fukju
17.02.09,18:48
Kupujem pozemok(orna poda) a chcel by som ho prepisat na stavebny pozemok ale nie cely len cast na stavbu. Od koho vsetkeho to potrebujem (plynary,elektrikary atd) povolenie a ako postupovat (aby som sa nenabehal :))
Miloš Mičega - CIMOM TN
17.02.09,19:19
Kupujem pozemok(orna poda) a chcel by som ho prepisat na stavebny pozemok ale nie cely len cast na stavbu. Od koho vsetkeho to potrebujem (plynary,elektrikary atd) povolenie a ako postupovat (aby som sa nenabehal :))

Uvediem výňatok zo zákona, ale predtým položím základnú otázku.

Je ten pozemok podľa územného plánu určený na výstavbu ? Nič v zlom, ale už som vydel dosť potencionálnych stavebníkov s pozemkom, ktorý nebol na zastavanie.
TREBA SI TO OVERIŤ NA OBCI, RESP. NA STAVEBNOM ÚRADE.



Správny orgán je príslušný obvodný pozemkový úrad, kde majú aj vzory žiadosti.

Uvádzam § 17 zákona č. 220/2004 Z.z. o ochrane poľnohosp... ...........

§ 17
Odňatie poľnohospodárskej pôdy

(1) Na nepoľnohospodárske účely možno použiť poľnohospodársku pôdu len na základe rozhodnutia o odňatí poľnohospodárskej pôdy (ďalej len rozhodnutie o odňatí ). Rozhodnutie o odňatí vydáva orgán ochrany poľnohospodárskej pôdy (§ 23), v ktorého obvode sa poľnohospodárska pôda navrhovaná na odňatie nachádza.

(5) Právnické osoby alebo fyzické osoby, ktoré žiadajú o trvalé odňatie alebo dočasné odňatie poľnohospodárskej pôdy, sú povinné k žiadosti priložiť

a) súhlas podľa § 13 až 15,
b) projektovú dokumentáciu,
c) bilanciu skrývky humusového horizontu poľnohospodárskej pôdy s návrhom na jej hospodárne využitie, osobitne na trvalé odňatie a osobitne na dočasné odňatie,
d) projekt spätnej rekultivácie dočasne odnímanej poľnohospodárskej pôdy s časovým harmonogramom a ekonomickým prepočtom nákladov, ktorý vypracúva právnická osoba alebo fyzická osoba oprávnená na jeho vypracovanie,
e) základné identifikačné údaje o pozemku, ktoré obsahujú
1. výpis z katasra,
2. kópiu katastrálnej mapy s vyznačením parciel navrhovaných na odňatie,
3. dve vyhotovenia geometrického plánu1) plôch navrhovaných na odňatie,
4. potvrdenie o bonitovanej pôdno-ekologickej jednotke,
f) vyjadrenia účastníkov konania a dotknutých orgánov štátnej správy a samosprávy,
g) právoplatné územné rozhodnutie alebo potvrdenie stavebného úradu o zlúčení územného a stavebného konania, 10)
h) iné údaje potrebné na posúdenie nepoľnohospodárskeho zámeru na poľnohospodárskej pôde.

(6) Orgán ochrany poľnohospodárskej pôdy (§ 23) žiadosť s náležitosťami podľa odseku 5 posúdi, a ak zistí, že sú dodržané zásady ochrany poľnohospodárskej pôdy podľa § 12, vydá rozhodnutie o odňatí, v ktorom

a) uvedie, na aký účel je súhlas s trvalým odňatím alebo dočasným odňatím poľnohospodárskej pôdy a s trvalým alebo dočasným odňatím poľnohospodárskej pôdy vydaný, ktorých parciel alebo ich častí a ktorých katastrálnych území sa týka,
b) uvedie dokumenty, na základe ktorých rozhodnutie vydal,
c) schváli projekt spätnej rekultivácie dočasne odňatej poľnohospodárskej pôdy,
d) schváli bilanciu skrývky humusového horizontu poľnohospodárskej pôdy,
e) uloží podmienky na zabezpečenie ochrany poľnohospodárskej pôdy podľa § 12.


CIMOM