axcv
18.02.09,17:21
Neplatičom proti vlastnej vôli.
Koncom minulého roka mi správcovská organizácia oznámila, že pristúpi k zrušeniu inkasa platieb, ktoré mi bez problémov funguje od roku 2004.
Dňa 2.12.08 na schôdzi vlastníkov som predniesol svoj nesúhlas so zrušením inkasa. Zástupkyňa správcovskej spoločnosti vyhlásila, že o ničom takom nevie a určite sa to prehodnotí. Svoj nesúhlas som oznámil aj písomne.
Za január som nemal inkasovanú úhradu za služby s bývaním . Trvám na platení inkasným príkazom, pretože všetky ostatné spôsoby platby ,ktoré ste mi ponúkli sú menej pohodlné, ako inkasný príkaz. Trvalý príkaz - pri platbách, ktorých výška sa mení niekoľkokrát za rok je úplný nezmysel - preto bol vymyslený inkasný príkaz. Jednorazový príkaz v banke sa používa keď je jednorazový a nie ak sa opakuje každý mesiac. Platba poštovou poukážkou, ktorú si treba vypísať ???????? Platba prostredníctvom internetbanking by bola možná,ale to by muselo byť zabezpečenie počítačovej siete na podstatne vyššej úrovni. Ja som službu internetbanking po zlých skúsenostiach zrušil. Okrem toho platbu je treba každý mesiac iniciovať. Ja mám viaceré platby realizované inkasným prikazom a fungujú bez problémov a úprav vyše 15 rokov. Všetci dodávatelia služieb preferujú platbu inkasným príkazom a niektorí dokonca poskytujú bonusy pri prechode na tento spôsob úhrady. T-mobile, T-kom, Orange , ZSE , UPC SP a iní tieto príkazy bez problémov akceptujú. Vaša organizácia je z môjho pohľadu taká istá organizácia poskytujúca služby a miesto toho, aby ste obťažovali svojich zákazníkov, ktorí vám vždy bez problémov, načas, a v správnej výške uhrádzajú platby, mali by ste porozmýšlať, akou formou osloviť svojich klientov a ponúknuť im tento progresívny spôsob platby. Znížil by sa vám počet neplatičov, platieb v nesprávnej výške a pri ročnom vyúčtovaní by ste nemuseli obťažovať seba ani nás šekmi.
Pretože jeden z argumentov bol, že výzvu na inkaso musia zadávať presne podľa termínu splatnosti, prezrel som si výpisy z účtov za minulý rok a zistil som, že realizovaná výzva na inkaso bola skoro zakaždým iná a pohybovala so od 6. po 30. deň v mesiaci , pričom v máji neinkasovali vôbec a v júni dvakrát. Absolvoval som viacero rozhovorov so správcovskou organizáciou - správca bytov súhlasí s inkasom , ekonóm je proti - mám z toho taký dojem, že som sa stal súčasťou experimentu o vyselektovanie obecného somára európskeho, na ktorý sú podľa konania niektorých ľudí a inštitúcií Slováci obzvlášť vhodní. Väčšina Slovákov nad každou hlúposťou, šikanovaním a okrádaním len zahíka, sklopí uši, no ťahá ďalej. Preto máme z okolitých štátov najnižšie príjmy, no zároveň najvyššie ceny a služby, ktoré si z nás robia fackovacích panákov. Nezmení sa to dovtedy, pokiaľ na každú nespravodlivosť budeme reagovať len híkaním. Rozpísal som sa, ale už mám toho plné zuby. Vedel by som aj inak využiť čas, ako bojom s veternými mlynmi. Po prečítaní článkov na PORADE začínam mať však obavy, či sa nestávam aj s rodinou obeťou KONKURZNEJ MAFIE , na ktorú pred časom upozorňoval minister Harabín. Poraďáci poraďte!
Lianka
18.02.09,16:32
Uplne suhlasim s tvojimi nazormi v tvojom stanovisku.

Zrusenie inkasneho sposobu platenie povazujem v dnesnej dobe aktivneho zavadzania informacnych a komunikacnych technologii za krok spät a skomplikovanie situacie - aj na strane spravcu, aj na strane obyvatelov - najmä pre problem zabezpecenia platieb vcas a v spravnej vyske.

