Lotarka
19.02.09,14:48
Dobrý deň!

Prosím, poraďte.

Jedná sa mi o doplnkové služby k preprave ako je manipulácia tovaru. Dodávateľ, slovenská firma registrovaná v SR za platcu DPH, dodávala tovar do Maďarska - platiteľovi dane. V cene tovaru bola už zahrnutá aj preprava. No teraz mu chce dodávateľ dofakturovať aj manipuláciu s tovarom.

§ 16 ods. 3 sa vzťahuje na doplnové služby, ktoré boli vykonané v inom členskom štáte, ako v štáte registrácii odberateľa. To by bolo splnené, keď tá manipulácia vykonaná v SR??? A ak je v aj Maďarsku, tak to spadá pod ktorý § a je to potom bez alebo s DPH???

Ďakukem za odpovede!
Lotarka
23.02.09,14:27
Nikto mi neporadí!
Akýkoľvek názor môže posunúť trochu dopredu.
Lotarka
24.02.09,08:28
Prosím, poraďte!

Ak je tu niekto,kto dodáva tovar do EU aj s prepravou a manipuláciou, nech opíše ako vystavuje faktúry.
mandula
24.02.09,11:00
Dobrý deň!

Prosím, poraďte.

Jedná sa mi o doplnkové služby k preprave ako je manipulácia tovaru. Dodávateľ, slovenská firma registrovaná v SR za platcu DPH, dodávala tovar do Maďarska - platiteľovi dane. V cene tovaru bola už zahrnutá aj preprava. No teraz mu chce dodávateľ dofakturovať aj manipuláciu s tovarom.

§ 16 ods. 3 sa vzťahuje na doplnové služby, ktoré boli vykonané v inom členskom štáte, ako v štáte registrácii odberateľa. To by bolo splnené, keď tá manipulácia vykonaná v SR??? A ak je v aj Maďarsku, tak to spadá pod ktorý § a je to potom bez alebo s DPH???

Ďakukem za odpovede!

Citujem z publikácie Poradca č. 3 5-6/2008:
Doplnkové služby k preprave - sa uplatňujú vtedy, ak by prekládku tovaru vykonávala iná firma ako dopravca. Ak však prekládku vykonajú zamestnanci dopravcu, prekládka tovaru sa nezdaňuje samostatne, pretože je súčasťou prepravy tovaru a platia pravidlá pre zdaňovanie prepravy tovaru.

Čiže, fakturáciu za manipuláciu s tovarom by som riešila vystavením ťarchopisu k pôvodnej faktúre.
Lotarka
24.02.09,11:12
Ďakujem!

Napíšeš mi prosím presnú stranu, lebo to neviem nájsť.
mandula
24.02.09,11:22
Pardon, je to Poradca č. 5-6/2008, Zákon o DPH (aj s komentárom), komentár k § 15, príklad č. 30.