Monika Kováčová
21.06.05,12:04
Dovolujem si zareagovat na tento problem, nakolko som zistila, že používanie kurzov pri vystavených faktúrach je na porade nejednotné:
a) musíš použiť dátum vystavenia (kurz NBS)
b) musíš použiť dátum dodania (kurz NBS)

Tiež som za kurz NBS podľa dátumu vystavenia pri prepočte na cuziu menu (Fa v Sk, aj v inej mene), avšak zistila som, že bol vydaný metodický pokyn drsr, kde sa píše:
Daň na faktúre je potrebné uvádzať v Sk. Ak by platiteľ požadoval úhradu v cudzej mene, prepočíta na účely určenia základu dane zdaňovanú čiastku podľa kurzu NBS platného v deň, kedy vznikla daňová povinnosť.

Tak neviem, keď si dám vyhľadať v porade príspevky na tému deň vystavenia, kurz NBS, deň dodania kurz NBS tak je to naozaj protichodné a nejednotné.

tu je odkaz na metodický pokyn:
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/dano...ta/mpdph04b.doc (http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/pokyny_dr_sr/data/mpdph04b.doc)

a tu je ten materiál v *.doc
Priložené súboryhttp://www.porada.sk/images/attach/doc.gifmpdph04b.doc (http://www.porada.sk/attachment.php?attachmentid=1924) (93.5 KB, 1 videní)
__________________
Mýlim sa, ale nemýlim druhých ! :cool:
Naposledy upravil ermon : Dnes at 12:02 PM.
http://www.porada.sk/images/statusicon/user_online.gif
pyton
09.07.05,20:14
Tiež k tomu:
http://www.cons.sk/print.asp?ID_News=108
Náš komentár k DPH na faktúrach v cudzej mene


--------------------------------------------------------------------------------

Podľa úplného znenia zákona č.222/2004 Z.z. o dani z pridanej hodnoty v znení zákona č.350/2004 Z.z. a zákona 651/2004 Z.z.

1) Podľa §26 Prepočet cudzej meny a zaokrúhľovanie dane:

- pri fakturácii v cudzej mene bez ohľadu či sa jedná o dodanie a nadobudnutie v tuzemsku alebo nadobudnutie z krajín EU prepočet pre účely zistenia dane z pridanej hodnoty sa vykonáva kurzom NBS ku dňu vzniku daňovej povinnosti
- daňová povinnosť vzniká: v tuzemsku dňom dodania, pri nadobudnutí z EU dňom fakturácie (ak neuvažujeme skoršiu platbu alebo akékoľvek výnimočné prípady)
- je možné používať namiesto každodenného kurzu NBS aj kurz platný podľa colných predpisov v deň vzniku daňovej povinnosti - v praxi pravdepodobne jeden pevne určený kurz mesačne. V takom prípade ale je potrebné toto rozhodnutie oznámiť daňovému úradu už pred jeho prvým použitím a dodržavať ho po zvyšok kalendárneho roka.

2) Podľa §71 Faktúra pri dodaní tovaru a služby v tuzemsku:

- Odsek (2) Faktúra musí obsahovať ... g) základ dane, jednotkovú cenu bez dane a zľavy a rabaty, ak nie sú obsiahnuté v jednotkovej cene, h) sadzbu dane alebo údaj o oslobodené od dane, i) výšku dane spolu v slovenských korunách.

Súhrn:

A) Prepočet čiastky DPH na tuzemskej faktúre v cudzej mene na slovenské koruny musí byť vykonaný podľa kurzu NBS dňom dodania (nie fakturácie).

B) Na tuzemskej faktúre v cudzej mene musí byť uvedený základ dane, sadzba a výška dane spolu v slovenských korunách – t.j. zákon stanovuje povinnosť uvádzať výšku samotnej dane v slovenských korunách. Zákon teda výslovne nestanovuje povinnosť uvádzať základ DPH prepočítaný na slovenské koruny - i keď pre kontrolu je to vhodné.

