teda auto, ktoré sa asi páči zlodejom. Zatiaľ mám aj havarijnú, ale uvažujem, že ju ukončím. Mám Zederlook aj VIN. Kedysi som platila havarijnú 18 tisíc, vlani som zmenila firmu a platím 8 tisíc. Aký je Váš názor - zrušiť od jesene havarijné poistenie alebo nie?
buchač
21.02.09,15:35
Vierkavierka,
nerob si z toho nič. Ja si viacej vážim ľudí, ktorí sú schopní takto si našetriť na auto, ako tých, ktorí sa vyťahujú milionovým autom darovaným od otecka, ktorý podniká v pochybnom obchode. Takí ľudia ako ty si vidia vážiť všetko na čo si dokázali našetriť. Prajem ti veľa km bez nehody.



Obstarávacia cena vozidla v roku výroby / 1995 /

Pred troma rokmi bol rok 2006 ;), čiže koľkoročný voz som si kúpil ?

Len pre presnosť , mám vyrobených 30 rokov praxe a apko je tri roky ......takže asi ťažko

Na niektoré poznámky som alergický

Juraj
Composite
22.02.09,10:35
Čítam tu, že rok výroby 2001 je už na havarijnú poistku staré. Mám VW Golf 4 - teda auto, ktoré sa asi páči zlodejom. Zatiaľ mám aj havarijnú, ale uvažujem, že ju ukončím. Mám Zederlook aj VIN. Kedysi som platila havarijnú 18 tisíc, vlani som zmenila firmu a platím 8 tisíc. Aký je Váš názor - zrušiť od jesene havarijné poistenie alebo nie?

Treba si zistiť koľko ti pri krádeží dá poisťovňa.
8 tis nie je až tak veľa, ak to niekde nechýba.

A netreba zabúdať na zákon schválnosti ;), po zrušení ti ho ukradnú :D

Teraz som pozeral firmy, ktoré montujú GPS a majú dispečing a sledujú auto, ročné náklady sú do 7 tis KČ, montáž a zariadenie 12 tis.
Majú niekoľko režimov spomenie dva:
1) ak sa s autom hýbe volajú majiteľovi a policajtom to stotjí cca,. 4 tis
2) režim je to čo I+ idú na výjazd oni to stojí cca. 3 tis KČ

hľadal som niečo také u nás, ale nič som nenašiel.
Aj ked viem, že rada profíkov má olovené garáže a kamiony, ale ked nevylepím na sklo, že mám GPS alarm, tak nemusia to tušiť
preboha
28.02.09,18:36
taká kopa príspevkov, ale takmer žiadna použiteľná rada.
Nikto neuviedol, že HP sa skladá z 3 komponentov:
1. poistenie živelných rizík (cca 10% z celkového poistného)
2. poistenie havárie ( cca 40% z celkového poistného)
3. poistka proti odcudzeniu (cca 50% z celkového poistného)

Živel + havária je základ, ku ktorému si môžeš priplatiť odcudzenie. Ako z diskusie vyplynulo, Fordy sa až tak nekradnú ( a je to vraj navyše stará kára) takže pre Tvoje účely by mohla stačiť havarijné poistka bez rizika odcudzenie vozidla. Okamžite máš poistku za polovicu, pri vhodne zvolenej výške spoluúčasti a ostatných detailoch by tvoje HP nemuselo byť finančná katastrofa, ale rozumný náklad, ktorý oceníš hlavne po šmyku na zľadovatelej ceste. Namiesto poistenia proti odcudzeniu je možné použiť vlastné zabezpečenie. Nevolil by som v diskusii spomenutý Zeder, pretože je na Tvoje vozidlo neprimerane drahý. Pre začiatok možno postačí skrytý vypínač, ktorý ti v servise nainštalujú za pár eur, a ktorý odradí bežného zlodeja - neprofesionála. Ja už len toľko na úvod......
Composite
28.02.09,21:48
vypínač :D :D :D, vyhodené peniaze, každí kto chce ukradnúť auto a je jedno či to je amatér, tak má vlasnú riadiacu jednotku, takže môžeš mať milion vypínačov ;)

Zeder je drahý? To vieš odkiaľ? Cena s montážou na passat (2003) bola do 8 tis s dph.

