Memfis
19.02.09,21:13
Mam v uctovnictve mne vystavenu zalohovu fakturu z roku 2003.
Tu som zaplatil ale faktura k nej nikdy neprisla. Subjekt ktory fakturu vystavil uz neexistuje.

Ako to uctovne teraz vyriesit?

Dakujem za odpovede.
davidko
19.02.09,20:17
Mas v uctovnictve zauctovanu zalohovu fakturu alebo zaplatenny preddavok, ktory nemas vysporiadany lebo Ti neprisla vyuctovacia faktura?
Memfis
19.02.09,20:47
Neprisla vyuctovacia faktura. Prisla len zalohova, tu som zaplatil z firemneho uctu.
davidko
20.02.09,07:42
Neviem, ci uctujes v JU alebo v PU. Rok 2003 je pre mna osobne uz predpisovo strasne daleko, takze ta nechcem miast. Ale o zalohovej fakture sa nezvykne uctovat, ta sa len zaplati a ubytok penazi sa zachyti ako poskytnuty preddavok/financie, tzn. 314/211, 314/221. Ak Ti do konca roka nepride vyuctovacia faktura zachytis si naklad (ak to bol naklad a tykalo sa to daneho roka) 5**/326 (nevyfakturované dodavky) a potom az do obdrzania faktury "vlecies" zostatky na 314 a 326. Ak firma uz neexistuje, osobne by som sa snazila dodrzat, ze uctovnictvo ma odzrkadlovat realitu a internym dokladom by som si vysporiadala 326/314 s dolozenim vypisu z registra, ze boli zruseni. Ako to mas zauctovane, kde sa ti to "vlecie"?
Bambi23
20.02.09,13:08
Neviem, ci uctujes v JU alebo v PU. Rok 2003 je pre mna osobne uz predpisovo strasne daleko, takze ta nechcem miast. Ale o zalohovej fakture sa nezvykne uctovat, ta sa len zaplati a ubytok penazi sa zachyti ako poskytnuty preddavok/financie, tzn. 314/211, 314/221. Ak Ti do konca roka nepride vyuctovacia faktura zachytis si naklad (ak to bol naklad a tykalo sa to daneho roka) 5**/326 (nevyfakturované dodavky) a potom az do obdrzania faktury "vlecies" zostatky na 314 a 326. Ak firma uz neexistuje, osobne by som sa snazila dodrzat, ze uctovnictvo ma odzrkadlovat realitu a internym dokladom by som si vysporiadala 326/314 s dolozenim vypisu z registra, ze boli zruseni. Ako to mas zauctovane, kde sa ti to "vlecie"?

Ahojte,
ja mam taky isty problem ... zaloha sa nam vlecie na ucte 314 uz asi 5 rokov, firma sice nezanikla ale nikto sa k tomu nehlasi. Oni ju u seba nezaevidovali, v ich uctovnictve teda nefiguruje. Vedenie firmy sa zmenilo a vsetci sa tvaria, ze ich to teda netrapi. U nas to stale prechadza z roka na rok na 314 dalej. Ako to mame vyrovnat. Nasi sa rozhodli, ze to treba uctovne "utopit", lebo od nich to vymahat uz nebudu .... Nie je to mala suma, tak neviem co s tym.
Dakujem za rady...
davidko
20.02.09,13:55
Ak sa Vasi rozhodli, ze ustupuju od vymahania, potom by som tuto pohladavku klasicky odpisala (odpis pohľadavky) 546/314. Potom uz treba len riesit, ci je tento odpis danovo uznatelnym vydavkom alebo nie - tusim §19 ods. 3 písm. i) ZDP