MAJKA1983
17.02.09,16:35
Ahojte, chcem sa spýtať:

Môj manžel bol minulý rok živnostník, od augusta sa zamestnal, ale živnosť si nechal. Mám otázky:

1. urobili sme daňové priznanie za celý rok 2008, už je hotové, dnes priniesol z práce potvrdenie o príjmoch fyzickej osoby zo závislej činnosti, kde je uvedené, koľko vo firme zarobil, nezdaniteľná časť na daňovníka, daňový bonus na dieťa atď. Takže moja prvá otázka je: Dotýka sa aj toto jeho daňového priznania? musí ho zmeniť - t.j. musí si napr. daňový bonus, ktorý je už v potvrdení odpočítať od toho, ktoré má v daňovom priznaní (tam ho má na celý rok)...

taktiež ma zaujíma, či jeho zárobok v práci nejak ovplyvní výšku základu dane v daňovom priznaní, či nezdaniteľnú časť na daňovníka musíme taktiež odpísať z daňového priznania (tiež ho tam má uvedené za celý rok)

2. na čo si ešte treba dávať pozor, ak je živnostník a zároveň pracuje v jednej spoločnosti.
Dakujem veľmi pekne za vaše rady a názory.
babi2
17.02.09,15:38
Príjem zo závislej činnosti ide do jeho daňového priznania, čiže samozrejme prerobiť DP.
ivka70
17.02.09,15:39
danovy bonus si moze uplatnit len raz, nemoze mat zvlast danovy bonus x mesiacov v zamestnani a cely rok na zivnost.
Veronika R
17.02.09,15:46
Ahojte, chcem sa spýtať:

Môj manžel bol minulý rok živnostník, od augusta sa zamestnal, ale živnosť si nechal. Mám otázky:

1. urobili sme daňové priznanie za celý rok 2008, už je hotové, dnes priniesol z práce potvrdenie o príjmoch fyzickej osoby zo závislej činnosti, kde je uvedené, koľko vo firme zarobil, nezdaniteľná časť na daňovníka, daňový bonus na dieťa atď. Takže moja prvá otázka je: Dotýka sa aj toto jeho daňového priznania? musí ho zmeniť - t.j. musí si napr. daňový bonus, ktorý je už v potvrdení odpočítať od toho, ktoré má v daňovom priznaní (tam ho má na celý rok)... áno, dotýka, daňové priznanie treba prerobiť, je nevyhnutné tam započítať aj príjem zo závislej činnosti, ako aj vyplatený daňový bonus, treba postupovať podľa jednotlivých riadkov v daňovom priznaní to Vás povedie k správnemu výpočtu

taktiež ma zaujíma, či jeho zárobok v práci nejak ovplyvní výšku základu dane v daňovom priznaní, či nezdaniteľnú časť na daňovníka musíme taktiež odpísať z daňového priznania (tiež ho tam má uvedené za celý rok) Nezdaniteľná časť na daňovníka, zostane v daňovom priznaní tam, kde je. Zmení sa však Základ dane, a to smerom hore.

2. na čo si ešte treba dávať pozor, ak je živnostník a zároveň pracuje v jednej spoločnosti. Neviem, čo presne chcete vedieť, ale je potrebné, aby si od zamestnávateľa ešte vyžiadal potvrdenie k RZZP za rok 2008.
Dakujem veľmi pekne za vaše rady a názory.

Odpoveď máte v texte
MAJKA1983
17.02.09,15:52
Odpoveď máte v texte
Ešte poprosím - daňový bonus na dieťa mám tiež nechať za celý rok? alebo to mám dať do augusta a potom niekde inde poznačiť zbytok?
veronikasad
17.02.09,15:57
Ešte poprosím - daňový bonus na dieťa mám tiež nechať za celý rok? alebo to mám dať do augusta a potom niekde inde poznačiť zbytok?
Aký mal príjem = tržby zo živnosti a zisk za rok 2008 ?
mzdarka renca
17.02.09,16:02
Ešte poprosím - daňový bonus na dieťa mám tiež nechať za celý rok? alebo to mám dať do augusta a potom niekde inde poznačiť zbytok?