A k spoluúčasti: na to treba bacha, lebo čím vyššia, tým horšie, ford má lacné diely a opravu a mohlo by sa stať, že si vždy všetko majiteľ zaplatí ;). Rozbité predné sklo, výmena za 6 tis, z toho majiteľ platí 5 tis (častá varianta, či 5-20%, ale min. 5 tis), takže vyhodené peniaze na poistku.
Takže havaríjna by bola naprd ;)
učtovníčka
28.02.09,23:17
Ja som podobne ako ty za vlastnoručne zarobené peniaze kúpila v roku 2004 Focusa r.2001 z Nemecka. Bol a je v takom perfektnom stave, že ešte aj dnes a to je tu podľa niektorých stará šunka, vypadá lepšie ako hocijaká Oktavka alebo Renault a podobné ľudové značky. Dala som ho poistiť na plnú cenu vtedy to ohodnotili na 618 tis. Ja som ho kúpila za 340. Poistka bola 20 tis. Po polroku sa mi podarilo dobre vycúvať z garáže keď som sa chcela vyhnúť blbo zaparkovanému autu a škoda za 25 tis.
Postupne mi poistku znižujú a platím ju dodnes. Ľahšie dám 4x ročne po pár tisíc ako naraz kopu keď sa niečo podarí vyviesť niekomu z rodiny. To je môj skromný názor.
Čo sa týka zabezpečenia tak okrem toho čo je originál v aute tak už používame len mechanickú páku a pre účely poisťovne to vyhovovalo. Veľa šťastných kilometrov.
ROBIN111
01.03.09,08:26
vypínač :D :D :D, vyhodené peniaze, každí kto chce ukradnúť auto a je jedno či to je amatér, tak má vlasnú riadiacu jednotku, takže môžeš mať milion vypínačov ;)
Záleží od toho, čo tým vypínačom vyblokuješ.;)
Composite
01.03.09,09:04
tak to by nebavilo stále sa niekde skŕčať pchať niekde ruku, niečo odkrývať,... ;)

A rýchle riešenie na tento spôsob je, ale cena je nad 300 €, je tam x- blokovaných okruhov, montáž trvá 18 hodín,,, a je to na kartu, meno už neviem.

Ale ako hovorím stačí ZEDER a popieskovanie skiel.

Ale osobne čo poznám ľudí, čo majú forda staršieho ako 3 roky, nie je na leasing ani úver, tak nemajú ani HP ani drahé alarmy a mechanické zabezpečovanie a nikomu nikdy auto neukradli.
ľudí čo majú škodovky, VW,... majú všetko možné aj tak im auto ukradnú :D
Stanislav 1975
01.03.09,10:05
tak to by nebavilo stále sa niekde skŕčať pchať niekde ruku, niečo odkrývať,... ;)

A rýchle riešenie na tento spôsob je, ale cena je nad 300 €, je tam x- blokovaných okruhov, montáž trvá 18 hodín,,, a je to na kartu, meno už neviem.

Ale ako hovorím stačí ZEDER a popieskovanie skiel.

