iveta22
18.02.09,18:23
Dobrý deň!
Prosím o radu v nasledovnej záležitosti:
Minulý týždeň som si objednala nové vozidlo od predajcu, ktoré by som si mala prísť prevziať tento piatok. Vzhľadom na v pondelok ohlásené plánované zavedenie nulovej DPH pri predaji vozidiel by som chcela odstúpiť od tejto objednávky a auto kúpiť až po zavedení nulovej DPH, nakoľko ide o výrazné zníženie ceny. Zaplatila som však zálohu 300 eur a podpísala som 2 dokumenty, z ktorých uvádzam nižšie úryvky z textu. Ich podstatou je, že som si objednala auto, zaviazala sa ho prevziať a pri odstúpení mi hrozí pokuta, príp. odstupné 10 % z ceny vozidla. Smola.
Prosím o radu, či a ako môžem odstúpiť od zmluvy bez toho, aby som prišla nielen o už zaplatených 300 eur, ale aby som nemusela zaplatiť ešte zvyšok do 10 % hodnoty objednaného vozidla. Mohli so mnou v súlade so zákonom ako s nepodnikateľkou uzatvoriť objednávku - zmluvu podľa Obchodného zákonníka, na ktorú sa odvolávajú?

Ide o šibeničný termín, preto prosím o čo najrýchlejšiu radu. Ďakujem.


Dokument je 3-stranový. Prvá strana je označená ako
„Objednávka /žiadosť o kúpu/“, v dolnej časti je môj podpis, v texte je uvedené, že „Na základe nasledujúcich obchodných podmienok, uvedených na rube, ktoré som si prečítala a vzala na vedomie, čo výslovne potvrdzujem, objednávam...Na kúpnu cenu poskytnutý preddavok ... 300eur ....Dodací termín /deň predpokladaného odovzdania vozidla/: 20.2.2009 o 16.00 hod. Predávajúci môže termín odovzdania prekročiť bez toho, aby sa dostal do omeškania:
- v prípade vozidiel so sériovou výbavou o 4 týždne,
- - v prípade vozidiel s osobitnou výbavou o 2 mesiace “/čo je môj prípad/....
Až potvrdením objednávky zo strany predávajúceho na tomto doklade dochádza k uzavretiu zmluvy podľa § 409 a nasl. Obchodného zákonníka.
Na druhej strane je hore text „Obsahom zmluvy sú nasledovné OBCHODNÉ PODMIENKY:“
A ďalej
Čl. I Predmet kúpy
Žiadosť o kúpu sa vzťahuje na vozidlo v takom prevedení, aké bolo objednané pri uzavretí ...
Čl. II Plnenie zmluvy.
1. Kupujúci splnil zmluvu až po pripísaní kúpnej ceny vrátane všetkých zrejmých vedľajších výdavkov v zmysle kúpnej zmluvy na účet predávajúceho.
2. Pre prípad omeškania platby boli dohodnuté úroky z omeškania vo výške 10 percent p.a. nad diskontnou sadzbou Národnej banky Slovenska /Moja poznámka – od 1.1.2009 NBS nestanovuje diskontnú sadzbu, ale Európska centrálna banka/
3. Predávajúci splnil zmluvu ....Lehota na prevzatie vozidla kupujúcim je 10 dní.
4. Ak bolo vozidlo prevzaté oneskorene, je predávajúci oprávnený vyúčtovať kupujúcemu primeraný poplatok za úschovné/stojné vozidla a/alebo zmluvnú pokutu, ak nebolo uzavreté žiadne poistenie, ručí predávajúci za škody len pri hrubom zavinení.

Čl. III. Podmienky prevzatia
1.
2.
3. Prevzatím vozidla, najneskôr však uplynutím dohodnutej lehoty na prevzatie vozidla, prechádzajú všetky nebezpečenstvá jeho skazy a zhoršenia na kupujúceho.

Čl. IV Kúpna cena

Čl. V Odstúpenie

V prípade, ak je kupujúci v omeškaní s prevzatím vozidla viac ako 14 dní odo dňa doručenia výzvy na prevzatie, je predávajúci oprávnený od zmluvy odstúpiť. V takomto prípade je kupujúci povinný zaplatiť predávajúcemu zmluvnú pokutu vo výške 10 % z ceny vozidla.
Kupujúci je oprávnený od zmluvy odstúpiť v prípade podstatného porušenia zmluvných povinností predávajúcim alebo aj bez uvedenia dôvodu. V prípade odstúpenia bez uvedenia dôvodu je kupujúci povinný zaplatiť predávajúcemu odstupné vo výške 10 % z kúpnej ceny vozidla. Zmluva sa ruší od počiatku oznámením kupujúceho o tom, že od zmluvy odstupuje a zaplatením odstupného..
.
.
A na záver pri mojom podpise – týmto prijímam horeuvedenú objednávku a pri pečiatke predávajúceho /bez podpisu/ týmto prijímam horeuvedenú objednávku.
ivka70
18.02.09,17:47
Ta otazka ostro zavana s koliziou ohladom bodu 14 Etikety porady:

