Luna
21.06.05,12:02
Ľudkovia pomôžte mi súrne.Teraz prišiel majiteľ,potrebuje rýchlo,rýchlo fa do zahraničia.Auto je už na hranici.
Na čo nemám zabudnúť pri vystavovaní zahraničných faktúr.Neviem absolutne nič o zahraničných fa. Tovar išiel do Talianska.
bendži
21.06.05,10:09
ahoj, v každom prípade odporúčam držať sa zákona o DPH, t.j. zahraničná faktúra musí obsahovať okrem základných adries dodávateľ - odberateľ, IC DPH obidvoch strán, dodacie podmienky (EXW,DDU...čo máte dohodnuté) a vyhlásenie, že faktúra je oslobodená od DPH podľa §43!

Citujem zo zákona - fa musí obsahovať:
1. meno a adresu sídla, miesto podnikania a IC DPH dodávateľa
2. meno, adresa, IC DPH odberateľa,
3. členský štát, do ktorého sa tovar dodáva
4. poradové číslo fa
5. dátum dodania tovaru
6. dátum vyhotovenia fa
7. množstvo a druh tovaru
8. cena tovaru, jednotková cena bez dane, zľavy a rabaty
9. odkaz na §43, podľa ktorého platiteľ uplatňuje oslobodenie od DPH
sway
21.06.05,10:13
Musíš mať číslo pre DPH odberateľa (naše SKxxxxxx - také máš aj odberateľa), musíš uviesť na faktúre deň vystavenia dokladu, dodania tovaru, splatnosti, tiež je dôležité uviesť číslo Vášho účtu a hlavne IBAN Vášho účtu a všetky Vaše nacionále, vrátane čísla SKxxxx !!!!, kam Vám zaplatia, musíš uviesť že tovar je pôvod SLOVENSKO, miesto dodania tovaru, prípadne číslo objednávky odberateľa - ak je. Ak mu fakturuješ aj prepravu, tak ju uviesť ako samostatnú položku na faktúre. A samozrejme názov tovaru, mernú jednotku, množstvo cenu a súčty. Je dobré dať tam, že tovar je podľa zákona 222/2004 Z.z. o Dani z pridanej hodnoty § 43 od dane oslobodený s nárokom odberateľa na odpočet.
asi všetko. držím palec!!!
Adela
21.06.05,10:13
A ešte doklad o tom, že tovar bol prevezený do iného štátu EU. Napr. CMR, alebo dodací list, ktorý sa Ti vráti podpísaný od Talianskej firmy, alebo ak si prepravujú tovar sami, prehlásenie o tom, že tovar vyviezli.
Luna
21.06.05,10:15
Ja ani neviem či je platiteľ DPH.Ako to zistím? Možno blbá otázka,ale v akom jazyku mám fa,vystaviť?

Vôbec som nemala čas nachystať sa na takúto fa. Teraz na porade čítam,že zahran.fa.musí mať odkaz na par.43 zákonna o DPH.
JanaSys
21.06.05,10:17
Bendži, on tam nenapísal, že to vezie platcovi DPH! Ak má jeho ICDPH, nech si ho najprv overí na internete a až potom to vystaví bez DPH s odkazom na §43.

Aké auto je na hranici? Vaše alebo máte prepravcu? Ak Vaše, nezabudni s ním poslať potvrdenie o prevzatí tovaru v tovaru, ktoré ti potvrdí, ten kto to preberie v tom Taliansku. Ak cez prepravcu, musí ti vrátiť jednu kópiu CMR.
bendži
21.06.05,10:18
či je platitel DPH najlepšie je sa opýtať priamo jeho, potom viem že stránky DRSR majú niečo, ale neviem, či nie len na overovanie IC DPH...

fa odporúčam vystaviť v angličtine, to máš medzinárodné a bez problémov, ale do vlastného účtovníctva si ju musíš založiť aj v slovenskom jazyku.

Ten odkaz som ti uviedla aj ja, ten píšeš ak je odberateľ platcom DPH, teda má to IC DPH. Ak to nemá, musíš tovar vystaviť cenu aj s DPH a tento odkaz nepíšeš.
JanaSys
21.06.05,10:19
Ja ani neviem či je platiteľ DPH.Ako to zistím? Možno blbá otázka,ale v akom jazyku mám fa,vystaviť?

