martinala
21.06.05,12:33
Prosím Vás vie mi niekto poradiť ako zúčtovať postúpenie "nového" lízingu ? FO - podnikateľ má živnosť a založil si s. r. o. Samozrejme, živnosť ruší a lízing potrebuje previesť na novú spoločnosť. Vlastne to potrebujem previesť v neporušenom stave, dôjde iba k zmene nájomcu. Poradí mi niekto ?

ps. jedná sa o osobný automobil, teda dph vylučujem ...
sway
21.06.05,10:37
Prosím Vás vie mi niekto poradiť ako zúčtovať postúpenie "nového" lízingu ? FO - podnikateľ má živnosť a založil si s. r. o. Samozrejme, živnosť ruší a lízing potrebuje previesť na novú spoločnosť. Vlastne to potrebujem previesť v neporušenom stave, dôjde iba k zmene nájomcu. Poradí mi niekto ?

ps. jedná sa o osobný automobil, teda dph vylučujem ...
robili sme to isté, je to len papierová záležitosť, prechádzali sme z FO na s.r.o., problém bol, že v novej firme sme museli zaplatiť znova 5 splátok, lebo šlo o novú firmu. Z účtovného hľadiska sa nič nedeje - klasika, lízing....
martinala
21.06.05,10:41
znamená to, že tak ako mám lízing rozúčtovaný, tak zostatky účtov prevediem do novej spoločnosti ? a nerozumiem tým 5 splátkam ....
sway
21.06.05,10:50
nie, na novú spoločnosť Ti spravia riadnu lízingovú zmluvu. Živnosť ukončuješ? - nie? - vtedy nič nemôžeš prevádzať, žiadne účty. Ja som to pochopila, že zakladáš novú spoločnosť, tak začínaš s účtovníctvom od nuly. My sme v novej s.r.o. museli zaplatiť 5x mesačnú splátku dopredu, hoci išlo o rozbehnutý lízing - to len ako informáciu, možno to nieje pravidlo - len aby si s takým niečím potichúčky rátala...
martinala
21.06.05,11:01
podnikateľ ešte nie je rozhodnutý, či živnosť ukončí, alebo iba pozastaví, ale rozhodne tu už nebude vykazovať žiadnu činnosť. Ešte som sa s tým nestretla, ale nechcela by som to formou ukončenia v FO a "znovuzaloženia" lízingovej zmluvy v s. r. o. Veď sa stále jedná o to isté auto, iba to bude platiť iná firma. Alebo to nezáleží odo mňa a lízingovka mi jednoducho urobí ukončenie zmluvy vo FO a založí novú na to isté auto v s. r. o. ?
sway
21.06.05,11:05
podnikateľ ešte nie je rozhodnutý, či živnosť ukončí, alebo iba pozastaví, ale rozhodne tu už nebude vykazovať žiadnu činnosť. Ešte som sa s tým nestretla, ale nechcela by som to formou ukončenia v FO a "znovuzaloženia" lízingovej zmluvy v s. r. o. Veď sa stále jedná o to isté auto, iba to bude platiť iná firma. Alebo to nezáleží odo mňa a lízingovka mi jednoducho urobí ukončenie zmluvy vo FO a založí novú na to isté auto v s. r. o. ?


áno - takto nám to spravili.
Jana Acsová
21.06.05,11:08
Jednoznačne je potrebné urobiť iba "prevod leasingovej zmluvy" tzv. cesiu. Ale to určite vie aj leasingovka, lebo aj ona potrebuje "pozerať na zmluvu ako celok" kvôli časovému rozlíšeniu. To znamená, že v jej záujme je to isté čo u vás. Zmluve ostane pôvodný variabilný symbol a všetko čo k tomu patrí, urobí sa prevod a nová s.r.o. by mala obdržať splátkový kalendár na svoje splátkové obdobie. Overte si to, či tak bude postupovať, ale je to viac ako pravdepodobné. Čo sa týka splátok, záleží na leasingovke, či bude požadovať viac splátok predom (ak je firma mladá a neskúsenáhttp://www.porada.sk/images/icons/icon10.gif a ešte jej nedôveruje).
martinala
21.06.05,11:10
tak to teda "ďakujem pekne ... " ale aspoň som psychicky pripravená ...
ešte raz ď.
martinala
21.06.05,11:18
Jednoznačne je potrebné urobiť iba "prevod leasingovej zmluvy" tzv. cesiu. Ale to určite vie aj leasingovka, lebo aj ona potrebuje "pozerať na zmluvu ako celok" kvôli časovému rozlíšeniu. To znamená, že v jej záujme je to isté čo u vás. Zmluve ostane pôvodný variabilný symbol a všetko čo k tomu patrí, urobí sa prevod a nová s.r.o. by mala obdržať splátkový kalendár na svoje splátkové obdobie. Overte si to, či tak bude postupovať, ale je to viac ako pravdepodobné. Čo sa týka splátok, záleží na leasingovke, či bude požadovať viac splátok predom (ak je firma mladá a neskúsenáhttp://www.porada.sk/images/icons/icon10.gif a ešte jej nedôveruje).