Neviem, kto a co tym sleduje... Pre niektorych ludi zdravi rozum a padne argumenty nie su dost zrozumitelne alebo im nechcu rozumiet...
axcv
19.02.09,07:41
Neplatičom proti vlastnej vôli.
Koncom minulého roka mi správcovská organizácia oznámila, že pristúpi k zrušeniu inkasa platieb, ktoré mi bez problémov funguje od roku 2004.
Dňa 2.12.08 na schôdzi vlastníkov som predniesol svoj nesúhlas so zrušením inkasa. Zástupkyňa správcovskej spoločnosti vyhlásila, že o ničom takom nevie a určite sa to prehodnotí. Svoj nesúhlas som oznámil aj písomne.
Za január som nemal inkasovanú úhradu za služby s bývaním . Trvám na platení inkasným príkazom, pretože všetky ostatné spôsoby platby ,ktoré ste mi ponúkli sú menej pohodlné, ako inkasný príkaz. Trvalý príkaz - pri platbách, ktorých výška sa mení niekoľkokrát za rok je úplný nezmysel - preto bol vymyslený inkasný príkaz. Jednorazový príkaz v banke sa používa keď je jednorazový a nie ak sa opakuje každý mesiac. Platba poštovou poukážkou, ktorú si treba vypísať ???????? Platba prostredníctvom internetbanking by bola možná,ale to by muselo byť zabezpečenie počítačovej siete na podstatne vyššej úrovni. Ja som službu internetbanking po zlých skúsenostiach zrušil. Okrem toho platbu je treba každý mesiac iniciovať. Ja mám viaceré platby realizované inkasným prikazom a fungujú bez problémov a úprav vyše 15 rokov. Všetci dodávatelia služieb preferujú platbu inkasným príkazom a niektorí dokonca poskytujú bonusy pri prechode na tento spôsob úhrady. T-mobile, T-kom, Orange , ZSE , UPC SP a iní tieto príkazy bez problémov akceptujú. Vaša organizácia je z môjho pohľadu taká istá organizácia poskytujúca služby a miesto toho, aby ste obťažovali svojich zákazníkov, ktorí vám vždy bez problémov, načas, a v správnej výške uhrádzajú platby, mali by ste porozmýšlať, akou formou osloviť svojich klientov a ponúknuť im tento progresívny spôsob platby. Znížil by sa vám počet neplatičov, platieb v nesprávnej výške a pri ročnom vyúčtovaní by ste nemuseli obťažovať seba ani nás šekmi.
Pretože jeden z argumentov bol, že výzvu na inkaso musia zadávať presne podľa termínu splatnosti, prezrel som si výpisy z účtov za minulý rok a zistil som, že realizovaná výzva na inkaso bola skoro zakaždým iná a pohybovala so od 6. po 30. deň v mesiaci , pričom v máji neinkasovali vôbec a v júni dvakrát. Absolvoval som viacero rozhovorov so správcovskou organizáciou - správca bytov súhlasí s inkasom , ekonóm je proti - mám z toho taký dojem, že som sa stal súčasťou experimentu o vyselektovanie obecného somára európskeho, na ktorý sú podľa konania niektorých ľudí a inštitúcií Slováci obzvlášť vhodní. Väčšina Slovákov nad každou hlúposťou, šikanovaním a okrádaním len zahíka, sklopí uši, no ťahá ďalej. Preto máme z okolitých štátov najnižšie príjmy, no zároveň najvyššie ceny a služby, ktoré si z nás robia fackovacích panákov. Nezmení sa to dovtedy, pokiaľ na každú nespravodlivosť budeme reagovať len híkaním. Rozpísal som sa, ale už mám toho plné zuby. Vedel by som aj inak využiť čas, ako bojom s veternými mlynmi. Po prečítaní článkov na PORADE začínam mať však obavy, či sa nestávam aj s rodinou obeťou KONKURZNEJ MAFIE , na ktorú pred časom upozorňoval minister Harabín. Poraďáci poraďte!
Kazu
19.02.09,07:45
Musíš byť riadne nassss ....rdený, keď si to tu dal už druhý krát :D
axcv
19.02.09,07:58
Som, lebo po prečítaní si informácií na PORADE o možných exekúciách pri omeškaní platby teraz neviem , či som len obeťou hlúposti a nechuti pracovať, alebo som v rozpracovaní konkurznej mafie. Príspevok som zopakoval, lebo som ho včera zaradil do nesprávnej témy. Prepáčte.
Mária27
19.02.09,08:30
Pri inkase prenášaš svoje starosti na správcu,preto nechcú súhlasiť. Správcovská spoločnosť je niečo iné ako tí veľkí dodávatelia, ktorých si menoval - tí majú všetko automaticky spracúvané. Správca to zadáva ručne - vždy v inom termíne.

Uvedom si, že ty máš povinnosť platiť, nie oni inkasovať.