Vôbec som nemala čas nachystať sa na takúto fa. Teraz na porade čítam,že zahran.fa.musí mať odkaz na par.43 zákonna o DPH.Veď s ním máte nejakú zmluvu! Jeho povinnosťou je to číslo Ti poskytnúť, inak si nebude môcť odpočítať DPH. Keď ti ho nedal (spýtaj sa šéfa), vystav mu ju s DPH. Ak je platca, uvidíš ako rýchlo sa ozve a bude chcieť prerobiť FA.
Luna
21.06.05,10:20
Bendži, on tam nenapísal, že to vezie platcovi DPH! Ak má jeho ICDPH, nech si ho najprv overí na internete a až potom to vystaví bez DPH s odkazom na §43.

Aké auto je na hranici? Vaše alebo máte prepravcu? Ak Vaše, nezabudni s ním poslať potvrdenie o prevzatí tovaru v tovaru, ktoré ti potvrdí, ten kto to preberie v tom Taliansku. Ak cez prepravcu, musí ti vrátiť jednu kópiu CMR.
Ja neviem či je plátca DPH.Mám len nejaké číslo PIVA:00XXXXXXXXX
Auto už prechádza cez hranice.Majiteľ faxoval dodací list.
JanaSys
21.06.05,10:20
Iban vášho účtu myslíš, či máme devizák?Každý účet má svoju medzinárodnú verziu (máš ju na výpise). Ak mu ju nenapíšeš, peniaze prídu ale stiahnu riadne poplatky.
JanaSys
21.06.05,10:21
Ja neviem či je plátca DPH.Mám len nejaké číslo PIVA:00XXXXXXXXX
Auto už prechádza cez hranice.Majiteľ faxoval dodací list.Hlavne sa neplaš! FA môžeš vystaviť do 15 dní. Radšej pomaly, s Talianmi je problém, ak im to pošleš zle, už to neopravíš.

To číslo by malo byť IT a 11 číslic. Skús na www.drsr.sk (http://www.drsr.sk) naťukať to tvoje s IT a nie s PIVA. Je to Talian. Niekedy vypľuje aj názov firmy, tak si potom vytlač a máš doklad, že je platca.

A šéfovi povedz, že FA vystavíš dodatočne, lebo ešte nemáš potvrdené prevzatia tovaru.
Luna
21.06.05,10:23
Bolo to také rýchle vystavovanie fa.Majiteľ chcel vystaviť fa.bez DPH. Vystavila som ju v anglickom jazyku.Potom telefonovali ,že dodák má byť bez ceny a faktúra v EUR.
Luna
21.06.05,10:28
JanaSys on fa.už zobral.
JanaSys
21.06.05,10:29
Tak či tak si over to ICDPH. Kvôli našemu DU.
Luna
21.06.05,10:38
Ako majú v zahraničí označené že sú platiteľmi DPH? Lebo ako som už písala ja mám len nejaké číslo napr. PIVA 003335638.Vôbec neviem čo je to za číslo.
Luna
21.06.05,10:39
A aký kurz som mala dať? Včera zobral tovar,ja som dala včerajší kurz.
sway
21.06.05,10:40
Taliani musia mať číslo IT xxxxxx, ako my SK xxxxx
Luna
21.06.05,10:41
A čo je nejaké PIVA???
JanaSys
21.06.05,10:47
Už som ti písala - skús zadať IT a to číslo. Možno to PIVA znamená ICDPH.
Ak ti to pomôže tak ICDPH sa u nich povie "Il numero di registrazione IVA".
sway
21.06.05,10:53
A aký kurz som mala dať? Včera zobral tovar,ja som dala včerajší kurz.
na tomto linku niekto pripojil metodický pokyn - je to tam aj s príkladmi....

http://www.porada.sk/showpost.php?p=92188&postcount=1
Luna
21.06.05,10:55
na tomto linku niekto pripojil metodický pokyn - je to tam aj s príkladmi....

