veronica
21.06.05,23:11
Ahojte poraďáci, má živnostník nárok na dovolenku?
Budem robiť v jednej firme účtovníctvo, rada by som mala aj nejakú dovolenku, pretože čo nie je na papieri, veď to sami poznáte....
Dá sa do zmluvy o vedení účtovníctva vsunúť nejaký paragraf či zákon?
Budem veľmi rada ak mi pomôžete...ďakujem
durisovad
21.06.05,21:26
Zivnostnik si predsa moze spravit dovolenku, kedy uzna za vhodne. So sefom firmy, resp. s firmou sa uzatvara zmluva na vedenie uctovnictva, ale este som nevidela, ze by bola stanovena nejaka pracovna doba - len vykonanie uctovnickych prac riadne a nacas. Ak si predstavujes, ze budes napriklad mesiac na dovolenke a uctovat sa bude samo, tak si myslim, ze sa to neda. Ja som za celu svoju uctovnicku prax nemala dva tyzdne dovolenky v kuse ani raz, pretoze by som nebola postihala kadejake terminy. Ale to sa nestazujem, len konstatujem holy fakt.
veronica
21.06.05,21:27
Zivnostnik si predsa moze spravit dovolenku, kedy uzna za vhodne. So sefom firmy, resp. s firmou sa uzatvara zmluva na vedenie uctovnictva, ale este som nevidela, ze by bola stanovena nejaka pracovna doba - len vykonanie uctovnickych prac riadne a nacas. Ak si predstavujes, ze budes napriklad mesiac na dovolenke a uctovat sa bude samo, tak si myslim, ze sa to neda. Ja som za celu svoju uctovnicku prax nemala dva tyzdne dovolenky v kuse ani raz, pretoze by som nebola postihala kadejake terminy. Ale to sa nestazujem, len konstatujem holy fakt.
Zmluva je urobená tak, že mám pracovnú dobu určenú preto som sa pýtala.. :(
durisovad
21.06.05,21:30
Doporucovala by som zmluvu upravit tak, ze sa daju zavazne terminy na vykonanie uctovnickych prac a podanie potrebnych vykazov bez toho, aby firma urcovala presne hodiny, ktore treba u nich stravit.
veronica
21.06.05,21:32
Doporucovala by som zmluvu upravit tak, ze sa daju zavazne terminy na vykonanie uctovnickych prac a podanie potrebnych vykazov bez toho, aby firma urcovala presne hodiny, ktore treba u nich stravit.
v zmluve mám dva paušáli za vedenie účtovníctva za vedenie sekretárskych prác, preto som to chcela akosi "ošetriť v zmluve"....
M3G
21.06.05,21:33
Predpokladám, že otázka bola položená na preplatenie dovolenky...
Takže výpočet na dovolenku:

- chcem 5000 Sk/mesiac za vedenie účtovníctva.
- ak má hocijaký zamestnanec nárok na 4 týždne dovolenka tj. mesiac ročne,
mal by som aj ja mať dovolenku
- t.j. 12 x 5000 + 5000 (dovolenka za mesiac) = 65000 Sk / 12 = 5417 Sk


- Z toho mi vyplýva, že ak by som si chcel užiť dovolenku mal by som pýtať za vedenie účtovníctva namiesto 5000 Sk vyššiu sumu, a to 5417 Sk.

;)
durisovad
21.06.05,21:35
Ked su tam aj sekretarske prace, tak sef zrejme bude potrebovat, aby si tam bola minimalne vtedy, ked aj on. Skus sa s nim dohodnut, ze ked bude mat dovolenku on, vezmes si aj ty volno. V zmluve by som vyhodila pocet odpracovanych hodin, ak su tam. Zivnostnik nemusi vykazovat hodiny, len pracu.
veronica
21.06.05,21:35
Predpokladám, že otázka bola položená na preplatenie dovolenky...
Takže výpočet na dovolenku:

- chcem 5000 Sk/mesiac za vedenie účtovníctva.
- ak má hocijaký zamestnanec nárok na 4 týždne dovolenka tj. mesiac ročne,
mal by som aj ja mať dovolenku
- t.j. 12 x 5000 + 5000 (dovolenka za mesiac) = 65000 Sk / 12 = 5417 Sk


- Z toho mi vyplýva, že ak by som si chcel užiť dovolenku mal by som pýtať za vedenie účtovníctva namiesto 5000 Sk vyššiu sumu, a to 5417 Sk.

