5551
18.02.09,20:11
:mee: ahoj poradaci,
vyskytol sa mi jeden problém - teda jednej pracovníčke a neviem čo jej poradiť.
Byt v spoločnom vlastníctve prenajímajú od r. 2007, výdavky si uplatňovali skutočné. Nastal však problém a od 8/2008 sú v rozvodovom konaní, nekomunikujú spolu a príjem z bytu má manžel a tiež evidenciu o všetkých výdavkoch.
Naša pracovníčka chce urobiť daňové priznanie za r. 2008 a keďže je registrovaná na daňovom úrade ako spoluvlastníčka prenajímaného bytu / rozvodové konanie ešte neprebehlo ani vysporiadanie majetku/ nevie, ako má priznať príjmy a výdavky z prenájmu, či môže použiť za podklad príjem a výdaj z r. 2007 keďže k skutočným podkladom sa nedostane. Ide jej o to, aby si splnila daňovú povinnosť. Čo by ste jej poradili.

Ďakujem za každú radu
Zita5
18.02.09,19:14
Jediná rada ....dohodnúť sa z manželom na tom , aby spoločne danú záležitosť ohľadom zdaňovania príjmu z nájmu si dali do poriadku . Musia mať obaja rovnaký záujem .Viem že je to ťažké , ale treba sa snažiť .
5551
18.02.09,19:17
Áno, to by bolo najlepšie lenže v tomto prípade to neprichádza do úvahy. Tam sú tak vyhrotené vzťahy, že komunikácia tam nie je možná.
Zita5
18.02.09,19:20
Doplním :
Ešte do 31.3. je čas , nech ho skúsi vyzvať písomne -doporučene , aby jej predložil účtovníctvo , resp. dokumenty , na ktoré ona ako spoluvlastník má právo .
mzdarka renca
18.02.09,19:28
ak sa s ním nebude vedieť dohodnúť (medzi ľuďmi sa to stáva, keď sa rozvádzajú), nech si podá normálne DP a uplatní si paušálne náklady, aj keď jej možno vznikne vyššia daňová povinnosť s tým, že pri rozvodovom konaní túto skutočnosť uvedie a bude žiadať o vyplatenie 1/2 nájmu. Podľa mňa aj toto je riešenie.
5551
18.02.09,19:41
No čo, neviete ako z tohto problému vykorčuľovať? Nejaké riešenie aby boli všetci spokojní?
5551
18.02.09,19:45
No ja som jej tiež radila takýto spôsob, ona si splní svoju povinnosť aj keď to nebude celkom v poriadku. Ona aj je naklonená takému riešeniu, je však neistá či to tak môže urobiť. Lenže tiež si myslím, že jej nikto nepovie presne ako to má byť. Rozmýšľala som aj nad tým, že sa opýtam na DÚ ale neviem či by poradili.
5551
18.02.09,19:47
Skúsim jej poradiť aj písomnú formu vyžiadania dokladov, ale nemyslím, že uspeje. Aj tak ďakujem za rady.
mzdarka renca
18.02.09,19:54
Skúsim jej poradiť aj písomnú formu vyžiadania dokladov, ale nemyslím, že uspeje. Aj tak ďakujem za rady.

jednoznačne by ho mala vyzvať písomne, inak by s týmto problémom neuspela ani na DÚ, ani na súde.