http://www.porada.sk/showpost.php?p=92188&postcount=1Dík akurát som to čítala.
JanaSys
21.06.05,11:09
Luna, máš súkromnú správu . Sorry, všimla som si až teraz. Jana
slavo
21.06.05,11:35
Ak ti to pomôže tak:
IVA je dph v Taliansku
IC DPH taliani pisu takto: Cod. Fisc. e Part. IVA ..............
Luna
21.06.05,11:36
Zas so múdrejšia.dík.
barbie4
22.06.05,08:56
Ahoj, ja som tiez jelen z tych zahranicnych faktur, dokonca ani neviem , aky kurz pouzit pri uctovani faktur - datum vystavenia, ci dodania? Dokonca robim trojastranny obchod, pytala som sa aj na danovom úrade, nech mi s tym poradia, nevedeli, a tom mam vediet ja !!!! Poradte, ako je to s vystavovanim faktur- 3 - stranny obchod, je to tiez oslobodene od dane, len neviem , aky § mam napisat na fakturu.
Luna
22.06.05,10:13
V.A.T. Exclusive Delivery - §43 Intracommunity Trade
v nemčine: Steuerfreie Innergemeinschaftliche Lieferung EU - §43
v SJ : Dodávka tovaru je oslobodená od DPH (§43 Intrakomunitárne dodanie)

Skús pozrieť tento §, nie som si či to platí aj pri trojstanom obchode.Niekto sa určite ozve,kto Ti pomôže

Kurz som použila ten v ktorý deň som vystavila fa.-vznik pohľadávky.
JanaSys
22.06.05,13:30
Poradte, ako je to s vystavovanim faktur- 3 - stranny obchod, je to tiez oslobodene od dane, len neviem , aky § mam napisat na fakturu.O trojstrannom obchode je tu na Porade dosť. Hlavne si nenapísala, či si prvý dodávateľ alebo nie. Trojstranný obchod sú vlastne dve spojené IC (Intrakomunitárne) dodávky, ale aby sa uľahčilo tomu v strede, tak zaviedli pojem trojstranný obchod. Keď si prvý dodávateľ vystavuješ FA na toho, od koho ti prídu peniaze (objednávateľ) a uvedieš na nej miesto určenia (ten tretí).
Pri všetkých adresách (aj tvojej) musia byť ICDPH a všetky tri z rôznych štátov EU.
http://www.porada.sk/showthread.php?t=6016&highlight=trojstrann%FD
Ešte sa skús pozrieť na toto:
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/dph_po_1_5_2004/data/trojstran.pdf

Ku kurzom. Pre DPH by si mala použiť kurz dodania tovaru, ale keďže to máš oslobodené, DPH tam nie je. Tak za účtovanie pohľadávky použiješ kurz vystavenia FA (alebo čo máte ako deň účtovného prípadu v smernici). Prečo si to neuľahčíš a nedáš deň vystavenia FA zhodný s dátumom dodania?
JanaSys
23.06.05,04:57
Ešte k odkazu na paragraf:
na drsr.sk som našla: (citát)
"V prípade, ak sa uskutoční dodávka tovaru v rámci trojstranného obchodu a sú splnené podmienky uvedené pre trojstranný obchod podľa § 45 zákona o DPH, slovenský podnikateľ, ktorý je prvý odberateľ v rámci trojstranného obchodu nie je povinný platiť daň pri nadobudnutí tovaru z iného členského štátu a nadobudnutie tovaru sa považuje u tejto osoby za zdanené. Prvý odberateľ vyhotoví pre druhého odberateľa faktúru, ktorá nebude obsahovať sumu dane a v ktorej uvedie, že ide o trojstranný obchod."

Takže odkaz na §45.
Slavo zo Štiavnice
23.06.05,05:21
Hlavne sa neplaš! FA môžeš vystaviť do 15 dní. Radšej pomaly, s Talianmi je problém, ak im to pošleš zle, už to neopravíš.

To číslo by malo byť IT a 11 číslic. Skús na www.drsr.sk (http://www.drsr.sk/) naťukať to tvoje s IT a nie s PIVA. Je to Talian. Niekedy vypľuje aj názov firmy, tak si potom vytlač a máš doklad, že je platca.

