Zitulda
19.02.09,19:02
Od začiatku vykurovacej sezóny máme neustále problémy s nepostačujúcim a meniacim sa vykurovaním v bytoch. Príkladom uvádzam, že je vonku cca -10°cm. Raz máme radiátory ( nastavenie ventílov je na 5-ke sústavne) vlažné a teplo v izbe max. 20°C, prívodné potrubie je ako tak teplé, ale spiatočka je skôr studená. Niekedy zas nevieme si predstaviť ako je to možné? ale je teplo cca 22-23°C, radiátor aj potrubia sú teplé...áááále v radiátoroch je veľký hluk. Na dotaz prečo je to tak od správcu sme dostali odpoveď. Citujem " Začiatkom októbra sa realizujú nastavenia výstupných parametrov z jednotlivých OST. Na uvedenej OST(číslo OST tu neuvádzam zámerne) ako jedinej na sídlisku je inštalované čerpadlo s frekvenčným meničom. Vzhľadom na uvedenú skutočnosť sa v tejto OST výstupné parametre vykurovacieho média nedajú nastaviť, pretože čerpadlo si výstupný tlak reguluje sám. Vstupné parametre sa znovuvyregulovali v objektoch ktoré boli zateplené, aby sa u nich hluk v systéme ÚK neprejavoval. Vo vašom objekte sme uvedené zmenyv nastavení parametrov ÚK nevykonali, pričom hodnoty sú nastavené tak, ako po minulé vykurovacie obdobia". Po minulé roky neboli až také problémy ako teraz. Dá sa niečo urobiť? Ďakujeme.
Julian
19.02.09,19:52
K tej prvej časti sa neviem veľmi vyjadriť, lebo znie to dosť "záhadne" ale odporúčal by som všímať si parametre na vstupe do domu. Pri zmluve o dodávke tepla by mali byť podľa zákona uvedené parametre dodávky a aj vykurovacia krivka. Zameral by som sa teda, či sú dodržané parametre a ak sú, potom by som hľadal problém inde.

