Potrebujem poradiť
18.02.09,08:10
V panelákovom dome na prízemí bývame už 40 rokov. Pred 3 rokmi nám priamo pod obývačkou namontovali nový vykúrovací systém KOST a od vtedy počujem, hlavne večer, v noci a ráno hučanie. Nie je to výrazný zvuk, ale moje normálne uši ho stále registrujú. Ak máme hostí, ktorí u nás chcú prespať, uvoľním im izbu, v ktorej hučanie nepočuť a ja sa v obývačke na válende márne pokúšam celú noc zaspať. Na problém som upozornila stavebné bytové družstvo (SBD) ako správcu nášho domu, ale zamestnanci SBD, ktorí prišli k nám, sa na mňa dívali ako na nie celkom normálnu.
Vykúrovací systém KOST bol nainštalovaný na celom našom sídlisku a vraj sa im nikto doteraz nesťažoval na hluk. Chcela by som dať urobiť odborné meranie hlučnosti v našom byte, ale nepoznám inštitúciu, ktorej by som nemusela sama za to zaplatiť, pretože problém som si nespôsobila sama. Zdá sa, že jediný problém sú moje vnímavé uši. S manželom sme uvažovali o predaji bytu, ale uvedomujeme si, že sa nám ho nepodarí predať bez poblémov za cenu, ktorú by dostali naši susedia bez KOST-u pod niektorou svojou miestnosťou. Pozná niekto podobnú situáciu? Na koho sa mám obrátiť o pomoc?
Chobot
18.02.09,07:41
V panelákovom dome na prízemí bývame už 40 rokov. Pred 3 rokmi nám priamo pod obývačkou namontovali nový vykúrovací systém KOST a od vtedy počujem, hlavne večer, v noci a ráno hučanie. Nie je to výrazný zvuk, ale moje normálne uši ho stále registrujú. Ak máme hostí, ktorí u nás chcú prespať, uvoľním im izbu, v ktorej hučanie nepočuť a ja sa v obývačke na válende márne pokúšam celú noc zaspať. Na problém som upozornila stavebné bytové družstvo (SBD) ako správcu nášho domu, ale zamestnanci SBD, ktorí prišli k nám, sa na mňa dívali ako na nie celkom normálnu.
Vykúrovací systém KOST bol nainštalovaný na celom našom sídlisku a vraj sa im nikto doteraz nesťažoval na hluk. Chcela by som dať urobiť odborné meranie hlučnosti v našom byte, ale nepoznám inštitúciu, ktorej by som nemusela sama za to zaplatiť, pretože problém som si nespôsobila sama. Zdá sa, že jediný problém sú moje vnímavé uši. S manželom sme uvažovali o predaji bytu, ale uvedomujeme si, že sa nám ho nepodarí predať bez poblémov za cenu, ktorú by dostali naši susedia bez KOST-u pod niektorou svojou miestnosťou. Pozná niekto podobnú situáciu? Na koho sa mám obrátiť o pomoc?

Neviem povedať, či ten hluk je len tvoj subjektívny pocit, alebo skutočne je to vykurovanie hlučné. Našťastie hluk sa dá veľmi exaktne merať a existujú aj limity hlučnosti pre bytové domy. Nie je problém si nájsť takú firmu, na internete si ich nájdeš kopec, treba len trochu hľadať:

http://www.zoznam.sk/hladaj.fcgi?co=odkazy&s=meranie+hluku

Bohužiaľ tým, že sa sťažuješ len ty, tak svoje tvrdenie musíš preukázať, teda dôkazné bremeno leží na tebe. Preto ak chceš niekomu preukázať, že máš pravdu a to kúrenie prekračuje normy, musíš si to meranie zaplatiť sama. Nemôžeš očakávať, že niekto iný zaplatí meranie preto, aby ti dokázal opak. Ty to musíš dokázať.

Tiež sme mali podobný problém, z jednej izby sa šíril hluk z vykurovacej sústavy. Boli u nás zmerať ten hluk a bol skutočne vyšší, ako dovoľuje norma. Vyregulovala sa sústava a odvtedy je pokoj.
Potrebujem poradiť
18.02.09,14:05
Komu ste sa sťažovali a kto vám zmeral hluk?
Chobot
18.02.09,14:12
Komu ste sa sťažovali a kto vám zmeral hluk?

Vtedy to boli ešte služobné byty, sťažovali sme sa u zamestnávateľa, ktorému byty patrili. Na zmeranie hluku sme našli jedného chlapíka z ústavu metrológie, urobil to ako fušku. Bolo to už dosť dávno, niekedy pred 10 rokmi.
arizona
19.02.09,03:56
Môžeš požiadať regionálneho hygienika pre vaše mesto. Adresy nájdeš na Webe . Ked napíšeš sťažnosť, mali by to preskúmať a informovať ťa.
Potrebujem poradiť
19.02.09,07:59
SBD má podľa zákonnej lehoty 30 dní ešte čas do 28. februára odpovedať na mojú sťažnosť. Ak mi ju zamietnu, dostala som okrem vašich rád ešte obratiť sa na Slovenskú inšpekciu životného prostredia alebo na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Viem, že existujú normy na prípustné hodnoty hluku. Stanovuje ich Vyhláška 549 Ministerstva zdravotníctva SR zo 16. augusta 2007.
charonme
19.02.09,09:30
Mam taky pocit ze ked mate postel priamo nad zdrojom hluku a tento sa siri cez konstrukciu, panely a postel priamo do vasho ucha tak stale je mozne ze to splna normy (neviem ake su), ale spat sa pri tom neda.
Potrebujem poradiť
20.02.09,17:49
Podľa normy, stanovenej vo vyhláške č. 549 MZ SR je to 30 decibelov (DB) v noci a mne je ťažko posúdiť, či ten hluk, ktorý počujem, je silnejší. Na základe tejto porady som a rozhodla obrátiť sa na Regionálny úrad verejného zdravotníctva v našom meste. Čo, ak namerajú hluk napr. 29 DB? Som z toho zúfalá.