MartaMD
21.06.05,17:49
Dobry den. Je to moj prvy prispevok, tak sorry za technicku nedokonalost. Aj ked som si precitala kopec suvisiacich prispevkov, aj tak by som rada vediet riesenie site mne na mieru.
14.9.2002 som nastupila na MD. Momentalne som na RD a v zamestnani mi 30.9.2005 vyprsi zmluva na dobu urcitu. ( pracujem v skolstve ) 4.11.2005 mam predpokladany termin druheho porodu.
V septembri chcem dat svoje dieta do skolky, a zamestnavatel ma je ochotny zamestnat na taku dobu, aby to bolo vyhodne z hladiska vysky dalsej materskej.
Chcela by som vediet, ako mam postupovat, aby som vykluckovala z tych vsetkych zaludnosti zakona co najlepsie a pre mna financne najvyhodnejsie ( zmena od 1.7.2005, od 15.9.2005, moznost dostat rodicovsky prispevok aj ked dieta nie je cely mesiac v celodennej starostlivosti, ochranna doba vzhladom na dobu urcitu )
Dalej aky je postup ( potvrdenia ake, komu, kde ) pri nastupe dietata do skolky, nastupe do zamestania, pripadne nastupe na MD ?

Za odpoved vopred dakujem. Marta
Jana Motyčková
22.06.05,07:37
Keď dáš dieťa do škôlky, stratíš nárok na rodičovský príspevok. Ale ak by sa Ti podarilo prihlásiť ho do škôlky nie od 1.9.2005 ale až od 2.9., tak máš nárok na RP ešte za september (podmienky nároku by boli splnené časť mesiaca). Ale to by si si musela vydiskutovať so škôlkou.
Do zamestnania môžeš nastúpiť v septembri a zamestnanie môže trvať podľa pôvodnej pracovnej zmluvy do 30.9. Zmluvu netreba upravovať. Nárok na materské budeš mať - spĺňaš kritérium 270 dní poistenia v posledných dvoch rokoch (poistená nie si iba v 7. a 8.mesiaci 2005) a 4.11. budeš ešte v 6-mesačnej ochrannej lehote zo zamestnania (ochranná lehota sa má predbežne zrušiť až od 1.1.2006). Výška materského sa Ti vypočíta zo mzdy za september. Ak sa Ti podarí dohodnúť nejakú odmenu v septembri, je to Tvoje plus, ale vo verejnej službe je to problém. Iné spôsoby zvýšenia materského tu už boli v značnom rozsahu rozobrané.
Potvrdenia presne neviem, nech povie niekto iný.
MartaMD
22.06.05,21:19
Dakujem za rychlu odpoved. Este si chcem upresnit, ako je to s tou fintou o preuseni poistenia. Ak vycerpam neplatene volno do 15.9.2005 a na MD nastupim az po 15.9.2005, budem moct vyuzit neplatene volno na zvysenie vymeriavacieho zakladu vzhladom na chystajucu sa zmenu zakonov?

Napr. Od 1.9. sa zamestnam, 2.9. vyberiem NV a do 22.9. budem zamestnana. Ak sa podari a ukecam sefa dostanem za odpracovane dni alikvotnu cast z 21 548 Sk ( To ma byt v hrubom cisty alebo hruby prijem? ).
23.9. nastupim na MD.
Dieta nastupi do MS od 5.9.
Moj prijem za september by teda mal byt: rodicovsky prispevok v plnej vyske, plat za odpracovane dni plus materska za 6 dni.
Od oktobra budem dostavat materske cca 11 000 Sk.
Su tieto moje uvahy a vypocty o.k.?

A co s tym nemocenskym?
Ked by som sa zamestnala od 1.9. tak som uz potom automaticky nemocensky poistena aj dalej na MD ?
A co tie dva mesiace 7-8? Nebude mi to chybat pri zapocte rokov buducnosti?

Marta
Jana Motyčková
23.06.05,07:06
Najskôr, v prvej odpovedi som prehliadla, že 4.11. máš predpokladaný termín pôrodu, odpoveď som písala s tým, že je to predpokladaný nástup na MD. Takže ochranná lehota sa ťa netýka.
Keďže rodičovská dovolenka je od 1.7. prerušením poistného, nemusíš si vyberať NV. Pri výpočte materského k 23.9. bude rozhodné obdobie od 1.9. do 22.9.. Pri výpoČte VZ sa berie o úvahy hrubý príjem, nie čistý.
Príjem za september a október by mal byť taký, ako píšeš.
Ak začneš pracovať od 1.9., skončí sa ti rodičovská dovolenka (nie poberanie RP), t.j. skončí sa prerušenie poistného a budeš znovu nemocensky a dôchodkovo poistená, a to aj počas materskej dovolenky (28 týždňov). Keďže od 1.1.2006 zrejme opäť rodičovská dovolenka nebude prerušením poistného, budeš poistená aj na následnej rodičovskej dovolenke.
Pokiaľ ide o 7. a 8. mesiac pre zápočet rokov pri výpočte dôchodku - starostlivosť o dieťa do 6 rokov sa započítava do doby poistenia pre dôchodok, v tomto čase by mal platiť poistné štát. Doteraz nebola povinnosť nahlasovať túto starostlivosť SP, ale buď novelou od 1.7 alebo od 1.1.2006 (neviem ktorou) sa zavádza povinnosť nahlásiť ťúto starostlivosť SP, inak takáto osoba dôchodkovo poistená nebude. T.j. doporučujem nahlásiť SP, že sa v čase od 1.7. do 31.8.2005 staráš o dieťa do 6 rokov, a to bez ohľadu na to, ktorá novela túto povinnosť zavádza.
MartaMD
23.06.05,19:27
Dakujem za radu. Ozvem sa potom, ako to cele dopadlo.

Marta