Ginny
18.02.09,15:19
Dobrý deň,
chcela by som sa spýtať, ako si zabezpečiť vyššiu materskú. Som zamestnaná už niekoľko rokov, termín pôrodu je v auguste. Materská by sa mi mala rátať z VZ za rok 2008. Avšak vtedy som nespĺňala maximálny vymeriavací základ. Ak by som si vzala na pár dní neplatené voľno, považuje sa to za prerušenie povinného nemocenského poistenia a vymeriavací základ sa bude rátať od skončenia neplateného voľna do dňa ochodu na materskú dovolenku? Tu by bola možnosť jeho zvýšenia. Alebo musím dať na pár dní výpoveď? Pomôže to, keď sa následne zamestnám u toho istého zamestnávateľa? Alebo je tu ešte nejaká iná možnosť? Ďakujem
brčko
18.02.09,17:04
Dobrý deň,
chcela by som sa spýtať, ako si zabezpečiť vyššiu materskú. Som zamestnaná už niekoľko rokov, termín pôrodu je v auguste. Materská by sa mi mala rátať z VZ za rok 2008. Avšak vtedy som nespĺňala maximálny vymeriavací základ. Ak by som si vzala na pár dní neplatené voľno, považuje sa to za prerušenie povinného nemocenského poistenia a vymeriavací základ sa bude rátať od skončenia neplateného voľna do dňa ochodu na materskú dovolenku? Tu by bola možnosť jeho zvýšenia. Alebo musím dať na pár dní výpoveď? Pomôže to, keď sa následne zamestnám u toho istého zamestnávateľa? Alebo je tu ešte nejaká iná možnosť? Ďakujem

neplatené volno nepomôže. pre stanovenie rozhodujúceho obdobia sa nepovažuje prerušenie a nástedné ukončenie prerušenia za zánik a vznik NP.
Pomôže len ukončiť pp, napr. dohodou a následne nový PP (t.j. odhláška a nová prihláška v SP), môže byť aj u toho istého zamestnávatela. Vtedy sa zmení rozhodujúce obdobie, z ktorého sa bude materské rátať.
Je to už viackrát rozoberané v témach o materskom. ;)
Anonymka
08.05.10,17:24
Dobrý deň. Zisťujem si ako to je s tou vyššou materskou, ked:

je dotyčná osoba dlhodobo zamestnaná u toho istého zamestávateľa v HPP . Termín pôrodu je určený na január 2011 čiže na MD by mala nastúpiť cca v novembri. Zaujímalo by ma, z ktorého obdobia sa posudzuje vymeriavací základ pre určenie materskej. A v prípade, že by uzavrela pracovný pomer popri hlavnom aj s iným zamestnávateľom na polovičný úväzok v priebehu roka 2010, či by to ovplyvnil jej vymeriavací základ na materskú.

A ešte by som chcela vedieť, ako to je s priplatním k vyššej materskej... Ide mi konkrétne o to, že ked si v júni začne priplácať aby dosiahla max.vym.zákl., či sa aj na ňu bude vzťahovať vyššia materská a vtedy sa vymeriavací základ posudzuje podla akého obdobia... Pokial rozmýšlam logicky, tak sa mi zdá, že by sa to malo rátať za rok 2010, lebo priplácať si bude len teraz. Ale možno sa mýlim. Vie mi niekto poradiť? Ďakujem za odpovede. :)
ivka70
09.05.10,05:42
Dobrý deň. Zisťujem si ako to je s tou vyššou materskou, ked:

je dotyčná osoba dlhodobo zamestnaná u toho istého zamestávateľa v HPP . Termín pôrodu je určený na január 2011 čiže na MD by mala nastúpiť cca v novembri. Zaujímalo by ma, z ktorého obdobia sa posudzuje vymeriavací základ pre určenie materskej. Z roku 2009.
A v prípade, že by uzavrela pracovný pomer popri hlavnom aj s iným zamestnávateľom na polovičný úväzok v priebehu roka 2010, či by to ovplyvnil jej vymeriavací základ na materskú. Ak bude stale trvat povodny PP, tak to nebude mat ziadny vplyv, lebo z toho kratsieho PP nesplni podmienku poistenia aspon 270 dni.

A ešte by som chcela vedieť, ako to je s priplatním k vyššej materskej... Ide mi konkrétne o to, že ked si v júni začne priplácať aby dosiahla max.vym.zákl., či sa aj na ňu bude vzťahovať vyššia materská a vtedy sa vymeriavací základ posudzuje podla akého obdobia... Pokial rozmýšlam logicky, tak sa mi zdá, že by sa to malo rátať za rok 2010, lebo priplácať si bude len teraz. Ale možno sa mýlim. Vie mi niekto poradiť? Ďakujem za odpovede.
Ak PP bude stale trvat, tak by musela byt podmienka platenie DNP splnena 270 dni, nestaci si teda zacat doplacat az v case, ked je uz tehotna.
To doplacanie by pomohlo, ak by uz PP netrval (ale predtym z nrho islo poistenie v posl. 2 rokoch) a stihla by to minimalne 26 tyzdnov .

:)

V texte.
Anonymka
11.05.10,08:52
Ďakujem pekne...