K tomu čerpadlu asi toľko: Pokiaľ viem tak tieto čerpadla sú už nastavené od výrobcu na určitú pracovnú krivku. Pri montáži do okruhu si ju čerpadlo upraví na konkrétne podmienky a uloží do pamäte.
Niečo sa zmenilo a krivka ostala. Krivka sa znova nastaví tak, že čerpadlo sa vyresetuje, potom si čerpadlo nastaví novu pracovnú krivku pre nové podmienky.
Neviem či hovoríme o tom istom čerpadle, preto ber túto informáciu s rezervou.
najag
20.02.09,07:32
Tazko sa vyjadrovat na dialku k problemu. Predovsetkym je treba brat do uvahy, ze teplota dodavaneho tepla je riadena ekvitermne , na zaklade vonkajsej teploty.Ak nie je dobre nastavena ekvitermna krivka v centralnom zdroji tepla, tak potom teplota dodavaneho media nezodpoveda vonkajsej teplote a teda ani poziadavkam. Co sa tyka teploty spiatocky, ak je odovzdane v bytoch vsetko teplo cez radiatory, alebo je maly odber tepla v bytoch, tak logicky je spiatocka studena. A zalezi tiez na tom, kolko bytov mas nad sebou, lebo iba oni ovlivnuju teplotu spiatocky u teba. Ked je spiatocka tepla, tak to svedci o tom, ze je vela pripojenych radiatorov na okruhu nad tebou a je aj najvacsi prietok, takze teplo sa nestihne odovzdat cez radiatory a odchadza cez spiatocku nazad do kotolne. A je otazka, ako je vyregulovany vas hydraulicky system vykurovania v bytovom dome.
charonme
20.02.09,07:44
hluk+studene radiatory = vzduch v systeme
Zitulda
25.02.09,10:24
Chlapci Julián,najag charonme v prvom rade ďakujem Vám za reakcie a ospravedlňujem sa, za meškanie. Mám ale otázky ďaľšie,ak viete a chcete odpovedzte -poraďte, poprípade podľa uváženia na SS-ku prosím a nesmejte sa. Som iba stavebný projektant a predseda členskej samosprávy, neviem, či od správcu na tieto otázky dostanem odpoveď.
- Julián píšeš- Pri zmlúve o dodávke tepla......Moja otázka:
a.) Od koho získam aspoň na nahliadnutie parametre dodávky tepla aj s vykurovacou krivkou
b.) kde hľadať a čo? aby som mohla pozrieť parametre pri vstupe-sú sprístupniteľné?
c.) o čerpadle písal vedúci energetik od správcu a predpokladám, že je to v OST-k tomu ja nemám prístup ...asi...aj keby som si to požadovala.
- najag na Tvoju otázku..ako je vyregulovný Váš...... Na to môžem odpovedať, že áno vraj máme komplexne vyregulované...lebo máme ventíle na každom radiátore typu "Oventrop a nastavené tak, že pri stupni "2"- je radiátor po čase ( pri vonkajšej teplote cca-5 až 8°C ) úplne studený. Pri stupni "4" by vraj malo byť 24°C no my máme v O. I. teplotu max.19°C nie viac a pri "5"-ke máme max. 21°C.(O.I. s logiou je na sever, okná nie sú zatiaľ vymenené). Od "2" nižšie by sa nemala teplota nastaviť aspoň si myslím, ak má byť systém vyregulovaný a fungovať dobre. Ale nie je to u každého.Kde môže byť chyba, ak niekto si vie otočiť hlavicu až na značku snehovej vločky- iní len po "2"-ku. V jednom byte na 9.p. vôbec nemali namontované hlavice(tie montovali koncom roku 2008), pritom hlavice boli montované v roku 1996.
My sme 13 podlažný blok a rozvod ÚK je v technickom podlaží nad 12-tým poschodím-čiže horný rozvod a odvzdušňuje sa v pivniciach. Jedno sa mi ale nezdá a tam môže byť chyba. V projekte ÚK (skutočné prevedenie), ktorý som po známosti získala, zistila som nasledovné: stanovené teploty sú vo všetkých izbách na 20°C Píšem o O.I s loggiami na sever s plochou 24,55 m2 a myslím si ze je zle stanovený počet článkov ak berieme v úvahu, že je horný rozvod potrubí. Na prízemí je 17 článkov-liatinových, od 1.p. po 6.p. je 16 článkov liatinových a od 7.p. po 11.p majú po 19 článkov oceľových a 12.p. má až 26 článkov oceľových. Nemalo by to byť naopak?! veď na prízemí -kde ÚK končí je menej článkov ako na 12.p., kde nad sebou v technickom podlaží sú rozvodné potrubia pre jednotlivé stupačky.
- charonme - asi si zle prečítal môj príspevok, lebo hluk v radiátoroch je -keď je teplota vyššia, že sú teplé a v izbe je 24°C. Prečítaj si to prosím ešte raz.
Julian
25.02.09,17:16
- Julián píšeš- Pri zmlúve o dodávke tepla......Moja otázka:
a.) Od koho získam aspoň na nahliadnutie parametre dodávky tepla aj s vykurovacou krivkou
b.) kde hľadať a čo? aby som mohla pozrieť parametre pri vstupe-sú sprístupniteľné?
c.) o čerpadle písal vedúci energetik od správcu a predpokladám, že je to v OST-k tomu ja nemám prístup ...asi...aj keby som si to požadovala.


§19, Zákona 657/2004 Z. z. hovorí čo okrem iného musí obsahovať Zmluva o dodávke a odbere tepla. Dodávka tepla sa uskutočňuje na základe písomnej zmluvy o dodávke a odbere tepla medzi dodávateľom a odberateľom. Odberateľom vo vašom prípade môže byť SVB alebo správca (podľa toho aký máte spôsob výkonu správy). Tam by si to mala hľadať a nemalo by to byť žiadne tajomstvo.
Podľa mňa ak sú dodržané vstupné parametre (a sú správne vyrátané), tak čerpadlo by Ťa nemuselo zaujímať.

