elenka
22.06.05,05:28
Prosím o radu :
Zamestnanec dostal výpoveď pre nadbytočnosť , túto osobne prevzal a pred začiatkom plynutia výpovednej doby zostal PN. Kedy skončí jeho pracovný pomer ?
Janka6685
22.06.05,03:42
Prosím o radu :
Zamestnanec dostal výpoveď pre nadbytočnosť , túto osobne prevzal a pred začiatkom plynutia výpovednej doby zostal PN. Kedy skončí jeho pracovný pomer ?
Podľa zákonníka práce, zamestnávateľ nesmie dať výpoveď zamestnancovi v dobe, keď bol uznaný za práceneschopného.

Ale keďže výpoveď prevzal...k tomu nech sa radšej vyjadria skúsený poraďáci. Ja ti len môžem odporučiť § 64 zákonníka práce.
Nataša
22.06.05,04:39
Ja som mala podobného exota. Bolo mi tu poradené /zhruba pred mesiacom/, že pracovný pomer mu končí až po ukončení PN-ky. čiže ak mu končí výpovedná 31.8. a on bude stále PN, vyzvi ho, nech ti urýchlene odovzdá ukončenie PN, resp. nech písomne prehlási, že netrvá na trvaní prac.pomeru, resp. nahlás ho SP, že zneužíva PN. Ak bude PN napr. do 12.9. tak PP mu končí 12.9. a s týmto dátumom ho treba aj odhlásiť zo SP. Skús vyhľadať podobné témy.
Jura
22.06.05,05:01
Súhlasím s Natašou, pozri si znenie § 64 ZP ods. 2 : Ak je zamestnancovi daná výpoveď pred začiatkom ochrannej doby tak, že by výpovedná doba mala uplylnúť
v ochrannej dobe, pracovný pomer sa skončí uplynutím posledného dňa ochrannej doby okrem prípadov, keď zamestnanec oznámi, že na predĺžení pracovného pomeru
netrvá.
Olgica
22.06.05,06:10
Tiež Vás prosím o radu.
Máme zamestnanca na dobu neurčitú. Keď nastúpil nevedel sa skoro ani podpísať (ukrajinec) a teraz vystrkuje rožky - nepracuje a hlavne vyhráža sa kolegom že ich dá zbiť a pod. Ako ukončiť pracovný pomer??? Viem že niekedy si vypije, ale čakať kým tá chvíľa nadíde?
Denda
22.06.05,06:29
Tiež Vás prosím o radu.
Máme zamestnanca na dobu neurčitú. Keď nastúpil nevedel sa skoro ani podpísať (ukrajinec) a teraz vystrkuje rožky - nepracuje a hlavne vyhráža sa kolegom že ich dá zbiť a pod. Ako ukončiť pracovný pomer??? Viem že niekedy si vypije, ale čakať kým tá chvíľa nadíde?Tak to sa to má, ale v praxi skoro nemožné ak chceš ukončiť hneď:
Zatial mu musíš dávať písomné upozornenia na neplnenie si pracovných povinností s tým, že musí byť upozornení na ukončenie pracovného pomeru v prípade opakujúceho sa porušovania. Takéto upozornenie ak si dobre pamätám potrebuješ minimálne dva a v posledných 6 mesiacoch pred okamžitým rozviazaním prac. pomeru bol na odstránenie nedostatkov upozornený.
Ak už teraz vieš akého zamestnanca máš doporučujem sa s ním dohodnúť na rozviazaní prac.pomeru alebo na všetky nedostatky ho písomne upozorniť a s upozorneniami sa už dá riešiť aj okamžité rozviazanie prac.pomeru.
V tomto prípade doporučujem potom právnika, lebo vyzerá, že ten zamestnanec Vám nič neodpustí.
Jura
22.06.05,06:45
Na uplatnenie výpovede zo strany zamestnávateľa zamestnanec musí najmenej dvakrát porušiť pracovnú disticplínu menej závažným spôsobom. Pri alkohole by
som navrhla okamžité skončenie PP - § 68 ods. 1/,písm. b), ale máme to zakotvené
v pracovnom poriadku.
Luba2
22.06.05,07:12
Tiež Vás prosím o radu.
Máme zamestnanca na dobu neurčitú. Keď nastúpil nevedel sa skoro ani podpísať (ukrajinec) a teraz vystrkuje rožky - nepracuje a hlavne vyhráža sa kolegom že ich dá zbiť a pod. Ako ukončiť pracovný pomer??? Viem že niekedy si vypije, ale čakať kým tá chvíľa nadíde?
Pri alkohole by nemal byť problém okamžite skončiť pracovný pomer, musíš však doklad, že zamestnanec vie, čo zamestnávateľ považuje za hrubé porušenie pracovnej disciplíny. Ak to máš v organizačnom poriadku, alebo napr. priamo v pracovnej zmluve, tak mu daj podpísať nejaký interný oznam, ktorým mu to /ale aj všetkým ostatným, aby náhodou nešlo o diskrimináciu/ oznámiš. Ak bude pod vplyvom alkoholu a mu to dokážeš, tak mu dáš okamžité skončenie pracovného pomeru.