Ale osobne čo poznám ľudí, čo majú forda staršieho ako 3 roky, nie je na leasing ani úver, tak nemajú ani HP ani drahé alarmy a mechanické zabezpečovanie a nikomu nikdy auto neukradli.
ľudí čo majú škodovky, VW,... majú všetko možné aj tak im auto ukradnú :D
Samozrejme, keď chce auto ukradnuť aspoň priemerne vyspelý zlodej, tak ho UKRADNE a nepomožu ani tajne vypínače, ani zeder-locky, ani pitbul ani nič a keď náhodou by nevedeli niečo prekonať tak si počkajú na majiteľa a priložia mu pištol k hlave a auto v pohode a bez protestov odovzdá, ale však oni ho vrátia vačšinou potom majiteľovi-ozvú sa a za nejaký poplatok ho vrátia...
A ked niekto píše, že s tým a stým ešte auto neukradli a podobné bláboly tak sa buď mýli a nevie o tom nič, alebo klame...
Stanislav 1975
01.03.09,10:09
taká kopa príspevkov, ale takmer žiadna použiteľná rada.
Nikto neuviedol, že HP sa skladá z 3 komponentov:
1. poistenie živelných rizík (cca 10% z celkového poistného)
2. poistenie havárie ( cca 40% z celkového poistného)
3. poistka proti odcudzeniu (cca 50% z celkového poistného)

Živel + havária je základ, ku ktorému si môžeš priplatiť odcudzenie. Ako z diskusie vyplynulo, Fordy sa až tak nekradnú ( a je to vraj navyše stará kára) takže pre Tvoje účely by mohla stačiť havarijné poistka bez rizika odcudzenie vozidla. Okamžite máš poistku za polovicu, pri vhodne zvolenej výške spoluúčasti a ostatných detailoch by tvoje HP nemuselo byť finančná katastrofa, ale rozumný náklad, ktorý oceníš hlavne po šmyku na zľadovatelej ceste. Namiesto poistenia proti odcudzeniu je možné použiť vlastné zabezpečenie. Nevolil by som v diskusii spomenutý Zeder, pretože je na Tvoje vozidlo neprimerane drahý. Pre začiatok možno postačí skrytý vypínač, ktorý ti v servise nainštalujú za pár eur, a ktorý odradí bežného zlodeja - neprofesionála. Ja už len toľko na úvod......
Tošku si sa sekol v tom rozpočítavaní, napr. Ford je presne takto-
havária- 2,4%, krádež 1,33%, živel 0,7%- takže to poradie na 1 a 2 mieste treba vymeniť...
Composite
01.03.09,10:35
Samozrejme, keď chce auto ukradnuť aspoň priemerne vyspelý zlodej, tak ho UKRADNE a nepomožu ani tajne vypínače, ani zeder-locky, ani pitbul ani nič a keď náhodou by nevedeli niečo prekonať tak si počkajú na majiteľa a priložia mu pištol k hlave a auto v pohode a bez protestov odovzdá, ale však oni ho vrátia vačšinou potom majiteľovi-ozvú sa a za nejaký poplatok ho vrátia...
A ked niekto píše, že s tým a stým ešte auto neukradli a podobné bláboly tak sa buď mýli a nevie o tom nič, alebo klame...


Ano, ked ho chcú ukradnúť, tak ho naložia na auto a idú preč ;)

Ale páči sa mi tento systém od tejto firmy http://www.secarke.sk/ http://www.secar.sk/ , ale to je skôr na drahšie autá.