Čiže "správca- energetik" (OST, alebo domu ?)by sa nemal vyhovárať na čerpadlo, ale starať sa o to aby to fungovalo.
najag
26.02.09,08:39
Zitulda, hlavica Oventropu ma pravdepodobne oznacenie rozsahu regulovanej vnutornej teploty od 1 do 5, pricom stupni 1 zodpoveda vnutorna teplota 8 stupnov C, stupnu 2 odpoveda 12 stupnov C, stupnu 3 odpoveda teplota asi 20 stupnov C, stupnu 4 odpoveda teplota 24 stupnov C, stupnu 5 odpoveda teplota 28 stupnov C. To vsetko za prepokladu, ze teplota media ma taku teplotu, aby radiator mohol odovzdat svoj plny vykon.Takze, ak je hlavica nastavena na stupen 5, mal by byt plny prietok radiatorom a plny vykon, ktory vsak zodpoveda momentalnej teplote media. Treba si uvedomit, ze bytove domy boli povodne projektovane na teplotny rezim 90/20/70 pri teplotnom spade 20 stupnov C a projektovanej vnutornej teplote 20 stupnov. A samozrejme vzhladom k metrologickym podmienkam , prestupovym cinitelom obvodoveho mura atd. a faktoru tvaru budovy. Ak ste robili hydronicke vyvazenie systemu, tak uz urcite na teplotny rezim 70/20/50, co malo teda aj vliv na vykon radiatorov, pretoze je rozdiel, ci je na vstupe radiatora voda tepla 90 stupnov C, alebo 70 stupnov C. A k tomu este ekvitermne riadenie vykonu, teda teploty vody v kotolni, ktora odpoveda nejakej vonkajsej teplote, takze na plny vykon ide kotolna iba pri poriadnej zime, inak nie. Podla toho sa musime riadit pri nastavovani radiatora, nemozeme ocakavat teplotu 28 stupnov C v izbe po nastaveni hlavice na cislo 5 , ked teplota vody v okruhu nemoze odovzdat v ziadnom pripade take teplo, ktore by miestnost vykurilo na teplotu 28 stupnov. Inak na vstupe budovy su na vstupnom aj vratnom potrubi teplomere, ak vies vonkajsiu teplotu, mozes priradit k nej teplotu vstupnej a vratnej vody a z nejaku dobu budes vediet aj ekvitermnu krivku, aspon priblizne. Samozrejme, vyvazenie nie je jednoduche, je to niekedy mylna predstava o vyvazenom systeme v bytovom dome, aj ked je vlastne nevyvazeny, najma ak clovek vidi, aku pristrojovu techniku niektore firmy vlastnia, teda nevlastnia, aj keby ju vlastnit mali. Tomu potom odpoveda ja kvalita ich vyvazenia:D
Zitulda
27.02.09,17:10
Vo štvrtok boli odpočítavať hodnoty pracovníčky od dodávateľa tepla od nich som sa dozvedela, kde sa odčítavajú parametre nastavenia pri vstupe. Nastavené je vraj na 15,2, ale niekde -v iných blokoch je na 17. Povedali že tých 15,2 nie je zlé. Keď som však im povedala čo sa deje pri jednotlivých termohlaviciach,tak s tým naším vyregulovaním systému nie je všetko v poriadku. Aj to, že počet článkov vtej istej miestnosti na prízemí je menší ako na 12-tom poschodí a vykurovanie je vo vežiaku horným rozvodom ich veľmi prekvapil. Nakoniec som sa dozvedela, že mnohí majú v bytoch termohlavice odblokované, že to nie je nič ťažké a dokonca mi bolo povedané, ako sa to má urobiť. Som z toho na vetvách, že sa takéto veci dejú, že ľudia si robia to čo by nemali ale chcú aby bolo teplo a všetko to takto nemá zmysel. Verte mi, je mi do :mee::mee::mee: No a ja si pôjdem od správcu vyžiadať (ten slávny projekt vyregulovania) ak ho vôbec nejaký má. To bude zase tvrdý deň na nervy v pondelok u správcu.:confused::rolleyes: uvidíme.
najag
28.02.09,13:17
To, ze niekto si vyradil z cinnosti termostaticku hlavicu, za predpokladu, ze meriate spotrebu tepla v bytoch, neovlivnuje cinnost systemu, len je to ku skode daneho vlastnika bytov, pretoze ma nadspotrebu tepla. Dalsiu vec je treba mat na pamati, ze ludia si v casoch minulych mohli pomenit radiatory podla svojich predstav a moznosti, ale ak ste robili vyvazovanie, tak ste mali fyzicky zistit pramatre vykonov radiatorov v bytoch.No a nerozumiem tomu, preco by som malo dopravit medium v bytovom dome potrubim do vysky a potom zase dole a zdvojnasobit vysku rozvodu vykurovania, ale mozne je aj nemozne :D
Zitulda
28.02.09,15:18