;)
Nie otázočka, nebola za preplatenie dovolenky ale ako zakotviť v zmluve nárok na dovolenku....aby mi nemohli povedať, že nie ak by som chcela dovolenku :).
Ďakujem ti :)
durisovad
21.06.05,21:38
Dovolenku poskytuje zamestnavatel zamestnancovi. Zivnostnik je zamestnancom a zamestnavatelom sam sebe sucasne.
M3G
21.06.05,21:42
Nie otázočka, nebola za preplatenie dovolenky ale ako zakotviť v zmluve nárok na dovolenku....aby mi nemohli povedať, že nie ak by som chcela dovolenku :).
Ďakujem ti :)
Živnostník nemá nárok na dovolenku, musí povinne odrobiť 100 hodín týždenne, nesmie byť chorý a keď bude mať tú drzosť byť chorý, poistenie si platiť bude. :)
veronica
21.06.05,21:44
:D si ma teda nepotešil :)))))))))))))))
durisovad
21.06.05,21:47
Skoro vsetko je pravda. Ale byt zivnostnikom nie je povinnost ani trest, kazdy sa moze zamestnat na dohodu o vykonani prace alebo vstupit do riadneho pracovneho pomeru. A vyuzivat "vyhody" zakonnika prace.
Heni
21.06.05,22:13
Živnostník nemá nárok na dovolenku, musí povinne odrobiť 100 hodín týždenne, nesmie byť chorý a keď bude mať tú drzosť byť chorý, poistenie si platiť bude. :)no, 100 hodín a soboty nedele sú povinne pracovné... :D to je u živnostníka tiež bežné...
evina
21.06.05,22:46
v zmluve mám dva paušáli za vedenie účtovníctva za vedenie sekretárskych prác, preto som to chcela akosi "ošetriť v zmluve"....
A sekretárske práce máš v ŽL?? Nezdá sa mi ani to, že ak živnostník uzatvára takto formulovanú zmluvu/pevná pracovná doba, a už vôbec dovolenka/ sa dá hovoriť o vykonávaní tejto činnosti na živnosť a nie na niektorý z druhov pracovného pomeru.

Podľa živnostenského zákona je živnosťou sústavná činnosť prevádzkovaná samostatne, vo vlastnom mene, na vlastnú zodpovednosť, na účel dosiahnutia zisku a za podmienok ustanovených týmto zákonom.