A šéfovi povedz, že FA vystavíš dodatočne, lebo ešte nemáš potvrdené prevzatia tovaru.
Prosím Vás a nemusím žiadať od takéhoto obchodného partnera podľa prílohy 3 k zákonu 222/2004 "Potvrdenie o postavení daňového subjektu" ? (viď priložený súbor) Naoza mi stačí, keď si ho nájdem na internete a vytlačím? Ja som doteraz vždy žiadal svojho odberateľa aby mi dal potvrdiť toto potvrdenie na jeho DU.
barbie4
24.06.05,06:52
Ešte k odkazu na paragraf:
na drsr.sk som našla: (citát)
"V prípade, ak sa uskutoční dodávka tovaru v rámci trojstranného obchodu a sú splnené podmienky uvedené pre trojstranný obchod podľa § 45 zákona o DPH, slovenský podnikateľ, ktorý je prvý odberateľ v rámci trojstranného obchodu nie je povinný platiť daň pri nadobudnutí tovaru z iného členského štátu a nadobudnutie tovaru sa považuje u tejto osoby za zdanené. Prvý odberateľ vyhotoví pre druhého odberateľa faktúru, ktorá nebude obsahovať sumu dane a v ktorej uvedie, že ide o trojstranný obchod."

Takže odkaz na §45.
Ahoj JanaSys,

mam ešte jednu otazku, možno že som ťažkopádna, ale nakoniec chcem to danove priznanie urobiť správne, ak pri trojstrannom obchode nakupim tovar z Poľska, Poliak mi vystavi fakturu bez DPH, neviem či tento nákup mám uveisť do riadku 04 - mne sa to nezda / nie je to nadobudnutie tovaru v tuzemsku, tak to je ako si mi napisalala podľa § 45 - pokladá sa to za zdanené/ , ja som to dala do r. 33 .
Nakupeny tovar, ktorý bol priamo z Poľska odvezený do Rakuska som vyfakturovala Rakušakovi bez dph a sumu som uviedla na r. 34.
Je to správne?
Prosím rýchlu odpoveď, ak je to možné ...
Dik a prajem penký deň !
egom
24.06.05,12:35
Ahojte! K overovaniu IČ DPH.
DR SR Banská Bystrica má priame telefónne číslo na overovanie IČ DPH (z hlavy ho neviem, ale na stránke www.drsr.sk ho nájdete), prípadne ho možno preveriť na e-mailovej adrese overovanie@drsr.sk. Na požiadanie Vám vystavia potvrdenie o overení platnosti IČ DPH a zašlú Vám ho. (Sú to zlatí ľudia). V prípade, že si ho nevyžiadate DÚ si vie spätne zistiť či ste si dané číslo overovali, alebo nie. Majú to pod kontrolou.
JanaSys
24.06.05,18:12
Prepáč, ale keď si TY v strede, nemám skúsenosti. Len by som ťa zavádzala. Snáď poradí niekto iný.
KEJKA
25.06.05,11:08
Ja neviem či je plátca DPH.Mám len nejaké číslo PIVA:00XXXXXXXXX
Auto už prechádza cez hranice.Majiteľ faxoval dodací list.
podla mna staci dodaci list, ten odberateľ potvrdí. Faktura moze ist neskor, v klude si ju napis. ičDPH zahraničného musío byť, ak sa fakturuje bez DPH. Pri autách je v rámci EU osobitný režim - tuším sa vždy zdaňuje u príjemcu. Logicky - ak je osobné. Ak je nákladné, musíš dať DPH ak nemá jeho ičDPH
Luna
09.08.05,07:19
ahoj, v každom prípade odporúčam držať sa zákona o DPH, t.j. zahraničná faktúra musí obsahovať okrem základných adries dodávateľ - odberateľ, IC DPH obidvoch strán, dodacie podmienky (EXW,DDU...čo máte dohodnuté) a vyhlásenie, že faktúra je oslobodená od DPH podľa §43!

