martinius
18.02.09,10:22
Zdravím,
chcem poprosiť o radu. Tento rok chcem urobiť daňové priznanie známemu, ktorý má príjem aj z § 5, aj §6. Zdravotné poistenie platí len ako zamestnanec, nakoľko mu pri súbehu nevznikla povinnosť platiť ZP ako SZČO. V roku 2008 mu vznikol preplatok na poistnom, ktorý by som chcela zahrnúť do daňového priznania (príjem podľa §5), ale práve som našla, že z tohto príjmu poisťovňa zráža daň, takže v podstate by tento príjem mal byť daňovo vysporiadaný.....ale nemám o tom žiaden doklad. Na účet prišla už čistá platba, treba kontaktovať zdravotnú poisťovnu?? Nechcem mu tento príjem 2x zdaniť, keď už zdanený bol. Ako to riešiť? Ďakujem
felama
18.02.09,09:26
Zdravotné poisťovne posielajú prípis keď pošlú peniaze je tam pekne rozpísaná výška preplatku aká daň bola zrazená a zostatok aký zašlú na účet. Doporučujem sa spýtať klienta, nech to pohladá, ak nenájde, tak vyžiadať zo ZP. Je to potrebné dať celé do účtovníctva a aj odpočítať zrazenú daň v daňovom priznaní.
martinius
18.02.09,10:20
Zdravotné poisťovne posielajú prípis keď pošlú peniaze je tam pekne rozpísaná výška preplatku aká daň bola zrazená a zostatok aký zašlú na účet. Doporučujem sa spýtať klienta, nech to pohladá, ak nenájde, tak vyžiadať zo ZP. Je to potrebné dať celé do účtovníctva a aj odpočítať zrazenú daň v daňovom priznaní.

Ok, myslela som si, že asi na niečo zabudol, dík. Ale do účta to dať nemôžem, lebo to nesúvisí s podnikaním, ale so závislou činnosťou.
v.balogova
21.02.09,18:56
Ak si podávam priznanie sama, typ B, na ktorý riadok daň. priznania uvediem vrátený preplatok RZZP zo ZP. Ide o preplatok na ZP zo závislej činnosti. Živnosť nemám. A ešte. Má niekto skúsenosť s Dôverou? Už som poslala 3 žiadosti a stále nemám potvrdenie o výške zrazenej dane z preplatku. Ďakujem.