Náš blok je 13 podlažný bodový vežiak,typový (-dľa STÚ Praha). Ako družstevný blok bol skolaudovaný v roku 1969, potom od 02.70 sme obdržali kľúče od bytov. V tom období keď sa začali stavať vežové až 13.podlažné domy aj ČSN normy ÚK uvažovali s horným rozvodom. Dolný rozvod ÚK so stupačkami sa robil podľa noriem len do maximálnej výšky domov do 8.podlaží. My máme dvojtrubkový systém a potrubie Úk je vedené vedľa výťahovej šachty nad 13.podlažie, kde je montážny priestor pre horný rozvod potrubia. (Asi sa lepšie rozvádza teplá voda do jednotlivých radiátorov samospádom). V technickom podlaží -tzv. montážna priestor pre horný rozvod sú na jednotlivých odbočkách potrubia uzatváracie šikmé ventíly pre uzatvorenie stupačiek v prípade poruchy.Vratné potrubie je vedené pod stropov pivníc a tam sú aj vypúšťacie ventíly. Čiže ak niekde robía výmenu, prípadne odstrňujú poruchu na radiátoroch, musíme najprv v montážnom priestore stupačky uzavrieť, potom v pivnici otvoriť ventíly a systém vypustiť a po ukončení prác, znova všatko dať do poriadku, čiže pozatvárať a pootvárať na dvoch miestach.
Tak sa stala na sídlisku v jednom z vežiakov vo štvrok porucha v montážnom priestore. Štastie mali byty že na 12. poschodí bol niekto doma a poruchu hneď nahlásil, hoci v inkriminovanom byte všetko majú zničené. O tieto rozvody aj samotné stúpačky by s mal starať správca, robiť kontrolu a avizovať, že niečo nie je v poriadku.
Zitulda
28.02.09,16:00
No a s tou nadspotrebou tepla u nás je tak, že ľudia na nižších podlažiach(aj niektorí čo majú odblokovaný merač) majú nedoplatky možná len preto, že majú malý počet článkov na radiátoroch a preto ten zásah, aby mohli mať teplo aspoň 22°C. Zatiaľ na vyššom (12.poschodí) tiež sú u niekoho odblokované merače má ich nastavené na stupni 1 a teplo má aj 26°C - veď má väčší počet článkov čo pri 1-ke vykúri dobre ale má aj 9000.- SK preplatky na kúrení.
Prosím poraďte či máme výbor požadovať od správcu prešetrenie správnosti počtu článkov, alebo máme požadovať projekt na vyreguľovania systému k nahliadnutiu. Ale ak vravíš, že odblokovanie termohlavíc nemá vplyv na vyreguľovanie tak laicky to chápem tak, že tým sa nič nezmení.Nie je nutné sa tým vôbec zapodievať?!
Možná, že mám úplne blbú otázku a už som z toho aj ja blbá, ale načo je dobré mať hydraulické vyváženie a termoreguláciu k čomu má slúžiť, ak si každý môže odblokovať termoventíly a blok ostáva aj tak vyregulovaný.:confused::rolleyes::cool:
najag
28.02.09,18:54
Zitulda, ak premyslam, tak u Vas je hydraulika robena samospadom, tada gravitaciou zeme. Takze u Vas vlastne , pri Vasom systeme ani netreba robit hydrauliku, ktora sa robi za ucelom, aby v potrubi bol vzdy rovnaky tlak a rovnaky prietok, ak sa tlaci vody odspodu hore, pretoze ak by nebolo hydraulicky potrubie vyregulovane, ak by si pustili vsetci na spodnych castiach radiatory, tak by horni mali maly prietok a nevykurovalo by ich a ak by mali zatvorene, tak tlak by bol velky a voda by u hornych pretlacala a prekurovala by byty. Termostaticka hlavica na ventile iba zabezpecuje, aby bol vykon radiatora regulovany iba na zaklade nastavenia, ak ju nastavis na najvyssi stupen , tak je radiator otvoreny stale. Ale u vas moze byt iny problem, ze si upravili aj termostaticke ventily a z vysokoodporoveho ventilu si vyrobili ventil nizkoodporovy, takze je v nom vacsia prietokova diera. Ale u vsetkeho je podstatne to, ci merate teplo na radiatoroch cez merace tepla PRVN, teda pomerove rozdelovace vykurovacich nakladov, lebo potom by byty s velkym vykurovacim vykonom museli aj vela platit a to by kazdy poznal a nemanipuloval by. Skor si myslim, ze sice mate termostaticke hlavice, ale asi nemerate v byte teplo, ktore spotrebovali radiatory. Inak neviem, ci mate nejaku dokumentaciu, bola to typova vystavba bytovych domov, podla katalogovej dokumentacie, jedine ,ak by ste robili hydronicke vyregulovanie a vtedy by ste ju mali mat.Ale mozne je vsetko.
Zitulda
02.03.09,07:07
Správne píšeš na konci, že možné je všetko, tak presne sa to vzťahuje na naše vykurovanie-vyregulovanie. Máme aj merače odparovacie (dvojtrubičkové, kde pri odčítaní vždy jednu vymenia). Sú typu "Brunata". A ako som písala, dolné poschodia z dôvodu malého počtu článkov, aby mali teplo musia mať vždy otvorené ventíly na stupni "5" - a majú nedoplatky na ÚK. Horné, že majú väčší počet článkov a niektorí si upravili termohlavice aj pri stupni "1" majú teplo 24-26°C. Preto vypínajú až na "0" ale aj tak majú preplatky.
najag ďakujem Ti že si sa s našim problémom intenzívne zaoberal.
sito
02.03.09,14:04
Zitulda, už sa nikomu nechvál, že máte odparovacie merače. SÚ TO PRVN! ????? Čím skôr namontujte elektronické, tým lepšie pre váš dom! Neprerobíte, získate!
Julian
02.03.09,16:33
Zitulda, už sa nikomu nechvál, že máte odparovacie merače. SÚ TO PRVN! ????? Čím skôr namontujte elektronické, tým lepšie pre váš dom! Neprerobíte, získate!

