Monika C.
19.02.09,14:17
Pekný deň poradáci nevedeli by ste mi poradiť - dali sme urobiť darovaciu zmluvu od našej babky , ktorá darovala pozemok 3 deťom a ich manželom. DZ bola urobená ešte v 15.12.2008 s tým , že právnik podá na kataster začo sme aj zaplatili. Nastala však chyba apeluje s tým, že od 1.1.2009 platí nový zákon kde manželia nemôžu figurovať a tak sa DZ prerába od znova a platiť musíme od znova. Neviete mi poradiť či je to chyba právnika a nebolo podané v 12/2008 alebo nový zákon mal platnosť do zadu. Viem, že nie ste právnici ale možno dakto sa tu nájde. Dosť mi to súri cestujem domov a možno dakto mi poradí. Ďakujem.
Zoltán Kovács
19.02.09,13:20
Mám dojem, že je to chytrosť právnika, ktorý chce 2x zarobiť na jednej veci. Veď ani DZ nemusí znova písať, iba vymeniť prvú stranu, kde sú vymenovaní obdarovaní.
iriska
19.02.09,13:33
Ale keď už je zmluva zviazaná a overené podpisy, tak tú prvú stranu nevymeníš. V každom prípade myslím, že je to mrník toho právnika, že nevie napísať zmluvu.
Aj keď nepopieram, že aj účastníci zmluvy majú niekedy nápady na text zmluvy, ktoré sa im nedajú vyhovoriť.
mona091
19.02.09,13:35
ahojte,

..."apeluje s tým, že od 1.1.2009 platí nový zákon kde manželia nemôžu figurovať"...

kedze nie som pravnik, rada by som dostala odpoved,
preco nemoze darca podarovat nehnutelnost manzelom?, aky zakon sa zmenil?

dakujem
Monika C.
19.02.09,13:57
Práve o to ide, že to malo byť na katastri už v decembri aj keď platí nový zákon že by so spätnou platnosťou.
Chobot
19.02.09,14:01
Pekný deň poradáci nevedeli by ste mi poradiť - dali sme urobiť darovaciu zmluvu od našej babky , ktorá darovala pozemok 3 deťom a ich manželom. DZ bola urobená ešte v 15.12.2008 s tým , že právnik podá na kataster začo sme aj zaplatili. Nastala však chyba apeluje s tým, že od 1.1.2009 platí nový zákon kde manželia nemôžu figurovať a tak sa DZ prerába od znova a platiť musíme od znova. Neviete mi poradiť či je to chyba právnika a nebolo podané v 12/2008 alebo nový zákon mal platnosť do zadu. Viem, že nie ste právnici ale možno dakto sa tu nájde. Dosť mi to súri cestujem domov a možno dakto mi poradí. Ďakujem.

No, nie som síce právnik, ale nepostrehol som takú zásadnú zmenu v Obč. zákonníku. Od 1.1.2009 boli síce nejaké drobné úpravy, ale takáto zmena tam nebola. A iné zákony, ktoré by sa toho mohli týkať (katatrálny zákon, ži záko o vlastníctve bytov) sa nemenili od 1.1.2009.

Buď si to právnik vysvetľuje nejak zle, alebo to bolo v nejakom inom zákone. V každom prípade, aj keby mal právnik pravdu, tak ak tá zmena nastala od 1.1.2009, tak 15.12. už o tom musel vedieť, lebo to muselo byť publikované v Zbierke zákonov. Z tohto dôvodu by som na tvojom mieste nesúhlasil s dodatočnými poplatkami. Nanajvýš by som uhradil len poplatky za overenie podpisov, ale poplatok za prípravu zmluvy by som mu neuznal.

Ale ešte predtým ho požiadaj, aby vám presne uviedol, v ktorom zákone sa čo menilo, ktorý paragraf, na základe ktorého musel prerobiť zmluvy. Ak budeš mať číslo zákona a paragrafu, tak to sem napíš a povieme ti, či mal pravdu alebo si len vymýšľa (a chce od vás vytiahnuť peniaze).

