silvia
22.06.05,07:24
Zamestnanci chodia na viac-dňové pracovné cesty v ramci SR. Odovzdavaju mi prijmove pokladnicne doklady vystavené na svoje meno (nie na firmu). Je to OK, nerobia s tym danovaci problemy?
A ako učtujete daň za ubytovanie platenu mestu?
Vďaka!
tkt
22.06.05,05:30
My to ubytovanie píšeme na firmu, keď to napísli na svoje meno museli sme to obtelefonovať, aby vystavili nový doklad na firmu, nakoľko nám to naša účtovníčka neakceptovala. S tou daňou neviem.
Nike
22.06.05,05:40
Ak si ubytovanie vyúčtováva ako osoba spolu s cestovným a dietami na tlačive CP tak uznám doklad na meno. Na firmu dám vystaviť doklady len ak sa ubytovanie platí hromadne za viac osôb.
Daň mestu rozúčtovávam na ostatné nepriame dane, ale neúčtujem sro.
Denda
22.06.05,06:03
Zamestnanci chodia na viac-dňové pracovné cesty v ramci SR. Odovzdavaju mi prijmove pokladnicne doklady vystavené na svoje meno (nie na firmu). Je to OK, nerobia s tym danovaci problemy?
A ako učtujete daň za ubytovanie platenu mestu?
Vďaka!Ak máš príkaz na vykonanie pracovnej cesty, kde je konktrétne určenie miesto výkonu pracovnej cesty tak ubytovanie je klasická cestovná náhrada zamestnanca. Daň za ubytovanie mestu neplatí zamestnanec mestu, ale ubytovaciemu zariadeniu, ktoré je túto daň povinné odviesť. Pre zamestnanca je to takisto vedľajší výdavok pri ubytovaní a patrí mu za to náhrada v rámci zákona o cestovncýh náhradách.
Záver: daň za ubytovanie platené mestu je ďalší výdavok za ubytovanie zamestnanca podľa zákona o cestovných náhradách a patrí na účet 512 ak účtuješ v PU.
Luna
22.06.05,07:02
Rekreačné poplatky-dane mestu,dávam k cesťáku a účtujem na 512.
ondrejvla
22.06.05,07:09
My to ubytovanie píšeme na firmu, keď to napísli na svoje meno museli sme to obtelefonovať, aby vystavili nový doklad na firmu, nakoľko nám to naša účtovníčka neakceptovala. S tou daňou neviem.
Ale veď toho zamestnanca ste vy vyslali na pracovnú cestu, tak prečo potom obtelefonujete ubytovacie zariadenia, aby urobili zmenu v adresátovi?! Vy neúčtujete cestovné príkazy? Len v tom prípade na firmu, ak firma objednala ubytovanie na svoje meno, inak nie je dôvod panikáriť. Potvrdenku z ubytovania priložiť k cest.účtu, daň mestu samozrejme tiež. Sú to vyložene cestovné náklady.
Nike
22.06.05,07:21
Ak máš príkaz na vykonanie pracovnej cesty, kde je konktrétne určenie miesto výkonu pracovnej cesty tak ubytovanie je klasická cestovná náhrada zamestnanca. Daň za ubytovanie mestu neplatí zamestnanec mestu, ale ubytovaciemu zariadeniu, ktoré je túto daň povinné odviesť. Pre zamestnanca je to takisto vedľajší výdavok pri ubytovaní a patrí mu za to náhrada v rámci zákona o cestovncýh náhradách.
Záver: daň za ubytovanie platené mestu je ďalší výdavok za ubytovanie zamestnanca podľa zákona o cestovných náhradách a patrí na účet 512 ak účtuješ v PU.Vďaka Denda, poučila som sa.
silvia
22.06.05,10:55
Ďakujem Vám všetkým za reakcie. Doteraz som automaticky postupovala ako píše Denda, ale dnes ráno ma zmiatli s tým, že daň sa predsa neúčtuje do nákladov, preto som si to chcela overiť u poraďákov.
Ešte raz dík!