brčko
18.02.09,20:38
Podla čerstvej info od jednej mamičky, ktorá priniesla túto info z UPSVaR

mamičky, ktoré sú:
- zamestnané alebo povinne nemocensky poistené SZčo a súčasne
- poberajú materské alebo nemocenské (niekedy sa poberá nemocenkské v prípade, ak mamička nemá nárok na materské v období od nástupu na MD do ukončenia šestonedelia) a súčasne
- starajú sa o staršie dieťa do troch rokov alebo o dieťa do 6rokov s dlhodobo nepr. zdr.stavom

v odbobí, kedy sa im neposkytuje rodič.príspevok za celý kalendárny mesiac alebo materské "pred uplynutím šiestich týždnov odo dna narodenia dalšieho dieťaťa" (po šestonedelí)

majú nárok na príspevok na starostlivosť o dieťa na staršie dieťa vo výške 25% sumy rodičovského príspevku ! (ak sa nemýlim, tak 1195,- Sk)

Zatial sa mi to velmi nezdá, ale čo som pozerala zákon, tak by to malo sedieť, aj ked jeden paragraf ( §4 ods.4 zákona o starostl. o dieťa) by som si tak určite nevyložila, ak by to nebola info z UPSVaR. NO a preto by ma zaujímal váš názor, ako to chápete vy, príp. či viete o tom viac.

Myslím, že s tým súvisia hlavne
§ 2 ods.3 písm e)
§ 4 ods. 1 písm a) + ods. 2 písm.d)c)
§ 4 ods. 4
§ 5 ods. 1 písm.b)
§ 6 ods. 3 + ods.4

príp. § 7 + § 8 ods.3 + § 9 + § 10 ods.1

vid zákon 561/2008 o príspevku na starostlivosť o dieťa

pracovná verzia je na stránkach minist.práce a soc.vecí, zákon je posledný v poradí
http://www.employment.gov.sk/new/index.php?SMC=1&id=706 (http://www.employment.gov.sk/new/index.php?SMC=1&id=706)

alebo v zbierke zákonov
http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?CiastkaID=25897


Ten spomínaný, pre mna ťažko vysvetlitelný
§ 4 ods.4 znie:
(4) Nárok na príspevok nevzniká, ak sa za celý kalendárny mesiac poskytuje jednej z oprávnených osôb alebo manželovi oprávnenej osoby materské10) alebo obdobná dávka v cudzine po uplynutí šiestich týždňov odo dňa narodenia ďalšieho dieťaťa alebo rodičovský príspevok11) alebo obdobná dávka v cudzine.


To by som si netrúfla povedať, že slová " po uplynutí šiestich týždňov odo dňa narodenia dalšieho dieťaťa" patria aj k slovu/za slovo "materské"!!!

Takže napr. mamička starajúca sa o 2-ročné dieťa, ktorá doteraz čerpala RD v zamestnaní a poberala rodič.príspevok, a ktorá napr. 10.2.09 nastúpi na druhú MD, druhé dieťa sa jej narodí 21.3.09 (t.j. šestonedelie trvá do 2.5.09), má nárok na príspevok na starostlivosť o dieťa (staršie) za mesiace marec až máj 2009. Za február nebude mať príspevok vyplatený, lebo dostane vyplatený ešte rodič.príspevok (vid § 6 ods.4) a za máj dostane celú výšku príspevku, aj ked splnila podmienky len 2dni (vid § 6 ods.3).

Síce to nie je vela , ale ak by to bola pravda, tak pri vybavovaní príspevku pri narodení dieťaťa sa dá vybaviť aj toto.
Aký máte na to názor?
brčko
24.02.09,10:36
TAk som tento príspevok na starostlivosť na dieťa (STARšIE, ale samozrejme max. do 3rokov, ak je zdravé a max. do 4-och ak ide o dieťa s dlh.nepr.zdr.stavom) popri poberaní materského (teda dalšom tehotenstve) zamestnanej mamičky overovala na UPSVaR a je to tak. Mamičkám vychádza poberanie tohto príspevku obvykle na 2 alebo 3mesiace.
Dana K.
24.03.09,15:50
Brčko - je to tak. Ja som na rodičovskej dovolenke, dcérka má 20 mesiacov, v polovici apríla čakáme ďalšie bábo. Môj pracovný pomer stále trvá, takže som ukončila rodičovskú dovolenku a od 28.2. som na materskej dovolenke. Na UPSVaR som zaniesla Žiadosť o príspevok na starostlivosť o dieťa. Po dobu od 1.3. (kedy už nedostanem rodičovský) do 6 týždňov po narodení bábätka dostanem príspevok - tých 25% z rodičovského príspevku. Pani mi vravela, že som jej prvý takýto prípad, ale že by to tak malo byť. Asi veľa žien o tom zatiaľ nevie.....
Dana K.
24.03.09,15:52
brčko
11.05.09,14:15
Ešte doplním, že popri poberaní materského je nárok na príspevok na starostlivosť o dieťa na OBE DETI (resp. aj viac, ak sú do 3/6rokov)
- na staršie dieťa ( do 3rokov resp. do 6rokov ak ide o dieťa s dlhod.nepr.zdr.stavom) od nástupu na MD,
- na novonarodené dieťa od mesiaca narodenia

maximálne do 6týždna od pôrodu a nárok na PnSoD nie je za mesiac, za ktorý poberáte ešte rodič.príspevok.