LUCIARACKOVA
18.02.09,09:04
Dobry den viem že je tu vela prispevkov na tuto temu , ale nenasla som môj pripad. Do maja 2008 som pracovala , potom som isla na PN .Od oktobra somnov rozviazali pracovny pomer nakolko som bolana dobu urcitu, urad prace mi nevyplacal nic nakolko som bola ešte na PN. Potom som od novenbra bola na materskej. Otazka znie : co je zdanitelny pijem? A na aku NČ mam narok ?Môže si manžel na mna nieco odpisať? Dakujem
alušik
18.02.09,08:20
Zdaniteľným príjmom je príjem, ktorý ste dosiahla v zamestnaní - o tom Vám zamestnávateľ poslal potvrdenie. Dávky nemocenského poistenia - vyplácaná PN sa v daňovom priznaní nikde neuvádzajú - nie sú zdaniteľným príjmom.
Nárok máte na celú nezdaniteľnú časť, t.j. 98496 Sk, takže Vám celé preddavky na daň, ktoré ste do mája u zamestnávateľa mala zrazené, daňový úrad vráti.
Manžel si môže uplatniť na Vás úľavu vo výške rozdielu, t.j. 98496 mínus Váš príjem. Do Vášho celkového príjmu sa však už započítavajú aj nemocenské dávky - PN a aj vyplatené materské (tiež je to vlastne nemocenská dávka).
LUCIARACKOVA
18.02.09,08:24
Dakujem velmi pekne, už mam v tom jasno.
LUCIARACKOVA
18.02.09,08:29
Ešte ma napadlo. Ked si bude manžel na mna uplatnovať odpočet. Potrebuje na to niake potvrdenie ? Ako bude DU vediet aky som mala prijem?
wieninger
18.02.09,08:30
Zdaniteľný príjem máš uvedený na potvrdení o zdaniteľnej, ktorý Ti mal vydať zamestnáveľ: HMZ-odvody. Nárok máš na plnú výšku nezdaniteľnej časti základu dane t.j. 98.496,-- Sk. Manžel si na Teba môže uplatniť rozdiel medzi 98.496,-- - Zdaniteľný príjem z potvrdenia o zdaniteľnej mzde - príspevky na DDP - náhrady príjmu počas PN - nemocenské dávky - dávky v nezamestnanosti = odpočet na manželku
wieninger
18.02.09,08:32
Ešte ma napadlo. Ked si bude manžel na mna uplatnovať odpočet. Potrebuje na to niake potvrdenie ? Ako bude DU vediet aky som mala prijem?

Manžel podpisuje Žiadosť o vykonanie ročného zúčtovania, kde svojim podpisom potvrdzuje pravidvosť toho, čo tam vyplnil, takže nebude treba dokladať nič, ale odporúčam všetko si skopírovať a zapísať akým spôsobom bola vypočítaná suma na odpočet na manželku.