Hľadajú na základe GPS/GSM a potom ak tieto signály zmiznú, tak to dohľadávajú vlastným zariadením, majú vlastné SBS a spolupracujú s PZ SR. len cena montáže je trochu vyššia, ale cena ochrany je v pohode.
borbi
01.03.09,10:51
No neviem, az sa bojim vyjst na ulicu po takomto priznani :). Nevyslo by lacnejsie davat pozor? A kto ti poisti zivot, alebo aj tvojim blizkym, ktorych vozis v aute, ked ratas s havariou? No - ja viem, aj na to su poistky. Lenze to ma pomyleny nazov, v pripade zivota a zdravia termin "poistka" naozaj nesedi.
pokusim sa to upresnit asi takto.clovek do ktoreho som ja narazil mal nanovo vyspravenu oktavku co do neho niekto narazil pred mesiacom.ja som mu ju zobral na tom istom mieste.myslis ze nedaval pozor?nemohol za to.ale aby som nesypal popol na hlavu len sebe(nikto nie je dokonaly).na parkovisku mi nabural dvere clovek co mal poist a dokonca na mna cakal pretoze som bol mimo.druhy krat mi nabural zadne dvere idiot s dodavkou co zdrhol z miesta cinu.aj ked mi dobra teta co tam predavala zapisala jeho spz policajti mi povedali ze nema na to "firemne auto" zak poitsku.takze som si to mohol opravit za svoje.obidve nehody sa stali tesne pred dovolenkou takze o investicii navyse pred dovolenkou nebolo ani reci.s tymi ziv poist mas mozno pravdu ale preco nezabranit veciam ktorym sa aspon z casti zabranit da.
Stanislav 1975
01.03.09,11:00
pokusim sa to upresnit asi takto.clovek do ktoreho som ja narazil mal nanovo vyspravenu oktavku co do neho niekto narazil pred mesiacom.ja som mu ju zobral na tom istom mieste.myslis ze nedaval pozor?nemohol za to.ale aby som nesypal popol na hlavu len sebe(nikto nie je dokonaly).na parkovisku mi nabural dvere clovek co mal poist a dokonca na mna cakal pretoze som bol mimo.druhy krat mi nabural zadne dvere idiot s dodavkou co zdrhol z miesta cinu.aj ked mi dobra teta co tam predavala zapisala jeho spz policajti mi povedali ze nema na to "firemne auto" zak poitsku.takze som si to mohol opravit za svoje.obidve nehody sa stali tesne pred dovolenkou takze o investicii navyse pred dovolenkou nebolo ani reci.s tymi ziv poist mas mozno pravdu ale preco nezabranit veciam ktorym sa aspon z casti zabranit da.
PRAVDA, SúHLASíM
preboha
01.03.09,13:50
Tošku si sa sekol v tom rozpočítavaní, napr. Ford je presne takto-
havária- 2,4%, krádež 1,33%, živel 0,7%- takže to poradie na 1 a 2 mieste treba vymeniť...
určite sa nebudem sporiť o %, pretože nemám k dispozícii tabuľky jednotlivých rizík, a tiež preto, lebo % -ne podiely samozrejme kolíšu v závislosti od poisťovne a atraktivity továrenskej značky auta pre zlodeja.
Skrytý vypínač je skrytý vypínač, a preto prerušuje iba prívod el. energie ku štartéru, takže zlodejovi nepomôže žiadna vlastná riadiaca jednotka - ROBIN111 to zrejme pozná. Jeho pointa je vo variabilite jeho umiestnenia, a prevedenia, ktorá - pretože je individuálna - predlžuje čas potrebný na odcudzenie. Jeho účinnosť je samozrejme úmerná investovaným korunám, a závisí od invencie autoelektrikára. Obsluha Zeder zámku vyžaduje aspoň takú schopnosť akrobacie vodiča ako akýkoľvek skrytý vypínač, čo poznajú hlavne tí, ktorí ho majú v aute zabudovaný.
GSM vyhľadávače sú samozrejme výborné, ale zaujali ma iba pokiaľ mi neoznámili cenu. Zrejme aj preto sa doteraz masovo nerozšírili. Ak vyhľadávač niekto má, mohol by pridať niečo do diskusie.
Composite
01.03.09,14:37
preboha, to robí aj imobilizér ;)
Si myslíš, že oni sú amatéri ako ty ;)
si na omyle, trochu hľadaj po nete a zistíš, že ani tvoje popisované riešenie nepomôže, vieš ked si donesie riadiacu jednotku, tak počíta aj s odpoejním štartérom, baterie,.... a x-vecami, neboj on si to nakopne, rýchlejšie ako ty vybehneš z domu ;)

Kamarát autoelekrikár to mal tak na felde, mal 3 vypínače a vždy vypínal jeden, vždy tam stváral akrobacie,...
Zlodej mu ju šlohol za 95 sec ;), otvoril kapotu niečo tam pripojil povrtál, natiahol káble do auta z motora a odišiel ;)

