brikina
18.02.09,06:04
pri objeme výroby 27 mil.SK je zisk firmy 6%. Koľko musí vyrobiť firma aby mala nulový zisk... Mne sa zdá riešenie príliš jednoduché na to aby to bola pravda, tak to radšej dávam medzi vás - múdre hlavy :) Ďakujem
Martin Mocko
18.02.09,05:08
pri objeme výroby 27 mil.SK je zisk firmy 6%. Koľko musí vyrobiť firma aby mala nulový zisk... Mne sa zdá riešenie príliš jednoduché na to aby to bola pravda, tak to radšej dávam medzi vás - múdre hlavy :) Ďakujem

Málo údajov na to, aby sa dalo vypočítať takéto zadanie. Treba uvažovať s tým, že zisk je rozdieľ medzi V a N. Avšak N sa skladajú z fixných a variabilných nákladov. Pokiaľ nie je známa výška aspoň výška variabilných nákladov na jednotku výstupu - tak to je nevypočítateľné.
brikina
18.02.09,05:20
Málo údajov na to, aby sa dalo vypočítať takéto zadanie. Treba uvažovať s tým, že zisk je rozdieľ medzi V a N. Avšak N sa skladajú z fixných a variabilných nákladov. Pokiaľ nie je známa výška aspoň výška variabilných nákladov na jednotku výstupu - tak to je nevypočítateľné.

Vedela som ,že to bude komplikovanejšie... pomohlo by, keby sme povedali, že pri 27 mil.Sk sú FN 40% a VN 60%? Potrebovala by som nejako nakopnúť ako na to ísť...:confused: dakujem
Martin Mocko
18.02.09,05:35
Vedela som ,že to bude komplikovanejšie... pomohlo by, keby sme povedali, že pri 27 mil.Sk sú FN 40% a VN 60%? Potrebovala by som nejako nakopnúť ako na to ísť...:confused: dakujem

Takto to taktiež nepôjde vypočítať. Pretože variabilné náklady (materiál, energie..atď) sa menia pri zmene výrobnej kapacity (čím viac vyrobím..tým viac zaplatím za materiál). Avšak fixné náklady (prenájom, odpisy, mzdy THP) sa prakticky nemenia pri zmene výrobnej kapacity. To znamená, že pokiaľ vyrobím 0 ks - variabilné náklady sú nulové a fixné sú napr. vo výške 100. Ak vyrobím 100ks výrobkov...variabilné náklady sú 20 ale fixné sú zase 100.
Preto je dôležité poznať minimálne celkové náklady a variabilné na jednotku výkonu. Fixné sa už dajú z toho ľahko vypočítať. Taktiež je dobré poznať vyrábané množstvo a predajnú cenu za jednotku (z čoho sa skladá suma 27 mil.)
Chobot
18.02.09,08:23
pri objeme výroby 27 mil.SK je zisk firmy 6%. Koľko musí vyrobiť firma aby mala nulový zisk... Mne sa zdá riešenie príliš jednoduché na to aby to bola pravda, tak to radšej dávam medzi vás - múdre hlavy :) Ďakujem

A čo tak napísať, že aby bol objem výroby 27 mil., z toho je zisk 1,62 mil. SKK, takže keby kúpili 3 služobné autá po 540 tisíc ako dar pre členov predstavenstva, tak by bol zisk nulový...:D

Ako vážna je táto úloha a kto ju zadal?