do riadku 94 dáš sumu zamestnávateľom vyplateného DB
do riadku 95 dáš: nárok na DB- zamestnávateľom vyplatený DB = suma, ktorú tam napíšeš
MAJKA1983
17.02.09,16:02
Aký mal príjem = tržby zo živnosti a zisk za rok 2008 ?
1 014 026,- príjem zo živnosti
222 157,- zisk
veronikasad
17.02.09,16:06
1 014 026,- príjem zo živnosti
222 157,- zisk
splňa podmienky pre doplatenie DP zo živnosti. /príjem vyšší ako 6-násobok min. mzdy a vykázanie zisku/.Ako to uvedieš v DP máš v predch. príspevku.
Nezabudni na druhej strane DP uviesť mená a rodné čísla detí, priložiť rodné listy detí a ako sa jedná o dieťa po skončení povinnej školskej dochádzky aj potvrdenie o návšteve školy /za obidva šk.roky/
MAJKA1983
17.02.09,16:07
nie je to ale teraz tak, že jeho príjem od zamestnávateľa bude dvakrát zdanený??? alebo prečo sa to musí započítať...
MAJKA1983
17.02.09,16:08
splňa podmienky pre doplatenie DP zo živnosti. /príjem vyšší ako 6-násobok min. mzdy a vykázanie zisku/.Ako to uvedieš v DP máš v predch. príspevku.
Nezabudni na druhej strane DP uviesť mená a rodné čísla detí, priložiť rodné listy detí a ako sa jedná o dieťa po skončení povinnej školskej dochádzky aj potvrdenie o návšteve školy /za obidva šk.roky/
okrem rodného listu dieťaťa a potvrdení o príjmoch FO zo závislej činnosti potrebujeme k daňovému priznaniu priložiť ešte nejaké dokumenty? Ď.
veronikasad
17.02.09,16:08
nie je to ale teraz tak, že jeho príjem od zamestnávateľa bude dvakrát zdanený??? alebo prečo sa to musí započítať...
nie, na potvrdení od zamestnávatela máš uvedenú daň, ktorú uvedieš na r. 100 a znížiš o ňu celkovú daň. povinnosť.
Veronika R
17.02.09,16:09
Ešte poprosím - daňový bonus na dieťa mám tiež nechať za celý rok? alebo to mám dať do augusta a potom niekde inde poznačiť zbytok?


Ak máte nárok na daňový bonus za celý rok, tak si ho uplatnite celý. Vyplatený daňový bonus u zamestnávateľa dáte taký, aký máte na potvrdení, a rozdiel si ešte uplatníte. (v prípade, že ho nepoberal počas celého roka)
veronikasad
17.02.09,16:09
okrem rodného listu dieťaťa a potvrdení o príjmoch FO zo závislej činnosti potrebujeme k daňovému priznaniu priložiť ešte nejaké dokumenty? Ď.
Účtovné výkazy - Výkaz o príjmoch a výdavkoch a výkaz o majetku a záväzkoch
Veronika R
17.02.09,16:11
okrem rodného listu dieťaťa a potvrdení o príjmoch FO zo závislej činnosti potrebujeme k daňovému priznaniu priložiť ešte nejaké dokumenty? Ď.

Výkaz o majetku a záväzkoch a výkaz o príjmoch a výdavkoch
babi2
17.02.09,16:11
Nebude zdanený dvakrát, veď ty do DP uvedieš daň, ktorú mu strhol zamestnávateľ a tá sa ti započíta
MAJKA1983
17.02.09,16:12
nie, na potvrdení od zamestnávatela máš uvedenú daň, ktorú uvedieš na r. 100 a znížiš o ňu celkovú daň. povinnosť.
za túto vetu strašne ďakujem, už sme sa báli, aká strašne vysoká daň nám vyšla... :-)
MAJKA1983
17.02.09,16:18
Všetkým veľmi pekne ďakujem za pomoc, mám to vyplnené. Ste zlatý.
MAJKA1983
24.06.09,15:05
Prosím vás, ktoré tlačivo musíme vyplniť - RZZP za rok 2008, ak bol manžel živnostník a zároveň zamestnanec? Ďakujem pekne. MAJA
Mária.K.
24.06.09,15:12
Prosím vás, ktoré tlačivo musíme vyplniť - RZZP za rok 2008, ak bol manžel živnostník a zároveň zamestnanec? Ďakujem pekne. MAJA
Tlačivo typu S ak u neho nedošlo v roku 2008 k zmene sadzby poistného (napr. celý rok nebol zdravotne postihnutý). Ak by bolo došlo k zmene sadzby poistného, potom tlačivo typu X.
Muška
24.06.09,15:12
S,SA,SB alebo X, XA,XB
MAJKA1983
24.06.09,15:18
Tlačivo typu S ak u neho nedošlo v roku 2008 k zmene sadzby poistného (napr. celý rok nebol zdravotne postihnutý). Ak by bolo došlo k zmene sadzby poistného, potom tlačivo typu X.
takže len toto tlačivo - typ S, žiadne dva druhy, ako som sa niekde dočítala - že jedno tlačivo na to, keď bol živnostník, druhé na to, keď bol zamestnaný ... tak ďakujem.
Muška
24.06.09,15:23
tlačivo S, SA, SB- ak úhrnný vymeriavací základ zo všetkých činností bol najmenej 97200 Sk.
tlačivo X, XA, XB - úhrnný vymeriavací základ zo všetkých činností bol nižší 97200 Sk.
Muška
24.06.09,15:24
SA, alebo XA - zamestnávateľ
SB, alebo XB - SZČO
MAJKA1983
13.02.10,20:36
Ahojte, opäť potrebujem radu, ak by sa našiel niekto ochotný...

manžel bol živnostníkom ešte v januári 2009, 28.1.2009 ukončil živnosť, zároveň bol aj zamestnaný v jednej firme. Mali sme príjmy 816,35 eur, z toho nám do 28.1.2009 bolo uhradené 441,42 eur, výdavky sme mali 865,88 eur, z toho sme do 28.1.2009 uhradili 384,05 eur.

