daja
18.02.09,08:14
Chcem Vás poprosiť o informáciu ako vyzerá kniha záväzkov po prechode na euro v Oberone. Týka sa to hlavne faktúr v CM u ktorých boli k 31.12. účtované kurzové rozdiely. Ja mám v knihe záväzkov takéto údaje:

Suma: 3762,3 Celkom v CM: 3767,42 /t.j. suma záväzku 3762,3 aj s pripočítaným kurz. rozdielom 5,12 eur/

Neviem či je to správne alebo mi program zle vykonal prechod na Eur. Podľa mňa by záväzky aj pohľadávky v CM z roku 2008 mali byť v tej istej hodotote aj v r. 2009. T.J ak bola faktúra vystavená v r. 2008 na sumu 3762,3 eur tak aj v r. 2009 má mať hodnotu 3762,3 eur. Vôbec neviem čo s tým:( lebo keď nahrám úhradu tejto faktúry v r. 2009 v sume 3762,3 EUR zostávajú mi v knihe záväzkov rozdiely práve vo výške kurzových rozdielov k 31.12.
daja
20.02.09,08:44
Asi som to napísala zložito. Chcela by som len vedieť či u faktúr v CM vytavených v roku 2008 po prechode na EuR máte v knihe záväzkov už len jeden údaj v sume alebo máte nejaké údaje aj v kolónke Suma celkom v CM? Prosím dajte mi vedieť, kto robíte v Oberone.
katkarbk
25.02.09,14:18
Ahoj, ja mám od prechodu na euro s týmto programom len samé problémy. Najhoršie na tom je, že programátori tejto firmy ich otvorene priznávajú a vydávajú samé opravné verzie. Ja mám v záväzkoch v CM z minulého roka, ktoré boli vystavené v mene EUR takýto problém:

v kolonke suma mám uvedenú sumu FA tak, ako bola vystavená dodávateľom a v kolonke suma v CM mám túto sumu nejakým spôsobom (na to, akým, som zatiaľ neprišla) prepočítanú, vyzerá to tiež, že je tam pripočítaný kurzový rozdiel.

Zajtra tam budem opäť telefonovať. A som veľmi zvedavá na vyjadrenie. Takže, potom môžem dať vedieť.
daja
26.02.09,09:51
Ja som to zatiaľ vyriešila tak, že jednotlivé kurzové rozdiely k 31.12.2008 naúčtované k jednotlivým faktúram som vymazala a naúčtovala som to len do denníka v celkovej sume. Bolo to dosť prácne ale niekoľko krát som im písala mail - no žiadna odpoveď.
petovsan
26.02.09,18:50
Ja som to zatiaľ vyriešila tak, že jednotlivé kurzové rozdiely k 31.12.2008 naúčtované k jednotlivým faktúram som vymazala a naúčtovala som to len do denníka v celkovej sume. Bolo to dosť prácne ale niekoľko krát som im písala mail - no žiadna odpoveď.
Teraz neviem, či som to dobre pochopila, ale kurzové rozdiely pri prepočte záväzkov a pohľadávok vyjadrených v r.2008 v mene EUR sa ešte účtujú do peňažného denníka? Podľa mňa by sa mala iba zreálniť hodnota záväzku alebo pohľadávky, ktorá bola v r.2008 vystavená v EUR v knihe pohľadávok alebo záväzkov koncoročným kurzom 30,126 Skk voči EUR, ale nemalo by sa o nej účtovať v peňažnom denníku ako o kurz. strate alebo zisku... alebo?
daja
27.02.09,06:15
Reálnu hodnotu záväzkov som vždy k 31.12. robila ako "úhradu" cez knihu záväzkov. Napr. 321/663 takže mi v knihe záväzkov zostala vysvietená zostávajúca suma k úhrade presne vo výške napr. 1190 EUR t.j. 35849,94 Sk. Tento účt predpis kurz. rozdielu sa mi samozrejme preniesol aj do účt. denníka. /boli sme s tým aj na daň.kontrole a nemali proti tomu nič /
No keďže som mala problém so softom po prechode na eur, kde tieto naúčtované kurz. rozdiely šarapatili, tieto jednotlivé kurz. rozdiely som vymazala a jednou sumárnou sumou naúčtovala len do denníka 321/663.
VeMonka
27.02.09,10:36
Ja mám tiež ten istý problém, ale potom keď to len "natvrdo" naúčtuješ do účtovného denníka tak sa ti zostatok 321 nerovná s otvorenými záväzkami z knihy záväzkov.