milda
17.02.09,19:54
Dobrý deň,
na konci roka 2007 sme mali zisk. Tento zisk je od januára 2008 na účte 431. Pri uzatváraní roka 2008 má na tomto účte byť nulový stav, alebo suma z januára na tomto účte zostáva ? V prípade že na tomto účte má byť nula, poraďte mi prosím, na aké účty mám túto sumu zaúčtovať. Ďakujem Vám veľakrát za radu. S pozdravom Milda
evina
17.02.09,19:11
Dobrý deň,
na konci roka 2007 sme mali zisk. Tento zisk je od januára 2008 na účte 431. Pri uzatváraní roka 2008 má na tomto účte byť nulový stav, alebo suma z januára na tomto účte zostáva ? V prípade že na tomto účte má byť nula, poraďte mi prosím, na aké účty mám túto sumu zaúčtovať. Ďakujem Vám veľakrát za radu. S pozdravom Milda

na základe rozhodnutia VZ o schválení, resp. rozdelení HV zaúčtuješ napríklad 431/429, prípadne prídel do RF a pod. podľa rozhodnutia VZ.
milda
18.02.09,07:37
Ďakujem Daniela za odpoveď,si poklad. Keď som to dobre pochopil, na účte 431 bude na konci roka nula. Milda
dalilada
18.02.09,07:41
Ak valné zhromaždenie nerozhodlo o rozdelení zisku môže zostať aj ako nerozdelený a zostane na 431.
alušik
18.02.09,07:57
Ak valné zhromaždenie nerozhodlo o rozdelení zisku môže zostať aj ako nerozdelený a zostane na 431.
Nie,ak ale kým nerozhodlo... účet 431 nemôže mať k 31.12. žiadny zostatok.
dalilada
18.02.09,12:03
Nie,ak ale kým nerozhodlo... účet 431 nemôže mať k 31.12. žiadny zostatok.

Ale čo ak naozaj nerozhodlo, ani nebolo, na základe čoho preúčtujeme? Pýtam sa, pretože mám klientov, ktorým zasadanie VZ nič nehovorí a netrúfam si rozhodnúť ze nich. :confused: A sľuby, veď dorobíme...:(.
azla
18.02.09,12:16
Ale čo ak naozaj nerozhodlo, ani nebolo, na základe čoho preúčtujeme? Pýtam sa, pretože mám klientov, ktorým zasadanie VZ nič nehovorí a netrúfam si rozhodnúť ze nich. :confused: A sľuby, veď dorobíme...:(.

Potom postupujeme podľa § 7 odst. 4 Postupov účtovania v PU:

4)
Stav účtu 431 - Výsledok hospodárenia v schvaľovaní sa účtuje
a) podľa rozhodnutia príslušného orgánu účtovnej jednotky, ak ide o účtovný zisk, zaúčtovaním v prospech príslušných účtov účtovej skupiny 41 – Základné imanie a kapitálové fondy, 42 - Fondy tvorené zo zisku a prevedené výsledky hospodárenia a v prospech účtu 364 - Záväzky voči spoločníkom a členom pri rozdeľovaní zisku, alebo v prospech ďalších účtov v súlade s osobitnými predpismi alebo na základe rozhodnutia príslušného orgánu; ak príslušný orgán účtovnej jednotky do konca účtovného obdobia nerozhodol o rozdelení zisku, možno tento zisk alebo jeho časť účtovať na účte 428 – Nerozdelený zisk minulých rokov,
b) podľa rozhodnutia príslušného orgánu účtovnej jednotky, ak ide o účtovnú stratu, zaúčtovaním na ťarchu príslušných účtov účtovej skupiny 41 – Základné imanie a kapitálové fondy, 42 - Fondy tvorené zo zisku a prevedené výsledky hospodárenia a na ťarchu účtu 354 - Pohľadávky voči spoločníkom a členom pri úhrade straty alebo na ťarchu ďalších účtov na základe rozhodnutia príslušného orgánu; ak príslušný orgán účtovnej jednotky do konca účtovného obdobia nerozhodol o vyrovnaní straty, možno túto stratu alebo jej časť účtovať na účte 429 – Neuhradená strata minulých rokov,
c) v účtovných jednotkách, ktorými sú fyzické osoby – podnikatelia, účtovnými zápismi v prospech alebo na ťarchu účtu 491 – Vlastné imanie fyzickej osoby – podnikateľa.
JM1968
18.02.09,12:18
Ale čo ak naozaj nerozhodlo, ani nebolo, na základe čoho preúčtujeme? Pýtam sa, pretože mám klientov, ktorým zasadanie VZ nič nehovorí a netrúfam si rozhodnúť ze nich. :confused: A sľuby, veď dorobíme...:(.
zdravím, tak toto môže byť nepríjemné...konateľ mal zvolať valné zhromaždenie a to malo schváliť ročnú závierku, čiže rozhodnúť ako účtovať zisk, už ma napadá len dorobiť so spätnými dátumami a čím skôr odoslať na Okr.súd a do zbierky listín, s tým, že sa to zabudlo odoslať.