14. Nezadávam otázky, ktoré by sa dali kvalifikovať ako porušenie zákona. Na takéto otázky neodpovedám. Neodpovedám spôsobom, ktorý navádza k porušeniu, či obchádzaniu zákona.
veronikasad
18.02.09,17:50
Ta otazka ostro zavana s koliziou ohladom bodu 14 Etikety porady:

14. Nezadávam otázky, ktoré by sa dali kvalifikovať ako porušenie zákona. Na takéto otázky neodpovedám. Neodpovedám spôsobom, ktorý navádza k porušeniu, či obchádzaniu zákona.
V čom vidíš porušenie zákona ?
iveta22
18.02.09,18:35
Nechcem sama porušiť zákon, ani navádzať iných. Chcem len poradiť, či je možné z toho "vycúvať" bez ujmy, alebo nie. Nič protizákonného a ani neetického som nemala na mysli. Myslím však, že to čudo, čo mi dali podpísať a neupozornili ma na sankcie /moja chyba, že bez prečítania som podpísala/, nie je celkom O.K.. Postavenie kupujúceho a predávajúceho v tomto vzťahu je podľa mňa značne nevyvážené, preto som chcela poprosiť o radu niekoho, kto má v tejto oblasti skúsenosti.

Toto som našla na stránke http://www.pravaspotrebitela.sk/index.php?page=brochures&itemid=12

Ustanovenia, ktoré sa odchyľujú od zákona v neprospech spotrebiteľa alebo obsahujú dojednania, ktoré znamenajú značnú nerovnováhu v právach a povinnostiach zmluvných strán, sú tzv. absolútne neplatné. Ide o neprijateľné podmienky upravené v spotrebiteľských zmluvách podľa ustanovenia § 53 Občianskeho zákonníka..
a ešte
... spotrebiteľské zmluvy nemôžu obsahovať dojednania, ktoré v rozpore s požiadavkou dobrej viery znamenajú v neprospech spotrebiteľa značnú nerovnováhu v právach a povinnostiach zmluvných strán. Sem patrí aj zmluvné dojednanie, ktoré dovoľuje dodávateľovi, aby spotrebiteľovi nevydal ním poskytnuté plnenie i v prípade, že spotrebiteľ neuzatvorí zmluvu s dodávateľom či od nej odstúpi - čo je prípad nevratnej zálohy
ivka70
18.02.09,18:58
V čom vidíš porušenie zákona ?
uzavrela pravoplatnu zmluvu, dobrovolne, bez natlaku ...a hlada cestu ako obist zakon a z danej zmluvy vycuvat
ivka70
18.02.09,19:21
Inak, dotkne sa vobec tvojho auta s osobitnou vybavou navrhovana uprava?

SME:

Ak, tak zlacnejú malé autá
Hovorca ministerstva financií Miroslav Šmál tvrdí, že zatiaľ ešte nie je rozhodnuté ani o tom, či sa nejaké zmeny udejú. To, čo sa momentálne zvažuje, sa týka len niektorých typov áut. „Určite by nešlo o podporu luxusných áut v miliónových hodnotách,“ povedal Šmál. Výhodný nákup by bol podľa neho ohraničený aj časovo – na jeden až dva roky.
iveta22
19.02.09,05:35
Nejde o luxusné auto - Dacia Sandero - jedno z najlacnejších áut v súčasnosti. Kto kupuje rumunské auto, nie je žiaden boháč a pomohla by mu nulová DPH.
Chobot
19.02.09,08:50
Nejde o luxusné auto - Dacia Sandero - jedno z najlacnejších áut v súčasnosti. Kto kupuje rumunské auto, nie je žiaden boháč a pomohla by mu nulová DPH.

Bohužiaľ ťaháš za kratší koniec nitky. S obchodnými podmienkami si súhlasila a podpísala si ich. Podľa zmluvy nemôžeš bez pokuty odstúpiť od zmluvy.

Skús sa spýtať predajcu, či by on súhlasil s odstúpením od zmluvy. Pokiaľ má veľa záujemcov o auto, tak sa môže stať, že nebude požadovať tých 10% z ceny, ale bude mu stačiť, ak ti nevráti zálohu. To, že by ti vrátil aj zálohu, je veľmi nepravdepodobné, lebo dôvod na odstúpenie od zmluvy nemáš. Navyše uvádzaš, že neide od "skladové" auto, ale máš tam nejakú osobitnú výbavu. Predaja teraz ťažko nájde niekoho, kto chce auto sa presne takou istou výbavou, ako si si ty objednala.

Ostáva ti jedine spoľahnúť sa na veľkorysosť predajcu.
iveta22
19.02.09,11:55
Ako som predpokladala, predajca nesúhlasil s posunutím predaja. Osobitná výbava je len rádio. Už som si vybavila poistku a zajtra idem pre auto. Nedá sa nič robiť, nemala som sa dať nahovoriť na rýchlu kúpu. Poučenie do budúcnosti. Dúfam, že sa autíčko vydarí.