Ak si zadáš cez internet trvalý príkaz, môžeš si ho hocikedy zmeniť. Aj inkaso ide cez sieť.
Martasch
19.02.09,08:31
Ako máte ošetrené platby v zmluve o výkone správy?
charonme
19.02.09,09:17
Platba prostredníctvom internetbanking by bola možná,ale to by muselo byť zabezpečenie počítačovej siete na podstatne vyššej úrovni. Ja som službu internetbanking po zlých skúsenostiach zrušil. Okrem toho platbu je treba každý mesiac iniciovať.
Ja vsetko platim kazdy mesiac cez internetbanking a zatial nebol ziaden problem. Mam uplnu kontrolu komu kolko posielam a kedy, vidim kolko mi zostava na ucte a este je to aj zadarmo na rozdiel od trvalych prikazov a inkas.
Chobot
19.02.09,09:47
Neplatičom proti vlastnej vôli.
Koncom minulého roka mi správcovská organizácia oznámila, že pristúpi k zrušeniu inkasa platieb, ktoré mi bez problémov funguje od roku 2004.
Dňa 2.12.08 na schôdzi vlastníkov som predniesol svoj nesúhlas so zrušením inkasa. Zástupkyňa správcovskej spoločnosti vyhlásila, že o ničom takom nevie a určite sa to prehodnotí. Svoj nesúhlas som oznámil aj písomne.
Za január som nemal inkasovanú úhradu za služby s bývaním . Trvám na platení inkasným príkazom, pretože všetky ostatné spôsoby platby ,ktoré ste mi ponúkli sú menej pohodlné, ako inkasný príkaz. Trvalý príkaz - pri platbách, ktorých výška sa mení niekoľkokrát za rok je úplný nezmysel - preto bol vymyslený inkasný príkaz. Jednorazový príkaz v banke sa používa keď je jednorazový a nie ak sa opakuje každý mesiac. Platba poštovou poukážkou, ktorú si treba vypísať ???????? Platba prostredníctvom internetbanking by bola možná,ale to by muselo byť zabezpečenie počítačovej siete na podstatne vyššej úrovni. Ja som službu internetbanking po zlých skúsenostiach zrušil. Okrem toho platbu je treba každý mesiac iniciovať. Ja mám viaceré platby realizované inkasným prikazom a fungujú bez problémov a úprav vyše 15 rokov. Všetci dodávatelia služieb preferujú platbu inkasným príkazom a niektorí dokonca poskytujú bonusy pri prechode na tento spôsob úhrady. T-mobile, T-kom, Orange , ZSE , UPC SP a iní tieto príkazy bez problémov akceptujú. Vaša organizácia je z môjho pohľadu taká istá organizácia poskytujúca služby a miesto toho, aby ste obťažovali svojich zákazníkov, ktorí vám vždy bez problémov, načas, a v správnej výške uhrádzajú platby, mali by ste porozmýšlať, akou formou osloviť svojich klientov a ponúknuť im tento progresívny spôsob platby. Znížil by sa vám počet neplatičov, platieb v nesprávnej výške a pri ročnom vyúčtovaní by ste nemuseli obťažovať seba ani nás šekmi.
Pretože jeden z argumentov bol, že výzvu na inkaso musia zadávať presne podľa termínu splatnosti, prezrel som si výpisy z účtov za minulý rok a zistil som, že realizovaná výzva na inkaso bola skoro zakaždým iná a pohybovala so od 6. po 30. deň v mesiaci , pričom v máji neinkasovali vôbec a v júni dvakrát. Absolvoval som viacero rozhovorov so správcovskou organizáciou - správca bytov súhlasí s inkasom , ekonóm je proti - mám z toho taký dojem, že som sa stal súčasťou experimentu o vyselektovanie obecného somára európskeho, na ktorý sú podľa konania niektorých ľudí a inštitúcií Slováci obzvlášť vhodní. Väčšina Slovákov nad každou hlúposťou, šikanovaním a okrádaním len zahíka, sklopí uši, no ťahá ďalej. Preto máme z okolitých štátov najnižšie príjmy, no zároveň najvyššie ceny a služby, ktoré si z nás robia fackovacích panákov. Nezmení sa to dovtedy, pokiaľ na každú nespravodlivosť budeme reagovať len híkaním. Rozpísal som sa, ale už mám toho plné zuby. Vedel by som aj inak využiť čas, ako bojom s veternými mlynmi. Po prečítaní článkov na PORADE začínam mať však obavy, či sa nestávam aj s rodinou obeťou KONKURZNEJ MAFIE , na ktorú pred časom upozorňoval minister Harabín. Poraďáci poraďte!

Myslím, že robíš z toho zbytočne veľkú vec, príliš to nafukuješ. To, že správca nechce realizovať platenie záloh formou inkasa je len jeho rozhodnutie, nikde nie je napísané, že je to povinnosť. Inkasná forma je len jedna z možností platenia platieb. Pre niektoré subjekty nie je forma inkasa až tak výhodná, ako sa zdá. napr. veľkí operátori, ktorí majú všetko zautomatizované a celé inkasovanie prebieha s minimálny ľudským zásahom, je táto forma vyhovujúca.

Pre iných (medzi ktorých patria aj správcovia) je táto forma nevyhovujúca, lebo je to pre nich len práca navyše - oni musia ten inkasný príkaz ručne spracovať a zaslať do banky (každý vlastník môže mať v inej banke účet, takže to musia spracovať ešte aj podľa bánk) a potom ešte aj odsledovať, či inkaso bolo úspešné alebo nie. Nie každý ma taký sofistikovaný IS, aby mu spravoval inkasá. Ak bolo neúspešné, musia navyše napísať upomienku či opätovne inkasovať. A každý príkaz na inkaso stojí tiež peniaze. Takže nevidím nič alarmujúce, ak sa správca rozhodol z dôvodu racionalizácie práce zrušiť inkasnú formu platby (isto, mohol zakúpiť na to nejaký softvér, ale otázne je, či by to bolo rentabilné).

Píšeš, že nemôžeš zadať trvalý príkaz, lebo suma záloh sa stále mení. Koľkokrát sa ti zmenila za posledné 2 roky? Za rok sa výška zálohovej platby zmení možno 1 max. 2 krát. A nie je problém zmeniť sumu na trvalom príkaze v banke.


Platba prostredníctvom internetbanking by bola možná,ale to by muselo byť zabezpečenie počítačovej siete na podstatne vyššej úrovni. Ja som službu internetbanking po zlých skúsenostiach zrušil.

Neviem, aké si mal skúsenosti s IB a v ktorom roku, ale môžem s kľudným svedomím povedať, že súčasná úroveň zabezpečenie IB je veľmi dobrá, používam IB a to nielen od jednej banky. Doteraz som s tým problémy nemal, môžem z akéhokoľvek prístupného miesta na internet spravovať svoje peniaze. A nemusíš platbu iniciovať každý mesiac, aj cez IB sa dajú zadávať a meniť trvalé príkazy a to dokonca veľmi flexibilne. Takže v tomto s tebou absolútne nesúhlasím.

