zuzla3
22.06.05,07:46
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať niekoho kto s tým robí a vedel by mi poradiť.....sme občianske združenie, vedemie jednoduché účto. na účet nám včera začali prichádzať tie známe 2% z dane z príjmu od rôznych firiem. chcela by som sa opýtať ako to zaúčtovať a tiež sme povinný ich minúť do konca roka 2006, musíme robiť špeciálnu evidenicu týchto príspevkov a treba vydokladovať ich použitie? komu? a ako to celé vlastne prebieha....tie príspevky sa musia minúť na účely na ktoré boli poskytnuté.....čo to znamená.....


ďakujem veľmi pekne za radu...
lucinka1
22.06.05,06:10
- neviem ako to zauctovat v jednoduchom uctovnictve, ale ide o prijem, ktory nie je predmetom dane z prijmov...
- ano, mala by sa robit specialna evidencia, ak zdruzenie prijalo prispevky spolu nad 100.000,- je povinne zverejnit ich pouzitie v obchodnom vestniku
- pouzitie na ucely, na ktore boli poskytnute znamena to, ze vase obcianske zdruzenie ma zapisanu urcitu cinnost, ktoru by malo vykonavat a pre ktoru bolo zriadene, malo by to pouzit len na tieto cinnosti, kedze vam boli tie 2% poskytnute, mali by ste mat v predmete cinnosti nieco z nasledovnych: rozvoj o ochrana duchovnych hodnot, ochrana ludskych prav, ochrana a tvorba zivotneho prostredia, ochrana a podpora zdravia a vzdelavania, podpora sportu deti, mladeze a obcanov zdravotne postihnutych, poskytovanie socialnej pomoci, zachovanie prirodnych a kulturnych hodnot...
zuzla3
22.06.05,07:37
dakujem velmi pekne
Silvia M.
16.10.06,10:32
Chcem sa spýtať ohľadom použitia 2 % dane toto: Tento rok sme boli prijímateľmi 2% dane a z toho, čo sme dostali sme kúpili do občianskeho združenia auto. Ak budem vyúčtovávať, načo sme prostriedky minuli - mám vyúčtovať hodnotu celého auta, alebo len hodnotu jednoročného odpisu za tento rok a /keďže tohtoročne získané peniaze môžeme míňať do konca budúceho roka/ maximálne jednoročný odpis za budúci rok? Jedným slovom vyúčovať odpis, alebo celú hodnotu auta? Pýtala som sa kolegov, ale každý hovorí inak. Prosím o radu.
účtovník 007
29.03.07,19:22
- ...
- ano, mala by sa robit specialna evidencia, ak zdruzenie prijalo prispevky spolu nad 100.000,- je povinne zverejnit ich pouzitie v obchodnom vestniku


Do akej doby od prijatia peňazí treba zverejniť sumu ? Dnes som dorobila účto+DP OZ na základnej skole a vyšlo mi, že v roku 2006 dostali z 2% 115 000,- Sk. Len neviem ako zdôvodníme čerpanie, keď škola nemá na nič prostriedky a z týchto sa zaplatilo maľovanie na škole, nové sokle...:rolleyes:


A ešte malá otázočka, ak niekto účtujete OZ na škole, aj Vy máte pocit, že vôbec žiadne zásady nedodržujú, čerpú peniaze krížom krážom, nákupy sú častokrát zdokladované iba dodacím listom...no proste kocúrkovo? Ešte tento rok som im pomohla, ale riaditeľovi som povedala, že sa pod to účtovníctvo nepodpíšem a robím im ho posledný krát.