petkor
18.02.09,14:00
Dobrý deň, mám dosť veľký problém.
Naša zamestnankyňa mi dala v decembri začiatok PN, a povedala, že mala PN-ku 3 dni (17. - 19.12.2008). Vraj ukončenie mi prinesie neskôr, lebo doktorka je na dovolenke. Tak som jej vypočítala mzdu za december aj s náhradou príjmu počas PN 25%, odviedla odvody atď. K 31.1.2009 sme ju prepustili v rámci skúšobnej doby. Ukončenie PN mi stále nepriniesla, tvrdila, že ju má priateľ, zabudla a pod. Teraz som jej odmietla vyplatiť jej poslednú mzdu za január 2009, až kým mi neprinesie ukončenie PN.
A práve mi prišla SMS-ka, vraj jej tú PN-ku zrušili, aj to ukončenie, čo mala pre mňa jej zobrali (čo sa mi zdá teda veľmi čudné), lebo chodila do práce aj keď mala byť ešte PN. Tak neviem, čo s tým mám teraz robiť.
Viete mi, prosím, poradiť?
bv_alexandra
18.02.09,13:20
Dobrý deň, mám dosť veľký problém.
Naša zamestnankyňa mi dala v decembri začiatok PN, a povedala, že mala PN-ku 3 dni (17. - 19.12.2008). Vraj ukončenie mi prinesie neskôr, lebo doktorka je na dovolenke. Tak som jej vypočítala mzdu za december aj s náhradou príjmu počas PN 25%, odviedla odvody atď. K 31.1.2009 sme ju prepustili v rámci skúšobnej doby. Ukončenie PN mi stále nepriniesla, tvrdila, že ju má priateľ, zabudla a pod. Teraz som jej odmietla vyplatiť jej poslednú mzdu za január 2009, až kým mi neprinesie ukončenie PN.CHYBA porušujete zákon, niesmiete jej zadržať mzdu. Môže sa to obrátiť proti vám.
A práve mi prišla SMS-ka, vraj jej tú PN-ku zrušili, aj to ukončenie, čo mala pre mňa jej zobrali (čo sa mi zdá teda veľmi čudné), lebo chodila do práce aj keď mala byť ešte PN. Tak neviem, čo s tým mám teraz robiť.
Viete mi, prosím, poradiť?
Možno prerobiť predošlú mzdu a rozdiel si uplatniť v tejto mzde. Ale radšej nech sa vyjadrí ešte niekto. :)
petkor
18.02.09,14:32
Lenže mzda za január je už vystavená, všetko je už odvedené, iba nej sme tú mzdu ešte neuhradili. A k 31.1. u nás skončila, takže už jej nič vyplácať nebudeme. Fakt si s tým neviem rady :-(((
bv_alexandra
18.02.09,15:04
Lenže mzda za január je už vystavená, všetko je už odvedené, iba nej sme tú mzdu ešte neuhradili. A k 31.1. u nás skončila, takže už jej nič vyplácať nebudeme. Fakt si s tým neviem rady :-(((
Chyba bola už to že sa PN uplatnila aj ked ste nemali potvrdenie o PN. Ja osobne by som prepočítala mzdy, poslala opravné výkazy za obidva mesiace. Ale nechajme ešte nech sa vyjadria skúsenejší. ;)
Veronika R
18.02.09,15:22
Ak máte začiatok PN, skúste sa informovať u jej lekára, či ju vystavil, a teda aj zrušil, keď Vám to tvrdí. Ak by Vám nechcel dať informáciu, myslím, že aj SP dostáva hlásenia od lekárov o vystavených PN, skúste to potom tam. Je to istejšie, ako mzdu prerobiť a zasa zle. Tie dni, čo nechodila do práce musíte mať predsa niečim nahradené.
Ak chodial do práce, natíska sa mi otázka, nejde len o falšovanie PN? Určite by som to riešila s jej lekárom ak bude ochotný, ak nie tak cez Sociálnu poisťovňu, Nechcela by som byť potom v koži tej pani, ak to sfalšovala.
veronikasad
18.02.09,15:25
Dobrý deň, mám dosť veľký problém.
Naša zamestnankyňa mi dala v decembri začiatok PN, a povedala, že mala PN-ku 3 dni (17. - 19.12.2008). Vraj ukončenie mi prinesie neskôr, lebo doktorka je na dovolenke. Tak som jej vypočítala mzdu za december aj s náhradou príjmu počas PN 25%, odviedla odvody atď. K 31.1.2009 sme ju prepustili v rámci skúšobnej doby. Ukončenie PN mi stále nepriniesla, tvrdila, že ju má priateľ, zabudla a pod. Teraz som jej odmietla vyplatiť jej poslednú mzdu za január 2009, až kým mi neprinesie ukončenie PN.
A práve mi prišla SMS-ka, vraj jej tú PN-ku zrušili, aj to ukončenie, čo mala pre mňa jej zobrali (čo sa mi zdá teda veľmi čudné), lebo chodila do práce aj keď mala byť ešte PN. Tak neviem, čo s tým mám teraz robiť.
Viete mi, prosím, poradiť?
ošetrujúci lekár ti asi informáciu o PN-ke neposkytne. Napíš dotaz do sociálnej poisťovne a až na základe ich stanoviska oprav výplaty. Prilož kopiu začiatku PN-ky, ktorú si dostala od pracovníčky.
Možno poučenie do budúcnosti - bez dokladu sa žiadne dávky - a už vôbec nie náhrada príjmu pri dočasnej PN - nevypláca.
petkor
19.02.09,05:22
Ďakujem veľmi pekne za rady, budem to asi riešiť cez tú SP.
Do budúcnosti som sa teda poučila, takéto problémy veru nepotrebujem. Ale viete, keď to bolo akurát spojené s Vianocami, vraj lekárka bola na dovolenke a nejako cez telefón sa s ňou dohodla, no neviem. Už vôbec ničomu neverím a fakt budem konať len na základe papiera, ktorý budem mať v ruke, a nie, ktorý "vraj" má niekto doma.
Čo už, chybami sa človek učí. Ďakujem veľmi pekne ešte raz.