Mám otázky...
1. či musíme podať daňové priznanie, resp. do akej sumy je potrebné ho podať
2. ak sa nám narodilo v novembri 2009 druhé dieťa, či sa aj naň dá uplatniť daňový bonus
3. či sa uplatňuje daňový bonus na manželku a na živnostníka na celý rok, aj keď podnikal už len v januári...

zatiaľ ma iné nenapadá a možno ani nebude musieť. Ďakujem za pomoc vopred
mysimis
13.02.10,20:39
Ahojte, opäť potrebujem radu, ak by sa našiel niekto ochotný...

manžel bol živnostníkom ešte v januári 2009, 28.1.2009 ukončil živnosť, zároveň bol aj zamestnaný v jednej firme. Mali sme príjmy 816,35 eur, z toho nám do 28.1.2009 bolo uhradené 441,42 eur, výdavky sme mali 865,88 eur, z toho sme do 28.1.2009 uhradili 384,05 eur.

Mám otázky...
1. či musíme podať daňové priznanie, resp. do akej sumy je potrebné ho podať
2. ak sa nám narodilo v novembri 2009 druhé dieťa, či sa aj naň dá uplatniť daňový bonus
3. či sa uplatňuje daňový bonus na manželku a na živnostníka na celý rok, aj keď podnikal už len v januári...

zatiaľ ma iné nenapadá a možno ani nebude musieť. Ďakujem za pomoc vopred

Keďže bol živnostníkom a mal aj príjmy aj výdavky je potrebné podať DP typ B a do tohto vyplní aj príjmy zo zamestnania na základe potvrdenia o príjme.
Daňový bonus je možné uplatniť aj na druhé dieťa, ale len za 2 mesiace.
Na manželku daňový bonus neexistuje, môže si uplatniť odpočítateľnú položku na manželku a to vo výške nezdaniteľnej položky mínus príjem manželky.
MAJKA1983
13.02.10,20:49
ok, myslela som tú odpočítateľnú položku na manželku, keďže som na MD a v tom čase som dostávala rodičovský príspevok, uplatňuje sa to v celej sume, žiadne delenie za mesiac že?

na dieťa prečo za 2 mesiace? akože v roku 2009 sa narodilo v novembri, takže celý november a december, ale podnikal len do januára, nevadí to?
veronikasad
13.02.10,20:55
ok, myslela som tú odpočítateľnú položku na manželku, keďže som na MD a v tom čase som dostávala rodičovský príspevok, uplatňuje sa to v celej sume, žiadne delenie za mesiac že?

na dieťa prečo za 2 mesiace? akože v roku 2009 sa narodilo v novembri, takže celý november a december, ale podnikal len do januára, nevadí to?

Nemala si nárok na materské zo sociálnej poisťovne ? Pred pôrodom si bola na rodičovskom príspevku ?

V daňovom priznaní treba vysporiadať aj neuhradené pohľadávky, záväzky a príp. zásoby evidovanú ku dňu skončenia podnikania

O doplatenie DB môže požiadať v prípade, ak jeho príjem zo zamestnania presiahol 6-násobok min.mzdy (túto podmienku-ak nebol PN, zrejme splnil).
MAJKA1983
13.02.10,20:58
no vidím, že to tento rok nebude také jednoduché ako minulý :))) tak to hodím účtovníčke... na materské mi vznikol nárok až od okt. 2009 a on podnikal len v januári 2009, ok, díky za pomoc
veronikasad
13.02.10,21:03
no vidím, že to tento rok nebude také jednoduché ako minulý :))) tak to hodím účtovníčke... na materské mi vznikol nárok až od okt. 2009 a on podnikal len v januári 2009, ok, díky za pomoc
Asi to bude rozumejšie dať ho spraviť účtovníčke - kvoli vysporiadaniu tých neuhradených pohladávok a záväzkov. Nezabudni si ísť zobrať do soc. poisťovne potvrdenie o výške vyplateného materského, lebo materské sa považuje za vlastný príjem manželky, o ktorý sa znižuje nezd.časť základu dane na manželku.
MAJKA1983
13.02.10,21:13
čiže to taktiež súvisí s daňovým priznaním, ak som na md nastúpila až 12.9.2009 a to už manžel nepodnikal?
veronikasad
13.02.10,21:16
čiže to taktiež súvisí s daňovým priznaním, ak som na md nastúpila až 12.9.2009 a to už manžel nepodnikal?
V DP typu B musí uviesť príjmy z podnikania aj zo zamestnania. Potvrdenie o zdanitelnej mzde mu vydá zamestnávatel a priloží ho k DP.

Ak mal celkový základ dane (z podnikania aj zamestnania)vyšší ako 4025,70 (jeho vlastná nezd.časť základu dane), môže si uplatniť NČZD aj na teba vo výške rozdielu medzi 4025,70 a tvojim materským.
Preto potrebuješ to potvrdenie zo SP.
MAJKA1983
13.02.10,21:17
ok, ešte raz ďakujem pekne :)