malenica
18.02.09,09:03
Robím mužovy DP už roky, ale za rok 2008 neviem celkom ako.
Som na rodičovskej dov. no od septembra pracujem (9-11 prac. zmluva, 12-trvá dohoda) pričom stále poberám rodičovský. Ako uplatňovať odpočet na mňa??
Mužovi robím paušálne náklady 60%
´Vďaka za radu.
Anja111
18.02.09,08:22
Robím mužovy DP už roky, ale za rok 2008 neviem celkom ako.
Som na rodičovskej dov. no od septembra pracujem (9-11 prac. zmluva, 12-trvá dohoda) pričom stále poberám rodičovský. Ako uplatňovať odpočet na mňa??
Mužovi robím paušálne náklady 60%
´Vďaka za radu.
NČ - príjem manželky...
malenica
18.02.09,08:28
V hrubom??? A dokladovať to aj potvrdením o poberaní rodičáku a aj potvrdením o príjme od zamestnávateľa??
Anja111
18.02.09,08:45
V hrubom??? A dokladovať to aj potvrdením o poberaní rodičáku a aj potvrdením o príjme od zamestnávateľa??
Vlastný príjem manželky je hrubý príjem od zamestnávateľa mínus poistné. RP sa do príjmu nezarátava. Dokladovať treba pri prípadnej kontrole...
erika_H
19.02.09,14:46
Dobrý deň,prosím Vás,a keď sa dieťa narodilo v júli 2007, môže si za celý rok 2008 manžel uplatniť odpočit.položku na manželku?
veronikasad
19.02.09,14:47
Dobrý deň,prosím Vás,a keď sa dieťa narodilo v júli 2007, môže si za celý rok 2008 manžel uplatniť odpočit.položku na manželku?
manželka poberala materské alebo rodičovský príspevok /ten sa poberá od narodenia dieťaťa ak pred narodením dieťaťa nebola zamestnaná/?
erika_H
19.02.09,14:56
manželka poberala materské alebo rodičovský príspevok /ten sa poberá od narodenia dieťaťa ak pred narodením dieťaťa nebola zamestnaná/?
pred narodením dieťaťa bola živnostníčka..
ja tomu rozumiem tak,že prvých 6 mesiacov od narodenia dieťaťa by mala poberať materskú,a potom rodičovský príspevok..
materská sa započítava do príjmu,rodičovský nie..
veronikasad
19.02.09,14:58
pred narodením dieťaťa bola živnostníčka..
ja tomu rozumiem tak,že prvých 6 mesiacov od narodenia dieťaťa by mala poberať materskú,a potom rodičovský príspevok..
materská sa započítava do príjmu,rodičovský nie..
Ako živnostníčka bola povinne poistená osoba ? Vznikol jej nárok na materské ?
erika_H
19.02.09,15:29
Ako živnostníčka bola povinne poistená osoba ? Vznikol jej nárok na materské ?
áno,Veronika,bola pred tým 270 dní povinne poistená v Sociálnej poisťovni
veronikasad
19.02.09,15:33
áno,Veronika,bola pred tým 270 dní povinne poistená v Sociálnej poisťovni
Tak jej vznikol nárok na materské a započítava sa do vlastného príjmu manželky.
Ale pozor pri príjmoch zo živnosti - vlastným príjmom je celá tržba, nie zisk živnostníka - znížená o zaplatené poistné do ZP a SP.
Ludula
19.02.09,17:22
Dobrý večer, ja mám zase taký prípad, že živnostníčka prerušila živnosť v roku 2006 pred narodením dieťaťa. Vlani som jej manželovi robila zúčtovanie dane, v ktorom si urobil odpočet na manželku na základe dokladu o poberaní rod. príspevku.
V roku 2008 sa im v novembri narodilo druhé dieťa a manžel mi k zúčtovaniu
dane za r. 2008 priniesol potvrdenie o poberaní rodič.príspevku manželky za celý rok. Môže poberať manželka stále rodičovský príspevok a nie aj materský príspevok.
Ďakujem.
veronikasad
19.02.09,17:33
Dobrý večer, ja mám zase taký prípad, že živnostníčka prerušila živnosť v roku 2006 pred narodením dieťaťa. Vlani som jej manželovi robila zúčtovanie dane, v ktorom si urobil odpočet na manželku na základe dokladu o poberaní rod. príspevku.
V roku 2008 sa im v novembri narodilo druhé dieťa a manžel mi k zúčtovaniu
dane za r. 2008 priniesol potvrdenie o poberaní rodič.príspevku manželky za celý rok. Môže poberať manželka stále rodičovský príspevok a nie aj materský príspevok.
Ďakujem.
pokial si živnostníčka počas prerušenej živnosti neplatila dobrovolné nem. poistenie, nevznikol jej nárok na materské. Má nárok na rodičovský príspevok ododňa narodenia dieťaťa, ktorý je štátnou sociálnou dávkou a nezahrňa sa do vlastného príjmu manželky.
Ludula
19.02.09,17:56
Ďakujem za odpoveď.
Chcem sa ešte opýtať, do vlastného príjmu manželky sa započítava náhrada príjmu pri dočasnej PN-prvých 10kal.dni, započítavaju sa aj nemoc.dávky platené sociálnou poisťovňou.
Ďakujem.
erika_H
20.02.09,10:46
pokial si živnostníčka počas prerušenej živnosti neplatila dobrovolné nem. poistenie, nevznikol jej nárok na materské. Má nárok na rodičovský príspevok ododňa narodenia dieťaťa, ktorý je štátnou sociálnou dávkou a nezahrňa sa do vlastného príjmu manželky.

Dobrý deň.
Zaujíma ma,ako je to teda keď mamička počas materskej dovolenky otehotnie a čaká druhé dieťatko.Ak bola pred nástupom na materskú Dov. v zamestnaneckom vzťahu,má si platiť tiež dobrovolné nem.poistenie-aby bolo splnené 270 dní soc.poistenia pred pôrodom?
ďakujem
erika_H
22.02.09,07:32
Dobrý deň.
Zaujíma ma,ako je to teda keď mamička počas materskej dovolenky otehotnie a čaká druhé dieťatko.Ak bola pred nástupom na materskú Dov. v zamestnaneckom vzťahu,má si platiť tiež dobrovolné nem.poistenie-aby bolo splnené 270 dní soc.poistenia pred pôrodom?
ďakujem
posúvam