anawinka
18.02.09,13:25
Ahojte, chcem sa opýtať, ak niekto s tým robí. Od 13.januára 2009 som na predĺženej MD, a od zajtra začínam pracovať vo firme na dohodu (1mesiac). Ďieťa bude celý deň v škôlke. Treba sa mi odhlásiť na sociálnej poisťovni aj na zdravotnej?a povedať im, že dieťa bude celý deň v škôlke či ako to je?až zbytočne nelietam.Ďakujem.
brčko
18.02.09,13:48
čo znamená predlžená MD?

ale ak je dieťa v škôlke, tak jednoznačne nesplnaš podmienku na dôchodk.poisenie štátom.
Ak celý den a si prihlásená v ZP ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov, tak ani podmienku zdravotného poistenia štátom.
anawinka
20.02.09,16:04
brcko, tak nakoniec mi dnes zamestnavatel spisal Zmluvu, takze nemam dohodu. Ale aj tak, musim osobne ist na VZP?ci vsetke prihlasenia na odvody mi urobi zamestnavatel?
brčko
20.02.09,16:53
aj ja som položila otázku!
anawinka
21.02.09,12:09
dobre, sa neruzculuj. Ja viem len tolko, predlzena MD moze byt do 6tich rokov dietata, s tym, ze sa nesmie dat na dlhsie ako 4hodiny do skolky, potom to treba nahlasovat ci co. Jedina vyhoda je v tom, ze nemusim chodit na podpisy na ÚP. Viac o tom neviem.
Tweety
21.02.09,12:40
dobre, sa neruzculuj. Ja viem len tolko, predlzena MD moze byt do 6tich rokov dietata, s tym, ze sa nesmie dat na dlhsie ako 4hodiny do skolky, potom to treba nahlasovat ci co. Jedina vyhoda je v tom, ze nemusim chodit na podpisy na ÚP. Viac o tom neviem.
Vieš to, ale je to nesprávne.

Pozri priamo ZP
Materská dovolenka a rodičovská dovolenka
§ 166

(1) V súvislosti s pôrodom a so starostlivosťou o narodené dieťa patrí žene materská dovolenka v trvaní 28 týždňov. Ak žena porodila zároveň dve deti alebo viac detí alebo ak ide o osamelú ženu, patrí jej materská dovolenka v trvaní 37 týždňov. V súvislosti so starostlivosťou o narodené dieťa patrí aj mužovi od narodenia dieťaťa rodičovská dovolenka v rovnakom rozsahu, ak sa stará o narodené dieťa.

(2) Na prehĺbenie starostlivosti o dieťa je zamestnávateľ povinný poskytnúť žene a mužovi, ktorí o to požiadajú, rodičovskú dovolenku až do troch rokov veku dieťaťa. Ak ide o dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav dieťaťa vyžadujúci osobitnú starostlivosť, je zamestnávateľ povinný poskytnúť žene a mužovi, ktorí o to požiadajú, rodičovskú dovolenku až do šiestich rokov veku dieťaťa. Táto dovolenka sa poskytuje v rozsahu, o aký rodič žiada, spravidla však vždy najmenej na jeden mesiac.
brčko
22.02.09,13:57
brcko, tak nakoniec mi dnes zamestnavatel spisal Zmluvu, takze nemam dohodu. Ale aj tak, musim osobne ist na VZP?ci vsetke prihlasenia na odvody mi urobi zamestnavatel?

takže podla toho, čo si písala, tak si nebola na predlženej MD od 37týždnov ale si sa riadne starala o dieťa aj po dosiahnutí jeho 3-och rokov aj po ukončení poberania rodič.príspevku.
Predpokladám, že dieťa je zdravé a ty si mala podanú prihlášku v SP a tiež si podpísala čestné prehlásenie v ZP.

Takže ak začneš pracovať na PP a dieťa nastúpi do škôlky, tak si musíš podať:
- v SP do 8dní od zač.PP alebo do 8dní od prijatia do škôlky, podla toho čo nastalo skôr, odhlášku a
- na ZP predpokladám tiež oznámiť ukončenie poistenia z titulu riadnej starostlivosti o dieťa.

Zamestnávatel sice podáva prihlásku aj do SP aj do ZP za "zamestnanca", no ty musíš podať odhlášku ako "osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov". A to je rozdiel.
manzelia
03.09.09,06:09
Ahoj Brčko, vsimli sme si, ze davas fundovane odpovede. Chceli by sme sa ta spytat, ze ako vlastne zisti napr. socialna poistovna, ze dieta je v skolke a tym padom nema zena narok, aby za nu platil odvody stat do socialnej poistovne? Ide o pripad, ked je zena na predlzenej materskej dovolenke, dieta je v materskej skole na 4 hodiny, ide o zdrave dieta. Vieme, ze v tomto pripade jej do zdravotnej poistovne stat odvody plati, nakolko je v skolke len na 4 hodiny, ak by bolo na cely den, tak nema narok ani na odvody do zdravotnej positovne. Cize ako moze na to prist socialna resp. zdravotna poistovna, ze dieta v skolke je resp. ci je tam 4 alebo viac hodin? Riaditelka skolky sa u nas cudovala, ze ona nic nenahlasuje, tak neviem ci nieco hlasi mesto resp. skolska sprava alebo ci su proste tieto systemy nejak prepojene, aby si to mohli poistovne skontrolovat a sankcionovat tych, co sa neodhlasia, ak daju dieta rodicia do skolky. Velmi pekne dakujeme vopred za odpoved.
manzelia
03.09.09,11:59
cakam na odpoved
manzelia
04.09.09,03:49
prosim, cakam na odpoved
brčko
04.09.09,09:23
Ahoj Brčko, vsimli sme si, ze davas fundovane odpovede. Chceli by sme sa ta spytat, ze ako vlastne zisti napr. socialna poistovna, ze dieta je v skolke a tym padom nema zena narok, aby za nu platil odvody stat do socialnej poistovne? Ide o pripad, ked je zena na predlzenej materskej dovolenke, dieta je v materskej skole na 4 hodiny, ide o zdrave dieta. Vieme, ze v tomto pripade jej do zdravotnej poistovne stat odvody plati, nakolko je v skolke len na 4 hodiny, ak by bolo na cely den, tak nema narok ani na odvody do zdravotnej positovne. Cize ako moze na to prist socialna resp. zdravotna poistovna, ze dieta v skolke je resp. ci je tam 4 alebo viac hodin? Riaditelka skolky sa u nas cudovala, ze ona nic nenahlasuje, tak neviem ci nieco hlasi mesto resp. skolska sprava alebo ci su proste tieto systemy nejak prepojene, aby si to mohli poistovne skontrolovat a sankcionovat tych, co sa neodhlasia, ak daju dieta rodicia do skolky. Velmi pekne dakujeme vopred za odpoved.

nepredpokladám, že by to bolo prepojené. Jedine čo viem, u nás funguje, že Mš nahlasuje na UPSVaR prijaté deti, no asi to nie je pravidlo. Možno preto, že je zriadovatelom mesto to tak funguje, no a detí majú privela. Takže skôr veeeeľká náhoda, ale nenavádzam na porušovanie zákona.;)
manzelia
04.09.09,10:21
len keby sme sa dockali odpovede =(
manzelia
04.09.09,10:26
diky za odpoved, my sme tiez takto premyslali, ze to je skor na nahode...ale zase ono sa systemy mozu zdokonalit a spätne by mohli sankcionovat...nevies nahodou kolko rokov dozadu to maju pravo sankcionovat?
brčko
04.09.09,10:57
nie