A to podstatné - neplatičom si sa nestal proti svojej vôli, pretože o zrušení platby inkasnou formou si bol informovaný. Tvojou povinnosťou bolo platiť preddavky na služby iným spôsobom, ak si už správca platby neinkasoval a nie plakať ako malé dieťa, ktorému zoberú červený kýblik, že on nechce zelený. Možnosť, ako zaplatiť si mal, existuje kopec foriem platieb, ale ty si tvrdohlavo všetky odmietol, lebo ty chel len a len a len to inkaso. Tak si teda neplatičom, lebo dobrovoľne si sa rozhodol nezaplatiť. Neviem, akú sumu dlžíš na zálohách, ale ak to neuhradíš, tak sa nečuduj, že správca podnikne kroky na vymoženie peňazí.

Tvoj názor ti samozrejme neberiem, môžeš byť rozčúlený, ale osobne si myslím, že je to úplne zbytočné.
axcv
19.02.09,17:02
Trvalý príkaz som zmenil na inkasný v r.2004 po tom čo mi správca s obrovskou dávkou arogancie oznámil, že mu dlžím 231sk aj s úrokmi, pretože som si asi nevšimol, že on pred časom zvýšil zálohu o 69sk a ak ich neuhradím do 15 dní bude mi musieť odpredať byt.Pri tom ho vôbec nevyrušovalo ,že som mal u neho preplatok vyše 11000sk.Myslím, že správca bytov je služba, ktorú si platím, aby za mňa riešila problémy a nie aby ma šikanovala.Na schôdzi 2.12.08,keď som správkyni bytových domov predložil informáciu o rušení inkasa povedala, že o tom nič nevie, je to asi iniciatíva pracovníčky a určite sa to prehodnotí.Nikto mi nič ďalej neoznámil, tak som to bral, ako vybavené až pokiaľ som nedostal výpis z účtu, kde som zistil že inkaso nebolo vykonané . Poslal som e-mail , ale to sa týždeň hrali na mŕtveho chrobáka a reagovali až , keď som im poslal e-mail s informáciou o doručení. Správkyňa mi povedala , že jej je ľúto , ale nepodarilo sa jej presvedčiť ekonómku, aby v inkase pokračovali. Telefonoval som aj s pracovníčkou, ktorá má na starosti platby no mal som dojem ,že na druhej strane linky sedí odpovedací automat. Chcel som šeky, aby som mohol platby uhradiť. Mal so ich vraj žiadať minulý rok, teraz mi môžu poslať šeky až v r,2010.Ak mi nemienili vykonávať inkaso, tak mi mali automaticky poslať šeky aj s vyjadrním, že kašlú na žiadosť ich správkyne , aby som vedel na čom som. Myslím, že pracovníčka, ktorej sa nechce pracovať, by sa mala zaevidovať na úrade práce. Určite je tam dosť ľudí, ktorí by ju s radosťou vystriedali. Za minulý rok sa výška platieb zmenila trikrát, platí sa 1 euro a zmenu treba podpísať. Mám šesť inkasných príkazov, keby sa všetci takto zachovali , tak sa môžem rovno odsťahovať do banky. Vidím, že projekt selekcie obecného somára európskeho je na Slovensku úspešný- niektorí ludia pokladajú takýto postup platenej služby 251,51eur voči zákazníkovi za úplne normálny. Problém je v tom , že vlastník je voči správcovi v pozícii nevoľníka. Keby som mohol jednoducho zmeniť správcu , tak sa tu nerozpisujem.
sthruska
20.02.09,05:59
//lebo je to pre nich len práca navyše - oni musia ten inkasný príkaz ručne spracovať a zaslať do banky (každý vlastník môže mať v inej banke účet, takže to musia spracovať ešte aj podľa bánk) a potom ešte aj odsledovať, či inkaso bolo úspešné alebo nie.

Tak tomuto nerozumiem. U nás to beží tak, že SVB má uzatvorenú zmluvu s poštou. Tej správca zasiela zmeny v platbách - ak sú. Každý mesiac pošta zašle dva alebo tri doklady. Prvé dva sa týkajú informácie koľko bol predpis a koľko prišlo na účet pošte a o stiahnutí poplatku poštou. Tretí dodávajú v prípade ak niekto nezaplatil. Celkovú sumu potom jednorazovo pošlú na účet SVB. Spracovanie jednotlivých platieb asi závisí na programe. Ja osobne musím nahodiť akurát tých, ktorí nezaplatili a do účtovníctva zaevidovať jedinú platbu od pošty a dodatočne zaplatené platby od jednotlivých "neplatičov".

Neviem ako inde, ale je to za veľký problém nepovažujem. Netuším ako funguje konkrétny správca, ale jeho správanie je neseriózne. Osobne by som bol za zmenu správcu.
Mária27
20.02.09,10:07
Ja osobne nechápem, prečo pracujete s poštou, máte platby v sústredenom inkase? Vlastník stratí v tom prípade viac času, ako pri platení cez banku. A to práve zadávateľ nechce.
svojar
20.02.09,10:47
Ja osobne nechápem, prečo pracujete s poštou, máte platby v sústredenom inkase? Vlastník stratí v tom prípade viac času, ako pri platení cez banku. A to práve zadávateľ nechce.
Komunikácia je s poštou preto, že inkasné strediská sú súčasťou Slovenskej pošty. Keď zmeníme zálohové predpisy tak je SP IS musíme poslať, aby vykonala zmeny v sústredenom inkase - u nás napr u položky - bývanie.
Vlastník - plátca nič nestratí - môže si inkaso zadať v banke, a namiesto zeleného inkasného lístku dostane modrý, ktorý je informatívny.
Mária27
20.02.09,16:42
Myslíte, že je lepšie vykonávať platby cez sprostredkovateľa - Slovenskú poštu - ako platiť priamo na účet bytového domu u správcu alebo SVB?