Jednoduchšie by sa mi zdalo, hľadať u neho nejaké iné menej závažné porušenia prac.disciplíny, alebo neuspokojivé plnenie pracovných úloh, ktoré v takomto prípade určite ľahšie zadokumentuješ, ako alkohol, na ktorý musíš čakať a dokazovať, písomne ho upozorniť a pri opakovaní prepustiť výpoveďou § 63/d4, alebo e/.
Bionda
22.06.05,08:18
Ja som za dohodu, ale keď sa nedá § 81 treba sledovať a nájsť sa určite čosi nájde...
Olgica
24.06.05,06:20
Vďaka za všetky odpovede. Dopadlo to dobre. Po rozhovore s konateľom chcel odísť sám a podpísal dohodu, pochopil, že s ním nikto nechce robiť.
Ak môžete pomôžte ešte raz:
Zamestnankyňa otehotnela cca pred 1,5-2mesiacmi. Má prac.zmluvu do 30.6.2005. Má právo zamestnávateľ s ňou ukončiť prac.pomer k 30.6.2005????
Jara
24.06.05,07:06
Myslím, že tu ide o pracovný pomer na dobu určitú a teda raz bol uzatvorený do 30.06. a to je záväzné.

Nejde o ukončenie prac. pomeru zo strany zamestnávateľa.

Tiež ale ide o to, ako dlho tu pracuje a aké sú medzi Vami vzťahy, aby ste jej nepokazili materskú...
Livia2
24.06.05,07:08
Áno, pracovný pomer skončíš 30.06.2005.
Olgica
24.06.05,08:42
Ďakujem. Nešlo o našu zamestnankyňu. Dostala list od zamestnávateľa že 30.6.05 končí prac.pomer (doba určitá). Takže bohu žiaľ končí. Ďík.
Janka6685
24.06.05,11:19
Ak je to tak, že je to doba určitá, tak skončí 30. 6., ak by nebola, tak zamestnávateľ nesmie vyhodiť tehotnú ženu.
Maxinka
08.07.05,11:10
Ja by som tiež mala otázočku. Máme zamestnanca na kratší pracovný čas-20 hodínn týždenne a chceme s ním ukončiť pracovný pomer. Môžem sa držať § 49 ods.6, že nemusím udať dôvod na výpoveď a výpvedná doba je potom len 15 dní?Ďakujem
Jura
08.07.05,11:15
rozsah pracovného času je menej ako 20 h týždenne,môžu aj zamestnávateľ aj za-
mestnanec skončiť PP výpoveďou z akéhokoľvek dôvodu alebo ôbez uvedenia dôvo-
du. Výpovedná doba je 15 dní a začína plynúť dňom, v ktorom sa doručila výpoveď.
Maxinka
08.07.05,11:20
Takže môžem ísť podľa toho §.Lebo nie som si istá, keď je ich presne 20 hodín ani menej ani viacej.
Zita5
11.07.05,07:49
Zamestnanec dostal výpoveď o ktorej dopredu nevedel k 8.júlu 2005 , v ten istý deň čiže 8.júla 2005 výpoveď aj od zamestnávateľa písomne prevzal .