V prípade sekretárskych prác si určite závislá od pokynov Tvojho šéfa-čím podľa ZP nadobúdaš štatút zamestnnaca.
Nevidela som zmluvu, ale podľa toho čo si uviedla nie je podľa mňa postavená správne na živnosť a podľa mojej mienky môžu tu nastať problémy u zamestnávateľa kvôli odvodom a iným povinnostiam zamestnávateľa voči zamestnnacom.
heket
22.06.05,05:19
Prikláňam sa k Evine.Zaváňa to závislou činnosťou.Zamestnávateľ je povinný zamestnať zamestnancov na pracovný pomer. Daňový úrad by takto formulovanú tvoju zmluvu mohol prehodiť na pracovný pomer.Nemala by si mať v zmluve rôzne obmedzujúce povinnosti ako zamestnanec.Takže na dovolenku zabudni. Bude len na ochote a logige šéfa.
hron
22.06.05,05:24
Nic v zlom, ale pliest si zivnost s pracovnym pomerom je silne kafe. Dokonca tak silne, ze vsetky restrikcie spajane so zivnostnictvom ( kto si spomina na "povinnost" viest podvojne uctovnictvo aj zivnostnikom -platcom DPH?) su spajane prave s takymto "kafe".
Zivnost nie je obabravanie statu na daniach. Zivnost je samostatnost. A nezavislost. Aj od dovolenky.
Zuziana
22.06.05,06:14
no, 100 hodín a soboty nedele sú povinne pracovné... :D to je u živnostníka tiež bežné...
a u živnostníka - účtovníka niekedy aj nočné, nez nároku na príplatok. A taktiež sviatky a hlavne veľká noc, keď padne na marec.
Olgica
22.06.05,06:31
Nie otázočka, nebola za preplatenie dovolenky ale ako zakotviť v zmluve nárok na dovolenku....aby mi nemohli povedať, že nie ak by som chcela dovolenku :).
Ďakujem ti :)
Skutočne živnostník nemá nárok na dovolenku, resp. má ale nikto mu ju nepreplatí. Neexistuje žiadny §, ktorý by mohol byť použitý v zmluve. Je to na dohode so zamestnávateľom, keď budeš chcieť dovolenku buď ti ju dá alebo nie.
Toto je jedna z nevýhod samostatne podnikajúcich.
hron
22.06.05,06:55
Je to na dohode so zamestnávateľom, keď budeš chcieť dovolenku buď ti ju dá alebo nie.
Toto je jedna z nevýhod samostatne podnikajúcich.
Tomuto nerozumiem. Aka "nevyhoda". Zivnostnik NIE JE zamestnanec. A zamestnavatel aj keby velmi chcel, dovolenku jednoducho dat nemoze.
Olgica
22.06.05,07:03
Tomuto nerozumiem. Aka "nevyhoda". Zivnostnik NIE JE zamestnanec. A zamestnavatel aj keby velmi chcel, dovolenku jednoducho dat nemoze.
Jasné, že dovolenku nemôže dať, lebo živnostník NIE JE zamestnanec. Myslela som voľno. Ak živnostník chce dovolenku, čiže voľno, tak buď mu ho dá alebo nie!!!
bea
22.06.05,07:28
Zmluva je urobená tak, že mám pracovnú dobu určenú preto som sa pýtala.. :(Ja sa pripájam k Evine, na takúto zmluvu pozor! Ozaj je to z hľadiska DÚ preklasifikovávané na závislú činnosť a sú s tým problémy. Asi by si mala porozmýšľať o prepracovaní zmluvy.
Johanka
22.06.05,08:22
Súhlasím s Evinou, tá zmluva nie je dobrá, to je čistá závislá činnosť, lebo postupuješ podľa pokynov zamestnávateľa. Ale to všetko vzniká z toho, že zamestnávatelia dotlačili ľudí, aby si porobili živnostenské listy , ale chovajú sa k nim aj naďalej ako k zamestnancom, vrátane udeľovania voľna. Dovolenku im síce nezaplatia, ale keď chce zamestnanec voľno, tak musí milostivo poprosiť. Najhoršie je , že sú radi, že majú prácu, tak držia hubu a krok!
Zuzka11
22.06.05,12:02
...ako Evina ...a ešte pozor na kontrolu z Inšpektorátu práce, tiež by mohli zmluvu posúdiť ako pracovno-právny vzťah - zamestnanec / zamestnávateľ...
veronica
22.06.05,16:47
Takže milí poraďáci čo mi navrhujete?hmm?

Nemá tam byť časové úrčenie od kedy do kedy?
a môžete mi prosím ete poradiť ako je to s výpovednou lehotou aká by bola pre mňanajvýhodnejšia v prípade, že by došlo k nezhodám,aby som mohla čo najskôr odísť..Ďakujem Vám.
Johanka
22.06.05,17:04
Ja tomu vôbec nerozumiem. Keď som živnostník, dohodnem si čo budem robiť a za koľko. Ale nedám si od niekoho diktovať, že od 8.00 do 10.00. Nie je to tak, že si v podstate zamestnanec, len ťa niekto postrčil k živnostenskému listu?
veronica
22.06.05,17:07
Ja tomu vôbec nerozumiem. Keď som živnostník, dohodnem si čo budem robiť a za koľko. Ale nedám si od niekoho diktovať, že od 8.00 do 10.00. Nie je to tak, že si v podstate zamestnanec, len ťa niekto postrčil k živnostenskému listu?
Oni chcu aby som tam bola od 8-mej do 16-tej vzhľadom na to, že mám dva paušály..
1. za vedenie účtovníctva
2. za sekretárske práce

