jales
20.02.09,10:30
Dobrý deň,
prosím Vás poraďte mi. Dali sme výpoveď našej pracovníčke pre nadbytočnosť s dvojmesačnou výpovednou dobu (pracovníčka u nás pracovala kratšie ako 5 rokov). Počas výpovednej doby uvedená pracovníčka začala byť práceneschpná, a tým v zmysle § 64 ods. 2) ukončí pracovný pomer až po skončení práceneschopnosti. Keďže tá práceneschpnosť trvá už dlhšie, počas nej dosiahla aj 5 rokov zamestnania v spoločnosti. Máme jej teraz vyplatiť 2 alebo 3 mesačné odstupné. Pre nárok sa posudzuje deň, keď sme jej doručili výpoveď, či deň, keď bude končiť pracovný pomer.
Tweety
20.02.09,09:40
Dobrý deň,
prosím Vás poraďte mi. Dali sme výpoveď našej pracovníčke pre nadbytočnosť s dvojmesačnou výpovednou dobu (pracovníčka u nás pracovala kratšie ako 5 rokov). Počas výpovednej doby uvedená pracovníčka začala byť práceneschpná, a tým v zmysle § 64 ods. 2) ukončí pracovný pomer až po skončení práceneschopnosti. Keďže tá práceneschpnosť trvá už dlhšie, počas nej dosiahla aj 5 rokov zamestnania v spoločnosti. Máme jej teraz vyplatiť 2 alebo 3 mesačné odstupné. Pre nárok sa posudzuje deň, keď sme jej doručili výpoveď, či deň, keď bude končiť pracovný pomer.
Druhá možnosť je správna.:)
Chobot
20.02.09,10:09
Dobrý deň,
prosím Vás poraďte mi. Dali sme výpoveď našej pracovníčke pre nadbytočnosť s dvojmesačnou výpovednou dobu (pracovníčka u nás pracovala kratšie ako 5 rokov). Počas výpovednej doby uvedená pracovníčka začala byť práceneschpná, a tým v zmysle § 64 ods. 2) ukončí pracovný pomer až po skončení práceneschopnosti. Keďže tá práceneschpnosť trvá už dlhšie, počas nej dosiahla aj 5 rokov zamestnania v spoločnosti. Máme jej teraz vyplatiť 2 alebo 3 mesačné odstupné. Pre nárok sa posudzuje deň, keď sme jej doručili výpoveď, či deň, keď bude končiť pracovný pomer.

Tuto máš aj zdôvodnené:


Nárok na 3mesačné odstupné (http://www.porada.sk/t96124-narok-na-3mesacne-odstupne.html)

Rodicovska - odpracovane roky? (http://www.porada.sk/t88515-rodicovska-odpracovane-roky.html)

výpovedná doba a odstupné (http://www.porada.sk/931386-post34.html).
jales
20.02.09,10:17
Vďaka, myslela som si, že je to tak, no zamestnávateľa to samozrejme nepotešilo.
sue76
27.02.09,07:28
Ja by som sa chcela tiež poradiť ako postupovať. Som na MD už 5r., som slobodná mamička a v zamestnaní som mala zmluvu na dobu neurčitu. Zamestnaná som tam bola od r.2001 a v r.2003 som nastúpila na RD a pokračovala som MD ktorá trvá do teraz, nakoľko má dcérka dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav. Zamestnávateľ ma ale odmietol vziať späť, ani po 32 týždňoch od nástupu ma nechcel vziať ani po roku ale ani po troch. Po troch rokoch sme sa dohodli že dobre, ak ma teda späť nevezme o.k. budeme to riešiť až po 6r. keď skončím úplne materskú. S tým sme to uzavreli ale ja som sa len pred pár dňami dozvedela že on mi dal výpoveď hneď po ukončení trojročnej materskej. Neoznámil mi to, neposlal mi poštou ani osobne nedoručil žiadnu výpoveď, jednoducho ma vyhodil a hotovo. Ako postupovať? Keby som sa išla informovať na UP tak by ma pravdepodobne najskôr dobre vysmiali, že kde som bola dva roky.
Nechcem to nechať len tak už len z toho dôvodu, nech si zamestnávateľ nemyslí že je všemohúci. Mala som nárok na odstupné. Na moje miesto počas RD zobral náhradu a tú si tam nechal a mňa vyhodil. Medzi tým ale vytvoril ďalšie podobné pracovné miesto, na ktoré by ma mohol zaradiť. Poraďte čo s tým? Nie sú dva roky už premlčaná doba? Výpoveď je podľa mňa neplatná pretože nebola doručená ani oznámená druhej strane-teda mne a ďalšia vec, vyhodil ma počas MD čiže počas ochrannej doby?
Marttys
27.02.09,07:46
Ahojte

chceme propustit zamestnankynu, pretoze jeji kolegyne sa ponukla ze to zvladne sama robit. Ked dam vypoved z nadbytocnosti a bude mat 3 mesiace na vypovednu dobu a bude jeste robit má narok jeste potom na odstupne??
mzdarka renca
27.02.09,07:48
Ahojte

chceme propustit zamestnankynu, pretoze jeji kolegyne sa ponukla ze to zvladne sama robit. Ked dam vypoved z nadbytocnosti a bude mat 3 mesiace na vypovednu dobu a bude jeste robit má narok jeste potom na odstupne??