C) Namiesto prepočtu kurzom NBS dňom dodania je možné stanoviť pre prepočty kurz platný podľa colných predpisov – toto je vyhovujúce pre tých používateľov, ktorí denne nezadávajú kurzový lístok – v takom prípade je potrebné zadávať kurz len za obdobia stanovené colnými predpismi (pravdepodobne najčastejšie mesačne) a podľa tohoto kurzu sa bude prepočítavať DPH z faktúr z EU (nadobudnutie tovaru a prijatie služieb) a aj domácich faktúr v cuzdej mene. Používanie takého kurzu je treba nahlásiť pred jeho prvým použitím daňovému úradu a dodržať do konca roka.

C&S na základe zbierky zákonov
LuciaMO
22.01.09,10:54
Mozem sa opytat? ako je to po novom ked aktualny kurz napr. CZK je znamy az po 14.15 hod a fakturu potrebujem odoslat rano. Co s tym?
Heni
26.01.09,11:03
Mozem sa opytat? ako je to po novom ked aktualny kurz napr. CZK je znamy az po 14.15 hod a fakturu potrebujem odoslat rano. Co s tym?
po novom (od 1.1.2009) sa používa kurz zo dňa predchádzajúceho účtovnému prípadu...
(referenčný kurz určený a vyhlásený Europskou centrálnou bankou a NBS v deň predchádzajúci dňu vzniku daňovej povinnosti)
Vladimír Ozimý
26.01.09,11:48
Treba si uvedomiť jednu vec zákon od 1.1.2009 zadefinoval do § 26 zákona o DPH že na prepočet základu dane v cudzej mene sa použije referenčný kurz vyhlásený a určený ECB v deň predchádzajúci dňu vzniku daňovej povinnosti. Takže vždy hovoríme o dni vzniku daňovej povinnosti ale to zase nevylučuje že tento deň môže byť zhodný s dňom vystavenia faktúry...
dracica
26.01.09,20:39
poradáci mám došlu faktúru od slovenskej firmy vyčíslenú v EUR, ale základ, DPH a celková suma je prepočítaná konverzným kurzom 30,1260 a nie kurzom NBS
úhradená bola suma 12.12.08 prepočítaná konv. kurzom a nie kurzom NBS
základ 48670,06DPH 9247,30,spolu 57917,36 suma v EUR 1922,50
nestretli ste sa s niečim podobným ??
dracica
26.01.09,21:02
neviete poradiť ??? ja viem, že už je po desiatej
Zoltán Kovács
26.01.09,21:06
poradáci mám došlu faktúru od slovenskej firmy vyčíslenú v EUR, ale základ, DPH a celková suma je prepočítaná konverzným kurzom 30,1260 a nie kurzom NBS
úhradená bola suma 12.12.08 prepočítaná konv. kurzom a nie kurzom NBS
základ 48670,06DPH 9247,30,spolu 57917,36 suma v EUR 1922,50
nestretli ste sa s niečim podobným ??

No evidentne je to zle, nakoľko do 31.12. bolo potrebné používať komerčný, resp. NBS kurz.

Čo iné sa dá urobiť, faktúru nahodiť tak ako je vystavená. Ale úhradu by som už riešil komerčným kurzom konkrétnej banky odkiaľ úhrada odišla. Samozrejme treba vyčísliť kurzový rozdiel, ktorý vznikne.
danushka
26.01.09,21:08
poradáci mám došlu faktúru od slovenskej firmy vyčíslenú v EUR, ale základ, DPH a celková suma je prepočítaná konverzným kurzom 30,1260 a nie kurzom NBS
úhradená bola suma 12.12.08 prepočítaná konv. kurzom a nie kurzom NBS
základ 48670,06DPH 9247,30,spolu 57917,36 suma v EUR 1922,50
nestretli ste sa s niečim podobným ??