Chcem si tam nejako zahrnúť aj dovolenku
Alebo si myslíš, že by tam nemala byť podľa zákona určená pracovná doba?aby to potom daňováci nebrali ako závislý vzťah, alebo niečo podobne..vieš mi prosím poradiť?
Johanka
22.06.05,17:25
Som živnostník 10 rokov. Za túto dobu som pri svojej práci nepoužila pojem pracovná doba. Robím keď je treba, keď mám chuť, keď nemám chuť, cez deň, v noci, v sobotu, v nedeľu, .... . Dovolenku mám keď nie je súrna práca a len ja rozhodujem o tom kedy to bude.
Mne sa na tom Tvojom klientovi nezdá, že si ťa privlastňuje. To robíš účto iba jemu?
čo keď sa nájde ďalší záujemca o tvoje služby a bude chcieť, aby si u neho sedela od 8 do 16. Rozkrájaš sa ? Tiež mám klienta, že chce aby som robila účto u neho vo firme, ale dohodli sme sa , že prídem keď tam nikto nie je a som tam dokedy nespravím čo je treba. Robím to tak preto, že nie som zvedavá na klebety, ale prídem, urobím, odídem.
Vieš, to je všetko vec dohody. Ak na tej pracovnej dobe trvá klient, tak ťa podľa mňa chce mať v hrsti a nebudeš môcť ísť ani na obed keď budeš chcieť ty.
Podľa mňa ak podpíšeš pracovnú dobu, je to závislá práca a je to čistý pracovný pomer.
Na druhej strane viem pochopiť, že človek je niekedy rád, že má prácu ,aj keď na ňom orú.
veronica
22.06.05,17:30
Som živnostník 10 rokov. Za túto dobu som pri svojej práci nepoužila pojem pracovná doba. Robím keď je treba, keď mám chuť, keď nemám chuť, cez deň, v noci, v sobotu, v nedeľu, .... . Dovolenku mám keď nie je súrna práca a len ja rozhodujem o tom kedy to bude.
Mne sa tom Tvojom klientovi nezdá, že si ťa privlastňuje. To robíš účto iba jemu?
čo keď sa nájde ďalší záujemca o tvoje služby a bude chcieť, aby si u neho sedela od 8 do 16. Rozkrájaš sa ? Tiež mám klienta, že chce aby som robila účto u neho vo firme, ale dohodli sme sa , že prídem keď tam nikto nie je a som tam dokedy nespravím čo je treba. Robím to tak preto, že nie som zvedavá na klebety, ale prídem, urobím, odídem.
Vieš, to je všetko vec dohody. Ak na tej pracovnej dobe trvá klient, tak ťa podľa mňa chce mať v hrsti a nebudeš môcť ísť ani na obed keď budeš chcieť ty.
Podľa mňa ak podpíšeš pracovnú dobu, je to závislá práca a je to čistý pracovný pomer.
Na druhej strane viem pochopiť, že človek je niekedy rád, že má prácu ,aj keď na ňom orú.
Jednoducho neuvediem v zmluve že od kedy do kedy....a bude:) uvidíme čo na to povie... :)
Johanka
22.06.05,17:32
Daj vedieť ako si dopadla. Budem držať palčeky.
veronica
22.06.05,17:34
Daj vedieť ako si dopadla. Budem držať palčeky.
Ďakujem :)
Paula
22.06.05,17:35
Zaujímavá debata..... mám klientov, ktorých účty spracovávam doma i takých, ku ktorým dochádzam. Ak túžim po "dovolenke", zoberiem si ju vtedy, keď nemám pred sebou vážny termín pre nejaké hlásenia, či DP. Klienti mi dovolenku vďačne odsúhlasia...... A u tých, kam dochádzam, som napr. 5 alebo 8 hodín raz za týždeň (záleží od množstva práce) , ako kedy....akonáhle mám prácu hotovú, odídem. Asi je to naozaj na zmluve i na vzájomnom vzťahu, ťažko sa tu budeme porovnávať :)
P.S.iba účtujem, nerobím sekretárske práce
Manual
22.06.05,17:38
Ja tomu vôbec nerozumiem. Keď som živnostník, dohodnem si čo budem robiť a za koľko. Ale nedám si od niekoho diktovať, že od 8.00 do 10.00. Nie je to tak, že si v podstate zamestnanec, len ťa niekto postrčil k živnostenskému listu?Plne súhlasím s Johankou. Ak som živnostník, tak mám zmluvu kde sú vymenované všetky podstatné náležitosti. Predmet=čo robím, čas=dokedy mu výsledok práce odovzdám, cena=čo mi za to má dať. Ak sa niekto dá "odberateľom=zamestnávateľom" dotlačiť že ho zamestná na živnosť a bude od neho vyžadovať aby u neho sedel ako zamestnanec tak to je jeho problém !!!! Ale nárok na dovolenku atď nemá. Veď živnostník mu to účto môže robiť doma v obývačke nie ??? Pracovať môže v noci a cez deň spať.
Pekný večer želám...
evina
22.06.05,21:09
Jednoducho neuvediem v zmluve že od kedy do kedy....a bude:) uvidíme čo na to povie... :)Veronika skoro všetci sme sa zhodli, že nejde len o pracovný čas, ktorý tam neuvedieš, ale ja som uviedla vo svojom príspevku o.i. čo to je vlastne živnosť a upozornila som Ťa najmä na tie sekretárske práce, veď tie nemôžu byť predmetom tejto zmluvy ak ide o živnosť.. Nájdi si tu niekde uverejnené vzory zmlúv, ktoré niektorí z nás používajú a upozorni "zamestnávateľa", že i on sa dostáva tým do problému.