áno
Marttys
27.02.09,09:33
Da sa dat nejaka vypoved aby to bole len s vypovednou dobou a bez odstupneho?? Vzdyt to je cele na hlavu!
Tweety
27.02.09,09:35
Da sa dat nejaka vypoved aby to bole len s vypovednou dobou a bez odstupneho?? Vzdyt to je cele na hlavu!
Podľa § 67- výpoveď daná zamestnancom.
Zamestnanec môže dať zamestnávateľovi výpoveď z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu. ZP chráni aj zamestnancov pred prepustením, čo je na tom nelogické?
Tweety
27.02.09,09:39
Ahojte

chceme propustit zamestnankynu, pretoze jeji kolegyne sa ponukla ze to zvladne sama robit. Ked dam vypoved z nadbytocnosti a bude mat 3 mesiace na vypovednu dobu a bude jeste robit má narok jeste potom na odstupne??
Toto nie je dôvod na prepustenie zamestnanca.
Chobot
27.02.09,10:11
Ja by som sa chcela tiež poradiť ako postupovať. Som na MD už 5r., som slobodná mamička a v zamestnaní som mala zmluvu na dobu neurčitu. Zamestnaná som tam bola od r.2001 a v r.2003 som nastúpila na RD a pokračovala som MD ktorá trvá do teraz, nakoľko má dcérka dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav. Zamestnávateľ ma ale odmietol vziať späť, ani po 32 týždňoch od nástupu ma nechcel vziať ani po roku ale ani po troch. Po troch rokoch sme sa dohodli že dobre, ak ma teda späť nevezme o.k. budeme to riešiť až po 6r. keď skončím úplne materskú. S tým sme to uzavreli ale ja som sa len pred pár dňami dozvedela že on mi dal výpoveď hneď po ukončení trojročnej materskej. Neoznámil mi to, neposlal mi poštou ani osobne nedoručil žiadnu výpoveď, jednoducho ma vyhodil a hotovo. Ako postupovať? Keby som sa išla informovať na UP tak by ma pravdepodobne najskôr dobre vysmiali, že kde som bola dva roky.
Nechcem to nechať len tak už len z toho dôvodu, nech si zamestnávateľ nemyslí že je všemohúci. Mala som nárok na odstupné. Na moje miesto počas RD zobral náhradu a tú si tam nechal a mňa vyhodil. Medzi tým ale vytvoril ďalšie podobné pracovné miesto, na ktoré by ma mohol zaradiť. Poraďte čo s tým? Nie sú dva roky už premlčaná doba? Výpoveď je podľa mňa neplatná pretože nebola doručená ani oznámená druhej strane-teda mne a ďalšia vec, vyhodil ma počas MD čiže počas ochrannej doby?

V zmysle ZP si riadne u neho zamestnaná, tvoj PP neskončil. Napíš mu list, že dňa .... končíš rodičovskú dovolenku a nastupuješ do práce.

Je len na tebe, či budeš o to miesto bojovať. Ale prípad by si mohla nabonzovať na inšpektorát práce.
Chobot
27.02.09,10:14
Toto nie je dôvod na prepustenie zamestnanca.

... dalo by sa to považovať za organizačné zmeny. Doteraz boli na to 2 zamestnankyne, teraz bude zamestnávateľovi stačiť len jedna, teda jednu pozíciu zruší. A už má dôvod na výpoveď.

Takejto zamestnankyni ale patrí výp. doba a aj odstupné.
Chobot
27.02.09,10:14
Da sa dat nejaka vypoved aby to bole len s vypovednou dobou a bez odstupneho?? Vzdyt to je cele na hlavu!

Áno, ak zamestnanec poruší pracovnú disciplínu, tak môže dostať výpoveď bez odstupného.
Marttys
27.02.09,11:10
Toto nie je dôvod na prepustenie zamestnanca.

To neni duvod?? Ted je financni krize, naklady stoupaji kvuli euru, odvody se nesnizuji a zamestnavatel ma co delat aby ustal? Me prijde, ze si kazdy mysli, ze firmy jsou vsechny majetny ale nikdo si neuvedomuje jake ma naklady!! Z toho vypliva proc platit dva lidi kdyz to zvladne jeden a muze mit vyssi mzdu! My co jsme zamesnanci, si toto neuvedomujem, kolik je povinosti a starosti byt podnikatel.! kdyz nekdo je lenivy, treba ho nahradit a ne ze ho tu necham vypovednu dobu, a jeste odstupne...je to hamba statu!
Tweety
27.02.09,11:23
... dalo by sa to považovať za organizačné zmeny. Doteraz boli na to 2 zamestnankyne, teraz bude zamestnávateľovi stačiť len jedna, teda jednu pozíciu zruší. A už má dôvod na výpoveď.