Výpoveď bola daná s odvolaním na paragraf 63 ods.1 písm b/organizačné zmeny/ a zároveň paragraf 60/dohodou/ , s tým , že zamestnanec obdrží 2-mesačné odstupné .

Nemám pri sebe ZP , ale podľa Vás je to v poriadku , môže byť výpoveď daná od 8.v mesiaci a v ten istý deň aj odovzdaná zamestancovi .



V tomto prípade sa jedná o švagrinú a len chcem preveriť , či zamestnávateľ postupoval správne aj s vyplatením odstupného . A čo s nevyčerpanou dovolenkou ???


Ďakujem
Chobot
11.07.05,08:11
Treba to upresnit. Kedy podla zamestnávatela má skoncit prac. pomer? Ak má skoncit k 8. 7. a vyplatia 2 mesacné odstupné a zamestnanec s tým súhlasí, tak je to v súlade so zákonom. Ak by mala skoncit na základe výpovede 8. 9. resp. 8. 10. tak to nie je správne.

Výpoved môze dorucit zamestnávatel kedykolvek v priebehu mesiaca. Na základe výpovede zacne prvým dnom nasledovného mesiaca plynút výpovedná doba 2 resp. 3 mesiace (kolko odpracovala svagriná u zamestnávatela?). Pracovný pomer sa skoncí v posledný den výpovednej doby.

Ak zamestnanec poziada o skoncenie pracovného pomeru pred zaciatkom výpovednej doby, tak zamestnávatel musí takejto ziadosti vyhoviet a vyplatit ostupné 2 alebo 3 mesiace. Nemusí vsak súhlasit zamestnanec so skonciním k 8. 7., môze trvat na skoncení k 31. 7. Resp. nemusí súhlasit s dohodou ukoncit prac. pomer k 8. 7., ak chce este mat mzdu do konca mesiaca. Nech trvá na ukoncení k 31. 7. alebo nech si nechá dorucit len výpoved (bez tej klauzuly o dohode, to ench nepodpisuje) a nech sama napíse list so ziadostou o skoncenie prac. pomeru podla § 76 odst. k 31. 7.

Nech sa rozhodne, co sa jej viac oplatí. Ci skoncit k 8. 7. a nechat si preplatit dovolenku, alebo pracovat do 31.7., v rámci toho vycerpat dovolenku a potom skoncit PP.
Zita5
11.07.05,08:14
Chobot ďakujem za reakciu . Už to podpísala , nedostali ani jeden deň na rozmyslenie . Pracovný pomer končil 8.7.2005 v ten istý deň , kedy jej zamestnávateľ doručil výpoveď .

Už sa stým asi nedá nič robiť .


Ešte raz dík .
Chobot
11.07.05,08:23
Este k tomu odstupnému - ak odpracovala u tohto zamestnávatela viac ako 5 rokov, tak má nárok na 3 mes. odstupné.

Takto ich vlastne okrátil o mzdu prislúchajúcu do konca mesiaca po odrátaní dovolenky. Dúfam, ze aspon tú zvysnú dovolenku im preplatili.
Zita5
11.07.05,08:25
Ju totiž prepustili 4 roky pred dôchodkom a pracovala tam 25 rokov .

Teraz sa aj môže odvolať na základe toho odstupného , alebo už nie .
Chobot
11.07.05,08:41
Na 3 mesacné odstupné má nárok zo zákona (§ 76 odst. 2), ak tam odpracovala tolko rokov. Zamestnávatel to nemôze zmenit na dva mesiace ani ked zamestnanec podpísal dohodu o skoncení prac. pomeru, kde sú uvedené 2 mesiace. Raz má nárok na 3 mesiace, tak to musí dostat.

Nech upozorní zamestnávatela, ze v tej dohode je chyba, ze jej patrí 3 mesacné odstupné. Ak sú seriózni, tak to opravia hned a dostane to. Ak budú tvrdohlaví, nech s tým ide na inspektorát práce prípadne nech podá zalobu o vyplatenie odstupného. Výhru má zarucenú.
Jara
11.07.05,08:45
Takže môžem ísť podľa toho §.Lebo nie som si istá, keď je ich presne 20 hodín ani menej ani viacej.
Maxinka, menej ako 20 hodín nie je 20 ale najviac 19 a menej...:D
Zita5
11.07.05,08:53
Na 3 mesacné odstupné má nárok zo zákona (§ 76 odst. 2), ak tam odpracovala tolko rokov. Zamestnávatel to nemôze zmenit na dva mesiace ani ked zamestnanec podpísal dohodu o skoncení prac. pomeru, kde sú uvedené 2 mesiace. Raz má nárok na 3 mesiace, tak to musí dostat.

Nech upozorní zamestnávatela, ze v tej dohode je chyba, ze jej patrí 3 mesacné odstupné. Ak sú seriózni, tak to opravia hned a dostane to. Ak budú tvrdohlaví, nech s tým ide na inspektorát práce prípadne nech podá zalobu o vyplatenie odstupného. Výhru má zarucenú.

Ešte raz Ti pekne ďakujem a niečo musíme spraviť .
Zita5
12.07.05,05:41
Too Chobot , prosím Ťa nechcem veľmi otravovať , ale mám nové skutočnosti a to také , že žiaľ asi nemôže žiadať o trojmesačné odstupné , lebo firma v ktorej zamestnankyňa pracovala ,spravila nasledovný krok :


od roku 1971 do roku 2002 pracovala vo firme XXX
zamestnanci dostali výpoveď a nasledne hneď boli prijatý tou istou firmou, ale tá sa prentransformovala na XXX a.s. No a vtejto a.s. podľa dokladov pracuje od 2002 do 2005 . Takže pekne s ľudmi vykýblili .

Takže neviem čo by sa dalo ?
Zita4
12.07.05,11:22
To dostala aj novú pracovnú zmluvu u tej novej firmy?
Jura
12.07.05,11:34
Ak zanikne zamestnávateľ, ktorý má právneho nástupcu, prechádzajú práva a povin-
nosti z PPV na tohto nástupcu, ak osobitný predpis neustanovuje inak.
Zita5
12.07.05,11:45
Ak zanikne zamestnávateľ, ktorý má právneho nástupcu, prechádzajú práva a povin-
nosti z PPV na tohto nástupcu, ak osobitný predpis neustanovuje inak.
too: Zita4 - dostala aj zmluvu

too Jura : veď práve nechcem menovať nejako tú firmu , ale proste transformácia bola najskôr na s.r.o a potom na a.s. s tými istými zamestnancami aj adresou/sídlom / ale aj s tým istým vedením .
Jura
12.07.05,11:56
Pozri si §27 a následné §§ v ZP.
Zita5
12.07.05,11:58
Ďakujem Ti , ale nemám pri sebe ZP . Určite zajtra .
Chobot
12.07.05,12:10
Teraz som az nasiel príspevok. Vyzerá, ze ide o nástupnícku firmu, ktorá prebrala vsetky záväzky, ako to tu niekto spomenul. V kazdom prípade by som navstívil inspektorát práce, zobral so sebou vsetky pracovné zmluvy, nech to tam pozrú. Takto na dialku neviem urcit, ako upravili vzájomné práva a povinnosti a ako na seba tie firmy nadväzujú. Samotná zmena právnej formy neznamená, ze je to iná firma. Viem, ze aj v SPP, ked sa menila na a.s., tak podisovali nové zmluvy, ale stále boli zamestnaní o jedného zamestnávatela a ronako aj roky u neho im plynuli ďalej.

Môzes si to pozriet aj Ty v obchodnom registri: pozri tú novú firmu a ak tam bude nejaká zmienka, ze je nástupcom firmy XY alebo ze preberá záväzky od nej, tak je to "jasný prípad".

Inou moznostou je, navstívit právnika na konzultáciu (stojí to cca 500-2000 SKK v závislosti od toho, aký právnik to je), nech si to on pozrie.

Nedávno som cítal, ze parlament schválil zákon, podla ktorého sa poskytuje bezplatná právna pomoc v oblsti pracovného práva (tusím pri úradoch práce). Ak chce vediet o tom nieco blizsie, vyhladaj to na nete alebo mi daj vediet, pohladám nieco ja.
Zita5
12.07.05,12:14
Chobot , dneska mi nafaxovala švagriná papiere okolo tejto záležitosti, medzi iným tam má aj potvrdenie o dĺžke odpracovanej doby a to z s.r.o. od 1.7.1971 do 31.3.2002 . Od 1.4.2002 pracovala na novú PZ , ale už boli a.s. Nechcem Ťa veľmi zaťažovať , ale zajtra mi pošlú ostatné doklady ak môžem tak sa ozvem . Som veľmi zvedavá , že či to bolo všetko kóšer.
Chobot
12.07.05,12:23
Dobre, prípadne mi potom daj názov firmy (starej aj novej) do SS. Zarucujem Ti, ze to nezverjním ale len pozriem, ako na seba nadväzujú v obchodnom registri.
Gabr
12.07.05,12:46
Nemám skúsenosti s PN, prosím, skúste mi poradiť.
Chlap nenastúpil 3 dni do práce. Tak sme mu k 04.07 dali výpoveď. Bol ešte v skúšobnej dobe, nastúpil 29.06. Teraz po týždni nám prišla z nemocnice jeho PN od 05.07. Viem, že existuje nejaká ochranná doba, ale ako mám pokračovať? Všetkým ďakujem za odpoveď.
Zita4
12.07.05,14:12
Tak, ako napísal Andrej. Len zobrať PN-ku na Sociálnu poisťovňu spolu s potvrdením príjmu za dobu, počas ktorej u Vás pracoval. Ostatné je už vecou Sociálnej poisťovne. Oni posúdia, aká ochranná lehota platí v jeho prípade. Môže byť, že ochranná lehota bude u neho len 6 dní (ktoré "odpracoval" u Vás). Ak bol predtým niekde inde nemocensky poistený, ochranná lehota môže byť dlhšia.
Nataša
14.07.05,10:26
Ja by som mala ešte otázku k tej výpovedi pre nadbytočnosť § 63/1/b Z.p.

Včera sme dali výpoveď dvom zamestnancom, s tým, že výpovedná doba im končí 30.9. Okamžite požiadali o odstupné /dva mesiace/, s tým, že skončia 15.7. Musia mi dať niečo písomne? Musím prerobiť tie písomné výpovede? Dostanú potom podporu v nezamestnanosti?
anet
14.07.05,11:59
Ked uz radite,poradte aj prosim mne.

Uz som inde spominala,ze sofer sa tak opil vo svojom volnom case,ze si dorezal slachy na ruke.Teraz je na PN, to je O.K. Ale medzitym sme ho preradili na inu pracu, preradenie podpisal. Lenze nik s nim nechce pracovat (koli lenivosti ale aj alkoholu) a tym padom sa stava nadbytocnym.
Najlepsie by bolo rozviazat s nim prac.pomer dohodou ked sa vrati z PN, ale myslim ze to nepodpise.
Tak ma napada,ked ho nik nevidi zvykne si odbehnut na pol deci. Ked mu dame fukat a nafuka mozme ho poslat domov,napisat A a nasledne ho prepustit za hrube porusenie prac.discipliny? A aky § ?
Janka6685
14.07.05,13:03
Ked uz radite,poradte aj prosim mne.

Uz som inde spominala,ze sofer sa tak opil vo svojom volnom case,ze si dorezal slachy na ruke.Teraz je na PN, to je O.K. Ale medzitym sme ho preradili na inu pracu, preradenie podpisal. Lenze nik s nim nechce pracovat (koli lenivosti ale aj alkoholu) a tym padom sa stava nadbytocnym.
Najlepsie by bolo rozviazat s nim prac.pomer dohodou ked sa vrati z PN, ale myslim ze to nepodpise.
Tak ma napada,ked ho nik nevidi zvykne si odbehnut na pol deci. Ked mu dame fukat a nafuka mozme ho poslat domov,napisat A a nasledne ho prepustit za hrube porusenie prac.discipliny? A aky § ?
§ 68 ods. 1 písm. b)
Zita4
14.07.05,14:15
Ja by som mala ešte otázku k tej výpovedi pre nadbytočnosť § 63/1/b Z.p.

Včera sme dali výpoveď dvom zamestnancom, s tým, že výpovedná doba im končí 30.9. Okamžite požiadali o odstupné /dva mesiace/, s tým, že skončia 15.7. Musia mi dať niečo písomne? Musím prerobiť tie písomné výpovede? Dostanú potom podporu v nezamestnanosti?
V zmysle Zákonníka práce zamestnávateľ musí súhlasiť s rozviazaním pracovného pomeru, ak o to zamestnanec požiada vo výpovednej lehote.
V tomto prípade treba spísať dohodu o rozviazaní pracovného pomeru. Výpovede neprerobíš, ale podpíšu dohodu k dátumu, aký dohodnú so zamestnávateľom.
Podporu v nezamestnanosti dostanú, ak boli v posledných 4 rokoch minimálne 3 roky poistení v nezamestnanosti. Nezáleží na tom, akým spôsobom rozviazali pracovný pomer. ;)
Tu je link: http://www.obcan.sk/Default.aspx?catId=13&eventID=818
Evaman
15.07.05,05:47
Doplním : Zamestnancovi pri skončení pp patrí odstupné ..., ak súhlasí so skončením pp PRED ZAČATÍM PLUNUTIA VÝPOVEDNEJ DOBY... § 76 (2) Zákonníka práce.
Zuzka2510
12.10.12,08:46
Dobrý deň chcela by som sa len opýtať môže zamestnávateľ dať výpoveď podľa § 63 - 1b (zrušenie pracovného miesta) a o dva mesiace na to miesto prijať niekoho iného alebo aj toho zamestnanca? Platí ešte tá doba 2 mesiace? Čítam ZP a nenašla som tam tú dobu tak len si to chcem overiť. Ďakujem
Mila123
12.10.12,08:51
Dobrý deň chcela by som sa len opýtať môže zamestnávateľ dať výpoveď podľa § 63 - 1b (zrušenie pracovného miesta) a o dva mesiace na to miesto prijať niekoho iného alebo aj toho zamestnanca? Platí ešte tá doba 2 mesiace? Čítam ZP a nenašla som tam tú dobu tak len si to chcem overiť. Ďakujem

čítaj pozornejšie......
§ 61 ods. 3 ZP znie...

(3) Ak zamestnávateľ dal zamestnancovi výpoveď podľa § 63 ods. 1 písm. b), nesmie počas dvoch mesiacov znovu utvoriť zrušené pracovné miesto a prijať po skončení pracovného pomeru na toto pracovné miesto iného zamestnanca.
Zuzka2510
12.10.12,09:06
A ja to hľadám v §63 ďakujem pekne takže po dvoch mesiacoch môže naspäť prijať toho zamestnanca alebo iného.