Socha
22.06.05,07:32
No ľudkovia, musím sa vám posťažovať. V marci t.r. som prevzala účtovníctvo po jednom "šikovnom" účtovníkovi. Teda naozaj som si myslela, že sa v tom vyzná, ale začala som si kontrolovať zostatky súvahových účtov ku koncu roka a polovica z nich sú samé bludy. Účty mu lietajú jedna radosť - 331, 336, 342, dokonca 343 mu lieta o 200.000 a jeho to vôbec netankuje. Takisto 321 o 200.000.... Ide ma šľak trafiť. A on mi na to povie, že sa s tým nedá nič robiť, že to sa takto bude prenášať z roka na rok. Dokonca zabudol zaúčtovať jednu banku - v SKK aj v EUR za celý minulý rok, lebo si myslel, že účet je zrušený, ale zostatky mu tam visia stále. Má aj vytvorenú rezervu, ale on nevie načo, že to je niečo staré... Najhoršie je, že sa nemám ešte ani o čo oprieť len o tie jeho "zostavy", lebo účtovné denníky od roku 2001 mi stále nedoručil.
Nie som síce nejaký perfektný účtovník, stále sa učím, ale ako môže takto účtovať a pritom sa tvári, že je všetko v najlepšom poriadku. A to robí ešte nejaké ďalšie firmy popri zamestnaní - mimochodom je učiteľ na strednej strojárskej.
Som tak znechutená! http://www.porada.sk/images/icons/icon8.gif
Len som sa potrebovala trochu posťažovať a vypustiť ventil. Určite nie som sama, kto sa takto musí trápiť, ale aspoň sa mi uľavilo.http://www.porada.sk/images/icons/icon11.gif
jamajka
22.06.05,05:41
No fakt ti nezávidím. Vieš čo je sranda? Že takým účtovníkom, nikdy nepríde daňová kontrola.....
JanaF
22.06.05,05:50
Jamajka to si uviedla spravne, taky uctovnik ma stale stastie.

Socha: To ti ozaj nezavidim:( Ako je dobre podnikatelom, ktori nevedia uctovat, ak by mu na to prisli, isto by letel prvou triedou:D
MajkaZB
22.06.05,06:00
No teda nie som sama. Tiež mam skusenosti s takými ,, SUPER " účtovníkami. Ale ak môžem poradiť tak treba si urobit inventúru účtov čiže skutočné stavy a nerovnosti zaúčtovať podľa súvzťažností.Samozrejme pôjde o 5 a 6 triedu a toto sa aj musí potom obaviť v daňovom priznaní v osobytých riadkoch a aj vyjadrenia v prílohe k účtovnej závierke.Myslím ze je to nezmysel a strata času opravovať chyby v minulých rokoch.