A zmluvy máte v rukách vy, či on?
Monika C.
19.02.09,14:09
Zmluvy máme mi akurát dnes babka bude podpisovať pred starostom práve zato utekám domov /50 km / ale o polhodinu ešte tu sa pripojím.Tak sa majte prajem pekný dník.
Dáša_
19.02.09,14:11
Ono to môže súvisieť s tým, či sa môže alebo nemôže darovať do BSM. Tuším na to nie je úplne jednotný názor.
Nestalo sa to, že pôvodná zmluva je napísaná na manželov a opravená zmluva už na každého zvlášť?
Monika C.
19.02.09,15:04
Neviem Dáša ale onedlho to uvidím.Ale platiť od znova nemáme chuť.
Monika C.
20.02.09,17:04
Právnik uznal svoju chybu nemusíme platiť nakoľko apelovať zákonom nevedel bolo zle napísaná zmluva - zle napísal aj plochy čiže mal tam záhradu kde malo byť nádvorie a to druhé bolo chyba že síce na manželov môže ísť ale zle tam mal podiel a to : bolo napísané že to zdedili spolu ale malo byť tak, že napr. 10 árov a to presne 5 árov je jedného z manželov a 5 árov druhého. Takže ďakujem poradáci za pomoc. Chcel z nás vytiahnúť peniaze. Prajem príjemný večer.
geronimo13
20.02.09,17:24
a nešlo náhodou o to, že podľa ObZ §143 "V bezpodielovom spoluvlastníctve manželov je všetko, čo môže byť predmetom vlastníctva a čo nadobudol niektorý z manželov za trvania manželstva, s výnimkou vecí získaných dedičstvom alebo darom,..."

a z toho vyplýva, že nehnuteľnosť nemôže byť darovaná do bezpodielového spoluvlastníctva manželov v podiele 1/1, tým pádom správa katastra návrh na vklad zamietla alebo prerušila.

a opravené zmluvy obsahovali darovanie nehnuteľnosti do podielového spoluvlastníctva v podiele 1/2, čo bolo v súlade so zákonmi

Tak či tak, je zjavné, že to bol veľmi amatérsky právnik, ktorý urobil chybu, ktorú si najprv nepriznal a vyhovoril sa nové znenie ObZ, ktoré má vraj platiť od 1.1.2009, toto znenie ObZ (§143) už bolo obsiahnuté v pôvodnom zákone č. 40/1964 (účinnosť 1.4.1964). Chybu môže urobiť každý, aj ten najlepší právnik, ale úmyselne klamať ľudí a chcieť od nich vylákať ďalšie peniaze je úbohosť najhrubšieho zrna.
mona091
20.02.09,17:27
teda to je TRUFALY pravnik,

zmluvu pobabral, vyhotovil ju s chybami, a miesto toho, aby cusal, a rychlo svoju chybu potichu opravil (pretoze priznat sa k takejto chybe by bolo = odovzdat diplom,

este isiel pytat dalsie peniaze??!!!, pricom vyhovaral sa na nejake zmenene zakony spoliehajuc sa, ze klienti sa nevyznaju?!!!
Monika C.
20.02.09,20:21
a nešlo náhodou o to, že podľa ObZ §143 "V bezpodielovom spoluvlastníctve manželov je všetko, čo môže byť predmetom vlastníctva a čo nadobudol niektorý z manželov za trvania manželstva, s výnimkou vecí získaných dedičstvom alebo darom,..."

a z toho vyplýva, že nehnuteľnosť nemôže byť darovaná do bezpodielového spoluvlastníctva manželov v podiele 1/1, tým pádom správa katastra návrh na vklad zamietla alebo prerušila.

a opravené zmluvy obsahovali darovanie nehnuteľnosti do podielového spoluvlastníctva v podiele 1/2, čo bolo v súlade so zákonmi

Tak či tak, je zjavné, že to bol veľmi amatérsky právnik, ktorý urobil chybu, ktorú si najprv nepriznal a vyhovoril sa nové znenie ObZ, ktoré má vraj platiť od 1.1.2009, toto znenie ObZ (§143) už bolo obsiahnuté v pôvodnom zákone č. 40/1964 (účinnosť 1.4.1964). Chybu môže urobiť každý, aj ten najlepší právnik, ale úmyselne klamať ľudí a chcieť od nich vylákať ďalšie peniaze je úbohosť najhrubšieho zrna.


Presne o to tu išlo + chyba v zápise čo som predtým písala ale sme už nezaplatili a vlastne kataster to zamietol a dal 30 dní opravu čo sme stihli.