mo22
18.02.09,10:16
Dobrý,
vie mi niekto poradiť?, pri rekonštrukcii starého domu sme ponechali pôvodný strop na ktorý sme zhotovili železobetónovú platňu pre obytné podkrovie. Pôvodný strop nám pri tých prácach značne popraskal a preto teraz zvažujeme spraviť nové stropy so sadrokartónu. Ako máme postupovať? Je potrebné odstániť pôvodný záklop a ošetriť pôvodné trámy?, Máme strop aj zatepliť, aj keď nad bude obytné podkrovie? Nemôže sa stať, že časom pôvodný strop odhnije?, Vďaka
Miloš Mičega - CIMOM TN
18.02.09,10:25
Dobrý,
vie mi niekto poradiť?, pri rekonštrukcii starého domu sme ponechali pôvodný strop na ktorý sme zhotovili železobetónovú platňu pre obytné podkrovie. Pôvodný strop nám pri tých prácach značne popraskal a preto teraz zvažujeme spraviť nové stropy so sadrokartónu. Ako máme postupovať? Je potrebné odstániť pôvodný záklop a ošetriť pôvodné trámy?, Máme strop aj zatepliť, aj keď nad bude obytné podkrovie? Nemôže sa stať, že časom pôvodný strop odhnije?, Vďaka

Odhniť neodhnije, nemá z čoho. Celkovo si dovolím konštatovať, že takáto otázka nie je podľa mňa na debatu. Nemyslým to v zlom, ale jednoznačne treba kontaktovať statika. Zahrávať sa s rozoberaním tzv. strateného debnenia (pôvodného stropu) nie je sranda. Ako sa robil nový ŽB strop ? Podľa PD, alebo len tak? Aká armatúra bola použitá a ako sa viazala? Ako sa kotvil do nosnej konštrukcie nový ŽB strop? Nie je len položený na pôvodnom ? Otázok veľmi veľa.

DOPORUČUJEM !!!

Okamžite dať posúdiť nový ŽB strop a aj pôvodný statikovi, on vie čo ďalej. Nečakať.

Poznámka : Netvrdím, že to je aj v tomto prípade, ale je mylné domnievať sa, že čím viac železa sa dá do nosnej konštrukcie, tým je nosnejšia. Videl som stropy, ktoré sa vlastnou váhou armatúry ohly, lebo ....



CIMOM
mo22
18.02.09,11:31
vďaka,
ŽB platňa sa robila podla PD, tá by mala byť ok. Bojím sa toho ak zospodu zavesíme sadrokartón v medzipriestore sa bude hromadiť para a drevené trámy by mohli začať hniť - už teraz sú niektoré poškodené. Preto, či by nebolo vhodné odstrániť len spodný záklop a ošetriť drevo.
chandler
18.02.09,15:56
tak to dajte vsetko prec, uz len kvoli vyssiemu stropu. ta para sa tam hromadit nebude.
220870
18.02.09,20:40
V tomto sa nedá radiť cez PORADU .To by som musel vidieť.Jednému ,,expertovi,, pred pár rokmi takmer padol dom ,po tom čo zabetónoval povalu!!! s týmto nie sú žarty.Treba na to statika.
Milan.Žiška
19.02.09,06:41
"220870" má pravdu, možno strašíme ale je lepšie byť na strane bezpečnosti.
Absolvoval som obhliadku stavby starého domčeka, kde postupne odhnili "stropné" trámy a domček sa rozišiel do strán. Našťastie sa nič vážne nestalo. :D:D:D
Ten domček bol po malej "rekonštrukcii" a trámy nevykazovali poškodenie ( Bola tam huba zo spodnej strany uloženia).
chandler
19.02.09,06:57
V tomto sa nedá radiť cez PORADU .To by som musel vidieť.Jednému ,,expertovi,, pred pár rokmi takmer padol dom ,po tom čo zabetónoval povalu!!! s týmto nie sú žarty.Treba na to statika.


ja tomu rozumiem tak, ze mu statik na to projekt robil, navrhol ZB dosku a povedal ze tramy moze odstranit lebo je to len stratene debnenie. a ide len o to ci ho odstranit alebo zakryt. je to tak mo22?
ak nie tak samozrejme nesmies nic odstranovat. a musis zavolat statika.
mo22
19.02.09,10:00
ZB doska nie je položená na strope, je ňou viazaný celý dom a je tým pádom samonosná - toto sa robilo podla projektu. pod ZB doskou však je parozábrana (fólia).
chandler
19.02.09,14:29
ozaj a aky je dovod preco ste tam doteraz ten strop nechavali? ak mas v technickej sprave napisane, ze ten dreveny strop nema nosnu funkciu tak ho daj prec, omietni zospodu ZB dosku a mas vybavene.
mo22
19.02.09,14:44
to by bolo zbytočne vysoké. už teraz je výška 2,90 m. a ešte ďalej zvyšovať nemá dôvod. efektívnejšie je zavesiť sadrokarton, len aby tam časom nezačal ten drevený strop hniť, keď je pod ZB fólia.
chandler
23.02.09,14:00
:) este som nepocul ze by sa niekto stazoval ze je strop velmi vysoky :) ved to je pekne.
ale ako chces, nemyslim ze by to malo hnit. skor sa dam dostanu nejaky mysi a zacnu tam dupotat.
mo22
23.02.09,14:33
ten dupot nejak prežijeme, ale inak vďaka
Miloš Mičega - CIMOM TN
23.02.09,19:24
:) este som nepocul ze by sa niekto stazoval ze je strop velmi vysoky :) ved to je pekne.
ale ako chces, nemyslim ze by to malo hnit. skor sa dam dostanu nejaky mysi a zacnu tam dupotat.

netreba to počuť, stačí to vykurovať
chandler
25.02.09,10:42
netreba to počuť, stačí to vykurovať

a akoze ked tam bude ten sadrokarton tak to uz nebude treba vykurovat? alebo ked to nebude vidiet tak pocitovo sa bude zdat ze to nevykurujem?:)
Miloš Mičega - CIMOM TN
25.02.09,10:55
a akoze ked tam bude ten sadrokarton tak to uz nebude treba vykurovat? alebo ked to nebude vidiet tak pocitovo sa bude zdat ze to nevykurujem?:)

Moja poznámka smerovala k tomu, že ešte "som nepočul" že by sa niekto sťažoval, že má vysoký strop.

Ja áno a často. Jedna z prvých reakcií je, koľko objemu miestnosti naviac sa vykuruje.

Takto som to myslel.


CIMOM
mo22
25.02.09,11:04
má sadrokartón nejaké tepelnoizolačné vlastnosti?, každopádne aj keby z tadiaľ nejaké teplo prechádzalo hore , je tam obytné podkrovie - takže by to ani moc nevadilo...:)
chandler
25.02.09,14:06
CIMOM: jaj tak, to potom ano.
mo22: nema, v tvojom pripade je kurenie rovnake bez ohladu na to ako to vyriesis