S tým sa nedá súhlasiť!
Zitulda
02.03.09,19:40
Zitulda, už sa nikomu nechvál, že máte odparovacie merače. SÚ TO PRVN! ????? Čím skôr namontujte elektronické, tým lepšie pre váš dom! Neprerobíte, získate!


S tým sa nedá súhlasiť!

Áaale chalani, myslíte si že sa chválim ;):D veď ja viem, že to nie je O.K. Už keď nám správca dávno ponúkal tieto merače sme niektorí,vtedy ešte nájomníci s nimi nesúhlasili (boli aj lepšie) ale boli drahšie a ľudia si nedali povedať. Tak sa kúpili zlé a aj na tie sme doplácali 1800.- Sk/3.izbový byt. Kto mi povie ako a vôbec, vedeli by ste presvedčiť (ja sa o to pokúšam už dva roky) majiteľov bytov teraz?! aby si zakúpili merače z vlastného vrecka? Cena jedného merača je cca 500.- Sk t.j. 16,60 €. Určite by prijali aby sa zakúpili z FOaÚ ale 258 meračov by nás vyšlo 4282,80 €. Nakoľko máme podanú žiadosť na komplexnú obnovu domu aj s obnovou oboch výťahov, tak si to nemôžme dovoliť. Žiaľ, že sme niekoľkí, čo by si zakúpilo elektronické, ale musí to byť na všetky byty. Poraďte, ako ich presvedčiť (52 vlastníkov aby dali 66,40 €, 12 vlastníkov po 33,20 € a 26 vlastníkov po 16,6 €). :confused: Dokonca máme 13 nájomníkov, čo nemajú byty odkúpené, lebo (podľa nich okrem toho, že ich presvedčil o tom správca) sa neoplatí, (ešte rok musia splácať anuitu) a na odkúpenie nemajú. Pritom za trojizbový by mali zaplatiť cca 3500.- SK.
Julian
03.03.09,18:51
S tým sa nedá súhlasiť!

Asi som sa zle vyjadril, ale ja nesúhlasím s tvrdením sito.
Elektronické PRVN majú hlavne výhodu rýchlejšieho odčítania údajov, ale to je asi všetko.
Keď nám boli vymenené odparovacie za elektronické tak sa zmeny na výsledku neudiali, ale pribudli iné problémy . Vysoká poruchovosť ešte aj v treťom roku prevádzky (v prvom roku asi 14 %, v druhom ešte viac a za rok 2008 nemám údaj) a teda náhradný výpočet.
Odparovacie PRVN sa môžu rozbiť, ale nie pokaziť.
Jozef I
03.03.09,22:10
Asi som sa zle vyjadril, ale ja nesúhlasím s tvrdením sito.
Elektronické PRVN majú hlavne výhodu rýchlejšieho odčítania údajov, ale to je asi všetko.
Keď nám boli vymenené odparovacie za elektronické tak sa zmeny na výsledku neudiali, ale pribudli iné problémy . Vysoká poruchovosť ešte aj v treťom roku prevádzky (v prvom roku asi 14 %, v druhom ešte viac a za rok 2008 nemám údaj) a teda náhradný výpočet.
Odparovacie PRVN sa môžu rozbiť, ale nie pokaziť.