Pevné nervy
Socha
22.06.05,06:03
Len pravdu povediac, naozaj neviem čo s tým? Ako tie stavy upraviť, aby zodpovedali skutočnosti? Zatiaľ len dúfam, že ide len o súvahové účty a že daňové priznanie má v poriadku. Radšej by som to ani nekontrolovala, ale ako sa poznám, určite si aspoň ten minulý rok dôkladne prejdem. A nechám sa prekvapiť...
maja
22.06.05,06:17
Ja som prevzala účtovníctvo a do DNEŠNÉHO dňa mi predchádzajúca účtovníčka nedodala skoro nič.Vytlačila mi súvahu, výkaz ziskov a strát, že nech si z toho nahodím počiatočné stavy a nerobím drahoty...Podľa daňového priznania boli v strate a v papieroch má zisk. Keď som to porovnala s tým, čo dali na daň. úrad vôbec to nesedí. Ľutujem už, že som tú firmu vzala ale keď tie peniažky potrebujem, tak som zvedavá, čo bude ďalej.
Zuzka
22.06.05,06:29
Len pravdu povediac, naozaj neviem čo s tým? Ako tie stavy upraviť, aby zodpovedali skutočnosti? Zatiaľ len dúfam, že ide len o súvahové účty a že daňové priznanie má v poriadku. Radšej by som to ani nekontrolovala, ale ako sa poznám, určite si aspoň ten minulý rok dôkladne prejdem. A nechám sa prekvapiť...
Budeš musieť urobiť inventúru účtov, iba tak zistíš, čo chybne zaúčtoval a určite sa budeš musieť pozerať do minulých rokov, ako účtoval, aby si to mohla opraviť a zaúčtovať správne. Čaká Ťa veľmi "zaujímavá" práca. Držím palce! :)
MajkaZB
22.06.05,06:31
Ešte nemam šefa tak možem odpovedať. Ako príklad účet 343 na konci každého mesiaca po zaúčtovaní ma zostať na účte povinnosť alebo odpočet.Ak Vám to nesedí tak mate dôvod si urobiť prvé zaúčtovanie účtovného rozdielu. Je to síce v skratke ale to je podľa okolnosti a to ako dlho účtujete podvojne. Ja som mala školu účtovania už od začiatku takéto firmy. Po 6 rokoch ma asi už nič neprekvapí a to viem čo hovorím.
Tak pevne nervy ešte raz a nabudúce radšej ruky preč od podobných firiem.
Socha
22.06.05,06:38
No to DPH si tak teraz robím. A v minulom roku mal zostať súčet odpočtov, ktoré nám uhradili v tomto roku. Na jeho daňových priznaniach k DPH ide o sumu milión sto a jemu tam vychádza milión tristo...
Budem sa trápiť, a keď sa nebudem už vedieť pohnúť, dúfam, že mi pomôžete.
Vivat Porada!!!
ondrejvla
22.06.05,07:03
No to DPH si tak teraz robím. A v minulom roku mal zostať súčet odpočtov, ktoré nám uhradili v tomto roku. Na jeho daňových priznaniach k DPH ide o sumu milión sto a jemu tam vychádza milión tristo...
Budem sa trápiť, a keď sa nebudem už vedieť pohnúť, dúfam, že mi pomôžete.
Vivat Porada!!!
No to ti teda nezávidím, aj ja som už mala viac takýchto firiem, ktoré som dávala do poriadku. Dokonca v jednej odpisovali aj pozemky a obrazy!!! Samozrejme, že som to musela dať dodaniť.
Ale k tvojmu problému, skontroluj si, či náhodou nemá zle zaúčtované DF, musíš prejsť jednu po druhej, aby si na to prišla, taktiež OF, keďže ti nejde DPH a súvažný účet 321, môže to byť, čo ak má na neuhradených fa došlých, ktoré sú ešte z obdobia, keď sa mohlo DPH uznať len po úhrade zostatky?, pozri si faktúru jednu po druhej, iné ti nepríde! Taktiež musíš prejsť určite minulé obdobia a porovnať súvažné začiatočné a konečné účty, pohyby na nich, no skrátka ako keby si účtovala aj minulé obdobia. Vysvetli to majiteľovi, ak ti nebude ochotný za to zaplatiť, tak to rovno zabaľ, daj mu na to mašľu a polož to pred neho.
Ak by si mala problémy, s ktorými by sme ti mohli poradiť, napíš, skúsime. Držím ti palce, nech sa ti podarí upratať ten Augiášov chliev!
durisovad
22.06.05,08:24
Mile damy, nezabudli ste na preberaci protokol? Ja by som do protokolu uviedla vsetky zostatky, ktore ti podareni uctovnici vykazali, dolozila by som nimi vyrobene vykazy a uviedla by som, ze v takomto stave som prebrala uctovnictvo. Pochopitelne, ze vsetko bude treba postupne upratat, ale pre pripad, ze boli chyby (zvlast danove) v predchadzajucich obdobiach, aby ste za ne neniesli zodpovednost vy.
Majka
22.06.05,08:27
durisovad,

to je dobre riesenie ale malo kto ti ho je ochotny podpisat.

presne viem o akej zodpovednosti za uctovnictvo a zostatkoch hovoris....presla som si tym v marci 2005 kto si ma pamata z diskutujucich urcite vedia ked som tu na porade bola dnom nocou a ludia sa mi snazili pomoct dat do poriadku r.04 a urobit uzavierku takeho bludneho uctovnoctva.