To čo píšeš v príspevku č.26- to je čisto závislý vzťah. Ak tam kvôli udržaniu práce musíš byť a sekretárske práce vykonávať musíš to v zmluve úplne ináč uviesť. Sama si zváž, či takéto požiadavky, ktoré Ťa zbavujú z jednej strany výhod zamestnanca, ale z druuhej strany aj výhod živnostníka Ti za to stoja :)
veronica
22.06.05,21:49
Veronika skoro všetci sme sa zhodli, že nejde len o pracovný čas, ktorý tam neuvedieš, ale ja som uviedla vo svojom príspevku o.i. čo to je vlastne živnosť a upozornila som Ťa najmä na tie sekretárske práce, veď tie nemôžu byť predmetom tejto zmluvy ak ide o živnosť.. Nájdi si tu niekde uverejnené vzory zmlúv, ktoré niektorí z nás používajú a upozorni "zamestnávateľa", že i on sa dostáva tým do problému.

To čo píšeš v príspevku č.26- to je čisto závislý vzťah. Ak tam kvôli udržaniu práce musíš byť a sekretárske práce vykonávať musíš to v zmluve úplne ináč uviesť. Sama si zváž, či takéto požiadavky, ktoré Ťa zbavujú z jednej strany výhod zamestnanca, ale z druuhej strany aj výhod živnostníka Ti za to stoja :)
Evinka, prepáč, teraz neviem či som ťa správne pochopila, nemôžem robiť sekretárske práce na živnosť? Idem sa mrknúť na tie zmluvy verím, že niečo nájdem...
evina
22.06.05,22:36
Evinka, prepáč, teraz neviem či som ťa správne pochopila, nemôžem robiť sekretárske práce na živnosť? Idem sa mrknúť na tie zmluvy verím, že niečo nájdem...
Dôležité je čo máš v ŽL /viď môj príspevok č. 14/ a aby si neurobila zo živnosti pracovný pomer aalebo naopak.