Takže keď sa rozbije, tak sa nepokazí. Pekné. :D
sito
04.03.09,06:48
Asi som sa zle vyjadril, ale ja nesúhlasím s tvrdením sito.
Elektronické PRVN majú hlavne výhodu rýchlejšieho odčítania údajov, ale to je asi všetko.
Keď nám boli vymenené odparovacie za elektronické tak sa zmeny na výsledku neudiali, ale pribudli iné problémy . Vysoká poruchovosť ešte aj v treťom roku prevádzky (v prvom roku asi 14 %, v druhom ešte viac a za rok 2008 nemám údaj) a teda náhradný výpočet.
Odparovacie PRVN sa môžu rozbiť, ale nie pokaziť.

So mnou nemusíš súhlasiť. Život je rovnica o mnoho neznámych. Bežne sa hovorí, s tým som nepočítal, to sme si mali spočítať atď., počítanie bez čísel. Keď príde na podrobnosti, prídu k slovu čísla. Tých dokážu elektronické, zaznamenať viac. Teda dá sa základe prístrojov spraviť objektívnejšie rozdelenie nákladov. Ale na základe tých meraní sa dá vypočítať rozdelenie, potreba tepla pripadajúca na jednotlivé radiátory, miestnosti. Jasne je to možné aj u prístrojov na odparovanie, rozdiel je v ich presnosti, objektivite podľa množstva čísel.


Neviem kto Vám dodal prístroje, akú máte značku, Možno to chcelo viac informácii o prístrojoch a lepší výber dodávateľa prístrojov. Nie sme takí bohatí, aby sme si kupovali lacné veci. Možno ste si vybrali zmätky, šmejd.
Julian
04.03.09,13:22
Takže keď sa rozbije, tak sa nepokazí. Pekné. :D

Auto sa môže pokaziť ale rozbiť ho niekto musí. Ak Ty v tom nevidiš rozdiel a dávaš medzi to rovnítko, tak máš svoju pravdu a ja Ti ju neberiem.
Julian
04.03.09,13:31
So mnou nemusíš súhlasiť. Život je rovnica o mnoho neznámych. Bežne sa hovorí, s tým som nepočítal, to sme si mali spočítať atď., počítanie bez čísel. Keď príde na podrobnosti, prídu k slovu čísla. Tých dokážu elektronické, zaznamenať viac. Teda dá sa základe prístrojov spraviť objektívnejšie rozdelenie nákladov. Ale na základe tých meraní sa dá vypočítať rozdelenie, potreba tepla pripadajúca na jednotlivé radiátory, miestnosti. Jasne je to možné aj u prístrojov na odparovanie, rozdiel je v ich presnosti, objektivite podľa množstva čísel.


Neviem kto Vám dodal prístroje, akú máte značku, Možno to chcelo viac informácii o prístrojoch a lepší výber dodávateľa prístrojov. Nie sme takí bohatí, aby sme si kupovali lacné veci. Možno ste si vybrali zmätky, šmejd.

Určite sú to vyložene šmejdy pri ktorých sa niekto nabalil. Ja som bol proti a kopec ďalších tiež, ale nestačilo to. Teraz sú problémy.

K tej presnosti len toľko: myslíš si, že digitálny teplomer je presnejší ako sklenený? Odčítať sa dá presnejšie, ale či je to pravda to je už druhá vec.
sito
05.03.09,07:18
Určite sú to vyložene šmejdy pri ktorých sa niekto nabalil. Ja som bol proti a kopec ďalších tiež, ale nestačilo to. Teraz sú problémy.

K tej presnosti len toľko: myslíš si, že digitálny teplomer je presnejší ako sklenený? Odčítať sa dá presnejšie, ale či je to pravda to je už druhá vec.

Je demokracia a tá potrebuje osvetu, propagáciu, kampaň atď.