Aká akrobacia, sadnem, otočím klúčom na zdery a naštartujem, je to kratšie ako štarovanie.
Ale ako odíde zo zablokovaným volantom fakt neviem, jediná možnosť je odťah ;)
preboha
01.03.09,18:18
imobilizér je ŠTANDARDNÉ zabezpečovacie zariadenie, ktoré je vyradené ŠTANDARDNÝM spôsobom, v ŠTANDARDNOM čase s ktorým sa počíta. Posledné, čo si môže zlodej pri akcii želať, je prekážka s ktorou nepočítal, a prekonanie ktorej trvá neznámy čas, pretože nevie, či sa jedná o primitívny vypínač, alebo prídavný - externý imobilizér, alebo niečo ešte horšie. Pripravený zlodej má vlastnú riadiacu jednotku s príslušenstvom ( kľúč + imobilizér), ale kábel rozpojený mechanickým vypínačom dokáže spojiť iba prst(y) vodiča. Ak to dokáže ľubovoľná riadiaca jednotka, máš u mňa pivo
Composite
01.03.09,21:46
pozri, ked sa ide kradnúť auto, tak sa na to pripravý.
Nechápeš, že on obíde všetko čo ty vypínačom odpojíš?

Oni s týmto počítajú, ty to odpojíš často vo vnútri auta, málo kedy ideš až ku zariadeniu v motore, on sa napojí na potrebné zariadenia cez motor (je to menšie zdržanie a trochu riskatnejšie), ale nezastaví ho to, proste to nakopne ;)

Pred asi 5 rokmi, si jeden podnikateľ kúpim "medveda" motor mal celozaliaty, resp. schovatý pod x-plechymi a skrutakmi, x- zariadení, x- vypínačom,... zlodej ho ukradol pred políciou za 75 sec za bieleho dňa.

Na jeho smolu, ho chytili, experti zo SR, ani ČR to nedokázali, za to, že mu skrátili trest im to ukázal, riešenie bolo tak neskutočne primitívne, neuveriteľné a doslovne nedostiahnuteľné, ale pár pripravkami, tréningom a presným poznaním, to dokázal ;)
preboha
02.03.09,07:41
pozri, ked sa ide kradnúť auto, tak sa na to pripravý.
Nechápeš, že on obíde všetko čo ty vypínačom odpojíš?

Oni s týmto počítajú, ty to odpojíš často vo vnútri auta, málo kedy ideš až ku zariadeniu v motore, on sa napojí na potrebné zariadenia cez motor (je to menšie zdržanie a trochu riskatnejšie), ale nezastaví ho to, proste to nakopne ;)

Pred asi 5 rokmi, si jeden podnikateľ kúpim "medveda" motor mal celozaliaty, resp. schovatý pod x-plechymi a skrutakmi, x- zariadení, x- vypínačom,... zlodej ho ukradol pred políciou za 75 sec za bieleho dňa.

