SMartina
18.02.09,07:17
Dobrý deň, vie už niekto niečo viac o tom, čo je to poloúčtovníctvo? Prijaté je to od 01.03.2009, všade sa o tom hovorí, len nikde sa nepíše nič bližšie. Ďakujem.:D
Braňo
18.02.09,06:21
Sleduj tému JPP.
natascha
18.02.09,06:22
Mňa by to teda tiež veľmi zaujímalo, ako to bude s tou zjednodušenou evidenciou. Ak niečo viete, prezraďte.
Agentúru JPP sledujem pozorne.
Pekný deň.
Aljok
18.02.09,06:25
Zita5
18.02.09,06:26
Melnick
18.02.09,06:32
SMartinaPoloúčtovníctvo ???
Dobrý deň, vie už niekto niečo viac o tom, čo je to poloúčtovníctvo? Prijaté je to od 01.03.2009, všade sa o tom hovorí, len nikde sa nepíše nič bližšie. Ďakujem.:D
A môžeš čítať od tohto príspevku http://www.porada.sk/954189-post240.html

Tvoja otázka ma prekvapila:eek: - tu predsa vždy na všetko nájdeš odpoveď:)
Kika69
18.02.09,06:39
Ja síce sledujem aj Agentúru "JPP", ale si myslím, že si "poloúčtovníctvo" zaslúži aj zvlášť tému na výmenu názorov a skúseností, hlavne, keď sa to začne praktizovať.
Zita5
18.02.09,06:44
Ja síce sledujem aj Agentúru "JPP", ale si myslím, že si "poloúčtovníctvo" zaslúži aj zvlášť tému na výmenu názorov a skúseností, hlavne, keď sa to začne praktizovať.

To určite , ale zatiaľ nevie nikto , ako to praktizovať . Ak vydá k tomu MF bližšie pokyny , tak budeme vedieť čo konkrétne a ako praktizovať v súlade so zákonom .
Kika69
18.02.09,06:54
To určite , ale zatiaľ nevie nikto , ako to praktizovať . Ak vydá k tomu MF bližšie pokyny , tak budeme vedieť čo konkrétne a ako praktizovať v súlade so zákonom .

Hej súhlasím, inak som už na tie bližšie pokyny strašne zvedavá.:)
SMartina
18.02.09,07:00
Toto je citát od pána Mihála:

"Podnikateľ - fyzická osoba, nebude musieť viesť účtovníctvo ak nezamestnáva žiadnych zamestnancov a jeho príjem nepresiahne 170000 € za rok. Namiesto účtovníctva bude viesť tzv. zjednodušenú daňovú evidenciu, čiže akési "poloúčtovníctvo"."

Preto som otvorila túto tému.
babi2
18.02.09,07:06
No ja si neviem predstaviť tú zjednodušenú daňovú evidenciu pri príjme 170000 EUR za rok, keď obrat na DPH je 35000 EUR, ako môže plátca DPH viesť zjednodušenú daňovú evidenciu? Viete to niekto?
Martasch
18.02.09,07:12
No ja si neviem predstaviť tú zjednodušenú daňovú evidenciu pri príjme 170000 EUR za rok, keď obrat na DPH je 35000 EUR, ako môže plátce DPH viesť zjednodušenú daňovú evidenciu? Viete to niekto?

A ja to ešte trochu rozšírim - zrušenie knihy jázd s možnosťou uplatnenia 80% - a čo DPH z pohonných látok. Ako sa to bude evidovať?
Braňo
18.02.09,07:35
No ja si neviem predstaviť tú zjednodušenú daňovú evidenciu pri príjme 170000 EUR za rok, keď obrat na DPH je 35000 EUR, ako môže plátce DPH viesť zjednodušenú daňovú evidenciu? Viete to niekto?

Toto poslanci nedomysleli, nakoľko povinnosť prikladať k priznaniu dph aj evidenciu dph dokladov podľa jednotlivých riadkov nebola zrušená.
misolga
18.02.09,13:12
A ja to ešte trochu rozšírim - zrušenie knihy jázd s možnosťou uplatnenia 80% - a čo DPH z pohonných látok. Ako sa to bude evidovať?
-dph uplatníš celú a zo základu dane len 80 % do nákladov a 20 % VNZD..
Zita5
18.02.09,13:19
-dph uplatníš celú a zo základu dane len 80 % do nákladov a 20 % VNZD..

Nebola by som taký optimista , aby som si mohla uplatniť celú DPH.
Myslím , že bude v zákone niečo nedomyslené .

Berme to tak , že tých 20% povedzme pokryjú súkromné jazdy a ešte si z nich uplatníme DPH ? To sa mi nezdá - ee .
babi2
18.02.09,14:29
Niečo podobné už bolo v zákone, do nákladu sa dávali všetky PHM aj sa odpočítala DPH, iba na konci roku sa 15% dalo ako nedaňový náklad, vtedy bolo daňovo uznané 85%. Nárok na odpočet DPH bol zo všetkých PHM, skončilo to myslím v r.2001
Dav
18.02.09,20:43
Nebola by som taký optimista , aby som si mohla uplatniť celú DPH.
Myslím , že bude v zákone niečo nedomyslené .

