zebricka
22.06.05,07:58
Dobry den,

urcuje nejaky zakon povinnost mat zalozeny podnikatelsky ucet? Lebo: mala som zalozeny ucet fyzickej osoby - nepodnikatela, ktory som ale nevyuzivala. Preto som sa rozhodla, ze nebudem zakladat dalsi podnikatelsky ucet, ale ze tento nevyuzity ucet vyuzijem. Podla mna je totiz uplne jedno, kam mi tie peniaze chodia, hlavne, ze ich zdanim. Preto mi tam zacali chodit uhrady za faktury.
Prva otazka: musim mat zalozeny vyslovene podnikatelsky ucet?

Jeden moj kamarat pracuje v tej istej banke a ked som sa vydavala, poslal mi tam peniaze ako svadobny dar v znacnej vyske. (Vedel, ze by som ten dar osobne odmietla a nezvazil vsetky mozne aspekty. Napriek tomu, ze som mu tie peniaze poslala spat, poslal mi ich opat, ze to spat neprijima.).
Druha otazka: musim aj tieto peniaze zdanit ako prijem? Bez ohladu na to, ze je to sukromny dar? Ak ano, mozem sa zo zdanenia daru vyzut tym, ze mi napise nejake prehlasenie, ze islo o vratenie pozicky? Alebo ako mozem postupovat?
Olgica
22.06.05,06:14
Dobry den,

urcuje nejaky zakon povinnost mat zalozeny podnikatelsky ucet? Lebo: mala som zalozeny ucet fyzickej osoby - nepodnikatela, ktory som ale nevyuzivala. Preto som sa rozhodla, ze nebudem zakladat dalsi podnikatelsky ucet, ale ze tento nevyuzity ucet vyuzijem. Podla mna je totiz uplne jedno, kam mi tie peniaze chodia, hlavne, ze ich zdanim. Preto mi tam zacali chodit uhrady za faktury.
Prva otazka: musim mat zalozeny vyslovene podnikatelsky ucet?

Jeden moj kamarat pracuje v tej istej banke a ked som sa vydavala, poslal mi tam peniaze ako svadobny dar v znacnej vyske. (Vedel, ze by som ten dar osobne odmietla a nezvazil vsetky mozne aspekty. Napriek tomu, ze som mu tie peniaze poslala spat, poslal mi ich opat, ze to spat neprijima.).
Druha otazka: musim aj tieto peniaze zdanit ako prijem? Bez ohladu na to, ze je to sukromny dar? Ak ano, mozem sa zo zdanenia daru vyzut tym, ze mi napise nejake prehlasenie, ze islo o vratenie pozicky? Alebo ako mozem postupovat?
No, neviem ktorý zákon to určuje založiť si podnik.účet, ale jedno viem, že daňováci nemajú radi ak sa podnikanie splieta s nepodnikaním. Ten dar (myslím si) nemusíš zdaniť.
Luna
22.06.05,06:52
V 1000 riešení 3/2005 je napísané:
Otázka:
Podnikateľ zaplatil niektoré fa.zo svojho osob.účtu(nepodnikateľského)
Sú zaplatené faktúry daň.výdavkom,ak podnikateľ pripojí výpis z osob.účtu k faktúre?
Odpoveď.
Odporúčam nepoužívať osob.účet na podnik.účely.Ak nemá podnikateľ zriadený podnik.účet,tak by mal realizovať platby v hotovosti a ak chce využívať bezhotovostný plat.styk,tak by si mal v peňaž.ústave zriadiť podnik.účet.Vyhne sa tak zbytočným nepríjemnostiam,ktoré môžu nastať v nasledujúcom období.
Johanka
22.06.05,07:01
Myslím, že to je to isté ako s pečiatkou. Nevyžaduje to zákon , ale prax. Zo skúseností s daň.kontrolórmi - majú radšej podnikateľské účty. Ale zatiaľ som sa nestretla s tým, že by neuznali nejaký výdavok , ktorý preukázateľne odišiel z osobného účtu.

K tomu daru - spíš s priateľom darovaciu zmluvu.