Citujem zo zákona - fa musí obsahovať:
1. meno a adresu sídla, miesto podnikania a IC DPH dodávateľa
2. meno, adresa, IC DPH odberateľa,
3. členský štát, do ktorého sa tovar dodáva
4. poradové číslo fa
5. dátum dodania tovaru
6. dátum vyhotovenia fa
7. množstvo a druh tovaru
8. cena tovaru, jednotková cena bez dane, zľavy a rabaty
9. odkaz na §43, podľa ktorého platiteľ uplatňuje oslobodenie od DPH

Musia byť dodacie podmienky uvedené? Zatiaľ nemáme žiadnu zmluvu.
Bunny
09.08.05,07:53
zákon o dph ti povinnosť uvádzať dodacie podmienky na fa neukladá, ale sú rozhodujúce pre správne určenie dňa vzniku daňovej povinnosti. teda nadobudnutia....
Inak dátum dodania nieje potrebné na faktúre uvádzať ak sa zhoduje s dátumom vystavenia faktúry... keby niečo tak sa ešte pýtaj
Lorna
10.08.05,15:05
Ahojky všetci,

pls. mohli by ste mi poradiť??
Tiež potrebujem vystaviť faktúru - do Maďarska , ale miesto dodania tovaru je na Slovensku???Odberateľ je platca DPH .

Aká bude DPH ??
Na ktorý paragraf sa mám odvolať??

ďakujem, Lorna
liba2
10.08.05,15:07
Ahojky všetci,

pls. mohli by ste mi poradiť??
Tiež potrebujem vystaviť faktúru - do Maďarska , ale miesto dodania tovaru je na Slovensku???Odberateľ je platca DPH .
Aká bude DPH ??
Na ktorý paragraf sa mám odvolať??
ďakujem, LornaAko to myslíš? asi 19 % nie!?
Lorna
11.08.05,05:29
Veď to práve neviem, ak je odberateľ z EU a miesto dodania tovaru je EU , tak by som vystavila fa bez DPH , nie?? A dala by som tam odvolávku na paragraf.

Ale keď mám odberateľa z Eu , ale miesto dodania tovaru je tuzemsko, netuším ako to mám riešiť. Mám to brať ako normálnu fa pre tuzemsko s 19 % DPH???
KEJKA
11.08.05,06:19
Veď to práve neviem, ak je odberateľ z EU a miesto dodania tovaru je EU , tak by som vystavila fa bez DPH , nie?? A dala by som tam odvolávku na paragraf.

Ale keď mám odberateľa z Eu , ale miesto dodania tovaru je tuzemsko, netuším ako to mám riešiť. Mám to brať ako normálnu fa pre tuzemsko s 19 % DPH???miesto dodania je tuzemsko. Je to fa s DPH bez odvolávky na nejaký §.
durisovad
11.08.05,06:26
Madarsky odberatel ma zrejme prevadzkaren na Slovensku, teda miestom dodania je Slovensko a z toho mi vyplyva, ze sa bude fakturovat s 19%-tnou DPH.
eav77
11.08.05,07:07
ja do madarska fa bez DPH - ale to je asi nieco ine. jedna sa o prepravy tovaru, ktore vycsinou koncia mimo SR. Ale ujo na DU mi povedal, ze aj ked koncia v SR mam fa bez DPH, nakolko je odjednavatel z madarska.
uzivatel2
11.08.05,08:20
Ahojky všetci,

pls. mohli by ste mi poradiť??
Tiež potrebujem vystaviť faktúru - do Maďarska , ale miesto dodania tovaru je na Slovensku???Odberateľ je platca DPH .

Aká bude DPH ??
Na ktorý paragraf sa mám odvolať??