Na jeho smolu, ho chytili, experti zo SR, ani ČR to nedokázali, za to, že mu skrátili trest im to ukázal, riešenie bolo tak neskutočne primitívne, neuveriteľné a doslovne nedostiahnuteľné, ale pár pripravkami, tréningom a presným poznaním, to dokázal ;)
jeden príklad - motor potrebuje benzín, ktorý dopravuje palivové čerpadlo. Palivové čerpadlo benzín dopraví, ale potrebuje napätie12 V na roztočenie motorčeka. Na dopravenie 12V treba kábel, ktorý začína u palivového čerpadla, a končí niekde v riadiacej jednotke. Ak tento kábel prestrihnem (rozpojím), riadiaca jednotka môže dávať 1000 príkazov za sekundu na začatie dodávky paliva, tento pokyn čerpadlo nebude poslúchať, pretože nemá spomenutých 12V. Ak príde vodič, a okrem bežných úkonov potrebných na naštartovanie ( vloženie kľúča do spínacej skrinky, jeho otočenie do štartovacej polohy atď.) musí urobiť ešte jeden úkon - zopnúť (prstom - nie riadiacou jednotkou) prívod 12V do palivového čerpadla, pretože bez benzínu ani zlodej s autom neodíde. Ak máš na stredovom paneli namiesto spínača ESP len krytku, pretože Tvoje vozidlo nemá ESP, tak si kúpiš spínač s označením "ESP" a použiješ ho ako spínač pre palivové čerpadlo. Zlodej musí túto zámenu odhaliť, a to rýchlo inak sa môže stať, že si ráno síce nájdeš vozidlo otvorené, ale na mieste, kde si ho večer odstavil. Lepšie svoj názor neviem vyložiť, preto tento komentár považujem za posledný k tejto téme.
Composite
02.03.09,07:51
počuj ty máš odpoved na všetko, ti naposledy píšem, lebo vidím, že to nemá zmysel, tvoje vypínačiky v dnešnej dobe nepomôžu, proste ti to nakopne, ale samozrejme ty to vieš lepšie, ja sa s tým stretávam skoro denne, ľudia mali super figle o ktorých sa tebe ani nesnívalo, aj tak im autá ukradli, užívaj si svoje vypínačiky a prepínačiky, elektornika sa dá obísť akokoľkve, pokiaľ si domov nezoberieš nejaké súčasti ;)

ty si fakt nemej chápavý, že jo?
On si donesie všetko čo potrebuje an nakopnutie, zapojí si čo treba a spraví vlastný obvod, riadia jednotka je prsne na dané auto+špeciálne upravená. čiže má zdroj, čiže sa napojí na čerpadlo, štartér, čiže si spraví vlastné okruhy ;) a keby to bolo, tak cenné auto, tak ho hodí na dodávku a ide.


A som rád, že už nebudeš písať svoje bludy a hlúposti

Ked ti rukami prejde na 15 rokov tisícky ukradnutých aut od škody 105 L po porsche, tak sa ozvi ty vypínač :D
preboha
05.03.09,19:40
citát Auto - sme 20.05.2007:autor dlhoprstý autíčkár Martin
"Starý trik
Skrytý vypínač namontovaný v mieste, o ktorom vie iba majiteľ, sa ukázal ako veľmi úspešný imobilizér. Jeho montáž do staršieho auta zvládne aj zručný domáci majster ale v nových vozidlách so zložitou elektronikou by mal skrytý vypínač namontovať autorizovaný servis. V tom prípade však môžeme pochybovať o význame skrytého vypínača. Nové imobilizéry, ktoré sú drahšie ale plnohodnotne nahrádzajú skrytý vypínač, sú všetky bezkontaktné, buď vo forme karty alebo prívesku, ktorý stačí mať pri sebe. Je to neštandardná vec, ktorá dobre uchráni proti ukradnutiu ale nie vykradnutiu auta. Skrytý vypínač treba pri odchode zapnúť a pri príchode vypnúť, je to prácna vec odporúčaná ako vhodný doplnok k autoalarmu."

zdroj: auto-moto Pravda 12.09.2006
" Rôznorodosť je najväčším nepriateľom zlodejov áut, dodáva Čisárik. Okrem drahých zariadení, akými sú alarmy či pagery, stojí za to použiť aj niektoré jednoduché finty, ako napríklad skrytý vypínač, alebo diagnostickú skrinku."

a to som hľadal na nete iba miekoľko minút......
Composite
05.03.09,21:33
reklama a marketing vládne svetom a (s prepáčením) vždy sa chytí hlupák čo to kúpi ;)

Aj ThermoShield je zázračný, predajca presvedčil 2/3 baráku a teraz oni zisťujú a nedali na ostatných čo mali fakty, že to je shit, teraz to budeme splácať všetci, predražený shit ;)

Opakujem ti, on ti obíde všetko, ale počúvaj predajcov a daj si tam čo chceš aj pitbulla, ak ti ho chcú ukradnúť nepomôže ti ani to, že tam budeš spať