Ak bola faktúra do 31.12.2008 vystavená v cudzej mene /€/,rozpis DPH mal byť prepočítaný kurzom NBS, konverzný kurz je len informatívny údaj.
Mala si si vyžiadať opravu FA.
dracica
26.01.09,21:11
ďakujem smith za odpoveď...už trochu driemem pri tých dokladoch....teraz pozeram že majú uvedené IČ DPH ešte to staré s lomítkom bez SK, tak toto som dávno nevidela

smith ale ja to mam uhradené príjm. pokl. dokladov a to je tá suma prepočítaná konverzným kurzom .....ako mám urobiť kurzový rodiel hmm ???
Zoltán Kovács
26.01.09,21:20
ďakujem smith za odpoveď...už trochu driemem pri tých dokladoch....teraz pozeram že majú uvedené IČ DPH ešte to staré s lomítkom bez SK, tak toto som dávno nevidela

smith ale ja to mam uhradené príjm. pokl. dokladov a to je tá suma prepočítaná konverzným kurzom .....ako mám urobiť kurzový rodiel hmm ???

No keď tá fa nemá náležitosti § 71 (zlé IČ DPH) potom by som neuplatňoval dph na vstupe (ak dobre rozumiem, že ide o dodávateľskú fa).
Rekapitulujem: Vystavená v EUR, prepočítaná na SKK konverzným kurzom. Uhradená v hotovosti SKK, alebo EUR?
dracica
26.01.09,21:26
No keď tá fa nemá náležitosti § 71 (zlé IČ DPH) potom by som neuplatňoval dph na vstupe (ak dobre rozumiem, že ide o dodávateľskú fa).
Rekapitulujem: Vystavená v EUR, prepočítaná na SKK konverzným kurzom. Uhradená v hotovosti SKK, alebo EUR?

uhradená je 12.12.08 v EUR, celkom 1922, 50 EUR, presne ako je uvedené na faktúre

ale teraz rozmýšlam, ak takto vystavujú všetky faktúry tak majú nesprávne odvedenú DPH, čo je toto za firmuuuuuu:mad:

DPH ma v tomto prípade netrápi odberateľ je neplatca DPH riešim úhradue

zajtra sa chystám volať do tej firmy
Zoltán Kovács
26.01.09,21:29
uhradená je 12.12.08 v EUR, celkom 1922, 50 EUR, presne ako je uvedené na faktúre

ale teraz rozmýšlam, ak takto vystavujú všetky faktúry tak majú nesprávne odvedenú DPH, čo je toto za firmuuuuuu:mad:

DPH ma v tomto prípade netrápi odberateľ je neplatca DPH riešim úhradue

zajtra sa chystám volať do tej firmy

Veru majú zle vypočítane DPH. A spýtaj sa aj na to IČ DPH, či vôbec sú platiteľmi.
dracica
26.01.09,21:36
Ak bola faktúra do 31.12.2008 vystavená v cudzej mene /€/,rozpis DPH mal byť prepočítaný kurzom NBS, konverzný kurz je len informatívny údaj.
Mala si si vyžiadať opravu FA.

doklady mi priniesli až dneska, a verte tomu že by som si to ani nevšimla nebyť úhrady, no koho by napadlo že to niekto prepočíta konverzným kurzom a dokonca ani kurz tam nie je uvedený....toľko chýb na jednej faktúre som ešte nevidela
dracica
27.01.09,11:46
pokúšala som sa asi 4 krát dovolať do spoločnosti, ktorá mi nespravne vystavila faktúru /bližsie v horeuvedených príspevkoch/, ale žial nikto mi tam neberie telefon.....dufam ze neskrachovali

ja by som si to aj sama prepočítala, ale nemôžem zasahovať do cudzej faktúry, co mám s tým robiť ????
juulyy
17.08.09,11:24
Nemenilo sa po novom roku aj to kedy ide fa do danoveho priznania

ci vtedy ak bol tovar ( sluzba) dodana..alebo az ked je vystavena faktura

a ktory kurz sa berie ak datum dodania a vystavenia fa nie su rovnake.. a faktura je na inu menu ako EUR.?

dakujem