K zadávateľovi: On nechce platiť inak ako inkasným príkazom (to nie je poštové sústredené inkaso). Inkaso by mal vykonávať správca z jeho účtu.
svojar
21.02.09,05:37
Myslíte, že je lepšie vykonávať platby cez sprostredkovateľa - Slovenskú poštu - ako platiť priamo na účet bytového domu u správcu alebo SVB?
Pre mňa, ako ekonóma -účtovateľa SVB je to určite jednoduchšie. Nie som profesionál a teda nerobím iba to. Je mi teda jednoduchšie po oznámení IS zadať do účtovníctva iba 3 účtovné prípady - teda celkový príjem do FO, správy a záloh, ako takto zaúčtovávať 32 jednotlivcov/ teda 96 prípadov/, ktorí pošlú svoju platbu priamo na účet.
Jednotlivcom sa potom ich platba zaznamená na ev.liste platieb.
Elena Navrátilová
21.02.09,06:39
Osobne si myslím, že platby inkasom sú jednoduchšie aj pre správcu. Ale treba k tomu sw a zrejme zmena sw viedla správcu k tomu, že už ďalej nebudú používať tento spôsob úhrad. Možno šetria na pracovných silách a nemajú nikoho kto by vykonával tento spôsob úhrad. Ekonomicky dnes musí rozmýšľať viac firiem, ľudí.
Mária27
21.02.09,14:06
Verím vám, že čokoľvek si dáte urobiť inému, uľahčí vám prácu. Diskutabilné je, či je to lacnejšie. Keby vám pridali na odmenách to, čo platíte pošte, brali by ste? U nás už desatročia je pošta z toho von.

Ale opäť sa vrátim k zadaniu témy. Zadávateľ nechce akokoľvek platiť, ani trvalým príkazom, teda SIPO sa na tento prípad nehodí vôbec, ani keď ho vychválime.
Mária27
21.02.09,15:31
Osobne si myslím, že platby inkasom sú jednoduchšie aj pre správcu. Ale treba k tomu sw a zrejme zmena sw viedla správcu k tomu, že už ďalej nebudú používať tento spôsob úhrad. Možno šetria na pracovných silách a nemajú nikoho kto by vykonával tento spôsob úhrad. Ekonomicky dnes musí rozmýšľať viac firiem, ľudí.

Zadávateľ bol možno jediný, čo žiadal inkaso - nemohlo sa oplatiť kupovať sw. Ja osobne by som si inkaso nedala (ak by som mala inú možnosť).
svojar
22.02.09,11:23
Utčite by som to za ten poplatok 13,28€ mesačne nebral. Svoj čas, ktorý by som strávil pri zaúčtovaní 96 položek si cenním na viac.
SW na účtovníctvo SVB sa stiahnuť aj grátis.
axcv
22.02.09,14:26
Reagujem hlavne na Máriu 27. Okrem mnohých trvalých a inkasných príkazov mám aj inkasný príkaz Slovenskej pošty /sipo/. Veľa rokov som prostredníctvom tohoto hromadného príkazu platil aj úhradu za bývanie, k mojej absolútnej spokojnosti. Na jeho vyňatí a platení zvlášť trval správca. Na začiatku dokonca požadoval zvlášť úhradu za služby spojené s bývaním a zvlášť odmenu správcu - úplne na hlavu. Neviem , či to bola len špecialita nášho správcu, alebo tak začínali všetci ?
Mária27
22.02.09,15:35
Reagujem hlavne na Máriu 27. Okrem mnohých trvalých a inkasných príkazov mám aj inkasný príkaz Slovenskej pošty /sipo/. Veľa rokov som prostredníctvom tohoto hromadného príkazu platil aj úhradu za bývanie, k mojej absolútnej spokojnosti. Na jeho vyňatí a platení zvlášť trval správca. Na začiatku dokonca požadoval zvlášť úhradu za služby spojené s bývaním a zvlášť odmenu správcu - úplne na hlavu. Neviem , či to bola len špecialita nášho správcu, alebo tak začínali všetci ?

Myslím, že nepotrebuješ žiadnu radu, chceš len nadávať na správcu - a chceš, aby sme sa k tebe pridali. Vyvrátil si tvrdenie, že si neplatičom proti svojej vôli.

Ak ti nevyhovuje platiť trvalým príkazom, tak si s tým sipom behal na poštu (alebo vyčakával poštárku). Tak to je skutočne ten najjednoduchší a najrýchlejší spôsob platenia!
Mária27
22.02.09,15:46
Utčite by som to za ten poplatok 13,28€ mesačne nebral. Svoj čas, ktorý by som strávil pri zaúčtovaní 96 položek si cenním na viac.
SW na účtovníctvo SVB sa stiahnuť aj grátis.

