hydrosan
19.02.09,10:30
Dobrý deň, potrebovala by som poradiť vykonali sme prepravnú službu z Košíc do Bratislavy pre českú spoločnosť. Je povinnosť vyfaktúrovať čechom službu s daňou alebo je to dodanie bez dane?

Ďakujem
mandula
19.02.09,10:00
Dobrý deň, potrebovala by som poradiť vykonali sme prepravnú službu z Košíc do Bratislavy pre českú spoločnosť. Je povinnosť vyfaktúrovať čechom službu s daňou alebo je to dodanie bez dane?

Ďakujem

Pri prepravných službách všeobecne platí, že miestom dodania je územie, kde sa preprava uskutočňuje (§ 15 ods. 3 zákona č. 222/2004 Z. z. o dph). Tento všeobecný princíp sa neuplatňuje v prípade, ak ide o prepravu tovaru medzi členskými štátmi EÚ.
V takom prípade sa uplatňuje osobitný princíp určenia miesta dodania prepravnej služby (§ 16 ods. 1 zákona o DPH), podľa ktorého sa miesto dodania nachádza tam, kde je začiatok prepravy tovaru, ale s výnimkou, kedy je služba objednaná zákazníkom s IČ DPH prideleným iným členským štátom, ako je členský štát začatia prepravy. V tom prípade je miesto dodania prepravnej služby tovaru v členskom štáte, ktorý pridelil zákazníkovi IČ DPH.
Keďže v tvojom prípade miesto začatia aj ukončenia prepravy je v SR - uplatňuje sa všeobecný princíp, čiže miesto dodania je SR, faktúra bude so slovenskou dph.
Micinka
19.02.09,10:37
Ja by som mala tiež jednu otázočku a poprosím o radu ak fakturujem službu ktorá je oslobodená od DPH nap. českému odberateľovi mám povinnosť uviesť vo faktúre aj odvolávku, že daňová povinnosť prechádza na neho?
mandula
19.02.09,10:46
Pozri si § 73 zákona o dph:

§ 73
Faktúra pri dodaní služby do iného členského štátu

(1) Pri dodaní služby, pri ktorej vzniká povinnosť platiť daň zákazníkovi v inom členskom štáte, je platiteľ povinný vyhotoviť faktúru. Platiteľ je povinný vyhotoviť faktúru aj v prípade, ak je platba prijatá predtým, ako je poskytovanie služby skončené. Platiteľ vyhotoví faktúru najneskôr do 15 dní od dodania služby alebo prijatia platby.

(2) Faktúra musí obsahovať

a) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne platiteľa, ktorý dodáva službu, a jeho identifikačné číslo pre daň,
b) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne príjemcu služby a jeho identifikačné číslo pre daň, pod ktorým službu objednal, ak mu bolo pridelené,
c) poradové číslo faktúry,
d) dátum, keď bola služba dodaná, alebo dátum, keď bola platba podľa odseku 1 prijatá, ak tento dátum možno určiť a ak sa odlišuje od dátumu vyhotovenia faktúry,
e) dátum vyhotovenia faktúry,
f) rozsah a druh dodanej služby,
g) cenu služby,
h) odkaz na články 193 až 196 smernice Rady 2006/112/ES z 28. novembra 2006 o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty v znení smernice Rady 2006/138/ES z 19. decembra 2006 alebo informáciu, že osobou povinnou platiť daň je osoba, ktorej je služba dodaná.
Micinka
19.02.09,10:53
Ďakujem veľmi pekne