ďakujem, LornaPodľa môjho názoru slovenský dodavateľ vyúčtuje tovar s 19% DPH, lebo nejde o intrakomunitárne dodanie tovaru, nie je splnená podmienka odoslania alebo prepravenia tovaru z tuzemska do iného členského štátu § 43 ods. 1 zákona o DPH
Lorna
11.08.05,11:09
Ok, ďakujem a do ktorého riadku my bude vstupovať DPH z tejto faktúrky??
uzivatel2
12.08.05,08:00
Ok, ďakujem a do ktorého riadku my bude vstupovať DPH z tejto faktúrky??Neviem posúdiť z akého dôvodu tovar nebol vyvezený do Maďarska, či nevzniká maďarovi povinnosť registrácie podľa § 5 zákona o DPH, alebo či ide o trojstranný obchod.
dada 1
12.08.05,10:29
Ahojte,chcem sa opýtať je výhodnejšie robiť fa v EUR alebo v SKK. Máme zakázku z Dánska zajtra nám odvezie výrobky prepravca môžem nápísať fa, dodací list a CMR s dnešným dátumom?Plnenie je oslob. od dane par.43 ods.1 na fa bude fakturovaná aj preprava týka sa oslobodenie aj prepravy?
liba2
12.08.05,10:37
Ahojte,chcem sa opýtať je výhodnejšie robiť fa v EUR alebo v SKK. Máme zakázku z Dánska zajtra nám odvezie výrobky prepravca môžem nápísať fa, dodací list a CMR s dnešným dátumom?Plnenie je oslob. od dane par.43 ods.1 na fa bude fakturovaná aj preprava týka sa oslobodenie aj prepravy?Ak máte otvorený EUR-účet v banke, potom EUR.
Kačena I.
15.08.05,06:44
Pomôži mi niekto? Mám došlú faktúru z Maďarska s textom: refakturácia nákladov na autobus a hotel. Boli tam naši zamestnanci na SC. Pýtam sa na DPH. Obidvaja sú platci, je to refakturácia. Podľa mňa, to nemá ísť vôbec do výkazu DPH.
Kačena I.
15.08.05,07:39
Dala som si preložiť z maďarčiny text a je tam, že na základe Vašej objednávky Vám fakturujeme tovar(asi zabudli prepísať klasický text) a oslobodené od DPH.
dada 1
15.08.05,14:20
Fakturovať môžeš tak, ako sa rozhodneš bez ohľadu na to, či máš v banke otvorený devízový účet. T.j. rozhodni sa tak, ako je pre teba výhodnejšie. Môže byť aj v cudzej mene.
Faktúru môžeš vypísať aj predom, ale so zreteľom na dátum dodania tovaru a služby, teda je potrebné správne uviesť dátum vystavenia faktúry a dátum dodania tovaru.
Dátum dodania služby nemusí mať rovnaký dátum, ako dátum dodania tovaru, nakoľko je v tomto prípade rozhodujúce, či si prepravu zabezpečujete sami, alebo prepravcom (špeditérom), či dopravcom. Mohlo by sa stať (z naznačenej otázky mi to vyplýva), že deň dodania služby sa stanoví podľa § 19 ods. 8 ZDPH).
Miestom dodania prepravných služieb pre odberateľa, ktorý je identifikovaný pre daň v inom členskom štáte ako začína preprava tovaru, miestom dodania služby je členský štát odberateľa (§16 ods. 1 druhá veta ZDPH) , t.j. platí prenos daňovej povinnosti (rovnako ako na dodávku tovaru). Na faktúre si povinná uviesť odvolávku na § 43 pri dodávke tovaru a § 16 pri prepravných službách.
Pouvažuj na 2 faktúrach, nakoľko technicky pravdepodobne nebude možné vystaviť správnu fakturáciu kombinácie dodávky tovaru a prepravy.Prepravu nám robil prepravca on nám to vyfakturuje a ja to potrebujem dostať späť od odberateľa.Keď ja vystavím Fa s dátumom 13.08.2005 daňová povinnosť 13.08.2005 s tým že na Fa bude aj tovar aj preprava a odvolávka na par.43 nebude to správne?Už tomu vôbec nerozumiem.AVO prosím ešte raz o vysvetlenie.Prečo musím uvádzať aj par.16?
ZuzanaA
16.08.05,06:21
Prosím o radu, tiež mám prvý krát vystaviť faktúru do ČR, jedna sa o službu (revízna správa). Služba bola poskytnutá na SK, odberateľ z ČR je platca DPH. Ako bude vyzerať faktúra? Myslím, že fakturujem s DPH keďže služba bola poskytnutá u nás,len potrebujem uistiť. Veľmi pekne ďakujem za radu.
dada 1
18.08.05,07:33
Kedy Vám to prepravca vyfakturuje? Je táto skutočnosť známa pri vystavení faktúry za predaj tovaru?Zatiaľ nám ešte neposlal Fa tel. sme sa informovali koľko to bude.
ZuzanaA
18.08.05,07:47
Bolo dobré špecifikovať (konkretizovať) druh služby.
Je to revízia elektrických rozvodov na stavbe.