Priznám sa, toto sa mi pozdáva viac. Takto nejako by som si to predstavovala aj ja. Ale práve tu sa dostávam ku koreňu môjho problému : ukončím činnosť, k 31. 3. 2006 podám DP. Ale v priebehu roka príde k postúpeniu lízingu, teda potrebujem vyčistiť účty 474, 022 + 082, 381. Vlastne preniesť tieto hodnoty do novej s. r. o. ? Urobiť faktúru a zúčtovať to na 311 ? Alebo iba na základe zmluvy o postúpení a cez 315 ? A ovplyvní mi to aj tržby ? Nemám o tom ani šain ...
Jana Acsová
21.06.05,11:28
Priznám sa, toto sa mi pozdáva viac. Takto nejako by som si to predstavovala aj ja. Ale práve tu sa dostávam ku koreňu môjho problému : ukončím činnosť, k 31. 3. 2006 podám DP. Ale v priebehu roka príde k postúpeniu lízingu, teda potrebujem vyčistiť účty 474, 022 + 082, 381. Vlastne preniesť tieto hodnoty do novej s. r. o. ? Urobiť faktúru a zúčtovať to na 311 ? Alebo iba na základe zmluvy o postúpení a cez 315 ? A ovplyvní mi to aj tržby ? Nemám o tom ani šain ...Možno tomu zle rozumiem, ale zdá sa mi že mieniš podať daňové priznanie k 31. 12. 2005, alebo sa mýlim. A následne máš problém so zaúčtovaním. A platí to čo si uvádzala, t.j. prevod z FO (jednoduché účtovníctvo) na PO (podvojné účtovníctvo)? A kedy plánuješ cesiu?
martinala
21.06.05,12:06
Možno tomu zle rozumiem, ale zdá sa mi že mieniš podať daňové priznanie k 31. 12. 2005, alebo sa mýlim. A následne máš problém so zaúčtovaním. A platí to čo si uvádzala, t.j. prevod z FO (jednoduché účtovníctvo) na PO (podvojné účtovníctvo)? A kedy plánuješ cesiu?
Áno, v podstate inú možnosť nemám. Aj keď ukončím podnikateľskú činnosť v priebehu roka, daňové priznanie podávam v riadnom termíne, tzn. k 31. 12. 2005 do 31. 3. 2006.
Asi som neuviedla podstatnú vec - podnikateľ FO vedie podvojné účtovníctvo.
Predpokladám, že by sa to všetko malo udiať v júni 2005.
Jana Acsová
21.06.05,15:03
Áno, v podstate inú možnosť nemám. Aj keď ukončím podnikateľskú činnosť v priebehu roka, daňové priznanie podávam v riadnom termíne, tzn. k 31. 12. 2005 do 31. 3. 2006.
Asi som neuviedla podstatnú vec - podnikateľ FO vedie podvojné účtovníctvo.
Predpokladám, že by sa to všetko malo udiať v júni 2005.V tomto prípade je dôležité poznať výsledky vyúčtovania (cesie). Podrobnosti (veľmi povrchné) nájdeš v § 30 ods. 12 a 13 postupov - je tam upravené účtovanie u nájomcu: 474/325, 548/325, 474,315/648.
Musíš postupovať podľa evidovaných zostatkov na účtoch týkajúcich sa finančného prenájmu, ktoré by mali súhlasiť na inventovaný stav k momentu postúpenia LZ.