katad
18.02.09,20:43
Začínam pracovať v novej veľkej firme, kde ma zarazilo, že väčšina zamestnancov si neuplatňuje nezdaniteľnú časť základu dane. Všetci si robia daňové priznanie sami. Môže mať firma z toho problém?
mzdarka renca
18.02.09,19:52
Začínam pracovať v novej veľkej firme, kde ma zarazilo, že väčšina zamestnancov si neuplatňuje nezdaniteľnú časť základu dane. Všetci si robia daňové priznanie sami. Môže mať firma z toho problém?

že by mali všetci aj iné príjmy (napr. živnosť)?
nezdá sa mi, asi tam mali mzdárku (veľmi, veľmi lenivú a pohodlnú), ktorej to bolo jedno či mali vypísané a podpísané vyhlásenie, na základe ktorého by mali nárok na NČZD.
Aj to ma zarazilo, že si všetci podávajú sami DP. Je to fakt čudné.
Firma by problém nemala mať, pokiaľ to nie je tak, že mzdárka odmieta podpísané vyhlásenia a žiadosti o RZD (novinkou je, že ak zamestnávateľ odmietne vykonať RZD, o ktoré zamestnanec písomne požiadal, tak DÚ dá za každý takýto prípad pokutu vo výške 16,60€.
Mala by si sa opýtať zamestnancov.
Jozef Mihál
18.02.09,19:56
Ja by som odpovedal na položenú otázku asi takto:

Firma z toho nemôže mať žiadny problém.
Martasch
18.02.09,20:02
Zamestnanec sa môže rozhodnúť, či požiada o ročné zúčtovanie dane alebo mu zamestnávateľ vystaví potvrdenie o mzde. Zamestnávateľ si tým povinnosť splní. Zamestnanci majú pravdepodobne ďalšie zdaniteľné príjmy, pričom základ dane je vyšší ako 513 000,-- Sk, potom sa nezdaniteľná časť znižuje a mali by nedoplatok dane.
mzdarka renca
18.02.09,20:17
Zamestnanec sa môže rozhodnúť, či požiada o ročné zúčtovanie dane alebo mu zamestnávateľ vystaví potvrdenie o mzde. Zamestnávateľ si tým povinnosť splní. Zamestnanci majú pravdepodobne ďalšie zdaniteľné príjmy, pričom základ dane je vyšší ako 513 000,-- Sk, potom sa nezdaniteľná časť znižuje a mali by nedoplatok dane.

to sa mi nechce veriť, že vo veľkej firme sú všetci takíto zamestnanci, ktorí majú ďaľšie zdaniteľné príjmy. Skôr by som uverila, že majú všetci vysoké príjmy.
katad
19.02.09,20:39
Verte tomu, väčšina zamestnancov nemá iné príjmy a zarábajú priemerné mzdy, vraj jednoducho vznikla fáma, že zamestnávateľ im potom tú daň nevráti v ročnom zúčtovaní, tak si podávajú sami. Aj keď som im vysvetlila, že im to musí dať, tak mi tvrdili, že ja ešte neviem, ako to tam chodí. Je pravda, že tam predtým bola lenivá mzdárka, ale oni mi podpisovali vyhlásenia už na tento rok. Ide o veľký počet zamestnancov a podľa mňa aj daňovákom sa to bude zdať divné, prečo si neuplatnili nezdaniteľnú časť u zamestnávateľa.
Paula
19.02.09,20:43
Daňovákom je do toho veľké nič, zamestnanec má právo voľby.
mzdarka renca
19.02.09,20:44
Verte tomu, väčšina zamestnancov nemá iné príjmy a zarábajú priemerné mzdy, vraj jednoducho vznikla fáma, že zamestnávateľ im potom tú daň nevráti v ročnom zúčtovaní, tak si podávajú sami. Aj keď som im vysvetlila, že im to musí dať, tak mi tvrdili, že ja ešte neviem, ako to tam chodí. Je pravda, že tam predtým bola lenivá mzdárka, ale oni mi podpisovali vyhlásenia už na tento rok. Ide o veľký počet zamestnancov a podľa mňa aj daňovákom sa to bude zdať divné, prečo si neuplatnili nezdaniteľnú časť u zamestnávateľa.

Presne, čo si napísala, som si aj myslela, verím, že ty to budeš robiť tak, ako sa má a vidím, že ti na tom záleží.
Orsz
19.02.09,20:45
Verte tomu, väčšina zamestnancov nemá iné príjmy a zarábajú priemerné mzdy, vraj jednoducho vznikla fáma, že zamestnávateľ im potom tú daň nevráti v ročnom zúčtovaní, tak si podávajú sami. Aj keď som im vysvetlila, že im to musí dať, tak mi tvrdili, že ja ešte neviem, ako to tam chodí. Je pravda, že tam predtým bola lenivá mzdárka, ale oni mi podpisovali vyhlásenia už na tento rok. Ide o veľký počet zamestnancov a podľa mňa aj daňovákom sa to bude zdať divné, prečo si neuplatnili nezdaniteľnú časť u zamestnávateľa.

Je to naozaj výnimočný prípad, ale ako vidíme je aj to MOŽNÉ...