Berme to tak , že tých 20% povedzme pokryjú súkromné jazdy a ešte si z nich uplatníme DPH ? To sa mi nezdá - ee .
Asi priamo z každého bločka odrátame 20 % a tých 80 % dáme do daňových výdavkov, a k nim uplatníme DPH - v zákone o DPH nebola novelizácia v časti, kde sa hovorí, že DPH len z plnení, použitých v súvislosti so zabezpečením, udržaním a dosiahnutím príjmu - a to tých 20% nebude.
Ideálny tip pre kontroly DÚ na DPH.:cool:
ondrejvla
19.02.09,11:24
Asi priamo z každého bločka odrátame 20 % a tých 80 % dáme do daňových výdavkov, a k nim uplatníme DPH - v zákone o DPH nebola novelizácia v časti, kde sa hovorí, že DPH len z plnení, použitých v súvislosti so zabezpečením, udržaním a dosiahnutím príjmu - a to tých 20% nebude.
Ideálny tip pre kontroly DÚ na DPH.:cool:

Bodík som pridala, komentár nie. Prečo musí reklama bežať tam, kde sa dá písať?
KŠÚ Košice
19.02.09,11:38
aké účtovníctvo majú viesť neziskové organizácie

ďakujem
evina
19.02.09,11:43
No ja si neviem predstaviť tú zjednodušenú daňovú evidenciu pri príjme 170000 EUR za rok, keď obrat na DPH je 35000 EUR, ako môže plátca DPH viesť zjednodušenú daňovú evidenciu? Viete to niekto?

Toto si náhodou viem predstaviť- účtovníctvo, resp. teraz zjednodušená daňová evidencia je jedna vec a záznamová evidencia pre účely DPH je druhá vec.
P.s. Nevieme však ešte, či vetu o tom, že ten, ktorý je platiteľom celý rok musí viesť účtovníctvo nezrušili /čo si myslím, že asi nie/ a tým pádom je vymalováno ....:)
evina
19.02.09,11:43
A ja to ešte trochu rozšírim - zrušenie knihy jázd s možnosťou uplatnenia 80% - a čo DPH z pohonných látok. Ako sa to bude evidovať?

Tak ako doteraz v záznamovej evidencii pre účely DPH...
bepo
19.02.09,12:38
Asi priamo z každého bločka odrátame 20 % a tých 80 % dáme do daňových výdavkov, a k nim uplatníme DPH - v zákone o DPH nebola novelizácia v časti, kde sa hovorí, že DPH len z plnení, použitých v súvislosti so zabezpečením, udržaním a dosiahnutím príjmu - a to tých 20% nebude.
Ideálny tip pre kontroly DÚ na DPH.:cool:
No ak by uplatňovanie 80% do nákladov automaticky znamenalo že auto sa používa aj súkromne a treba zdaňovať 1% OC mesačne tak to asi veľa ľudí nebude používať.
Rozalka
19.02.09,20:24
Zdaňovanie 1% OC sa týka zamestnancov, nie SZČO.
Alebo sa dačo zmenilo?
Paula
19.02.09,20:30
Alebo sa dačo zmenilo?



Ak začnú čerpať zo zdrojov Porady, tak "im" tento nápad asi neunikne :D (a sa zmení).
Krtko
07.04.09,23:42
Ak začnú čerpať zo zdrojov Porady, tak "im" tento nápad asi neunikne :D (a sa zmení).

Tak nebuďte prosím "aktívnejší" ako naši zákonodarcovia. Sami prijali dosť hlúpostí, nepotrebujeme si komplikovať život. Bolo by rozumné naozaj ho zjednodušiť:

Teraz máme

- výdavky % z príjmov, tzv.Paušál
- daňová evidencia
- JÚ
- PÚ

a chudák živnostník, buď vôbec nevie čo chce a musím rozhodnúť za neho - samozrejme som potom ja zlá, ak niečo náhodou nevyjde

alebo je chrobák Truhlík, všade bol všetko vie a skombinuje si to tak ako mu to vyhovuje - vtedy by som ho najradšej poslala za schvaľovateľmi zákonov.

Zatiaľ sa ich málo zobudilo, ale však uvidíme, aj slepý povedal.....
lenkam68
13.04.09,12:58
8. 4. 2009 bolo vydané usmernenie MF, k prechodu z PÚ na daňovú evidenciu. (Nikde nie je zmienka o prechode z JÚ). Ale nikde som sa tam nedočítala, ako má táto daň. evidencia vyzerať - teda akú má mať formu. Môžem ako doteraz robiť účtovníctvo v Alfe (účt. program pre vedenie JÚ) a na konci roka uviesť, že som viedla len daňovú evidenciu? A teda už nebudem účtovná jednotka a nemôžu ma sankcionovať za prípadné nedodržanie zákona o účtovníctve? Vedenie daň. evidencie ma zaujíma len kvôli sklad. evidencii, že by som nemusela (resp. živnostník, ktorému robím účto) robiť inventarizáciu skladu, keďže žiadny fyzický sklad ani nemá, ale podľa zákona ho viesť musí a teda na konci roka robiť aj inventarizáciu. Materiál, ktorý nakupuje, mu prijímam cez sklad aj výdaj, ale veľa materiálu má po stavbách a nedá sa fyzicky odkontrolovať.
Prosím, môžete mi niekto ozrejmiť prechod z JÚ na daň. evidenciu?
mzdarka renca
13.04.09,13:18
lenkam68
13.04.09,14:41
Túto tému som sledovala od začiatku založenia celú, ale stále som v nej nenašla odpovede na moje otázky. V niektorom z príspevkov je uvedené, že sa daň. evidencia môže viesť v exceli, čo ja samozrejme nechcem. Mám účt. program, v ktorom chcem ďalej viesť účtovníctvo, so všetkým, čo k tomu patrí vrátane tých vecí, ktoré by som pri daň. evidencii nemusela viesť, len chcem odbúrať tú nešťastnú inventarizáciu skladu a preto "akože" viesť daň. evidenciu. Len neviem, či to tak môžem robiť.
Preto prosím ešte raz, ak by mi mohol niekto jednoznačne a po lopate odobriť alebo vyvrátiť moje uvažovanie, bola by som veľmi vďačná.