Monika C.
17.02.09,18:33
Poradáci poradíte mi : SZČO dostala notebook ako nepeňažné plnenie ktoré musím zdaniť / hodnota je 33 000,- sk/ neviete mi poradiť kde to vlastne dám normálne ako príjem napr. ostatný alebo treba to zvlášť v daňovom priznaní niekde dať /JÚ /. Ďakujem.
Monika C.
17.02.09,17:51
Poradáci neviete mi poradiť ?
Marína
17.02.09,20:41
Monika, ak to bolo pre FO-podnikateľ a nie FO - občan, tak § 6 a zaúčtuj cez uzávierkové operácie.
Peňažný dar
Ako sa v jednoduchom účtovníctve zaúčtuje príjem peňažného daru a následne jeho prípadné použitie na nákup materiálu, tovaru, dlhodobého hmotného majetku, výber časti darovaných peňazí pre osobnú spotrebu? V niektorých peňažných denníkoch je uvedený aj stĺpec "Dary“ a v niektorých nie je. Ako je to s daňou z darovania ? V súčasnosti v platnej metodike jednoduchého účtovníctva pre podnikateľov v ustanoveniach § 4 o povinnom minimálnom členení peňažného denníka peňažné dary nie sú uvedené vôbec. Peňažný denník je zostavený primárne ako "daňová evidencia“. Podľa § 3 ods. 2 písm. a/ zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov nie sú predmetom dane z príjmov fyzických osôb prijaté dary s výnimkou darov poskytovaných v súvislosti s podnikaním. Čiže, dary prijaté v súvislosti s podnikaním sú predmetom dane. Je to logické, pretože ak by neboli, potom by si mohli podnikatelia svoje plnenia (tovary, služby) "darovať“ a základ dane by nevznikal. Ale tak pri príjmoch neovplyvňujúcich základ dane, ako aj pri príjmoch ovplyvňujúcich základ dane majú byť stĺpce "ostatné“, kde možno prijaté peňažné dary účtovať v závislosti od parametrov obsiahnutých v § 3 zákona o daniach z príjmov, t. j., či súvisia alebo nesúvisia s podnikaním. Následné použitie týchto peňažných prostriedkov sa účtuje bežným spôsobom podľa obsahu operácie, napr. nákup materiálu ako úbytok peňazí a ďalej do stĺpca "výdavky s vplyvom na základ dane“ a v druhovom členení do stĺpca "nákup materiálu“. Aj nepeňažné dary; prijaté nepeňažné dary sa zaúčtujú v príslušnej pomocnej knihe o zložkách majetku, napríklad v knihe zásob (§ 6 ods. 8 Postupov účtovania). Bezodplatne prijaté plnenia sa oceňujú reprodukčnou obstarávacou cenou tak, ako to ustanovuje § 25 zákona o účtovníctve. Nepeňažný dar prijatý v súvislosti s podnikaním sa zaúčtuje v rámci uzávierkových účtovných operácií aj v peňažnom denníku do "príjmov s vplyvom na základ dane“ a v druhovom členení v stĺpci "ostatné príjmy“. Vyplýva to zo spomínaného § 3 ods. 2 zákona o dani z príjmov. Pokiaľ by to bol odpisovaný majetok, tento sa zahrnie do daňových príjmov postupne v rozsahu daňových odpisov tak, aby so dosiahol neutrálny dosah na základ dane (porovnaj bod 8 Usmernenia MF SR č. MF/009465/2005-721 vo FS č. 5/2005). Daň z darovania v súčasnosti neexistuje.
zdroj:http://hnonline.sk/ekonomika/c1-33483070-otazky-odpovede-a-priklady-5
Monika C.
18.02.09,08:14
Ďakujem Evička veľmi si mi pomohla ja som to dala do ostatných príjmov akurát nakoľko cena toho notebooku je 33000,- som nebola istá či vo výdavkoch môžem uplatniť odpisy podľa toho čo som tu prečítala vychádza mi to tak, že áno. Dúfam, že som to pochopila správne. Ďakujem Evička za pomoc ako vždy.
Marína
18.02.09,16:14
Ďakujem Evička veľmi si mi pomohla ja som to dala do ostatných príjmov akurát nakoľko cena toho notebooku je 33000,- som nebola istá či vo výdavkoch môžem uplatniť odpisy podľa toho čo som tu prečítala vychádza mi to tak, že áno. Dúfam, že som to pochopila správne. Ďakujem Evička za pomoc ako vždy.
Monika, aj ja ďakujem za ocenenie.:) Akú sumu si dala do ostatných príjmov? Odpisy si správne pochopila, uplatníš odpisy a základ dane zvýšiš o sumu odpisov uzávierkovou operáciou ako ostatné príjmy. Je to podobný postup ako pri účtovaní dotácie podľa ZDP §17 ods.3 písm. h)
Pozri Usmernenie MF SR Číslo: MF/009465/2005-721 (http://www.finance.gov.sk/Documents/Financny_spravodajca/2005/05/FS_5_05.pdf) str.376 bod.8
Monika C.
18.02.09,20:54
Ďakujem Evička do ostatných príjmov som dala okolo 8250,- nepíšem presne a o 8250,- odpisy = dopad nulový.