Julko, spomínaš si v jednej téme si tvrdil, že sú to PRVN. Začína sa vyjasnievať, PRVN, prístroj porovnávaš s teplomerom. Teplomer je prístroj, ktorý merá teplotu v °C v reálnom čase. Sklenený je pohár. Ortuťový musí niekto pravidelne odpísať a zaznamenať teplotu na papier. Digitálny môže mať automaticky na voliteľný čas záznamu teploty s dobou, kedy sa musí dostaviť k nemu obsluha. PRVN, prístroj je tiež teplomer, len neukazuje teplotu, ale zaznamenáva pôsobenie teploty v nešpecifických jednotkách na kalibrovanom mieste radiátora, digitálny.

Tu by nám teplota nebola k ničomu, keď nevieme s nej vypočítať, koľko tepla, Gj. bolo treba na jej dosiahnutie. Ale s nameraných jednotiek sa to dá. A dá sa vypočítať aj výpočtová teplota, ktorá môže byť aj 100 °C, ak 100 °C vydelíme teplotou 20 °C, dostaneme výsledok 5. To znamená, že minul toľko tepla, Gj., že by vykúril s nim dom ďalšie 4 byty. Má platiť len za jeden? Ak, áno, načo sú PRVN? Na .....

Odparovací ná miesto ortuti špeciálnu kvapalinu, ktorá sa pôsobením tepla odparuje, čím viac sa jej odparí, tým viac tepla, Gj. pôsobilo na kvapalinu. Komu na konci roku chýba najviac kvapaliny mal by uhradiť najväčšie percento podielu z nákladov domu za teplo. Ale ostatní ho nemusia nechať v štichu. My to za teba zaplatíme a nikto si toho ani nevšimne. Dáme 50 : 50 %.
Julian
05.03.09,15:43
Je demokracia a tá potrebuje osvetu, propagáciu, kampaň atď.
Tu by nám teplota nebola k ničomu, keď nevieme s nej vypočítať, koľko tepla, Gj. bolo treba na jej dosiahnutie. Ale s nameraných jednotiek sa to dá.

Sito neber moje príspevky doslovne.
Ak som uviedol, že odparovacie PRVN sa nemôžu pokaziť iba rozbiť, tak Jozef I sa :D.
Rozoberiem, hoci nič nové nepoviem. Ak sa na odparovacom PRVN vymení trubička, to obrazne povedané akoby sa vykonalo "overenie" (a platia fyzikálne zákony, ktoré určujú presnosť merania).
Na digitálnom počas jeho životnosti nikto žiadne "overenie" nerobí, hoci neverím tomu, že všetky jeho súčiastky počas životnosti nezmenia svoje vlastnosti (ak by boli garantované, tak by sa určené meradlá cyklicky nemuseli overovať).

Ak sa meradlo overuje tak má obyčajne aj justovací člen ktorým je možné prestavovať odchýlky +- . Ak ho nemá a meradlo nevyhovie, tak sa musí vyhodiť.
Ten teplomer som použil ako príklad. Pracovné etalóny a etalóny nižšej triedy v tomto obore sú vlastne sklenené teplomery (s určitými definovanými neistotami- odchýlkami), ktoré sú schopné udržať si tie vlastnosti. To je k tej presnosti.

Čo sa týka problematiky rozpočítania nákladov za vykurovanie odporúčal by som Ti článok v časopise TZB haustechnik. Mám ho len v tlačenej forme (na nete nie je k nemu bezplatný prístup), ale pokusim sa ho zoskenovať.
Vypichnem z neho iba niektoré veci ktoré Ťa interesujú:

PRVN nie sú meračmi spotreby tepla v miestnosti. Monitorujú len jednu z mnohých ciest šírenia tepla v dome. Sú to prístroje, indikátory, ktoré sledujú teplotu ......
Užívateľ bytu s neprimerane vysokými naúčtovanými nákladmi má minimálnu šancu brániť sa......... pretože rozpočítanie sa vykonalo v súlade so zák.657/2004 a vyhláškou 630/2005 Z.z. Dá sa povedať, že v tomto prípade je nespravodlivosť priamo právne zakotvená.

Stručne povedané tento článok hovorí okrem iného to, že tí čo majú vysoku rozpočítanú spotrebu v skutočnosti také množstvo tepla nemohli odobrať (tu sa hovorí o 40-tich% nad priemerom a Ty sa dožaduješ až štvornásobku).
Ak sa mi podarí článok zoskenovať tak Ti ho pošlem.
Ale to všetko sa v tejto téme už preberalo.