vladdrakul
18.02.09,14:06
Pozdravujem Vás všetkých. Chcel by som poprosiť o Vaše názory. Chystám sa postaviť dom z Lambdy. Vykurovať ho chcem el. kotlom. Myslíte si, že Lambda má dostatočné tepelnoizolačné vlastnosti a nieje už zapotreby ju dodatočne zateplovať? Ďakujem.
mo22
18.02.09,13:35
my sme nadstavovali z ytongu 375 a nezateplujeme, ale zatial tam nebývame, tak neviem. každopádne sa nemôže hneď zateplovať, kvôli vlhkosti.
vladdrakul
18.02.09,13:59
Ja chcem tiež z 375, ale ak ju mám ešte zatepliť, tak neviem či to nepostaviť z 300 + dáku izoláciu.
jun2006
20.02.09,19:17
Ja chcem tiež z 375, ale ak ju mám ešte zatepliť, tak neviem či to nepostaviť z 300 + dáku izoláciu.

Moj nazor:

1. steny su na to, aby chranili obyvatelov a niesli podkrovie
2. izolacia je na to, aby izolovala

mne z toho teda vyplyva, ze najrozumnejsie je spravit najpevnejsie steny a obylit to najucinnejsou izolaciou.

Uz som staval z Yporu 375, drevostavbu, Porotherm 44 a moj dalsi sen je stavat z betonu:

1. nosna cast = skrupionove betonove tvarnice 15cm (bude to bungalov)
2, izolacia = 30 cm polystyrenu

vnutri - steny olepene SDK
zvonku - sietka a omietka

Pevnost bude fajn, rovnako aj izolacia. A zda sa mi to take pevnejsie ako 20 alebo 30 cm porobetonu..
Milan.Žiška
20.02.09,19:49
Čím väčšia hrúbka tepelnej izolácie bude použitá, tým sa zvýšia tepelnotechnické vlastnosti objektu. Netreba zabúdať na konštrukciu stien, ktorá okrem nosnej funkcie plní aj funkciu akumulačnú. Po odstavení kúrenia udržuje plynulo pomalý pokles inteiérovej teploty.
Nadmernou hrúbkou tepelnej izolácie vznikajú navýšenia nákladov na materiál, ale takýto objekt sa po prispôsobení ostatných parametrov blíži ku kategórii nízko energetického domu.
U kategórii NED sa následne náklady na kúrenie i elektrickom pohybujú vo veľmi sympatických hodnotách.
Treba veľmi rozumne zvážiť, kde je miera návratnosti , alebo nadmernú hrúbku TI stanoviť podľa vlastného presvedčenia.
Ferdosondo
21.02.09,18:52
Lambda= vyhodené peniaze. Ytong 250-300 a na to max izolácie.
jun2006
22.02.09,16:31
Čím väčšia hrúbka tepelnej izolácie bude použitá, tým sa zvýšia tepelnotechnické vlastnosti objektu. Netreba zabúdať na konštrukciu stien, ktorá okrem nosnej funkcie plní aj funkciu akumulačnú. Po odstavení kúrenia udržuje plynulo pomalý pokles inteiérovej teploty.
Nadmernou hrúbkou tepelnej izolácie vznikajú navýšenia nákladov na materiál, ale takýto objekt sa po prispôsobení ostatných parametrov blíži ku kategórii nízko energetického domu.
U kategórii NED sa následne náklady na kúrenie i elektrickom pohybujú vo veľmi sympatických hodnotách.
Treba veľmi rozumne zvážiť, kde je miera návratnosti , alebo nadmernú hrúbku TI stanoviť podľa vlastného presvedčenia.

hm, v principe suhlasim, ale naco ti je akumulacia? Ked porovnam klasiku tehlovu s drevodomom, prijemnejsie je v drevodome - kurenie je nastavene tak, ze pred prichodom z prace sa zapina kurenie a teplota sa zvysuje z 18°C na 22°C v priebehu cca 15min.. Akumulacia sa mi v pripade, ak v byraku nie si pol dna zda dost zbytocna..