Aj z banky sa dá zúčtovanie robiť pomocou sw. Ale každý si sám rozumie a vyberie - o to tu nejde. Zadávateľ odpovede dostal, nech sa prispôsobí situácii, aká je u nich. Inak bude opravdu neplatičom z vlastnej vôle. Súdiť sa so správcom nemôže.
Halli
23.02.09,11:19
Ja vôbec nie som za platby inkasom. Centrála je v Košiciach a skutočne to tam aj tak funguje ako sa u nás hovorí "cez Košice":rolleyes:, keď som sa na to pýtala, len poplatky a samý problém...takže ak si vlastníci nedajú príkaz na úhradu v banke majú možnosť to doniesť osobne priamo na učet v banke do pokladne. Banka je v centre mesta spojená podchodom,bezpečné pre všetkých... bez problémov...;)
axcv
23.02.09,15:17
Vážená Mária27 inkasný príkaz Slovenskej pošty /sipo/ funguje automaticky cez účet, mám ho zriadený asi od roku 1985 a už v tom čase, keď boli počítače v plienkach som prostredníctvom tohoto jediného ppíkazu uhrádzal kompletné úhrady za bývanie plus rozhlas, televíziu, plyn a s výnimkou úhrady za bývanie, ktoré správca požadoval platiť zvlášť, ostatné platby fungujú dodnes, na žiadnu poštu sa nebehá . Keď som poraďákov prosil o pomoc, tak som predpokladal, že sa ozvú ľudia, ktorí sú v problematike doma a nie tí čo si snáď myslia, že inkasný príkaz slovenskej pošty vykonávajú poštári. Ďakujem za rady, i za tie ironické u nás je naozaj najlepšie len zahíkať , sklopiť uši a pristúpiť na každú hlúposť.
Problém som vyriešil prekonvertovaním platieb na iný účet, no nebolo to jednoduché.
svojar
25.02.09,16:32
Každému vyhovuje niečo iné. Nám SIPO ,a vôbec s tým žiadny vlastník bytu nemá problémy. Kto chce behá na poštu, kto nie dá si inkaso z účtu v banke. Inak my máme s IS ktoré je pre nás v Poprade len tie najlepšie skúsenosti.
sito
28.02.09,10:40
Isto v niektorých veciach je súvislosť, môj správca mi dnes oznámil, nie doporučene, aby ušetril, len tak, v hodením do schránky, taktne mi naznačli, aby som zrušil svoj účet v banke s ktorou som už 30 rokov spokojný a otvoril si účet v inej banke, kde môžem uhrádzať nim predpísané úhrady za služby, ktoré mi správca zabezpečuje. Doslovná veta. Vašou zmenou svojích príkazov v banke predídete vzniku dlhu na úhradách spojených s užívaním bytov a nebytových priestorov a možným poplatkom z omeškania. Som vlastník bytu s individuálnou zmluvou o správe domu. ???????? Sám, ako jedinec nemôžem vypovedať zmluvu. Dve tretiny to môžu! Otázne je koľko bytov v dome platí, úhrádza poplatky cez banku cez ktorú platím ja. Správca neprikladá žiadne zdôvodnenie, PREČO? Možno dorastajú deti, a treba im zohnať bývanie, ak niekto neplatí, aj neúmyselne s naším pričinením, tak ho vysťahujeme! Deti budú spokojné. Možno sa mýlim, ale správca, mne ako členovi správcu ( som člen STAVEBNÉHO BYTOVÉHO DRUŽSTVA , teda časť správcu) nepodal žiadne informácie aký prospech to bude mať pre mňa, ako člena správcu domu v ktorom som vlastník bytu, Pokladám to od správcu za likvidačný postup banky v ktorej mám otvorený účet už 30 rokov. Ak predloží objektívne dôvody, môžem súhlasiť. Ale oznam obsahuje ukončenie zberného účtu k 31.3. banky v ktorej mám sporožíro, účet a ja si musím otvoriť účet v banke, ktorú oni do poručujú, je to Špi.......
Mária27
28.02.09,11:16
Nepoznáme celé oznámenie, možno si to nesprávne pochopil. Nemusíš meniť banku, je to len odporúčanie.

Dlh na úhradách nemôžeš spôsobiť tým, že platíš z inej banky. Môžeš tým spôsobiť len meškanie platby, čo sa nestáva, keď máte obaja účty v jednej banke. Môžu tam byť aj vyššie poplatky za prevody.

Správca ti ani nemôže predať byt - to by mohli odsúhlasiť len vlastníci v dome.

Ak je správcom družstvo a ty si členom, môžeš urobiť dotaz. Dokonca môžeš žiadať nápravu. Ak správca šetrí, šetrí aj pre teba, lebo tam máš podiel. Najvyšším orgánom družstva je Zhromaždenie delegátov. Obráť sa na svojho delegáta.
sito
28.02.09,12:00
Doslovne :

Vážený užívateľ bytu. ( som vlastník bytu v správe správcu )


K dátumu 31.3.2009 dochádza k zmene spôsobu zúčtovania spojených s užívaním bytov a nebytových priestorov, hradených prostredníctvom sporožírových účtov Slovenskej sporiteľne, a.s..

V dôsledku tejto zmeny dôjde k zrušeniu čísla zberného účtu, na ktorý boli doteraz Vaše platby prikázané.

Z uvedeného dôvodu Vás žiadame, v prípade, že Vaše úhrady sú prikázané na zberný účet Slovenskej sporiteľne, a.s. č. 362170808/0900 alebo bežný účet SBD č. 362169794/0900, aby ste zmenou trvalých príkazov v banke Vaše platby presmerovali na niektorý z nasledovných účtov:

Tatrabanka, a.s.2629702383/1100

Všeobecná úverová banka, a.s. 1000541372/0200

OTP Banka Slovensko, a. s. 253058/5200

Československá obchodná banka , a.s. 4002849161/7500

Presmerovanie platieb je nutné vykonať najneskôr do 31.3.2009. po tomto termíne bude zberný účet č. 362170808/0900 ako aj účet SBD č. 362169794/0900 zrušený a platby zostanu nezrealizované.

