lacioo
20.02.09,09:46
Dobry den,
viete mi prosim Vas poradit ako najednoduchsie vydokladovat pouzitie sukromneho auta na cestu do nemecka?

Problem je v tom, ze ja chcem vymenit lietanie za auto a zamestnavatel je to ochotny akceptovat iba v pripade, ze on tym nebude mat zvysene naklady. teda cenu do cca 400e. da sa to spravit nejako pausalne ?
ja som obycajny zamestnanec, teda nie zivnostnik. auto je pisane na mna.
dalsia vec je ci musim zaplatit ja alebo on cestnu dan. alebo havarijnu poistku.
presiel som viacero zakonov, podla mna sa to da pausalne, bez cestnej dane, ale jeho uctovnicka mu stale tvrdi opak a kedze firma nema auto, chce mi to zamietnut hlavne z dovodu platenia cestnej dane, co by znamenalo dalsie uctovanie na viac a dalsie vydavky. dakujem za radu.

ak by ste mi vedeli prilozit aj nejake podklady (linky na zakony), ktorymi budem moct argumentovat. Vraj on noveho roku sa zmenili nejake pravidla a zamestnavatel musi platit cestnu dan aj ked je to skukromne auto zamestnanca....
Chobot
20.02.09,09:40
Dobry den,
viete mi prosim Vas poradit ako najednoduchsie vydokladovat pouzitie sukromneho auta na cestu do nemecka?

Problem je v tom, ze ja chcem vymenit lietanie za auto a zamestnavatel je to ochotny akceptovat iba v pripade, ze on tym nebude mat zvysene naklady. teda cenu do cca 400e. da sa to spravit nejako pausalne ?
ja som obycajny zamestnanec, teda nie zivnostnik. auto je pisane na mna.
dalsia vec je ci musim zaplatit ja alebo on cestnu dan. alebo havarijnu poistku.
presiel som viacero zakonov, podla mna sa to da pausalne, bez cestnej dane, ale jeho uctovnicka mu stale tvrdi opak a kedze firma nema auto, chce mi to zamietnut hlavne z dovodu platenia cestnej dane, co by znamenalo dalsie uctovanie na viac a dalsie vydavky. dakujem za radu.

ak by ste mi vedeli prilozit aj nejake podklady (linky na zakony), ktorymi budem moct argumentovat. Vraj on noveho roku sa zmenili nejake pravidla a zamestnavatel musi platit cestnu dan aj ked je to skukromne auto zamestnanca....

Ak by si využil vlastné auto na pracovnú cestu, tak:
- zamsetnávateľ ti musí platiť paušál za auto 0,183 € za každý km plus náhradu za PHM za prejazdené km. Paušalizovať náhrady nie je také, ako si myslíš, pri paušalizovaných náhradách treba vychádzať z priemeru náhrad. (viď § 7 zákona o cest. náhradách)
- musíš mať auto havarijne poistené, ak by si nemal, zamestnávateľ sa vystavuje veľkému riziku (viď túto diskusiu - http://www.porada.sk/t28109-havarijne-poistenie.html)
- zamestnávateľ musí zaplatiť cestnú daň za tvoje auto (je to v zákone o miestnych daniach § 85) .

Môžete sa ešte dohodnúť, že ti zaplatí náhradu vo výške cest. lístka, trebárs aj tej letenky podľa § 7 ods. 8 zákona o cest. náhradách (takže nebude mať vyššie náklady):

(8) Zamestnávateľ môže so zamestnancom písomne dohodnúť poskytovanie náhrady za použitie cestného motorového vozidla v sume zodpovedajúcej cene cestovného lístka pravidelnej verejnej dopravy.

Vtedy stačí predložiť doklad, kde bude uvedená cena letenky za danú cestu (napr. z internetu).
lacioo
20.02.09,09:44
ok, na nahradach by som sa s nim vedel nejako dohodnut, ale da sa nejako vyhnut cestnej dani ?
to je pre neho asi najvacsi problem, lebo by musel rozsirit sluzby uctovnika o tuto polozku...alebo nejaky sposob aby som to zaplatil ja, proste aby firma nemala ziadne tahanice okolo tejto polozky...
niekde som sa docital, ze ak by to auto nebolo pisane na mna,tak v tom pripade by nemusel tu dan platit...je to jedina cesta prepisat auto dajme tomu na manzelku a tak ho pouzivat ?
alebo ak by som v dohode uviedol svagrove auto, dal spravit poistku na neho a pod...
dakujem
Chobot
20.02.09,09:57
ok, na nahradach by som sa s nim vedel nejako dohodnut, ale da sa nejako vyhnut cestnej dani ?
to je pre neho asi najvacsi problem, lebo by musel rozsirit sluzby uctovnika o tuto polozku...alebo nejaky sposob aby som to zaplatil ja, proste aby firma nemala ziadne tahanice okolo tejto polozky...
niekde som sa docital, ze ak by to auto nebolo pisane na mna,tak v tom pripade by nemusel tu dan platit...je to jedina cesta prepisat auto dajme tomu na manzelku a tak ho pouzivat ? dakujem

Áno, to je jediná možnosť, ako legálne obísť cestnú daň, že auto nebude písané na toho zamestnanca, ktorý s autom pracovnú cestu vykoná, viac tu:

http://www.porada.sk/t74947-zamestnanec-a-pozicane-vozidlo-na-sluzobnu-cestu.html

http://www.porada.sk/t88933-preukazovanie-cestovnych-nakladov-na-pc.html
lacioo
20.02.09,10:52
ok, takze take zhrnutie
1. do dohody mam dat svagrove auto (ziadna cestna dan)
2. na neho musi byt havarijna poistka
3. pausalne sa dohodneme,ze mi preplati 400e, zdokladuje sa to letenkou (netreba viac blocky z nafty ani nic)
4. nic sa nedokladuje, ziadne kilometre, kniha jazd
5. ak by som pozil na cestu ine auto, bol by to problem?
Chobot
20.02.09,11:06
ok, takze take zhrnutie
1. do dohody mam dat svagrove auto (ziadna cestna dan)

áno


2. na neho musi byt havarijna poistka

ak s tým zamestnávateľ bude súhlasiť, tak nemusí byť havarijné poistenie, ale dobré je, ak poistenie je.


3. pausalne sa dohodneme,ze mi preplati 400e, zdokladuje sa to letenkou (netreba viac blocky z nafty ani nic)

presne tak


4. nic sa nedokladuje, ziadne kilometre, kniha jazd

ak sa platí náhrada vo výške cest. lístky, natreba preukazovať km ani cenu PHM


5. ak by som pozil na cestu ine auto, bol by to problem?

oficiálne si použil švagrovo auto. Pokiaľ sa nič mimoriadne nestane (napr. havária v zahraničí), tak je to v poho. Nikto spätne nebude preverovať, či bolo naozaj použité to auto, ktoré je uvedené na CP.