Eva Póčová
19.02.09,18:11
Ahojte,

môj klient (živnostník) si odkúpil budovu s pozemkom na podnikanie (pohostinstvo) o druhhého podnikateľa, ale v kúpno-predajnej zmluve figurujú ako fyz.osoby nepodnikatelia (čiže bez IČO, DIČ...:cool:).
Samozrejme, že tú budovu chce mať zaradenú do majetku firmy a odpisovať.
Pred predajom predávajúci si ho dal ocenit: stavba 3 200 000,-Sk
pozemok: 87 520,-Sk
V kúpnej zmluve je uvedená celková kúpna cena 2 700 000,-Sk
(je aj list vlastníctva)
Aká je teraz obstarávacia cena? Tá kúpna cena?
Niekde medzi prípspevkami na porade som čítala, že pozemok sa neodpisuje, nemôžem ho zaradiť do majetku a odpísať???
Veľmi pekne ďakujem za pomoc ak niekdo sa mi môže venovať.
Marianna01
20.02.09,07:23
Ahojte,

môj klient (živnostník) si odkúpil budovu s pozemkom na podnikanie (pohostinstvo) o druhhého podnikateľa, ale v kúpno-predajnej zmluve figurujú ako fyz.osoby nepodnikatelia (čiže bez IČO, DIČ...:cool:).
Samozrejme, že tú budovu chce mať zaradenú do majetku firmy a odpisovať.
Pred predajom predávajúci si ho dal ocenit: stavba 3 200 000,-Sk
pozemok: 87 520,-Sk
V kúpnej zmluve je uvedená celková kúpna cena 2 700 000,-Sk
(je aj list vlastníctva)
Aká je teraz obstarávacia cena? Tá kúpna cena?
Niekde medzi prípspevkami na porade som čítala, že pozemok sa neodpisuje, nemôžem ho zaradiť do majetku a odpísať???
Veľmi pekne ďakujem za pomoc ak niekdo sa mi môže venovať.

Do majetku firmy môžeš zahrnúť aj pozemok, len ho nebudeš odpisovať. Čo tým získaš, bude vyššia hodnota vlastného imania firmy.
Do obstarávacej ceny budovy zahrnieš kúpnu cenu nehnuteľnosti (budovy), všetky náklady spojené s obstaraním, z toho budeš odpisovať.
Eva Póčová
20.02.09,13:48
Ďakujem za odpoveď, ale ešte je tu pár vecí v ktorých nie som si istá.
Ako si určím cenu budovy, keďže v zmluve nie je rozpísaná kúpna cena pozemku a budovy, ale spolu 2 700 000,-Sk. Ako to rozdelím? Mám tu znalecký posudok od predávajúceho, môžem tie pomery určiť podľa nej, lebo tam sú rozpísané hodnoty pozemku a budovy, bude to správne?
A čo keď ešte nemá všetko úplne zaplatené, ovplyvní to vôbec celé zaradenie majetku a odpisovanie??? (JÚ)
Ďakujem za odpoveď.
Eva Póčová
21.02.09,12:27
Proím Vás, môže sa mi ešte niekto venovať??? Viem, že teraz všetci máte dosť práce, ale ja to musím dokončiť najneskôr do utorka. Ďakujem
marjankaj
21.02.09,12:41
Ďakujem za odpoveď, ale ešte je tu pár vecí v ktorých nie som si istá.
Ako si určím cenu budovy, keďže v zmluve nie je rozpísaná kúpna cena pozemku a budovy, ale spolu 2 700 000,-Sk. Ako to rozdelím? Mám tu znalecký posudok od predávajúceho, môžem tie pomery určiť podľa nej, lebo tam sú rozpísané hodnoty pozemku a budovy, bude to správne?
A čo keď ešte nemá všetko úplne zaplatené, ovplyvní to vôbec celé zaradenie majetku a odpisovanie??? (JÚ)
Ďakujem za odpoveď.

No malo by to byť v zmluve, ale ak nie je urob pomer podľa posudku. Nevadí ak to nie je zaplatené, záleží na tom, či je to v katastri prepísané na teba. Až potom to môžeš zaradiť do majetku a začať odpisovať.
Eva Póčová
21.02.09,17:47
Ďakujem pekne už som trošku kludnejšia. V katastri už je prepísané.
kaspi71
24.02.09,14:19
Viete mi poradiť, ako zaradiť do majetku zdedený rodinný dom v r. 2008, ktorý sa prenajíma. Ďakujem.