Včasnou zmenou svojich príkazov v banke predídete vzniku dlhu na úhradach spojených s užívaním bytov a nebytových priestorov a možným poplatkom z omeškania.


Moja banka im nemá kam poslať úhradu. Ja si musím v niektorej z uvedených bank otvoriť nový účet, požiadam svoju banku, aby mi naň poslala istý obnos, ktorý bude pokrývať požiadavky správcu a poplatok na vedenie účtu.

Alebo môžem platbu v banke zrušiť a platiť v pokladní SBD za poplatok, ktorý určí správca domu.

Bez akéhokoľvek vysvetlenia je to špi...... Ale môžem sa informovať, budem.
Mária27
28.02.09,12:36
Neviem, čo to bol "zberný účet", ale určite si dokážeš v Slovenskej sporiteľni zariadiť trvalý príkaz na niektorý zo štyroch udaných účtov. Vôbec nemusíš meniť banku.

Sporožírové účty v SLSP boli povolené ako jediné účty fyzických osôb za socializmu. Bola to kombinácia účtov s vkladmi: mohol si si sporiť a uhrádzať platby.

Dnes je to už prekonané, lebo všetky banky majú účty, z ktorých môžeš uhrádzať platby. Asi sa len vyrovnávajú sporožírové účty s ostatnými bežnými účtami. A možno, že len družstvo nechce udržiavať "zberný účet". Asi ho nemôže používať ako normálny účet (na platenie), iba zbierať platby?

V každom prípade sa spoj so svojou bankou a daj si trvalý príkaz na niektorý uvedený účet, lebo sa ti platby budú vracať.
svojar
28.02.09,12:45
Akože Tvoje banka nemá kam poslať úhradu. Však Ti namiesto 2 starých v SLSP dávajú ďaľšie 4 možnosti po 1 v štyroch iných bankách. Stačí v Tvojej banke iba zmeniť trvalý príkaz a presmerovať na nové číslo účtu v TB, VUB, OTP alebo ČSOB.
Kým som toto klepkal a bavil sa s vnučkou, Mária ma predbehla.
sito
28.02.09,15:18
Zberný účet slúžil na to, že všetci klienti SLSP, ktorí si určili dátum odoslania, dali príkaz na úhradu požadovaných úhrad od istého dátumu, ak bol dohodnutý 25 deň v mesiaci, a niekto si dohodol, že sporiteľňa mu stiahne úhradu už v 5 deň mesiaca do 25 dňa mesiaca sú peniaze v prospech SLSP, až potom ich má k dispozici SBD. A to je podľa mňa problém! SBD ich chce mať účte okamžite a to je príčina zrušenia zberného účtu. Podľa mňa, možno sa mylim?

To máš pravdu, ale dnes je každý účet tiež ako sporožíro, môžeš s neho dávať príkazy na úhradu, ale stále Ti pripisujú úrok na dispozičnú sumu na účte.

V prvom rade sa spojím so správcom môjho bytu s ktorým som podpísal dohodu o sprave bytu ( domu ). Ten by mi mal vysvetliť dôvod zrušenia zberného účtu SLSP, Ak mi vysvetli, aký účal to má pre mňa, ako vlastníka, ako družstevníka, môžem sa zhodnúť so stanoviskom SBD. Ale zatiaľ sa pohybujem a chápem tak, ako som tú písomnosť, oznam dostal do svojich rúk, no správca mi to nemôže dokázať, že som jeho oznam prebral. Nemám záujem bývať zadarmo, aby ostatný na mňa doplácali, isto si dokážem zariadiť to, že správcovi nebudem nič dlžný, neviem dokedy pri dnešnej situácii, ale je to od správcu š........ , keď som sa nemohol vyjadriť k rozhodnutiu, aspoň prostredníctvom delegáta. A myslím, že nie len ja som informovaný o výsledku, ktorý som nemohol ovplyvniť.
Halli
28.02.09,15:32
Zberný účet slúžil na to, že všetci klienti SLSP, ktorí si určili dátum odoslania, dali príkaz na úhradu požadovaných úhrad od istého dátumu, ak bol dohodnutý 25 deň v mesiaci, a niekto si dohodol, že sporiteľňa mu stiahne úhradu už v 5 deň mesiaca do 25 dňa mesiaca sú peniaze v prospech SLSP, až potom ich má k dispozici SBD. A to je podľa mňa problém! SBD ich chce mať účte okamžite a to je príčina zrušenia zberného účtu. Podľa mňa, možno sa mylim?

To máš pravdu, ale dnes je každý účet tiež ako sporožíro, môžeš s neho dávať príkazy na úhradu, ale stále Ti pripisujú úrok na dispozičnú sumu na účte.

V prvom rade sa spojím so správcom môjho bytu s ktorým som podpísal dohodu o sprave bytu ( domu ). Ten by mi mal vysvetliť dôvod zrušenia zberného účtu SLSP, Ak mi vysvetli, aký účal to má pre mňa, ako vlastníka, ako družstevníka, môžem sa zhodnúť so stanoviskom SBD. Ale zatiaľ sa pohybujem a chápem tak, ako som tú písomnosť, oznam dostal do svojich rúk, no správca mi to nemôže dokázať, že som jeho oznam prebral. Nemám záujem bývať zadarmo, aby ostatný na mňa doplácali, isto si dokážem zariadiť to, že správcovi nebudem nič dlžný, neviem dokedy pri dnešnej situácii, ale je to od správcu š........ , keď som sa nemohol vyjadriť k rozhodnutiu, aspoň prostredníctvom delegáta. A myslím, že nie len ja som informovaný o výsledku, ktorý som nemohol ovplyvniť.

