ichromekova
18.02.09,09:50
Prajem pekný deň, potrebovala by som poradiť.
Známeho manželka je vysokoškoláčka, nepracuje, ale mala nejaký príjem za 3 mesiace. Ako majú postupovať? Ona si musí spraviť daňové priznanie, alebo on si ju môže ako zamestnaný dať do svojho daňového priznania do nezdaniteľnej položky /rozdiel jej príjmov/?
Ďakujem
veronikasad
18.02.09,08:58
Prajem pekný deň, potrebovala by som poradiť.
Známeho manželka je vysokoškoláčka, nepracuje, ale mala nejaký príjem za 3 mesiace. Ako majú postupovať? Ona si musí spraviť daňové priznanie, alebo on si ju môže ako zamestnaný dať do svojho daňového priznania do nezdaniteľnej položky /rozdiel jej príjmov/?
Ďakujem
Pýtaš sa na dve rôzne veci :

1. ak príjem vysokoškoláčky nepresiahol 1/2 nezd.časti základu dane - sama daňové priznanie podávať nemusí. Ak jej však zamestnávatel stiahol daň, podaním DP jej daňový úrad zrazenú daň vráti.

2. Manžel si môže uplatniť na manželku nezd. časť základu dane vo výške rozdielu medzi 98496sk a hrubým príjmom manželky /ak mala zrazené poistné, znižuje sa príjem o túto sumu/.
Veronika R
18.02.09,09:16
Ešte pre doplnenie:

Ak by si manželka známeho robila daňové priznanie, aj jej manžel si ju môže uplatniť.
abel
18.02.09,10:27
nemôže sa uplatňovať 2x, buď si uplatní jej manžel na ňu, alebo bude mať v ročnom zúčtovaní ona...
lenkage, buď vysvetli, čo tým myslíš, alebo príspevok vymaž, je zavádzajúci.
Zoltán Kovács
18.02.09,10:45
skrátka, že si nemôže uplatniť v ročnom zúčtovaní ona a aj jej manžel na ňu.......vari je to zle??

Je.
Paula
18.02.09,10:45
skrátka, že si nemôže uplatniť v ročnom zúčtovaní ona a aj jej manžel na ňu.......vari je to zle??


Veru toto tvrdenie nie je správne....a od mzdára (podľa profilu) ma aj prekvapuje.:)
Maxinka
18.02.09,11:16
Za prvé 3 mesiace bol SZČO - potom živnosť pozastavil a zamestnal sa.
Musí si urobiť Daň. priznanie (A?B?) alebo mu má urobiť Ročné zúčtovanie dane zamestnávateľ??Ma 1 dieťa a nezamestanú manželku.
veronikasad
18.02.09,11:21
Za prvé 3 mesiace bol SZČO - potom živnosť pozastavil a zamestnal sa.
Musí si urobiť Daň. priznanie (A?B?) alebo mu má urobiť Ročné zúčtovanie dane zamestnávateľ??Ma 1 dieťa a nezamestanú manželku.
1. Ak mal v roku 2008 príjmy zo živnosti alebo vykázal stratu, musí si podať DP typu B sám. Ak nemal žiadne príjmy zo živnosti, mohol do 16.2.09 požiadať zamestnávateľa o vykonanie RZD.

2. Ma 1 dieťa a nezamestanú manželku - na čo si sa chcela opýtať ?
Maxinka
18.02.09,11:24
1. Ak mal v roku 2008 príjmy zo živnosti alebo vykázal stratu, musí si podať DP typu B sám. Ak nemal žiadne príjmy zo živnosti, mohol do 16.2.09 požiadať zamestnávateľa o vykonanie RZD.

2. Ma 1 dieťa a nezamestanú manželku - na čo si sa chcela opýtať ?
No že ak by si urobil sám DP tak mu DÚ môže preplatiť DB za tie 3 mesiace??
veronikasad
18.02.09,11:26
No že ak by si urobil sám DP tak mu DÚ môže preplatiť DB za tie 3 mesiace??
Ak jeho príjem zo zamestnania presiahol 6-násobok min. mzdy, môže si v DP uplatniť doplatenie daňového bonusu.
Maxinka
18.02.09,11:36
Ak jeho príjem zo zamestnania presiahol 6-násobok min. mzdy, môže si v DP uplatniť doplatenie daňového bonusu.
To znamená, že pokiaľ mal príjem cca 70691Sk tak mu to presahuje. Takže asi mu bude lepšie urobiť DP-B? A nemôže mu to vrátiť napr. aj zamestnávateľ v RZD-pokiaľ by mu robil?
veronikasad
18.02.09,11:39
To znamená, že pokiaľ mal príjem cca 70691Sk tak mu to presahuje. Takže asi mu bude lepšie urobiť DP-B? A nemôže mu to vrátiť napr. aj zamestnávateľ v RZD-pokiaľ by mu robil?

Má nárok na doplatenie daňového bonusu.
Pozornejšie si prečítaj príspevok č. 8.
Na podanie žiadosti o vykonanie RZD u zamestnávateľa je už neskoro - termín bol do 16.2. a mohol to urobiť len v prípade, ak nemal príjmy zo živnosti alebo nevykázal stratu.
Treba podať daňové priznanie typu B.
Maxinka
18.02.09,11:48
8.
Na podanie žiadosti o vykonanie RZD u zamestnávateľa je už neskoro - termín bol do 16.2. a mohol to urobiť len v prípade, ak nemal príjmy zo živnosti alebo nevykázal stratu.

ešte trošičku trpezlivosti:-)No a ak by podal do 16.02. a ak nemal žiadny príjem ani stratu - tak ten zamestnávateľ mu môže tiež vyplatiť spätne ten DB??
veronikasad
18.02.09,11:50
ešte trošičku trpezlivosti:-)No a ak by podal do 16.02. a ak nemal žiadny príjem ani stratu - tak ten zamestnávateľ mu môže tiež vyplatiť spätne ten DB??
Zamestnávatel nevypláca DB spätne, dopláca ho v ročnom zúčtovaní dane. Treba to uviesť do žiadosti o vykonanie RZD - len neviem či som zabudla obrátiť list v kalendári.
Veronika R
18.02.09,14:39
Mala som už taký prípad, ak nemal príjmy zo živnosti zamestnávateľ mu môže urobiť ročné zúčtovanie dane, ak o to stihol požiadať do 16.02.2009. Daňové priznanie by robil, ak by to dodatočne žiadal DU. Na daňový bonus má tiež nárok, tak mu môže byť vyplatený za celý rok. (teda, ak sa dieťa nenarodilo v priebehu minulého roka, alebo nepoberala daňový bonus jeho manželka)