drzim palceky a pravdupovediach uprimnu sustrast k tomu uctovnictvu.
Socha
22.06.05,08:38
Ten protokol urobím - jasné! Mám našťastie dobrého šéfa, tak dúfam, že toho dotyčného donúti to podpísať. Aj keď si myslím, že by to z jeho strany mala byť samozrejmosť, veď firme robil účto od vzniku firmy - od r. 1996, pokiaľ ma pamäť neklame.
durisovad
22.06.05,08:41
V kazdom pripade treba na tom protokole trvat. Ak by ho nechceli vystavit alebo podpisat, veeeelmi by som si rozmyslela pre taku firmu pracovat.
Socha
22.06.05,08:43
A nemáte niekto náhodou vzor - asi ako by mal taký protokol vyzerať? Jednu firmu som už preberala, ale tam to sedelo na halier, takže nič také som akosi nepotrebovala. A pochybujem, že dotyčný bude ochotný niečo také vypracovať. Účto totiž prestal robiť k 31.03.2005 a podklady a stavy ešte stále nemám kompletné.
durisovad
22.06.05,08:51
Vzor nemam, resp. mam, ale neviem to sem prilepit.Jednoducho by som spisala, ake doklady a vykazy preberam, napr. faktury dosle a vysle (interne cisla), pokladnicne doklady, bankove vypisy, vysledovky a suvahy (tie by som si odfotila aj pre seba), stav hotovosti v pokladni, pripadne ceniny.
maja
22.06.05,10:47
O 14,00 hod. mám stretnutie s audítorom,ktorý pomáhal tej účtovníčke,tak po nich budem ten preberací potokol požadovať. Účtovníčka už šéfke neberie ani telefón a tento pán má zmluvu len ako konzultant, tak som zvedavá.
A malá perlička na záver:
V súvahe v aktívach ubrala cca.2 500000 a v pasívach ich pridala!!! Som už zúfala!
Socha
22.06.05,11:14
Tož Ti držím palce.
Ku mne má prísť ten "nešťastník" zajtra aj s vysvetlením k tým nezrovnalostiam, čo som mu dala. Doteraz mal tendenciu stále sa vyhovárať na niekoho iného, tak som zvedavá, čo si vymyslí teraz.
Dnes ráno mi šéf po stretnutí s ním rýchlo nalial malý frťánek, keď videl, ako ma vytočil. Ešte že on to berie v pohode.
syamlee
22.06.05,11:59
No ľudkovia, musím sa vám posťažovať. V marci t.r. som prevzala účtovníctvo po jednom "šikovnom" účtovníkovi. Teda naozaj som si myslela, že sa v tom vyzná, ale začala som si kontrolovať zostatky súvahových účtov ku koncu roka a polovica z nich sú samé bludy. Účty mu lietajú jedna radosť - 331, 336, 342, dokonca 343 mu lieta o 200.000 a jeho to vôbec netankuje. Takisto 321 o 200.000.... Ide ma šľak trafiť. A on mi na to povie, že sa s tým nedá nič robiť, že to sa takto bude prenášať z roka na rok. Dokonca zabudol zaúčtovať jednu banku - v SKK aj v EUR za celý minulý rok, lebo si myslel, že účet je zrušený, ale zostatky mu tam visia stále. Má aj vytvorenú rezervu, ale on nevie načo, že to je niečo staré... Najhoršie je, že sa nemám ešte ani o čo oprieť len o tie jeho "zostavy", lebo účtovné denníky od roku 2001 mi stále nedoručil.
Nie som síce nejaký perfektný účtovník, stále sa učím, ale ako môže takto účtovať a pritom sa tvári, že je všetko v najlepšom poriadku. A to robí ešte nejaké ďalšie firmy popri zamestnaní - mimochodom je učiteľ na strednej strojárskej.
Som tak znechutená! http://www.porada.sk/images/icons/icon8.gif
Len som sa potrebovala trochu posťažovať a vypustiť ventil. Určite nie som sama, kto sa takto musí trápiť, ale aspoň sa mi uľavilo.http://www.porada.sk/images/icons/icon11.gif
tak to si nemala na 379 3.500.000,-- a aby si sa k nim dostala tak by si potrebovala rekonštrukciu učta aspoň 3 rokov.... tak sa to prenaša....
Paula
22.06.05,12:31
Prajem Ti pevné nervy a držím palce :) ,aby sa Ti čím skôr všetko "vyjasnilo". Zažila som to dva razy.
AlaNR
22.06.05,12:56
tiež mám takú skúsenosť. Prevzala som v priebehu roka, cca v máji účtovníctvo po dievčine, čo chodila dokonca na výšku a mala ekonomickú školu.
DPH bola za štyri mesiace urobená tak, že doklady boli nahadzané v jednom sáčku, žiadna pokladničná kniha, žiadna kniha faktúr, výpisy boli v obálke neotvorené a pod. Najväčšia sranda bola, že ani daňové priznania nemala odfotené, tak sme cez šéfkinu známu zháňali na daňáku kópie. V počítači nebolo ani zaťaté.
Netuším, ako mi to mohlo sadnúť. Dodnes sa tomu čudujem.
cacka
22.06.05,19:27
Ahojček. Je to môj prvý príspevok v porade. Mala som tiež takého lajdáka a nakoniec som to vyriešila po svojom. Navštívila som všetky možné inštitúcie-soc.poisťovňu, zdravotnú aj daňový úrad, kde mi veľmi ochotne poskytli zostatky k 31.12., poposielala som všetkým zákazníkom inventarizácie pohľadávok a záväzkov, aby som si overila či sú správne a veľmi, veľmi pomaly som sa prepracovávala k správnym zostatkom. S tými starými som sa jednoducho prestala trápiť, strčila som ich do pripočitatľných alebo odpočitateľných položiek. Neviem síce či je to správne, ale nič iné ma nenapadlo.
Takže pevné nervy.
durisovad
22.06.05,19:46
Toto sa mi zda velmi dobry system. Asi by som ho aj ja pouzila, keby som bola v podobnej situacii.
maja
23.06.05,06:20
No po stretnutí som tam, kde som bola pred ním. Audítor prišiel, reči ako superman, veď on to odkontroloval. Tak som mu pekne pomaly (aby chápal) ukázala čo sa mi nepáči.A teraz perličky:
Načo sú Vám neuhradené pohľadávky a záväzky, hoďte to na jedného a s bankou to vypárujte.
Vy chcete presne zostatky na všetkých účtoch? Dokladovú inventúru?Ste nejaká poctivá...
A tak to išlo a išlo....
Normálne mi je tej majiteľky ľúto. Platí si audítora+účtovníčku a nemá za minulý rok v rukách nič.A to ju už naháňajú aj z daňového, že im to nesedí.