Takejto zamestnankyni ale patrí výp. doba a aj odstupné.
Áno, áno, ale ja som skôr myslela na to, že ak jedna povie, že zvládne prácu aj za druhú, to ešte neznamená, že je dôvod na prepustenie tej druhej. Zamestnáv. musí posúdiť, či bude robiť organiz. zmeny alebo nie, je to na ňom, nie na zamestnankyni, ktorá si možno takto len prihrieva svoju polievočku:).
mafstory
27.02.09,16:54
Dobry den,

chcel by som sa vramci tejto temy spytat, ze ak je zamestnanec, ktory dostal vypoved z org.dovodov pocas vypovednej doby PN, ovplyvni to sposob vypoctu odstupneho?

dakujem pekne vopred
Tweety
27.02.09,17:03
Dobry den,

chcel by som sa vramci tejto temy spytat, ze ak je zamestnanec, ktory dostal vypoved z org.dovodov pocas vypovednej doby PN, ovplyvni to sposob vypoctu odstupneho?

dakujem pekne vopred
Pri výpočte odstupného použijeme priemerku z posledného kvartálu. Napr. PP končí 30.4.09, použijeme priemerku zo mzdy 1.kvartálu.
mafstory
27.02.09,17:07
dakujem pekne
Infarkt
28.02.09,15:29
... dalo by sa to považovať za organizačné zmeny. Doteraz boli na to 2 zamestnankyne, teraz bude zamestnávateľovi stačiť len jedna, teda jednu pozíciu zruší. A už má dôvod na výpoveď.

Takejto zamestnankyni ale patrí výp. doba a aj odstupné.

...alebo v prípade dohody o skončení PP dohodou, v ktorej bude vymedzený dôvod ukončenia v zmysle organizačných zmien, neplynie výpovedná doba, ale nárok na odstupné je zachovaný...

§ 60
Dohoda o skončení pracovného pomeru

(1) Ak sa zamestnávateľ a zamestnanec dohodnú na skončení pracovného pomeru, pracovný pomer sa skončí dohodnutým dňom.

(2) Dohodu o skončení pracovného pomeru zamestnávateľ a zamestnanec uzatvárajú písomne. V dohode musia byť uvedené dôvody skončenia pracovného pomeru, ak to zamestnanec požaduje alebo ak sa pracovný pomer skončil dohodou z dôvodov organizačných zmien.

(3) Jedno vyhotovenie dohody o skončení pracovného pomeru vydá zamestnávateľ zamestnancovi.

§ 76
Odstupné a odchodné

(1) Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. l písm. a) alebo b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu alebo dohodou z tých istých dôvodov, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné v sume najmenej dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku. Ak pracovný pomer zamestnanca trval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, patrí mu odstupné v sume najmenej trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku.

(2) Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou alebo dohodou z dôvodov, že zamestnanec nesmie vykonávať prácu pre pracovný úraz, chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak na pracovisku dosiahol najvyššiu prípustnú expozíciu určenú rozhodnutím príslušného orgánu verejného zdravotníctva, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné v sume najmenej desaťnásobku jeho priemerného mesačného zárobku.

(3) Ak zamestnanec po skončení pracovného pomeru nastúpi opäť k tomu istému zamestnávateľovi alebo k jeho právnemu nástupcovi do pracovného pomeru pred uplynutím času určeného podľa poskytnutého odstupného, je povinný vrátiť odstupné alebo jeho pomernú časť. Pomerná časť odstupného sa určí podľa počtu dní od opätovného nástupu do pracovného pomeru do uplynutia času vyplývajúceho z poskytnutého odstupného.

(4) Odstupné nepatrí zamestnancovi, u ktorého pri organizačných zmenách alebo racionalizačných opatreniach dochádza k prechodu práv a povinností z pracovnoprávnych vzťahov na iného zamestnávateľa podľa tohto zákona.

(5) Odstupné vypláca zamestnávateľ po skončení pracovného pomeru v najbližšom výplatnom termíne určenom u zamestnávateľa na výplatu mzdy, ak sa zamestnávateľ nedohodne s uvoľňovaným zamestnancom na výplate odstupného inak.

(6) Pri prvom skončení pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na predčasný starobný dôchodok, starobný dôchodok a invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %, patrí zamestnancovi odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku podľa § 134, ak požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo bezprostredne po jeho skončení.
Kacenka_1
28.02.09,21:51
Dobrý večer, mám jednu otázku. Akým spôsobom môžeme ukončiť pracovný pomer so zamestnankyňou, ktorá sa po 3. rokoch materskej vráti do práce? Nedávno zamestnávateľ zrušil výrobu a venuje sa už len obchodu. Pracovné miesto zamestnankyne už neexistuje. Má nárok na odstupné? Ďakujem
Chobot
01.03.09,22:59
Dobrý večer, mám jednu otázku. Akým spôsobom môžeme ukončiť pracovný pomer so zamestnankyňou, ktorá sa po 3. rokoch materskej vráti do práce? Nedávno zamestnávateľ zrušil výrobu a venuje sa už len obchodu. Pracovné miesto zamestnankyne už neexistuje. Má nárok na odstupné? Ďakujem

Dáte jej výpoveď z dôvodu nadbytočnosti, ale ukončíte PP dohodou z rovnakého dôvodu. Nárok na odstupné má.