Keby si uhrádzal faktúru dodavateľovi musel by si sa riadiť tým, čo má na faktúre- jeho číslom účtu / a on je v tomto prípade tvoj dodavateľ za službu/ a mesačný predpis ber ako fakturu ...účet si zriadil on a ty mu máš platiť na tento účet a nie si osobovať aký učet chceš ty :D to je príklad. Keby ste boli SVB zvolíte si banku v ktorej bude Váš učet budete platiť na tento...a nemusí to byť zrovna SLSP /ani ja túto banku nemusím :rolleyes:/...
Mária27
28.02.09,15:49
Záleží aj od toho, akú máte zmluvu so správcom: či vyberá banku správca, alebo vlastníci v dome. Poznám viac domov, ktoré chcú mať účet domu len v jednej banke (nemenujem), ktorá dáva práve bytovým domom rôzne výhody. Spráca sa prispôsobil - aj pri zmene správcu sa nemusí meniť účet domu.

Bytové družstvá zvyčajne spravujú domy aj po odkúpení bytov a nemenia účty. Automaticky býva v zmluve, že sa posielajú platby na účet správcu.

Na zhromaždení delegátov sa môžete dohodnúť, že budete mať účet v každej banke, akú si zaželajú domy. Veď dnes je konkurencia aj v správe domov, treba sa zákazníkom prispôsobiť. Budete ako družstvo ale viac platiť (menšie zisky).

Na zhromaždení delegátov by sa mali riešiť len družstevné veci, nie správcovské. Ale sa riešia obe, pretože väčšina družstevníkov má aj družstvo za správu - a pravdu povediac, nerozoznávajú tie problémy.

Znova opakujem: vyrieš si záležitosť vo svojej banke a máš pokoj. Ten zberný účet už aj tak rušia. Je to ako keby ti len správca oznámil nové číslo účtu.

Načo sa stresovať? Raz zsitíš, že zdravie je prednejšie - a ostané sú proti chorobe prkotiny.
sito
28.02.09,15:55
Slavka, to všetko dokážem zožrať, ale , nerád, poviem ako to je, ser. ma to, že ako člena správcu môjho bytu, časti domu v ktorom bývam som bol informovaný o hotovej udalosti. Ako v roku 1938. O nás, bez nás. Povedzme, že z 2000 členov má 40 % SLSP. Je to asi vekom, že tam je tých štyridsať percent. Čo sme spravil tím mladým, že nám rušia tradíciu. Možno nám správca o rok, 2 roky povie v tom byte ste nepotrebný ako zberný účet, VYPADNITE NÁM TO NEVYHOVUJE.
axcv
04.03.09,23:33
Vidím, že nie som sám, čo má skúsenosť so šikanovaním zo strany správcu bytov. Zákon o správcovských spoločnostiach je žiaľ taký, že umožňuje správcom vystupovať voči vlastníkom, ako výpaľníci a nie služba, ktorú si platíme, aby za nás pracovala. Je zlé žiť v štáte, ktorý má takéto zákony, no je úplne tragické, že podľa diskusie mnohí pokladajú takéto šikanovanie a aroganciu za normálne.Šľachtenie obecného somára európskeho prebieha na Slovensku obzvlášť úspešne. Keď platím za službu dlhé roky rovnakým spôsobom a bez problémov je to iné, ako by som požadoval nejakú novú zvláštnu službu. Tento týždeň som dostal vyúčtovanie z SPP- je to skutočný monopol, napriek tomu inkasuje stále cez SIPO. Oznámili mi, že nedoplatok si zinkasujú z účtu a zároveň upravili výšku preddavkových platieb na tento rok. To všetko s pozdravom, bez nejakých stupídnych invektív a zaťažovania požiadavkami na nejaké zmeny funguje od r. 1985. Prečo by ETP nemohlo fungovať rovnako bezproblémovo?
sito
05.03.09,05:35
Prebral som so správcom zrušenie toho zberného účtu. Udajne ho ruší kvôli zmene podmienok, nevýhodných pre SBD, iné poplatky, udajne to dostalo 3 000, vlastníkov, nič viac nepovedali. Banku vlastník nemusí meniť, len zmeniť presmerovanie platby na iný účet. V banke neboli námietky. Keby to čo povedali aj napísali, tak som sa nemusel rozčúliť. Ale roky mám s úhradou pokoj, povedzme s rezervou 10 € a naraz pripomínajú poplatky z omeškania. Takže som to trošku viac prehnal. Čo, už? Slovo ani pára koni nedostane späť.
Halli
05.03.09,18:26
Ale roky mám s úhradou pokoj, povedzme s rezervou 10 € a naraz pripomínajú poplatky z omeškania. Takže som to trošku viac prehnal. Čo, už? Slovo ani pára koni nedostane späť.

Bodaj by ti tá spokojnosť vydržala aj v tomto prípade roky...;) no ale keď to nebude banka, správca, bude to zas niečo iné, však vieš...sme tu ako testovací panáci, stale si na nás niekto skúša, koľko toho vydržíme :rolleyes: