mike01
19.02.09,17:24
Dobry den,
minuly rok som bola zamestnana od zaciatku roka do 30.6.2008. Od 1.7. do 31.8. som bola evidovana na urade prace, pricom som nepoberala ziadnu podporu v nezamestnanosti ani davky v hmotnej nudzi. Od 1.9. do 24.9. som pracovala u dalsieho zamestnavatela. Od 25.9. do konca roka som bola dobrovolne nezamestnana a za toto obdobie som nemala ziadne prijmy. Aku sumu treba uviest v danovom priznani v riadku 37, t.j. Znizenie zakladu dane na danovnika? V riadku 45, t.j. Dan podla §15 zakona treba uviest sumu vo vyske 19% zo zakladu dane? Je stanovena horna hranica v pripade danoveho nedoplatku, do vysky ktorej netreba danovemu uradu tento nedoplatok uhradzat (konkretne sa jedna len o nedoplatok vo vyske niekolkych centov)? Vopred dakujem za odpovede.
mysimis
19.02.09,16:30
Nezdaniteľná položka je 98.496,- Sk a na r. 45 napíšeš výšku vypočítanej dane - 19%.
mike01
20.02.09,15:38
cize nezdanitelne minimum si uplatnujem cele, nie len alikvotnu cast podla poctu odpracovanych mesiacov. Aj keby som pracovala iba mesiac do roka mam narok na cele nezdanitelne minimum? nie je tam ziadna podmienka- napr. platby odvody do socialnej poistovne, evidencia na urade prace, .. (momentalne som dobrovolne nezamestnana a platim si iba zdravotne poistenie).

a ako je to zo zaplatenim nedoplatku na dani. ak vysiel nedoplatok 2 centy, je potrebne tento nedoplatok uhradit? (Nemam zaujem darovat 2% z dani). Aka je najvyssia suma ktoru nemusim uhradit.
mysimis
20.02.09,17:07
O uplatnení nezdaniteľnej položky doporučujem preštudovať §36 zákona o dani z príjmov a o minimálnej výške dani hovorí § 46.
mike01
26.02.09,17:36
Este by som si chcela ujasnit jednu otazocku: minuly rok som bola cast roka dobrovolne nezamestnana (nebola som evidovana na urade prace) a za toto obdobie som nemala ziadny prijem. V danovom priznani typu A v riadku 33 je potrebne uviest suhrn povinneho poistneho. Ma sa sem zapocitat aj zdravotne poistenie, ktore som si platila v obdobi, ked som bola dobrovolne nezamestnana? Napr. poistne platene, ked som bola zamestnana bolo 10000 Sk (z potvrdenia o prijmoch od byvaleho zamestnavatela), dobrovolne nezamestnana som bola 2 mesiace a zdravotnej poistovni som teda za tento cas zaplatila poistne vo vyske 2x751 Sk = 1502 Sk. Do r. 33 - uhrn povinneho poistneho treba uviest sumu 11502 Sk (10000 + 1502) ? Dakujem.
Ivana 1511
27.02.09,05:46
Áno, môžeš uviesť aj toto poistenie, ale musíš o tom doložiť potvrdenie, že si to skutočne uhradila ZP.