ICE
18.02.09,17:36
Dobrý deň,
vedel by mi niekto poradiť či výška odpočítateľnej položky na daňovníka u zamestnanca na kratší pracovný pomer ( menej ako 20 HODíN TýžDENNE ) je taká istá ako u zamestnanca na normálny pracovný pomer? A ako sa prehodnocuje nárok na daňový bonus - musí dosiahnuť za celý rok tiež 6-násobok minimálnej mzdy alebo stačí 6-násobok polovice minimálnej mzdy?
Ďakujem za radu
veronikasad
18.02.09,16:41
Dobrý deň,
vedel by mi niekto poradiť či výška odpočítateľnej položky na daňovníka u zamestnanca na kratší pracovný pomer ( menej ako 20 HODíN TýžDENNE ) je taká istá ako u zamestnanca na normálny pracovný pomer? A ako sa prehodnocuje nárok na daňový bonus - musí dosiahnuť za celý rok tiež 6-násobok minimálnej mzdy alebo stačí 6-násobok polovice minimálnej mzdy?
Ďakujem za radu
1. NČZD nie je ovplyvnená pracovným úväzkom, kráti sa ak základ dane presiahol 100-násobok živ. minima.

2. Nárok na daňový bonus si môže uplatniť v ročnom zúčtovaní dane alebo daňovom priznaní za podmienky, že ročný príjem zamestnanca presiahne 6-násobok min. mzdy
ICE
18.02.09,17:11
Ďakujem za odpoveď ale v jednej knihe som sa dočítal že ak je zamestnanec na kratší prac. pomer tak výška na prehodnotenie priznania daňového bonusu sa prepočíta podľa prac. pomeru a tým bude postačovať 6-násobok polovice min. mzdy. Potrebujem si to overiť aby som nepriznal neoprávnene daňový bonus.Ďakujem
jamis
18.02.09,17:18
Nárok na daňový bonus si môže uplatniť za podmienky, že ročný príjem zamestnanca presiahne 6-násobok min. mzdy
Raticova
01.03.09,12:59
Dobrý deŇ
chcela by som sa spítať ,či má nárok na celú odpočítateťnú položku živnostník ak zomrel v marci
jamis
01.03.09,13:00
Dobrý deŇ
chcela by som sa spítať ,či má nárok na celú odpočítateťnú položku živnostník ak zomrel v marci

Je nárok len na pomernú časť.
Misicka21
13.07.09,09:12
a keď má zamestnanec viac PP (jeden riadny a dva s kratším pracovným časom), nezdaniteľná čiastka sa mu uplatňuje len 1x, správne??
Tamila
13.07.09,09:22
Áno, nezdaniteľná časť sa uplatní pri tom pr. pomere, kde má zamestnanec podpísané vyhlásenie, najpravdepodobnejšie pri hlavnom PP.
Mária.K.
13.07.09,12:42
Dobrý deŇ
chcela by som sa spítať ,či má nárok na celú odpočítateťnú položku živnostník ak zomrel v marci
Ak živnostník zomrel v marci, uplatňuje sa v prípade podania daňového priznania ročná nezdaniteľná časť základu dane na daňovníka. Pri nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka zákon nepozná pomernú časť.