balala
21.06.05,10:38
ahojte,

máme povinnosť overenia ÚZ audítorom a teda účtujeme o zásobách spôsobom "A". Doteraz sme ale účtovali niektoré nákupy rovno z faktúr do spotreby, pričom to nebolo stanovené v smernici. Jedná sa o to, že šlo o materiál, ktorý neprešiel vôbec skladom, ale bol dovezený priamo na určité stredisko, kde sa v tom-ktorom mesiaci aj spotreboval. Keďže máme viac stredísk po Slovensku, kde sa takto dováža tovar, chcem sa opýtať, či je to možné takto robiť, alebo to treba preháňať cez sklad (nemyslím fyzicky, ale len cez 112). Teraz sme sa rozhodli dávať to celé cez sklad, čo nám zase v účtovnom softvéri nenormálne namnoží počet kódov na materiál, no a pred chvíľočkou som niekde čitala príklad nejakej smernice, kde bolo napísané, že priama spotreba sa nepovažuje za spôsob B, nakoľko sa nenakupuje do zásoby. Teraz už fakt neviem, kam z konopí, pretože máme tendenciu minimalizovať skladové pohyby a dodávať priamo na strediská. Nejedná sa pritom už len o nejaké kancelárske potreby, pri ktorých si napr.určím hranicu v smernici a idú rovno na 501. Je možné to takto robiť, že si napíšem do smernice, že sa jedná o priamu spotrebu? Nezdá sa mi to celkom, lebo to už by sa jednalo o dosť veľké objemy a jednak, to si potom môže každý urobiť smernicu, že dávam všetko do spotreby a už som v "B-čku". No neviem, nemáte niekto podobné skúsenosti? My to ešte len rozbiehame a nemáme to celkom ujednotené. vopred ďakujem za podnetné rady od múdrych poraďákov...:o
Jana Acsová
21.06.05,10:10
Tak ako si uviedla, akýkoľvek materiál (nie je stanovené, či kancelárske potreby alebo stavebný materiál), ktorý neprechádza skladom, ale je určený na priamu spotrebu môže byť účtovaný priamo na 501. Smernica k tomu je nevyhnutná viď. § 43 ods. 14 Postupov. Riešiť si to musíš konkrétne, t.j. neprešlo by ti, ak na stredisku materiál stojí napríklad týždeň alebo viac, postupne sa z neho odoberá a ty to považuješ za priamu spotrebu.
Príklad:
Pri zákazke mi pochybia 4 skrutky, ihneď sa použijú. Doklad o nákupe 501. Kúpa 5 vriec cementu, ktoré spotrebúvam týždeň (ak nepreukážeš, že otvoríš naraz päť vriec, lebo robíš podobné práce napr. na piatich poschodiach, piatimi partiami stavbárov) účtuješ 111,112 (podľa zvoleného spôsobu) a spotrebu eviduješ výdajkami.
T.j. všetko si musíš vedieť obhájiť, aj priamu spotrebu, ale musí ísť skutočne o priamu spotrebu.
balala
21.06.05,12:03
no takže v podstate, keď dodám na stredisko napr. 10 fliaš nejakého čistiaceho prostriedku, tých 10 fliaš majú na celý mesiac, takže nejde o priamu spotrebu, lebo to nespotrebujú hneď. takže v našom prípade to musí ísť cez sklad, lebo oni si to tam fyzicky držia povedzme dva týždne.

super, tak či tak som si to ujasnila.
Mária-Magdaléna
30.06.05,14:29
Ja mám zas takýto problém s účtovaním tovaru: Účtujem o zásobách spôsobom A. Na tovar, ktorý je určený ďalej na predaj, pri nákupe a predaji vystavujem príjem a výdaj zo skladu. Tovar, ktorý sa spotrebováva vo výrobe, účtujem rovnako ako tovar na predaj, ale nevystavujem už príjemku a výdajku. Tým príjmy a výdaje skladu nesúhlasia s obratmi účtu 132. Mohol by to byť problém? Myslím na daňovú kontrolu.
Je to môj prvý príspevok, tak prepáčte, ak som to napísala na nesprávnom mieste. Ďakujem.
Jana Acsová
30.06.05,14:51
Ja mám zas takýto problém s účtovaním tovaru: Účtujem o zásobách spôsobom A. Na tovar, ktorý je určený ďalej na predaj, pri nákupe a predaji vystavujem príjem a výdaj zo skladu. Tovar, ktorý sa spotrebováva vo výrobe, účtujem rovnako ako tovar na predaj, ale nevystavujem už príjemku a výdajku. Tým príjmy a výdaje skladu nesúhlasia s obratmi účtu 132. Mohol by to byť problém? Myslím na daňovú kontrolu.
Je to môj prvý príspevok, tak prepáčte, ak som to napísala na nesprávnom mieste. Ďakujem.Áno mohol by s tým byť problém. Jednak sa tým porušujú platné účtovné predpisy ... ale už som sa stretla s daňovou kontrolou, ktorá dala subjektu pokutu za účtovníctvo, nakoľko nemal pri nákupe tovaru správne "vecne priradený materiál". Resp. všetko bolo účtované iba na tovar, pričom v časti sa jednalo aj o materiál, ktorý účtovná jednotka spotrebovávala. Uvádzam to ako príklad toho, že daňové kontroly sledujú aj zásoby a ich účtovanie.
Obdobný problém vidím v prípade kontroly aj medzi "tovar x materiál do výroby". V prípade, že pri príjme ešte nevieš, čo pôjde do spotreby k výrobe a čo sa predá v nezmenenom stave, odporúčam mesačné medziskladové prevody zo skladu tovaru do skladu materiálu.